سلامت

بهترین زمان مصرف ویتامین e

بهترین زمان مصرف ویتامین e چه زمانی است؟ امروزه مصرف مکمل‌ها به یک عادت غذایی تبدیل شده است. بسیاری از افراد به دلیل رژیم غذایی نامناسب، افزایش سن و یا ابتلا به برخی بیماری‌ها دچار کمبود ویتامین در بدن هستند. از جمله ویتامین‌های ضروری بدن، ویتامین e است. اما آیا می‌دانید که بهترین زمان مصرف ویتامین e چه موقع است؟ برای اینکه بتوانید از مصرف مکمل‌ها بهترین نتیجه را بگیرید لازم است که با دستورالعمل‌های مصرف آنها آشنا باشید. این دستورالعمل‌ها به شما کمک می‌کنند تا از عوارض مصرف اشتباه ویتامین‌ها جلوگیری کنید. در این مقاله سعی داریم در رابطه با خواص و بهترین زمان خوردن ویتامین e، اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

بهترین زمان مصرف ویتامین ای

ویتامین e چیست؟

پیش از اینکه درباره بهترین زمان مصرف ویتامین e صحبت کنیم، ابتدا لازم است کمی به خواص و ضرورت استفاده این ویتامین برای بدن بپردازیم. ویتامین e تشکیل شده از 8 ترکیب شامل 4 توکترینول و 4 توکفرول است. ویتامین ای در دسته ویتامین‌های محلول در چربی قرار می‌گیرد که در ادامه تفاوت ویتامین‌های محلول در چربی و محلول در آب را به طور کامل پوشش می‌دهیم. کمبود ویتامین e در بدن برخلاف تصور افراد اصلاً رایج نیست. نداشتن رژیم غذایی سرشار از ویتامین e دلیل اصلی کمبود این ویتامین در بدن به شمار نمی‌رود بلکه، مشکلات هضم چربی غذایی در سیستم گوارشی است که به کمبود این ویتامین منجر می‌شود.

بهترین زمان مصرف ویتامین e

بهترین ویتامین برای چاقی صورت چیست و در چه مواد غذایی پیدا می‌شود؟ با این بلاگ همراه باشید

فواید و ضرورت مصرف ویتامین e

از خواص و ضرورت ویتامین ای در بدن می‌توان به تأثیر آن در بینایی، سلامت خون، عملکرد مغز، سلامت دستگاه تولید مثل، سلامت پوست و مو و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن برای داشتن عملکردی مناسب در برابر بیماری‌ها و عفونت‌ها اشاره کرد.

ویتامین ای همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و در دفع رادیکال‌های آزاد و پیشگیری از سرطان تأثیر بسزایی دارد.

کمبود ویتامین ای می‌تواند بدن را درگیر مشکلات خونی، قلبی، کبدی، مشکلات اندام تولید مثل مانند بیماری‌های پروستات و همچنین اختلالات هورمونی و التهاب اعصاب کند. در نتیجه یکی از بهترین زمان مصرف ویتامین ای زمانی است که متوجه شده‌اید بدن شما از کمبود این ویتامین رنج می‌برد و بهتر است از قرص‌ها و مکمل‌های ویتامین ای استفاده کنید.

تفاوت مصرف ویتامین‌های محلول در آب و محلول در چربی

همان‌طور که توضیح دادیم ویتامین e در دسته ویتامین‌های محلول در چربی قرار می‌گیرد در نتیجه برای اینکه بتوانید اهمیت و ضرورت دانستن بهترین زمان مصرف ویتامین e را بهتر درک کنید باید بدانید که ویتامین‌های محلول در چربی چه تفاوتی با ویتامین‌های محلول در آب دارند و هرکدام چگونه باید مصرف شوند.

کمبود کدام ویتامین باعث چاقی شکم می شود ؟

ویتامین‌های محلول در آب مانند ویتامین‌های گروه B و ویتامین C، در آب حل می‌شوند و به راحتی به اندام‌ها و بافت بدن نفوذ کرده و نیاز بدن را تأمین می‌کنند.

ویتامین‌های محلول در چربی، از طریق تجزیه چربی غذایی  در کبد شما ذخیره می‌شوند تا در صورت نیاز، این ویتامین‌ها آزاد شده و توسط لیپیدها به اندام‌ها یا بافت موردنظر وارد شوند.

تفاوت ویتامین محلول در آب و چربی این است که میزان اضافی ویتامین‌های محلول در آب در بدن ذخیره نمی‌شود و به راحتی توسط روده جذب شده و دفع می‌گردد در نتیجه مصرف اشتباه یا بیش از حد این ویتامین، در شرایط عادی جسمانی، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

اما ویتامین‌های محلول در چربی در کبد ذخیره می‌شوند به همین دلیل است که هنگام خوردن ویتامین ای باید بدانید که بهترین زمان خوردن ویتامین e چه موقع است چرا که در صورت مصرف اشتباه یا بیش از حد، کبد شما دچار مشکل جدی می‌شود که ممکن است عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

تفاوت مصرف ویتامین‌های محلول در آب و محلول در چربی

بهترین زمان مصرف ویتامین e در کودکان

همان‌طور که توضیح دادیم، کمبود ویتامین ای بسیار نادر است؛ اما اگر کودک شما دچار کمبود ویتامین ای شده باشد نشانه‌ای از یک بیماری جدی است. برخی علائمی که می‌تواند به شما در تشخیص کمبود ویتامین در کودکان کمک کند شامل مواردی چون مشکلات بینایی، ضعف و درد عضلانی، عدم هماهنگی اندام‌های بدن هنگام راه رفتن و یا خوب نبودن حال کلی کودک می‌باشد.

بهتر است در صورت مشاهده چنین علائمی فوراً به پزشک مراجعه کنید. در صورت تجویز مکمل‌های ویتامین ای، از آنجا که مصرف نادرست و بی‌رویه این ویتامین در کودکان مشکلات بسیار جدی دارد باید در رابطه با مقدار و بهترین زمان مصرف ویتامین e برای کودکان آگاهی داشته باشید.

میزان مصرف ویتامین ای برای کودکان در سنین متفاوت به شرح زیر است:

  • برای کودکان 14 سال به بالا: روزانه 15 میلی گرم
  • برای کودکان 9 تا 13 سال: روزانه 11 میلی گرم
  • برای کودکان 4 تا 8 سال: روزانه 7 میلی گرم
  • برای کودکان 1 تا 3 سال: روزانه 6 میلی گرم
بهترین زمان مصرف ویتامین e در کودکان

چگونه خوردن قرص زینک پلاس برای چاقی صورت تأثیرگذار است؟ این بلاگ را از دست ندهید

بهترین زمان مصرف ویتامین e برای بزرگسالان

بسیاری از مشکلات عروقی، خونی، پوستی، اختلالات سیستم ایمنی و هورمونی که تجربه می‌کنیم، ناشی از عدم توانایی بدن در هضم چربی برای دریافت ویتامین ای است. اگر به کمبود ویتامین ای در بدن توجه نشود ممکن است در آینده مشکلات جدی‌تری شما را زمین‌گیر کند؛ بنابراین سعی کنید به این مورد به صورت جدی توجه داشته باشید و با انجام چکاپ پزشکی از سلامتی بدن خود اطمینان حاصل کنید.

متأسفانه، بسیاری از افراد بدون آنکه به بهترین زمان مصرف ویتامین ای و همچنین دوز مصرفی این ویتامین توجهی کنند، برای بهبود وضعیت پوست و مو خود به صورت خودسرانه شروع به خوردن ویتامین e می‌کنند. ممکن است در روزها یا ماه‌های اولیه هیچ گونه عوارضی را مشاهده نکنید؛ اما تجمع ویتامین ای به صورت ناگهانی منجر به مسمومیت این ویتامین شده و عوارض شدیدی به دنبال دارد؛ بنابراین حتماً دستورالعمل‌های لازم برای بهترین زمان مصرف ویتامین e را از پزشک بگیرید.

میزان دوز مناسب مصرف ویتامین ای به طور کلی به شرح زیر است:

  • برای زنان بالاتر از 14 سال: روزانه 15 میلی گرم
  • برای دوران بارداری: روزانه 15 میلی گرم
  • برای دوران شیردهی: روزانه 19 میلی گرم
  • برای مردان بالای 14 سال: روزانه 15 میلی گرم
بهترین زمان مصرف ویتامین e برای بزرگسالان

بهترین زمان مصرف قرص ویتامین ای برای چاقی صورت

در مقاله‌های پیشین لنداسپا به این مورد اشاره کرده‌ایم که مصرف ویتامین ای به عنوان روشی برای چاقی صورت نیز طرفداران بسیاری دارد. روش‌های متفاوتی برای تأثیرگذاری ویتامین ای برای چاقی صورت وجود دارد. از رژیم غذایی گرفته تا ماساژ چاقی صورت با ویتامین e. در صورتی که به دلیل کمبود این ویتامین در بدن صورتی لاغر داشته باشید، بهترین زمان مصرف ویتامین ای برای چاقی صورت، مصرف آن در وعده‌های اصلی غذایی است و بهتر است وعده‌های اصلی شما برای جذب و تأثیر بهتر ویتامین ای، شامل چربی‌های مفید باشد. البته باید دوز مصرفی این ویتامین را نیز در نظر داشته باشید و سعی نکنید برای اینکه سریع‌تر نتیجه بگیرید، بیش از دوز تعیین شده مصرف کنید.

بهترین زمان مصرف قرص ویتامین ای برای چاقی صورت

بهترین زمان مصرف ویتامین e در بدنسازی

مصرف ویتامین e برای ورزشکاران و بدنسازان فواید بسیاری به همراه دارد. معمولاً ورزش بدنسازی فعالیت‌های سنگین را شامل می‌شود که منجر به افزایش تنفس سلولی و آزاد شدن رادیکال‌های آزاد و مسموم در بدن می‌شود. در نتیجه سرعت ریکاوری عضلات کاهش یافته و رفته‌رفته ممکن است به بافت ماهیچه‌ها آسیب وارد شود. همان‌طور که اشاره کردیم، ویتامین ای خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و با مبارزه با این رادیکال‌های آزاد، از آسیب به بافت عضلانی جلوگیری می‌کند. همچنین مصرف ویتامین ای، انرژی موردنیاز برای انجام فعالیت‌های سنگین را تأمین می‌کند؛ بنابراین، بهترین زمان مصرف ویتامین e در بدنسازی، حداقل 3 ساعت قبل از شروع فعالیت است و بهتر است ویتامین ای را به همره وعده غذایی سرشار از چربی مفید مصرف کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

البته، همان‌طور که می‌دانید اکثر ورزشکاران از رژیم‌های غذایی مخصوصی پیروی می‌کنند، بنابراین، برای اینکه مصرف ویتامین ای اختلالی در شرایط جسمانی شما ایجاد نکند، بهتر است بهترین زمان مصرف ویتامین e در بدنسازی را با مشورت با متخصص تغذیه جویا شوید.

بهترین زمان مصرف ویتامین e در بدنسازی

رژیم فستینگ چیست و چه فوایدی دارد؟

بهترین زمان مصرف ویتامین e 400       

برندهای متفاوتی در تولید کپسول‌های ویتامین e400 فعالیت دارند و متأسفانه بسیاری از افراد بدون تجویز پزشک و مشورت با متخصص، خودسرانه این نوع کپسول را مصرف می‌کنند. بهترین زمان مصرف ویتامین e 400 باید توجه به شرایط جسمانی شما، بیماری‌های زمینه‌ای، سن و جنسیت شما تعیین می‌شود. در رابطه با بهترین زمان مصرف ویتامین e400 اطلاعات متفاوتی را در اختیار شما قرار می‌دهند. برخی می‌گویند که بهترین زمان مصرف این ویتامین دو بار در هفته و برخی می‌گویند که می‌توان روزی یک بار این قرص را مصرف کرد؛ بنابراین، برای سلامتی خودتان هم که شده پیشنهاد می‌کنیم با متخصص مشورت کنید تا از مسمومیت ویتامین ای جلوگیری شود.

بهترین زمان مصرف ویتامین e 400   

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات آموزشی لنداسپا، سعی داشتیم در رابطه با بهترین زمان مصرف ویتامین e، اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. متأسفانه امروزه به دلیل مصرف بیش از حد و سرخود ویتامین ای، بسیاری از افراد به مسمومیت این ویتامین و یا عوارض جانبی دیگر دچار شده‌اند. چه برای مصرف ویتامین e چه برای مصرف هر مکمل دیگری، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید تا ایشان با توجه به شرایط جسمانی، سن و جنسیت شما بهترین زمان خوردن ویتامین e و دوز مناسب را تعیین کنند.

خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

3.4/5 - (9 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا