سلامتسلامت روان

با روش‌های اثبات خیانت همسر آشنا شوید

اثبات خیانت همسر منوط به ارائه مدارک و عدلیه‌هایی است که افراد پس از شکایت از همسر خود می‌توانند در اختیار دادگاه قرار دهند. ممکن است در رابطه با خیانت، اثبات و مجازات آن در منابع مختلف، قوانین متفاوت و حتی متناقضی مطالعه کرده باشید. برخی از تصوراتی که در رابطه با اثبات خیانت به همسر و میزان مجازات آن وجود دارد، موجب گمراهی افراد می‌شود و نه‌تنها به آن‌ها کمک نمی‌کند؛ بلکه باعث می‌شود وقت و هزینه بسیاری را صرف اثبات کنند. در این مقاله سعی داریم با استناد به منابع حقوقی، مدارک لازم برای اثبات خیانت زن به شوهر و بالعکس را به شما معرفی کنیم تا در صورت پیشامد این اتفاق ناگوار، بتوانید حقوق خود را به‌درستی مطالبه کنید.

مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد

اثبات خیانت همسر در این موردنیاز به داشتن مدارک و شواهدی است که توسط قاضی و دادگاه موردقبول واقع شود. از مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد

1. شهادت فرد خیانت‌کار

یکی از راه‌های اثبات خیانت همسر و مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد ، شهادت و اعتراف خود مرد است. البته این اعتراف باید در برابر قاضی و دادگاه و یا شاهدان معرفی شده باشد. به‌طور مثال شما نمی‌توانید در دادگاه اعلام کنید که همسرتان در پیش روی شما به خیانت اعتراف کرده است چرا که این ادعا سندیت قانونی نداشته و درصورتی‌که قابل اثبات نباشد ارزشی ندارد و حتی همسر شما می‌تواند به جرم افترا از شما شکایت کند؛ بنابراین لازم و واجب است که خود مرد در حضور دادگاه و قاضی به خیانت اعتراف کند.

2. اثبات ازدواج مجدد بدون رضایت همسر

اگر متوجه شدید که همسر شما بدون آنکه از شما اجازه بگیرد و رضایت شما را خواستار شود، ازدواج مجدد کرده یا زنی را به صیغه دائم یا موقت خود درآورده است، با ارائه شناسنامه مرد و یا مدرک صیغه نامه می‌توانید از او شکایت کنید. البته در این مورد باید توجه داشته باشید که نمی‌توانید از برقراری رابطه جنسی و یا به‌عنوان زنا از همسر خود شکایت کنید. دلیل این مورد این است که به‌خاطر ازدواج رسمی و صیغه شرعی، رابطه جنسی شرعی محسوب شده و جرمی بر طرفین وارد نیست.

قبل از اینکه تصمیم به طلاق بگیرید حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای آشنایی با مشاور خوب مقاله بهترین روانشناس تهران را مطالعه کنید.

3. اثبات روابط نامشروع یا زنا

یکی از سخت‌ترین راه‌های اثبات خیانت همسر، اثبات رابطه نامشروع او است. از مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد در صورت برقراری رابطه نامشروع، شهادت چهار مرد عاقل و بالغ، یا سه مرد و دو زن عاقل و بالغ است درصورتی‌که وقوع چنین روابطی را خود مشاهده کرده باشند. ازآنجایی‌که معمولاً زنا و روابط نامشروع در خفا و حریم شخصی صورت می‌گیرد، این کار تقریباً غیرممکن است. اما اگر در حضور چنین شاهدانی رابطه نامشروعی صورت گرفت با شهادت آن‌ها می‌توانید خیانت همسر خود را اثبات کرده و از او شکایت کنید.

4. ارائه پیام و مستندات خیانت تلفنی

در موارد خیانت همسر، یکی از سؤالاتی که پیش می‌آید این است که آیا اسکرین‌شات پیام‌ها و چت‌های رد و بدل شده بین مرد و فرد سوم و همچنین مکالمات ضبط شده آن‌ها می‌تواند در دسته مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد قرار بگیرد یا خیر. در این مورد باید خاطرنشان کنیم که چنین مدارکی ارزش قانونی ندارند و صرفاً با ارائه این مدارک به دادگاه و قاضی می‌توانید درخواست پرینت پیام همسر خود را ارائه دهید تا بتوانید مدارکی قانونی و محکمه‌پسند را جمع‌آوری کنید. البته این‌گونه مسائل نیز به تشخیص قاضی و دادگاه قابل پیگیری هستند و در غیر این صورت تأثیری در حکم نهایی نخواهند داشت.

مدارک لازم برای اثبات خیانت زن

اثبات خیانت همسر در دادگاه نیاز به مدارک قانونی و قابل‌قبول ازنظر قاضی دارد. مدارک لازم برای اثبات خیانت زن و مرد تفاوتی با یکدیگر ندارند و همان‌طور که در بخش قبل توضیح دادیم برای اثبات خیانت زن نیز با ارائه همان مدارک می‌توانید از فرد خیانت‌کار شکایت کنید.

در مقاله خیانت مرد به زن علل خیانت آقایان را بررسی کرده‌ایم که می‎توانید مطالعه کنید.

مجازات خیانت به همسر

در صورت ارائه مدارک لازم برای اثبات خیانت زن و مرد، مجازات زیر بسته به نوع خیانت، ممکن است برای فرد خاطی تعیین شود:

مجازات خیانت به همسر

راهکار های عملی برای این که چگونه خیانت را فراموش کنیم ؟

 • هرگونه رابطه جنسی خارج از روابط زناشویی با فرد غریبه، در حد بوسه و در آغوش کشیدن باشد، رابطه‌ای نامشروع تلقی می‌شود و مجازات آن برای زن و مرد در صورت اثبات خیانت همسر از یک تا نود و نه ضربه شلاق، بسته به تشخیص قاضی و دادگاه، به‌صورت تعزیری است.
 • اگر روابط جنسی طرفین از حدود اولیه خارج شده و به زنا برسد، در صورت این‌که شاکی بتواند برای اثبات خیانت همسر مدارک و مستندات قابل‌قبول را به دادگاه ارائه دهد، با تشخیص قاضی فرد خاطی ممکن است به تبعید، سنگسار، تراشیدن موی سر و یا حتی قصاص محکوم گردد.
 • در صورت ارائه مدارک لازم برای خیانت زن به شوهر یا مرد به همسر خود، فرد شاکی می‌تواند حق طلاق را اتخاذ کند.
 • اگر فرد شاکی نتواند در اثبات خیانت به همسر، مدارک کافی و موثقی به دادگاه ارائه دهد، طرف مقابل می‌تواند به جرم تهمت و افترا اعاده حیثیت کرده و با توجه به تشخیص قاضی شاکی را محکوم کند.
 • در مواردی که مرد یا زن از طریق برقراری تماس‌های تلفنی و یا چت کردن با فرد غریبه به همسر خود خیانت کرده باشند، قاضی با توجه به پرینت قانونی مکالمات و پیام‌های طرفین تشخیص می‌دهد که آیا این موارد در جایگاه خیانت نامشروع قرار می‌گیرند یا خیر. در صورتی‌که این مکالمات و چت‌ها خیانت به حساب آیند، فرد خاطی با توجه به تشخیص قاضی از یک تا نود و نه ضربه شلاق جریمه می‌شود.

برای شناخت نشانه های خیانت در خانم ها به مقاله 15 نشانه خیانت زنان مراجعه کنید.

تصورات نادرست در اثبات خیانت به همسر

برخی افراد به دلیل عدم آگاهی از شرایط و قوانین خیانت زن و مرد، اقدام به شکایت از همسر خود می‌کنند. برخی افراد تصور می‌کنند که می‌توانند با خائن خواندن همسر خود از مهریه و نفقه سلب مسئولیت کنند. حتی در برخی موارد پیش‌ آمده است که زن با تصور این‌که می‌تواند در صورت اثبات خیانت همسر حق حضانت فرزندان را داشته باشد و پدر را از دیدار با فرزندان محروم کند، از همسر خود به‌عنوان فردی خیانت‌کار شکایت می‌کند. علاوه بر آگاهی از مدارک لازم برای اثبات خیانت زن به شوهر و بالعکس، باید بدانید که چه مواردی در مجازات فرد خاطی لحاظ نمی‌شوند:

تصورات نادرست در اثبات خیانت به همسر

با شوهر زورگو چگونه رفتار کنیم تا اذیت نشویم

 • مهریه یکی از موارد واجب است که مرد باید پرداخت کند و پرداخت آن هیچ ربطی به اثبات یا عدم اثبات خیانت همسر ندارد. ازآنجایی‌که مهریه امری است که در عقدنامه ثبت شده است؛ بنابراین تنها منوط به نکاح و ازدواج است و به کیفیت زندگی طرفین ارتباطی ندارد حال اگر دعوا و جنجال باشد یا خیانت در هر صورت مرد موظف به پرداخت مهریه است.
 • نفقه نیز از مواردی است که در حیطه حق‌وحقوق زنان در عقدنامه و نکاح اهمیت بسیاری دارد. مرد در صورت اثبات و ارائه مدارک لازم خیانت زن به شوهر نیز نمی‌تواند از زیر بار پرداخت نفقه شانه خالی کند. این تصور غلط که مهریه و نفقه به زنان خائن تعلق نمی‌گیرد باعث شده که برخی افراد برخلاف اصول اخلاقی همسر خود را در شرایطی ساختگی قرار دهند و به ایشان تهمت خیانت بزنند.
 • نه‌تنها برای مردان، بلکه مواردی بسیار در میان زنان بوده است که برای اتخاذ حق حضانت فرزندان و جلوگیری از دیدار پدر با آن‌ها، شوهر خود را به خیانت متهم کرده‌اند. در این رابطه نیز باید بدانید که حتی اگر ثابت شود مرد به همسر خود خیانت کرده است، حق حضانت و دیدار از او سلب نخواهد شد مگر در مواردی که مشخص شود مرد شرایط موجه اخلاقی برای ارتباط با فرزندان خود را ندارد.

زبان بدن و چهره نیز گاهی می‌تواند نشان دهنده خیانت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تشخیص خیانت زن از روی چهره را مطالعه کنید.

طلاق در صورت اثبات خیانت زن به شوهر

همان‌طور که می‌دانید، حق طلاق با مرد است مگر آنکه در عقدنامه خلاف آن قید شود؛ بنابراین اگر مردی مدارک لازم برای اثبات خیانت همسرش را به دادگاه ارائه داده، اما این مدارک برای اثبات شکایت او کافی نباشد و قاضی تشخیص خیانت ندهد مرد همچنان می‌تواند از همسرش طلاق بگیرد.

طلاق در صورت اثبات خیانت زن به شوهر

البته همان‌طور که پیش‌تر توضیح دادیم، در این صورت نیز موظف به پرداخت مهریه و نفقه است چرا که حتی اگر زن به زنا نیز محکوم شده باشد از دریافت حق و حقوق خود مانند مهریه محروم نخواهد شد. البته بعضی افراد همسر خود را تحت‌فشار قرار داده و می‌گویند اگر مهریه و نفقه را ببخشد از او شکایت نخواهند کرد که البته این مورد غیراخلاقی است، اگرچه تصمیم بر عهده طرفین است.

سخن پایانی

واژه خیانت اگرچه غمگین و ناگوار به نظر می‌رسد؛ اما دور از ذهن نیست. متأسفانه امروزه روابط زناشویی به دلیل خیانت زن و مرد و برقراری روابط نامشروع با فرد غریبه از هم گسسته می‌شود. دادگاه‌های خانواده هرروزه شاهد افزایش میزان خیانت و طلاق در روابط زن‌وشوهری هستند. برخی افراد تصور می‌کنند که اثبات خیانت همسر امکان‌پذیر نیست و در صورت وقوع چنین عمل غیراخلاقی، تنها می‌توانند زانوی غم بغل بگیرند و یا با شرایط کنار بیایند. آگاهی شما از حقوق خود به‌عنوان همسر، به شما کمک می‌کند چنین حوادث تلخی را بهتر پشت سر بگذارید و از شرایطی که موجب آزار روحی شما شده است راحت‌تر خارج شوید. خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان لند اسپا به اشتراک بگذارید.

درصورتیکه به دنبال داشتن یک رابطه زناشویی خوب هستید بلاگ رابطه زناشویی موفق در زندگی را مطالعه کنید.

3.7/5 - (4 امتیاز)

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

‫2 دیدگاه ها

 1. با سلام در مورد خیانت نوشته اید ایا با ارایه مدارکی مثل ارتباط نوشتاری و تصویری که دال بر افگقرار و ونود رابطه حنسی را اثبات نینماید مرد یا زن میتواند بر اساس ان به هدف خود که طلاق است دست پیدا کند .

 2. با سلام
  به نظر بنده باید در قانون خیانت تجدید نظر شود و احکام سنگین تری برای فرد خیانت کار در نظر گرفته شود.
  چون در این میان فرزندان قربانی هوا و هوس های مردان و زنان بی شرف می شوند.
  چطور یک فرد خیانت کار یک زنگی را از بین ببرد و باعث آسیب روحی و روانی برای فرزندان و طرف مقابل شود.
  شخصی که طرف مقابلش خیانت کرده دیگر به هیچ عنوان نمی تواند به یک نفر دیگر اعتماد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا