سلامت جنسی

پریود مردان چیست؟ علائم و روش مدیریت و درمان را بدانید!

پریود، یک سری تغییرات مهم در خلق و خوی افراد ایجاد می کند که به طور طبیعی اتفاق می افتد. پریود فقط مخصوص خانم ها نیست، بلکه مردان هم در طول زندگی خود درگیر این تغییرات می شوند؛ اما علائم پریود مردان با زنان متفاوت است.

هنگامی که سطح هورمون ها در افراد بالا و پایین می شود، افراد دچار برخی نوسانات خلقی می شوند که از آن می توان با نام پریود مردان اشاره کرد. بسیاری از مردان این باور را دارند که این تغییرات برای آن ها رخ نمی دهند؛ اما این افراد بدون این که متوجه باشند، در طول زندگی نشانه هایی از این تغییرات را در بدن خود دارند.

پریود مردانه چیست؟

آقایان هم مانند خانم ها تغییرات هورمونی را تجربه می کنند. هنگامی که سطح هورمون تستوسترون در مردان بالا و پایین می شود؛ برخی نوسانات هورمونی در آن ها رخ می دهد. هورمون تستوسترون نقش بسیار مهمی در سلامت جسمی و روانی مردان دارد که تغییرات این هورمون، علائمی را به وجود می آورد. این علائم بسیار شبیه به علائم PMS خانم ها در چرخه قاعدگی آن ها است، با این تفاوت که مردان در طول پریود، خونریزی ندارند؛ با این حال، همین مسئله هم می تواند عوارض جانبی خاصی را در آن ها ایجاد کند.

مقاله پیشنهادی در این بخش:نشانه های سرد شدن زن از مرد که تا به حال نمی‌دانستید!

عادت ماهانه در مردان به چه شکل است؟

در طول دوره زندگی، شاید این سؤال فکر شما را هم به خود مشغول کرده باشد که پریود آقایان چگونه است؟ همان طور که پیش از این نیز گفتیم، پریود در آقایان به صورت کاهش سطح هورمون تستوسترون بدن است که همین کاهش، یک دلیل بسیار مهم برای عادت ماهانه در افراد است. ims در مردان به دلیل به هم ریختگی های هورمونی اتفاق می افتد که با تغییراتی در خلق وخوی افراد، قابل مشاهده است.

عادت ماهانه در مردان به چه شکل است؟

نوسانات ماهانه هورمون مردانه چیست؟

گفتیم که مردان به تدریج در دهه 30 سالگی زندگی با کاهش سطح هورمون تستوسترون در بدن خود مواجه می شوند که این کاهش به طور طبیعی، باعث ایجاد یک سری نوسانات در بدن و رفتار آن ها می شوند که پریود مردان نام دارند. هورمون مردانه تستوسترون با سطح انرژی، نیروی جنسی، اعتماد به نفس آن ها ارتباط مستقیم دارد که کاهش این هورمون تأثیر منفی روی این ویژگی ها می گذارد.

وازکتومی قابل برگشت است یا نه؟ مراقبت های عمل برگشت وازکتومی

این هورمون ها دست به دست هم می دهند تا افراد در هفته های قبل از پریود دچار نوسانات شوند. سطح هورمون تستوسترون صبح ها زیاد و عصر ها کاهش می یابد؛ این افزایش و کاهش در آن ها علائمی را نمایان می کند که در این زمان، باید بتوانیم بهترین برخورد را با مردان داشته باشید.

֎عوامل مؤثر در پریود مردان

شنیدن عبارت پریود مردان یا ims شاید برایتان جالب باشد، اما مردان هم در طول دوره زندگی پریود می شوند. عوامل متعددی بر روی میزان هورمون تستوسترون تأثیر می گذارند که در اینجا به مهم ترین آن ها می پردازیم.

1.مصرف داروها

بعضی از داروهای شیمیایی و گیاهی، به خاطر این که ترکیبات خاصی دارند، باعث می شوند تعادل هورمون های بدن به هم بخورد. به هم خوردن تعادل هورمون ها باعث تحریک پذیری بدن افراد می شوند و در مواردی، مردان را خشن می کنند. این تحریک پذیری تأثیر منفی بر روی بدن افراد می گذارد و مردان دچار پریود می شوند.

2.خواب نامنظم

بدن در طول شبانه روز به خواب کافی و منظم احتیاج دارد. افرادی که به کمبود خواب دچارند، بیشتر از سایر افراد دچار نوسانات خلقی می شوند به این خاطر هم میزان هورمون تستوسترون در بدن آن ها کاهش می یابد.

خواب نامنظم

3.داشتن استرس و اضطراب

استرس و اضطراب که امروزه در زندگی افراد تأثیر زیادی دارد، یکی از عوامل مؤثر در پریود مردان است. با افزایش استرس و اضطراب، هورمون مردانه کاهش می یابد که باعث تحریک پذیری بدن آنها شده و تغییراتی را در مردان ایجاد می کنند.

4.افزایش وزن

سطح هورمون تستوسترون در افرادی که اضافه وزن دارند؛ کاهش می یابد که در پریود شدن مردان تأثیر زیادی دارد. با افزایش سن برخلاف کاهش هورمون تستوسترون، هورمون استروژن افزایش می یابد که این تغییرات باعث برهم خوردن تعادل هورمونی می شود که یکی از عوامل مؤثر در بروز پریود مردان است.

افزایش وزن

 اولین نکته برای کاهش وزن به صورت طبیعی تغییر رژیم غذایی می‌باشد.خواندن این مقاله را از دست ندهید .

5.افزایش سن

افزایش وزن هم یکی دیگر از ویژگی هایی است که می تواند تأثیرات زیادی بر روی کم وزیاد شدن هورمون ها داشته باشد. مردان هنگامی که به سن 30 سالگی می رسند، دچار کاهش هورمون تستوسترون در بدن خود شده که باعث تغییراتی در رفتار آن  ها می شوند.

֎سندروم پیش از قاعدگی در مردان چیست؟

میزان هورمون تستوسترون در مردان متفاوت است، به طوری که صبح ها افزایش و عصر ها کاهش می یابد. هنگامی که میزان این هورمون تغییر می کند مردان دچار سندروم پیش از قاعدگی می شوند. در حقیقت، پریود مردان توصیفی برای نوسانات هورمونی آن ها است.

֎علت پریودشدن مردان چیست؟

به هم خوردن تعادل هورمون های مردانه، یکی از علت های اصلی پریود شدن مردان است. آقایان هم همانند خانم ها تغییرات هورمونی را تجربه می کنند. هنگامی که سطح هورمون ها به دلیل مکانیسم بدن مردان در بدن کاهش می یابد، آن ها دچار تغییرات در رفتار می شوند که نشان دهنده پریود در آقایان است.

֎عوامل مؤثر بر سطح هورمون تستوسترون

میزان هورمون تستوسترون به دلایل متعددی تغییر می کند؛ از جمله:

عوامل مؤثر بر سطح هورمون تستوسترون
 • با افزایش سن مردان، هورمون تستوسترون در بدن آن ها کاهش می یابد که این کاهش منجر به پریود مردانه می شود.
 • مصرف سیگار یکی دیگر از عوامل مؤثر بر میزان هورمون تستوسترون است که امروزه اغلب مردان درگیر آن هستند.
 • ورزش کردن هم یکی از تغییراتی است که افراد می توانند در سبک زندگی خود ایجاد کنند. با ورزش، میزان استرس بدن کاهش یافته و در نتیجه، سطح هورمون تستوسترون کنترل می شود.
 • کار کردن در محیط های پر استرس از دیگر عوامل تغییر سطح تستوسترون است.
 • افرادی که عمل های جراحی در ناحیه بیضه ها و غده پروستات انجام داده اند نیز ممکن است این شرایط را تجربه کنند.
 • شرایط ژنتیکی یکی دیگر از عوامل موثر می باشد.
 • ابتلا به دیابت می تواند موجب کاهش سطح تستوسترون شود. در واقع افرادی که سطح تستوسترون پایینی دارند، احتمال ابتلای آن ها به دیابت بیشتر است.
 • اضافه وزن می تواند موجب کاهش سطح تستوسترون شود.
 • کاهش خواب می تواند 10 تا 15 درصد سطح تستوسترون بدن را کاهش دهد.
 • سوء مصرف استروئید ها بدون نظر و تجویز پزشک موجب کاهش سطح تستوسترون می شود و ممکن است پس از قطع مصرف آن نیز تا چند ماه سطح تستوسترون بدن پایین بماند.

֎علائم پریود در مردان

علائم پریود مردان در طول یک هفته منتهی به پریودشدن  آن ها رخ می دهد. این علائم شامل یک سری تغییرات خلقی است که باعث تحریک بذیری بدن آن ها می شود. علائم پریود مردان عبارت اند از:

 • خستگی: شروع ims در مردان با خستگی همراه است به این صورت که افراد دچار سردرد، مشکلات خواب، کم اشتهایی می شوند.
 • افسردگی: هنگامی که علائم افسردگی را مردان مشاهده می کنید آن ها درگیر پدیده پریودی می باشند. احساس غم و اندوه داشتن، ازدست دادن علاقه برای انجام کارهای روزانه، عدم تمرکز و یا تصمیم گیری از علائم مهم افسردگی است که این علائم مشکلات روحی را افراد ایجاد می کنند.
 • عزت نفس پایین: عزت نفس به معنای این است که چه فکری دررابطه با خودتان می کنید. دیدگاه منفی نسبت به خود داشتن، ناتوانی در ابراز نیازها، احساس شرم، ترس شدید از شکست علائم عزت نفس پایین است که با مشاهده این علائم می توان وجود پدیده پریود مردان را اثبات کرد.
 • کاهش میل جنسی: کاهش میل جنسی یکی از مشکلاتی است که مردان در هنگام چرخه پریود با آن مواجه هستند. به دلیل کاهش میزان هورمون تستوسترون میل جنسی افراد کم می شود.

درمان زودانزالی در تمرکز و بهبود شرایط روحی افراد دارای این مشکل بسیار موثر خواهد بود.

کاهش میل جنسی
 • مشکلات رفتاری و خلقی: مشکلات رفتاری و خلقی دسته ای از بیماری ها بوده که بر حالات عاطفی افراد تأثیر می گذارد. بی انرژی و کسل بودن، تغییر در وزن فرد، کاهش خواب از علائم مشکلات رفتاری و خلقی است که مردان در طول این دوره با آن ها روبرو هستند.
 • استرس و اضطراب: استرس یک واکنش روانی و فیزیکی است که با نمایان شدن آن می توان به وجود پدیده پریودی در آقایان پی برد.
 • عصبانیت: عدم تعادل در ترشح هورمون های تستوسترون و استروژن باعث تحریک شما می شود. به همین خاطر است که به صورت عصبی رفتار می کنید.
عصبانیت

برای اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله کنترل خشم مراجعه نمائید

֎ درمان پریود مردان

هنگامی که با یک بیماری یا مشکل مواجه می شوید، مطمئنا راه های درمانی آن هم وجود دارد. پریود مردان یک شرایط ناشناخته است که خوشبختانه می توان آن را درمان کرد. باوجود این که پریودی در آقایان یک روند طبیعی است، اما اگر عوارض ناشی از آن را نادیده بگیریم، مشکلات جدی در زندگی این افراد به وجود می آید. پس برای درمان این بیماری باید هرچه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

صحبت کردن با مردان در طول این دوره، بهترین و البته آسان ترین روش درمانی است؛ اما درصورتی که تکنیک های آن را بلد باشید. بدانید در چه زمانی، چگونه صحبت کنید تا با مشکل دیگری روبرو نشوید. اگر به آرامی صحبت کنید و سعی کرده تا حرف های آن ها را بشنوید و درکشان کنید، حتما تأثیر مثبتی خواهد داشت.

زمانی که با این افراد در ارتباط هستید، برای این که بتوانید مشکلات خلقی آن ها را درمان کنید، نگرانی خود را نسبت به آن ها نشان دهید تا راحت تر بتوانید ارتباط برقرار کنید. همچنین می توانید با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا با دادن راهکارهایی از جمله: توصیه هایی برای کاهش اضطراب، داروهای هورمونی برای مشکلات جنسی و راه های درمان افسردگی به بهترشدن شرایط کمک کنند.

سوزاک در مردان باعث اپیدیدیمیت می شود که این بیماری در صورت عدم پیشگری و درمان، نازایی را به دنبال دارد

درمان پریود مردان

برای درمان پریود مردان 3 راهکار اصلی وجود دارد که رعایت این 3 روش می تواند یک روش درمانی مؤثر باشد. این راهکارها عبارت اند از:

 1. نشانه های مربوط به مشکل را مدیریت کنید: هنگامی که با نشانه های پریود مردان روبرو می شوید، بهترین روش این است که بتوانید در زمانی کوتاه شرایط را کنترل کنید.
 2. مهارت های سازگاری را تقویت کنید: افراد در طول این دوره، مشکلات روحی و روانی متعددی را تجربه می کنند. با افزایش مهارت های سازگاری افراد بهتر می توانند با مشکلات خود مواجه شوند و روش درمانی مناسبی را انتخاب کنند.
 3. برای تسکین استرس خود راهکارهایی را پیدا کنید: کشیدن نفس عمیق یکی از قدرتمندترین راه های مبارزه با استرس است که هورمون های استرس را کاهش می دهد. با جایگزین کردن افکار مثبت به جای افکار منفی می توانید به کاهش استرس کمک کنید.

بهترین راهکارها برای حل مشکل پریود مردانه

 • ورزش کردن به طور منظم و مستمر
 • خوردن به موقع و کامل صبحانه
 • تنظیم کردن قند خون بدن
 • پرهیز از استفاده سیگار و مشروبات الکلی
 • کاهش وزن و ثابت ماندن وزن در نقطه ایده آل
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم و مقوی
 • پیدا کردن بهترین راهکار برای کاهش اضطراب و استرس ناشی از مشکلات زندگی 

در این مقاله همه آن چه باید درباره پریود زنان باید بدانید گفته شده است

֎ تفاوت پریود مردان با پریود خانم ها

تفاوت پریود مردان با پریود خانم ها

پریود مردان به هیچ عنوان شبیه پریود بانوان نیست. بدن خانم ها برای این که آمادگی لازم برای بارداری را داشته باشد دچار یک سری تغییرات مهم می شود که به عنوان پریود در خانم ها می توان از آن نام برد.  دیواره رحم برای آماده سازی جهت بارداری ضخیم می شود. اگر لقاح صورت نگیرد، دیواره رحم دچار تخریب و خون ریزی می شود که این روند در زنان پریود نام دارد. این تغییرات در طول یک دوره، با درد در ناحیه شکم و کمر همراه است. در خانم ها، پریود شدن نتیجه یک چرخه کاملا طبیعی تولید مثل است که به جهت آماده سازی آن ها برای بارداری احتمالی اتفاق می افتد. اما مردان تخمک تولید نمی کنند و دارای رحم نیز نیستند.

مردان بر خلاف خانم ها به دلیل نداشتن رحم، از چرخه تخمک گذاری دور هستند؛ به این صورت که پریود مردان با خونریزی و دل درد و کمردرد همراه نیست؛ بلکه آن ها دچار نوسانات خلقی و رفتاری می شوند. این مرحله در زنان هم یکسان است؛ با این تفاوت که زنان یک چرخه قاعدگی منظم دارند؛ اما این چرخه در مردان منظم نیست. پریود مردانه عمدتا در اثر تغییر در سطح تستوسترون اتفاق می افتد و عوامل مختلفی می توانند بر تغییر سطح آن تاثیر بگذارند.

آیا پریود مردان زمان دقیق دارد؟

خیر! این نکته ای است که در تفاوت پریود مردانه و زنانه نیز به آن اشاره کردیم. مردان دارای چرخه پریود نیستند و نمی توان زمان دقیقی برای پریود آن ها، مانند آنچه برای خانم ها اتفاق می افتد، تعیین نمود.

آیا چیزی به نام نوار بهداشتی پریود مردانه وجود دارد؟

چیزی به اسم نوار بهداشتی مردانه وجود دارد؛ اما ارتباطی با پریود مردانه ندارد. نوار بهداشتی مردانه برای کاربردهایی همچون جذب قطرات ادرار و جلوگیری از کثیف شدن لباس زیر به کار می رود.

همچنین، وجود خون در ادرار نشانه وجود انگل و عفونت می باشد و اصولا پریود مردان با خونریزی همراه نیست.

تشخیص پریود مردانه توسط پزشک چگونه است؟

اگر تغییر خلق های گاه و بیگاه شما و اطرافیان تان را آزار می دهد، می توانید برای بررسی سطح تستوسترون بدن تان به پزشک مراجعه کنید. برای مثال آزمایش خون می تواند سطح تستوسترون، قند خون و کلسترول شما را مورد بررسی قرار دهد. کاهش سطح تستوسترون ممکن است موجب اختلالات نعوظ در مردان نیز بشود؛ این مسئله خود می تواند یکی از دلایل بدخلقی شما باشد. همچنین استرس نیز می تواند از دلایل این اتفاق باشد. پزشک و روانشناس می توانند برای حل این مسئله به شما کمک کرده و مشکل شما را شناسایی و برطرف کنند.

چگونه به مردانی که با پدیده پریود مواجه هستند کمک کنیم؟

صحبت کردن با پارتنرتان بهترین راه برای پیدا کردن مشکل است. مشکلات جنسی برای مردان از اهمیت بالایی برخوردار هست و می تواند در کاهش سطح اعتماد به نفس آنان بسیار موثر باشد. از این رو در صورت مداومت علائم جسمی و احساسی این پدیده، لازم است با مشورت با او، او را مجاب کنید که راه هایی را برای مدیریت و درمان پریود انجام دهد. مراجعه به موقع به پزشک در این مواقع می تواند برای هر دوی شما بسیار راهگشا و موثر باشد.

سخن نهایی

پریود مردان اصطلاحی است که تعداد بسیار کمی از افراد از آن خبر دارند؛ به طوری که این افراد با علائم و نشانه های آن روبرو هستند؛ اما به دلیل این که آگاهی چندانی دررابطه با این موضوع ندارند، این تغییرات را نادیده می گیرند. پریود در آقایان با کاهش سطح هورمون تستوسترون خود را نشان می دهد و در رفتار این افراد تغییراتی ایجاد می کند که اگر به موقع برای درمان آن ها اقدام نکنید تأثیرات منفی روی فرد می گذارد و زندگی او را تحت تأثیر خود قرار می دهد.

در این دوره برای کمک به همسر خود می توانید با یک مشاور کاربلد صحبت کنید. افراد در طول دوره پریودی حساس می شوند؛ برای این که بتوانید با آن ها ارتباط برقرار کنید؛ آرام و با متانت به صحبت کردن بنشینید و حرف های آن ها را گوش دهید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا