تغذیهتناسب اندامسلامت

چاقی شکم ناشی از کمبود کدام ویتامین است؟ + خواص ویتامین D

آیا می دانید کمبود کدام ویتامین باعث چاقی می شود یا اصلاً چاقی شکمی ناشی از کمبود کدام ویتامین است؟ ویتامین دی یکی از ویتامین های ضروری برای بدن محسوب می شود که قابلیت حل در چربی ها را دارد و کمک زیادی به رشد استخوان ها می کند. مصرف این قرص تأثیر شگفت انگیزی بر روی کاهش وزن دارد. یکی از مهم ترین مشکلات هر فرد این است که با گذشت زمان و بدون این که چیزی متوجه شود، وزنش به مقدار زیادی بالا می رود. اما قرص ویتامین دی از این اتفاق پیشگیری می کند.

ویتامین D چگونه باعث لاغری و کاهش وزن می شود؟

ویتامین D چگونه باعث لاغری و کاهش وزن می شود؟

 حالا که دیگر می دانید کمبود چه ویتامینی باعث چاقی شکم می شود و رابطه مستقیم آنها با هم پی بردید، زمان آن فرارسیده است که به شما بگوییم ویتامین دی چگونه به کاهش وزن کمک می کند. پژوهش ها نشان دادند که اگر در طول روز IU4000 ویتامین D دریافت کنید، وزن شما کاهش می یابد.

چاقی شکمی چیست؟ انواع چاقی شکمی، عوارض آن و دلایل ابتلا

افرادی که اضافه وزن دارند، سطح ویتامین دی بسیار پایین است؛ زیرا چربی باعث حبس این ویتامین در بدن می شود. اما نمی توانیم بگوییم کمبود این ویتامین به تنهایی فرد را چاق می کند. اکنون می خواهیم به شما بگوییم ویتامین چگونه باعث لاغری شما می شود.

تعادل چربی های شکمی را حفظ می کند

تعادل چربی های شکمی را حفظ می کند

این نکته مختص افرای است که هنوز نمی دانند چاقی شکمی ناشی از کمبود کدام ویتامین است و هنوز فکر می کنند که همه نوع چاقی ها به خاطر پر خوری هستند. پژوهش ها به ما می گویند افرادی که شاخص توده بدنی آنها بالاتر 30 است، اکثر اوقات با کمبود ویتامین دی مواجه می شوند. سطح پایین ویتامین دی نشان دهنده این است که بدن شما باید برای زمان هایی که میزان انرژی تان کاهش می یابد، انرژی ذخیره کند. ذخیره انرژی در بدن معمولاً به صورت چربی است.

بهترین روش درمان چاقی شکمی تغذیه و ورزش است یا جراحی؟

خیلی از این چربی ها در میان تنه ذخیره می شوند تا دستگاه گوارش آن را راحت تر وارد جریان خون کند. حداقل 20 نانوگرم بر میلی لیتر ویتامین دی باید در جریان خون باشد تا بدن بتواند چربی های اضافی شکمی را از بین ببرد. محققان به این نتیجه رسیده اند که بانوانی که به اندازه کافی ویتامین دی مصرف می کنند و رژیم غذایی خوبی دارند، کمتر از سایر زنان دچار بیماری کمبود ویتامین دی می شوند و کاهش وزن برای آنها راحت تر است.

آنتی اکسیدان و خواص ضدالتهابی دارد

آنتی اکسیدان و خواص ضدالتهابی دارد

ویتامین دی یکی از 24 ریز مغزی ضروری برای زندگی انسان است که تأثیر زیادی بر روی تمام اعضای بدن می گذارد. این ویتامین پپتید ها را سنتز می کند و همین امر باعث می شود که استرس کاهش یابد و بدن بتواند با التهاب ها مقابله کند. این ماده مغذی، التهاب ها را به دیواره سلول می چسباند و سبب مهار استرس و التهاب می شود. به به همین دلیل باید بدانیم که چاقی شکمی ناشی از کمبود کدام ویتامین است و چگونه باید آن را جبران کنیم.

بهترین فوق تخصص کبد در تهران کیست؟ لیست 10 تایی 1402

چربی سوزی را افزایش می دهد

ویتامین D ، علاوه بر این که باعث کاهش چربی شکمی می شود، تأثیر بسیار مثبتی بر روی سلامت اسکلتی و عضلانی هر فرد دارد. در سال 2017 یک پژوهش انجام شد که نشان می دهد ترکیب نمودن ویتامین D و ورزش های هوازی باعث می شود در حین ورزش کالری زیادی بسوزانید. همچنین این ویتامین در طی یکسال میزان ماده مغذی بافت عضلانی را افزایش می دهد.

در پژوهش های که در چند سال اخیر انجام شد، پژوهشگران دریافتند کسانی که کمبود ویتامین  D بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند، زیر این ویتامین با کاهش وز و سطح چربی، میزان تری گلیسیرید را پایین می آورد. تری گلیسیرید، یکی از عوامل زمینه ساز بیماری قلبی است.

نمی گذارد بدن در مقابل انسولین مقاوم شود

نمی گذارد بدن در مقابل انسولین مقاوم شود

برای درمان پوکی استخوان چی بخوریم ؟ بهترین نکات تغذیه ای

طبق مطالعاتی که انجام شد، کسانی که مبتلا به دیابت نوع 2 و در معرض آن هستند، اگر ویتامین D دریافت کنند، میزان ترشح انسولین در آنها افزایش می یابد. این ویتامین رابطه مستقیمی با پر خوری و گرسنگی دارد و با بیماری هایی مثل سندروم متابولیک و مقاومت به انسولین مقابله می کند. سطح بالا ویتامین D باعث ترشح هرمون سیری ( لپتین) می شود.

خیلی از افراد انجام عمل جراحی بای پس معده را یک راه حل خیلی خوب برای کاهش وزن می دانند. در این جراحی بخش بزرگی از معده و روده ها را پزشک برمی دارد. یکی از بزرگ ترین معایب این جراحی کاهش سطح ویتامین دی است؛ زیرا بدن به راحتی نمی تواند این ویتامین را جذب کند برای همین پزشک به شما توصیه می کند که میزان مصرف ویتامین را افزایش دهد. پزشک جراح حتماً باید به شما بگوید که چاقی شکمی ناشی از کمبود کدام ویتامین است و چگونه باید آن را درمان کنید.

روش های تأمین ویتامین D بدن برای کاهش وزن

 اگر با نشانه های کمبود ویتامین D در بدن مواجه شدید، باید به فکر رفع آن باشید. حالا که رابطه بین کمبود ویتامین دی و چاقی شکم را می دانید، باید روش های جذب این ویتامین را به شما بگوییم. روش های زیر می توانند ویتامین دی موردنیاز بدن شما را تأمین کنند:

نور خورشید

نور خورشید

پوست می تواند اشعه ماورا بنفش خورشید را جذب کند و ویتامین دی که در آن وجود دارد را به عنوان یک هورمون سنتز نماید. خیلی از متخصصان تغذیه می گویند بهتر است شما ویتامین دی موردنیاز بدنتان را مانند یک ماده مغذی از طریق غذاهای غنی از این ویتامین دریافت کنید. همان طور که می دانید ویتامین D در همه غذاها وجود ندارد و فقط برخی از غذاها حاوی این ویتامین هستند.

به دلیل این که نور مستقیم خورشید به پوست آسیب می رساند، خیلی افراد از روش های دیگری که در ادامه به آنها می پردازیم ویتامین دی موردنیاز بدنشان را تأمین می کنند. نکته جالب اینجا است که نور خورشید به اندازه کافی نمی تواند ویتامین دی به بدن برساند. پس باید در کنار نور خوشید از روش های دیگر هم تأمین ویتامین دی کمک بگیرید و همواره به این نکته فکر کنید که چاقی شکم ناشی از کمبود کدام ویتامین است تا دچار عوارضی نشوند.

افرادی که رنک پوستی روشنی دارند و مدت طولانی در معرض نور آفتاب هستند، بیشتر از سایر افراد ویتامین دی جذب می کند این نکته برای کسانی که پوست تیره ای دارند و موقع بیرون رفتن از خانه کلاه به سر می گذارند، کاملاً بر عکس است و این گونه افراد نباید فراموش کنند که کمبود ویتامین کدام ویتامین باعث چاقی شکم می شود و باید به فکر راه های درمان باشند.

خوراکی ها

خوراکی ها

شما می تواند ویتامین دی موردنیاز بدنتان را از طریق خوردن غذاهای که این ویتامین را دارند، تأمین کنید. خیلی از غذاها سرشار از ویتامین دی هستند و ما مصرف آنها را به شما توصیه می کنیم؛ زیرا حالا دیگر می دانیم چاقی شکم ناشی از کمبود کدام ویتامین است و نبود این ویتامین در رژیم غذایی چه عوارضی را به دنبال دارد. این جدول حاوی غذاهایی است که ویتامین D دارند.

غذااندازه غذامقدار ویتامین دیچه اندازه نیاز شما را به ویتامین دی تأمین می کند
روغن کبد ماهی کادیک قاشق غذاخوری11 میلی گرمبیشتر از 100 درصد
قارچیک فنجان05/0 میلی گرم1 درصد نیاز روزانه
ماهی ساردین85 گرم4 میلی گرم41 درصد
تخم مرغیک عدد بزرگ025/1 میلی گرم10 درصد
ماهی سالمون85 گرم10 میلی گرم100 درصد
ماهی خاویار28 گرم82/0 میلی گرم8 درصد
ماهی خال مخالی85 گرم10 میلی گرم100 درصد
شیریک لیوان45/2 میلی گرم24 درصد
ماهی تن85 گرم7/557 درصد

مکمل ها

مکمل ها

تأمین ویتامین D از راه غذاخوردن شاید کمی دشوار باشد؛ چون در همه غذاها این ویتامین وجود ندارد، خیلی از افراد هم نگران پوست خود هستند و به اندازه کافی نور خورشید دریافت نمی کنند. پس در اینجا مکمل ها می توانند به کمک شما بیایند. ابتدا باید مشخص کنید که سطح ویتامین دی شما چقدر است و سپس باتوجه به آن دوز دارو را تعیین نمایید. معمولاً توصیه می شود در طول روز بین ۲۰۰۰ و ۶۰۰۰ IU
ویتامین D مصرف کنید.

 اگر هنوز نمی دانید چاقی شکم ناشی از کمبود کدام ویتامین است و چگونه باید به فکر درمان آن باشید، خواندن این بخش را از دست ندهید. ویتامین دی معمولاً به صورت محلول در چربی تولید و استفاده می شود. به شما توصیه می کنیم قطره یا کپسول هایی را بخرید که روغن نارگیل دارند. شما باید هر سه ماه یکبار سطح ویتامین دی خود را اندازه بگیرید.

البته می توانید در کنار ویتامین D از ویتامین های A، E و K2 هم استفاده کنید. این ویتامین ها بسیار مهم هستند ؛ زیرا مقدار ویتامین دی را متعادل می کنند و جذب این ویتامین را افزایش می دهند و نمی گذارند مقدار آن در بدن از حد معمولی فرا تر رود.

میزان ویتامین D موردنیاز بدن

میزان ویتامین D موردنیاز بدن

 اکنون که در یافتید کمبود کدام ویتامین باعث چاقی می شود و چگونه می توانید آن را دریافت کنید، باید بدانید که هر فرد چه مقدار ویتامین دی نیاز دارد. میزان ویتامین D موردنیاز برای هر فرد در هر سن متفاوت است به گفته متخصصان یک فرد بالغ در طول روز IU 600 ویتامین D نیاز دارد و بیشتر از آن باعث می شود سطح کلسیم در خون افزایش یابد و رگ های خونی، کلیه و قلب آسیب ببینند.

افراد بالغی که سن آنها کمتر از 70 سال است باید 20 گرم ویتامین دی مصرف کنند. این مقدار در کودکان شیر خوار به 10 میلی گرم می رسد. کودکان و نوجوانان هم باید 600 تا 400 IU ویتامین دی در طول روز استفاده نمایند. کودکان و نوجوانانی که بیماری فیبروز و کیست دارند، به احتمال زیاد ویتامین D بدنشان کم است.

سخن نهایی

متأسفانه، سازمان جهانی بهداشت در بیانیه ای اعلام کرد که بیشتر از 40 درصد از جمعیت جهان به اندازه کافی  ویتامین D مصرف نمی کنند و حدود یک ملیون نفر در دنیا با کمبود این ویتامین روبرو هستند. افراد چاق، کسانی که رنگ پوستشان تیره است، سالمندان و شیرخوارن بیشتر از سایر افراد با کمبود ویتامین دی مواجه می شوند. حالا که دیگر می دانید چاقی شکم ناشی از کمبود کدام ویتامین است و چگونه باید آن را درمان کنید، از شما می خواهیم این مطالب را به دیگران هم انتقال دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا