سلامتطب سنتی

17 روش درمان درد انگشتان دست در طب سنتی

درمان درد انگشتان دست در طب سنتی زمانی اهمیت پیدا می‌کند که سلامت مفاصل حرکتی بدن افراد تهدید شده باشد. بسیاری از افراد از دردهای مزمن و طولانی مدت در ناحیه مفاصل و استخوان‌های انگشتان دست خود، رنج می‌برند. این نوع درد در مفاصل دلایل مختلفی دارد. برای اینکه شما بهتر بتوانید از علت درد آگاهی داشته باشید، در این مقاله به بررسی مؤثرترین راهکارهای درمان درد انگشتان دست در طب سنتی می‌پردازیم. توجه کنید که تشخیص دردهای مفصلی و درمان درد انگشتان دست در طب سنتی و پزشکی مدرن، بر عهده افراد متخصص و مجرب می‌باشد و حتماً باید تحت نظر پزشک متخصص صورت گیرد.

فهرست مطالب

درد مفاصل چیست؟

درد آرتریت حتی در یک مفصل می‌تواند بر کل بدن شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، گردن دردناک می‌تواند مانع از چرخاندن صحیح سر شود و به شانه‌های شما فشار وارد کند. زانو دردناک ممکن است باعث شود طوری راه بروید که باسن، پشت و پاهای شما را تحت تأثیر قرار دهد. ثابت نگه داشتن مفصل برای محافظت از آن می‌تواند حرکت آن را با گذشت زمان دشوارتر و در برخی موارد تقریباً غیرممکن کند. دردی که از مفاصل ناشی می‌شود، گاهی اوقات ممکن است از ساختارهای خارج از مفاصل، مانند تاندون‌ها، رباط‌ها یا ماهیچه‌ها ناشی شود. نمونه‌هایی از این اختلالات که منجر به درد می‌شوند، بورسیت و تاندونیت یا همان التهاب مفصل هستند.

درد مفاصل چیست؟

درد مفاصل واقعی (آرترالژی) ممکن است با التهاب مفصل (آرتریت) همراه باشد یا نباشد. شایع‌ترین علامت التهاب مفاصل درد است. مفاصل ملتهب نیز ممکن است گرم و متورم باشند و در موارد کمتر پوست روی آن قرمز باشد. آرتریت ممکن است فقط مفاصل اندام‌ها یا مفاصل بخش مرکزی اسکلت مانند ستون فقرات یا لگن را درگیر کند. درد ممکن است تنها زمانی رخ دهد که یک مفصل حرکت می‌کند یا ممکن است در حالت استراحت وجود داشته باشد.

اختلالات مختلف بر تعداد متفاوتی از مفاصل تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل، زمانی که درد یک مفصل را تحت تأثیر قرار می‌دهد، پزشکان علل متفاوتی را برای درد در نظر می‌گیرند تا زمانی که بیش از یک مفصل را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هنگامی که مفاصل متعدد درگیر هستند، برخی از اختلالات بیشتر از سایر اختلالات روی یک مفصل در هر دو طرف بدن (مثلاً هر دو زانو یا هر دو دست) تأثیر می‌گذارند. همچنین در برخی از اختلالات، حمله آرتریت در همان مفاصل در طول حمله باقی می‌ماند. در سایر اختلالات، آرتریت از مفصلی به مفصل دیگر حرکت می‌کند.

درد و تورم در مفاصل انگشتان معمولاً ناشی از التهاب این مفصل است. التهاب مفاصل که باعث درد و تورم ناگهانی می‌شود، می‌تواند ناشی از چندین بیماری باشد. از جمله آسیب حاد به دست‌ها یا انگشتان یا یک بیماری مزمن سیستمیک که باعث التهاب گسترده مفصل می‌شود.

در ادامه به علت و روش‌های درمان درد انگشتان دست در طب سنتی پرداخته‌ایم.

ماساژ دست ها برای کاهش درد و خستگی بسیار مفید است و در مقاله «ماساژ دست» به شرح آن پرداخته‌ایم.

علت درد مفاصل انگشتان دست

تعدادی از شرایط می‌توانند مفاصل دست و انگشتان را تحت تأثیر قرار دهند و باعث درد ناگهانی شوند، از آسیب و عفونت گرفته تا آرتریت و بیماری‌های خود ایمنی.

علت درد مفاصل انگشتان دست

– جراحت

آسیب به انگشتان، از جمله گیر کردن انگشت، له شدن، یا ضربه مستقیم به دست‌ها یا انگشتان می‌تواند باعث التهاب مفصل شود. پس از آسیب، سیستم ایمنی بدن با ارسال خون و مایع به ناحیه آسیب دیده پاسخ می‌دهد و باعث تورم می‌شود. درد و تورم با شروع بهبودی جراحت و افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده برطرف می‌شود.

– عفونت

مفاصل انگشت متورم و ملتهب می‌تواند ناشی از آرتریت سپتیک باشد، وضعیتی که باعث التهاب مفاصل در اثر عفونت مفاصل می‌شود. آرتریت سپتیک می‌تواند هر مفصلی از جمله انگشتان دست را درگیر کند و همچنین می‌تواند باعث تب، لرز و بدن درد شود.

عکس‌برداری با اشعه ایکس از مفاصل آسیب‌دیده، تورم مفصل را بدون آسیب یا تخریب استخوان نشان می‌دهد. با این حال، آرتریت سپتیک در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به آسیب شدید مفصل شود.

از دیگر علت‌های علت درد مفاصل انگشتان دست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوپوس (خود ایمنی)
 • نقرس
 • فیبرومیالژیا (سندرم درد عضلانی مزمن)
 • اوریون، هپاتیت و آنفولانزا
 • تخریب غضروف در ناحیه مفصل
 • التهاب اطراف مفاصل
 • التهاب تاندون
 • سارکوئیدوز (بیماری التهاب با علت عصبی)
 • استفاده بیش از اندازه از مفصل
 • احتمال وجود سرطان
 • پوکی استخوان
 • نرمی استخوان
اگر در ناحیه کتف نیز دچار مشکل هستید مقاله «آموزش ماساژ کتف» را مطالعه کنید.

روش‌ درمان درد انگشتان دست در طب سنتی

در این بخش به چند روش طبیعی درمان درد انگشتان دست در طب سنتی اشاره می‌کنیم:

روش‌ درمان درد انگشتان دست در طب سنتی

1. تمرینات دست برای درمان خشکی مفاصل انگشتان دست در طب سنتی

دست‌ها دارای اتصالات استخوانی کوچک زیادی هستند که آنها را در برابر تورم آسیب‌پذیرتر می‌کند و صرف نظر از درد و تورمی که ممکن است در دستان خود احساس کنید، همچنان باید از دستان خود بیش از هر عضو دیگری برای انجام انواع کارهای روزانه استفاده کنید. اینجاست که تمرینات دست می‌تواند کمک کند.

در حالی که استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید به طور متفاوتی روی دست‌های شما تأثیر می‌گذارند، نشان داده شده است که برای درمان خشکی مفاصل انگشتان دست در طب سنتی تمرینات دست انعطاف‌پذیری مفاصل و دامنه حرکتی را در دست‌ها بهبود می‌بخشد. ورزش‌های دستی همچنین ممکن است آسیب مفاصل را کاهش داده و برخی از علائم دست، به‌ویژه درد را کاهش دهند.

برای درمان درد شست دست با طب سنتی در حالی که تمرینات دست می‌تواند مفید باشد، قبل از اینکه آنها را امتحان کنید، باید با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا فیزیوتراپیست خود صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند به برنامه‌ریزی یک برنامه ورزشی که بی‌خطر است و می‌تواند به بهترین شکل به شما کمک کند، کمک کنند. اگر در حین انجام تمرینات دست درد قابل توجهی داشتید، آن را متوقف کنید. از درمانگر خود بپرسید که چقدر درد طبیعی است و در مورد سایر ورزش‌هایی که ممکن است آن‌قدر آسیب نبینند اطلاعات کسب کنید.

برای آشنایی بیشتر با تمرینات درمان درد دست، می توانید به نوشته ماساژ کف دست مراجعه نمایید.

2. درمان درد انگشتان دست در طب سنتی با طب سوزنی

طب سوزنی یک تکنیک باستانی است که در طب سنتی چینی استفاده می‌شود و از دیرباز برای درمان دردهای مزمن استفاده می‌شده است. تحقیقات نشان می‌دهد که برای تسکین علائم برای افراد مبتلا به سندرم تونل کارپ، وضعیتی که باعث بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن و درد در دست می‌شود، به دلیل فشار دادن عصب در مچ، مؤثر است.

درمان درد انگشتان دست در طب سنتی با طب سوزنی

در حالی که طب سوزنی برای درد دست و علائم آرتریت مورد بررسی قرار نگرفته است، درمان درد انگشتان دست در طب سنتی با استفاده از طب سوزنی برای کنترل تمام دردهای آرتریت می‌تواند درد را مهار کند. زیرا اندورفین، مسکن طبیعی بدن را افزایش می‌دهد.

برای آشنایی با مقالات در زمینه طب سنتی صفحه «طب سنتی» را مطالعه کنید.

3. درمان سرد و گرم

یکی از بی‌شمار درمان آرتریت انگشتان دست در طب سنتی که بسیار ارزان، آسان و مؤثر برای درد دست می‌باشد، درمان سرد و گرم است. گرما درمانی می‌تواند عضلات را شل کرده و مفاصل را روان کند. از طرف دیگر سرما درمانی التهاب، تورم و درد ناشی از آرتریت را کاهش می‌دهد و برای درمان درد بند انگشتان دست مفید است.

4. گرما درمانی برای درمان درد انگشتان دست در طب سنتی

برخی از راه‌های استفاده از گرما درمانی برای کاهش درد دست عبارت‌اند از:

 • گرفتن دوش آب گرم
 • خیساندن دست‌ها در آب گرم
 • استفاده از کمپرس گرم یا پدهای گرم کننده روی دست‌های ملتهب و دردناک
 • درمان دست‌ها با حمام موم پارافین: حمام موم پارافین شامل استفاده از دستگاه پارافین است. وکس و موم پارافین نوعی موم است که برای شمع استفاده می‌شود. درمان شامل گرم کردن موم و پوشاندن کامل دست‌ها با موم گرم شده برای تسکین درد مفاصل دست می‌باشد.

5. سرما درمانی در درمان درد مفاصل انگشتان دست

بسته‌های سرد می‌توانند دست‌های دردناک را بی حس کرده و التهاب و تورم را کاهش دهند. پزشکان طب سنتی استفاده از سرما درمانی را هر بار به مدت 20 دقیقه توصیه می‌کند. برای محافظت از پوست خود، بسته سرد را در یک حوله نازک بپیچید.

راه‌های استفاده از سرما در درمان درد مفاصل انگشتان دست در طب سنتی عبارت‌اند از:

 • استفاده از یک کیسه سبزیجات منجمد
 • یخ زدن حوله و استفاده از آن در ناحیه دردناک
 • با قرار دادن پودر برنج در جوراب و نگهداری آن در فریزر، بسته سرد خود را بسازید تا در صورت نیاز برای استفاده در دسترس باشد.
 • ماساژ یخ دست‌ها با استفاده از بطری آب یخ زده
 • یک کیسه یخ فوری که می‌توان آن را ترکاند تا ماده شیمیایی آزاد کند که باعث سرد شدن سریع بسته می‌شود.

برخی از افراد با گرما و سرما درمانی متناوب بیشترین تسکین درد آرتریت را دریافت می‌کنند. می‌توانید هر دو را آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی بهترین درد و علائم را در دست‌ها و انگشتان به شما می‌دهد.

مقاله پیشنهادی : درمان ام اس با طب سنتی

6. کرم‌های کپسایسین برای درمان درد انگشتان دست در طب سنتی

کرم‌های کپسایسین برای درمان درد انگشتان دست

در درمان درد انگشتان دست در طب سنتی، استفاده از این کرم‌ها نیز توصیه می‌شود. کپسایسین ماده تشکیل دهنده فلفل چیلی است که به آن گرما می‌دهد. وقتی کپسایسین در کرم‌ها، ژل‌ها و چسب‌ها استفاده می‌شود، سیگنال‌های درد را مسدود می‌کند.

7. مدیتیشن برای کاهش درد

مدیتیشن یک تمرین ذهن و بدن سنتی و باستانی است که به بودیسم و ​​سایر ادیان شرقی باز می‌گردد. تمرکز و توجه شما را بر لحظه کنونی معطوف می‌کند و اجازه نمی‌دهد عوامل حواس پرتی زندگی سر راه شما قرار گیرند.

با توجه به مرکز ملی پزشکی مکمل و یکپارچه، مدیتیشن می‌تواند آرامش ذهنی و جسمی، بهبود تعادل روانی، مقابله با بیماری، و افزایش سلامت و رفاه کلی را تقویت کند. تحقیقات نشان می‌دهد که مدیتیشن می‌تواند برای کاهش درد مزمن مفید باشد.

8. درمان خانگی درد مفاصل انگشتان دست با رژیم غذایی گیاهی

برای درمان درد انگشتان دست در طب سنتی بسیار توصیه می‌شود که از یک رژیم غذایی گیاهی با طبع گرم استفاده کنید. رژیم گیاهی رژیمی است که سرشار از میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و سایر غذاهای گیاهی باشد. برخی از افراد ممکن است گوشت و لبنیات را همراه با غذاهای گیاهی مصرف کنند. این نوع رژیم غذایی می‌تواند مواد مغذی را فراهم کند که التهاب، درد و تورم مرتبط با آرتریت و درد را کاهش می‌دهد.

9. درمان درد انگشتان دست در طب سنتی با استفاده از زردچوبه

کورکومین ماده فعال زردچوبه است، ادویه‌ای که هزاران سال در طب سنتی ایرانی و چینی وجود داشته است. کورکومین یک ضد التهاب در نظر گرفته می‌شود و برای کاهش درد و تورم در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید مورد تبلیغ قرار گرفته است. همان‌طور که می‌دانید در گذشته نیز برای کاهش درد مفاصل از ترکیب تخم مرغ و زردچوبه ضماد تهیه کرده و آن را با پارچه‌ای نخی بر روی ناحیه آسیب دیده پانسمان می‌کردند.

 10. استفاده از زنجبیل برای درمان درد انگشتان دست

اعتقاد پزشکان طب سنتی بر این است که زنجبیل التهاب را در افراد مبتلا به آرتریت کاهش می‌دهد. ترکیبات موجود در زنجبیل می‌توانند درد مفاصل را کاهش کنند و همچنین احتمال آسیب مفاصل را کاهش دهند.

استفاده از زنجبیل برای درمان درد انگشتان دست

برای افزایش زنجبیل در رژیم غذایی خود، می‌توانید آن را به صورت چای یا با افزودن زنجبیل به محصولات پخته شده یا غذاهای آماده درست کنید.

مقاله پیشنهادی: ماساژ درمانی برای معده

11. چای زنجبیل بنوشید

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که درمان درد انگشتان دست در طب سنتی توسط زنجبیل بسیار تأثیرگذار خواهد بود. زنجبیل می‌تواند عملکرد داروهای مسکن درد را تقلید کند. به نظر می‌رسد که زنجبیل با مهار مواد شیمیایی دردناک که بخشی از پاسخ التهابی بدن هستند، بدون عوارض جانبی رایج در داروها، به تسکین درد آرتریت کمک می‌کند. از زنجبیل تازه پودر شده، خام یا کمی پخته شده روی غذا استفاده کنید. چای زنجبیل خود را با جوشاندن تکه‌های زنجبیل به مدت 15 دقیقه در چند فنجان آب جوش درست کنید یا چای کیسه‌ای زنجبیل را از سوپرمارکت بخرید. روزانه دو فنجان بنوشید.

12. میزان کافی از ویتامین C دریافت کنید

ویتامین C نه تنها به تولید کلاژن، یکی از اجزای اصلی مفاصل، کمک می‌کند، بلکه بدن رادیکال‌های آزاد مخرب را که برای مفاصل مضر هستند، از بین می‌برد. یکی از شناخته‌شده‌ترین مطالعاتی که در مورد ویتامین C و آرتریت انجام شد، نشان داد افرادی که رژیم‌های غذایی‌شان به طور معمول حاوی مقادیر بالایی از ویتامین C است، به طور قابل‌توجهی کمتر در معرض خطر پیشرفت آرتریت هستند. مصرف خود را در طول روز پخش کنید. زیرا بدن شما ویتامین C را ذخیره نمی‌کند. بلکه هر لحظه آنچه را که نیاز دارد از جریان خون می‌گیرد و بقیه را دفع می‌کند. نوشیدنی‌های مرکباتی بنوشید. میوه‌ها و سبزیجات غنی از C مانند توت فرنگی یا خربزه، کلم بروکلی یا فلفل شیرین بخورید. حتماً از غذاهایی که ممکن است آرتروز شما را تشدید کنند (غذاهای تند و فلفلی) اجتناب کنید.

13. نوشیدن 4 فنجان چای سبز در روز

نوشیدن 4 فنجان چای سبز در روز

در مطالعه‌ای بر روی موش‌ها، محققان دانشگاه Case Western Reserve به یک گروه معادل چهار فنجان چای سبز در روز و به گروه دیگر همان مقدار آب ساده دادند. سپس به همه موش‌ها ماده‌ای برای القای RA دادند. احتمال ابتلا به آرتریت در موش‌هایی که چای می‌نوشیدند بسیار کمتر از موش‌هایی بود که آب می‌نوشیدند. تحقیقات دیگر نشان داده است که آنتی‌اکسیدان‌های پلی فنل چای ضد التهاب هستند. پاسخ‌های ایمنی مرتبط با آرتریت را بهبود می‌بخشند و به طور قابل توجهی آسیب غضروف را کاهش می‌دهند.

14. برای درمان درد مفاصل انگشتان دست شنا کنید

شنا به مدت طولانی به عنوان یک ورزش خوب برای افراد مبتلا به آرتریت توصیه شده است. بی وزنی تأثیر روی مفاصل را کاهش می‌دهد. در حالی که ورزش و گردش خون بهتر می‌تواند به شما در تسکین درد مفاصل کمک کند. یک مطالعه تایوانی نشان داد که ورزش در آب به طور قابل توجهی انعطاف پذیری زانو و لگن، قدرت و تناسب اندام هوازی را بهبود می‌بخشد. در همین حال، مشخص شد که چنین برنامه‌هایی باعث درد کمتر و عملکرد کلی بهتر می‌شوند.

15. درمان درد انگشتان دست در طب سنتی با ضماد چای بابونه

چای بابونه یک ضد التهاب است که ممکن است به تسکین درد مفاصل کمک کند. با استفاده از چهار کیسه چای بابونه در یک فنجان یا بیشتر آب داغ، یک دم کرده قوی دم کنید. به مدت 20 دقیقه روی آن را ببندید. سپس آن را فشار داده و کیسه‌های چای را بردارید. یک پارچه تمیز را در ظرف یخ و آب خیس کنید و روی مفاصل دردناک بمالید.

16. برای درمان درد انگشتان دست در طب سنتی آفتاب بگیرید

بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت دچار کمبود ویتامین D هستند که به نظر می‌رسد در تولید کلاژن در مفاصل نقش دارد. در درمان درد انگشتان دست در طب سنتی، مطالعات نشان می‌دهد که دریافت بیشتر ویتامین D ممکن است از مفاصل در برابر آسیب آرتروز محافظت کند. برای افزایش سطح D خود، هر روز 10 تا 15 دقیقه، دو تا سه بار در هفته، مقداری از نور خورشید دریافت کنید.

17. درمان گیاهی درد مفاصل انگشتان دست

درمان گیاهی درد مفاصل انگشتان دست

روغن‌های گیاهی بسیاری در درمان درد انگشتان دست در طب سنتی برای کاهش درد و توصیه می‌شود. از این روغن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روغن نعنا
 • روغن اسطوخودوس
 • روغن کندر
 • روغن مرزنجوش

بهتر است این روغن‌ها را با یک روغن پایه رقیق کرده و سپس از آن استفاده کنید. این روغن ها برای درمان درد دست راست در طب سنتی نیز مفید هستند.

روش‌ پزشکی درمان درد مفاصل

علاوه بر درمان درد انگشتان دست در طب سنتی و به صورت خانگی، بهتر است که در صورت تشدید درد به پزشک مراجعه کنید.

روش‌ پزشکی درمان درد مفاصل
 1. پزشکان ابتدا سؤالاتی در مورد علائم و سابقه پزشکی فرد می‌پرسند. سپس معاینه فیزیکی انجام می‌دهند. آنچه پزشکان در طول شرح حال و معاینه فیزیکی پیدا می‌کنند، اغلب دلیلی برای درد مفاصل نشان می‌دهد و آزمایش‌هایی را که ممکن است نیاز به انجام شود راهنمایی می‌کند.
 2. پزشکان در مورد شدت درد، شروع ناگهانی یا تدریجی، چگونگی تغییر علائم در طول زمان، و اینکه چه چیزی باعث افزایش یا کاهش درد می‌شود (به عنوان مثال، استراحت یا حرکت یا زمانی از روز که علائم بدتر می‌شود یا کاهش می‌یابد) می‌پرسند. آنها در مورد سفتی و تورم مفاصل، اختلالات مفصلی که قبلاً تشخیص داده شده بودند، و خطر قرار گرفتن در معرض بیماری‌های مقاربتی و بیماری لایم می‌پرسند.
 3. سپس پزشکان یک معاینه فیزیکی کامل انجام می‌دهند. آنها تمام مفاصل (از جمله مفاصل ستون فقرات) را از نظر تورم، قرمزی، گرما، حساسیت و صداهایی که هنگام حرکت مفاصل ایجاد می‌شود (که کرپیتوس نامیده می‌شود) بررسی می‌کنند.
 4. مفاصل در دامنه کامل حرکت خود، ابتدا توسط شخص بدون کمک (به نام دامنه حرکت فعال) و سپس توسط پزشک (به نام دامنه حرکتی غیرفعال) حرکت می‌کنند. این معاینه به تعیین اینکه کدام ساختار باعث درد می‌شود و وجود التهاب کمک می‌کند. آنها همچنین چشم‌ها، دهان، بینی و ناحیه تناسلی را از نظر زخم یا سایر علائم التهاب بررسی می‌کنند. پوست از نظر بثورات، غدد لنفاوی و ریه‌ها و قلب معاینه می‌شوند. پزشکان معمولاً عملکرد سیستم عصبی را آزمایش می‌کنند تا بتوانند اختلالات ماهیچه‌ها یا اعصاب را تشخیص دهند.
 5. برخی یافته‌ها سرنخ‌های مفیدی در مورد علت ارائه می‌دهند. با توجه به علت، اختلال زمینه‌ای درمان می‌شود. به عنوان مثال، افراد مبتلا به یک اختلال خود ایمنی (مانند لوپوس) ممکن است به دارویی نیاز داشته باشند که سیستم ایمنی را سرکوب کند.
 6. معمولاً قبل از مشخص شدن تشخیص، علائم را می‌توان کاهش داد. التهاب را معمولاً می‌توان با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تسکین داد. درد بدون التهاب معمولاً با استامینوفن با خیال راحت‌تر درمان می‌شود. بی حرکت کردن مفصل با آتل یا زنجیر گاهی می‌تواند درد را تسکین دهد. اعمال گرما (مثلاً با پد گرم کننده) با تسکین اسپاسم در عضلات اطراف مفاصل (مثلاً پس از آسیب)، همان‌طور که در درمان درد انگشتان دست در طب سنتی نیز توصیه می‌شود، درد را کاهش می‌دهد. استفاده از سرما (مثلاً با یخ) ممکن است به تسکین درد ناشی از التهاب مفاصل کمک کند. گرما یا سرما باید حداقل به مدت 15 دقیقه در هر بار اعمال شود تا امکان نفوذ عمیق فراهم شود. پوست باید از گرما و سرمای شدید محافظت شود. به عنوان مثال، یخ را باید در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و در یک حوله بپیچید.
 7. پس از کاهش درد و التهاب حاد، فیزیوتراپی ممکن است برای بازیابی یا حفظ دامنه حرکتی و تقویت عضلات اطراف مفید باشد. در افراد مبتلا به آرتریت مزمن، ادامه فعالیت بدنی برای جلوگیری از سفتی دائمی مفاصل (انقباضات) و از دست دادن عضلات (آتروفی) مهم است.

اگر دچار مشکلات اسکلتی شده و به دنبال یک متخصص ارتوپد حاذق هستید، بلاگ بهترین ارتوپد تهران کیست را مطالعه کنید.

سخن پایانی

درد مفاصل چه مزمن و چه کوتاه مدت می‌تواند مشکلی جدی و آزاردهنده باشد؛ بنابراین سعی کردیم در این مقاله علت‌ها، شیوه‌های پزشکی و روش درمان درد انگشتان دست در طب سنتی که توسط متخصصین این طب بسیار توصیه شده‌اند برای شما عزیزان به طور مفصل توضیح دهیم. توصیه می‌کنیم این مشکل را با پزشکی متخصص در میان بگذارید و هرگز خودسرانه به درمان اقدام نکنید.

4.2/5 - (51 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.
دکمه بازگشت به بالا