سلامت جنسی

پریود مردان چیست | علائم، درمان و دلایل بروز

پریود، یک سری تغییرات مهم در خلق و خوی افراد ایجاد می کند که به طور طبیعی اتفاق می افتد. پریود فقط مخصوص خانم ها نیست، بلکه مردان هم در طول زندگی خود درگیر این تغییرات می شوند؛ اما علائم پریود مردان با زنان متفاوت است.

هنگامی که سطح هورمون ها در افراد بالا و پایین می شود، افراد دچار برخی نوسانات خلقی می شوند که از آن می توان با نام پریود مردان اشاره کرد. بسیاری از مردان این باور را دارند که این تغییرات برای آن ها رخ نمی دهند؛ اما این افراد بدون این که متوجه باشند، در طول زندگی نشانه هایی از این تغییرات را در بدن خود دارند.

پریود مردانه چیست؟

آقایان هم مانند خانم ها تغییرات هورمونی را تجربه می کنند. هنگامی که سطح هورمون تستوسترون در مردان بالا و پایین می شود؛ برخی نوسانات هورمونی در آن ها رخ می دهد. هورمون تستوسترون نقش بسیار مهمی در سلامت جسمی و روانی مردان دارد که تغییرات این هورمون، علائمی را به وجود می آورد. این علائم بسیار شبیه به علائم خانم ها در چرخه قاعدگی آن ها است، با این تفاوت که مردان در طول پریود، خونریزی ندارند؛ با این حال، همین مسئله هم می تواند عوارض جانبی خاصی را در آن ها ایجاد کند.

عادت ماهانه در مردان به چه شکل است؟

در طول دوره زندگی، شاید این سؤال فکر شما را هم به خود مشغول کرده باشد که پریود آقایان چگونه است؟ همان طور که پیش از این نیز گفتیم، پریود در آقایان به صورت کاهش سطح هورمون تستوسترون بدن است که همین کاهش، یک دلیل بسیار مهم برای عادت ماهانه در افراد است. ims در مردان به دلیل به هم ریختگی های هورمونی اتفاق می افتد که با تغییراتی در خلق وخوی افراد، قابل مشاهده است.

عادت ماهانه در مردان به چه شکل است؟

مقاله پیشنهادی در این بخش:نشانه های سرد شدن زن از مرد که تا به حال نمی‌دانستید!

نوسانات ماهانه هورمون مردانه چیست؟

گفتیم که مردان به تدریج در دهه 30 سالگی زندگی با کاهش سطح هورمون تستوسترون در بدن خود مواجه می شوند که این کاهش به طور طبیعی، باعث ایجاد یک سری نوسانات در بدن و رفتار آن ها می شوند که پریود مردان نام دارند. هورمون مردانه تستوسترون با سطح انرژی، نیروی جنسی، اعتماد به نفس آن ها ارتباط مستقیم دارد که کاهش این هورمون تأثیر منفی روی این ویژگی ها می گذارد.

این هورمون ها دست به دست هم می دهند تا افراد در هفته های قبل از پریود دچار نوسانات شوند. سطح هورمون تستوسترون صبح ها زیاد و عصر ها کاهش می یابد؛ این افزایش و کاهش در آن ها علائمی را نمایان می کند که در این زمان، باید بتوانیم بهترین برخورد را با مردان داشته باشید.

֎عوامل مؤثر در پریود مردان

شنیدن عبارت پریود مردان یا ims شاید برایتان جالب باشد، اما مردان هم در طول دوره زندگی پریود می شوند. عوامل متعددی بر روی میزان هورمون تستوسترون تأثیر می گذارند که در اینجا به مهم ترین آن ها می پردازیم.

1.مصرف داروها

بعضی از داروهای شیمیایی و گیاهی، به خاطر این که ترکیبات خاصی دارند، باعث می شوند تعادل هورمون های بدن به هم بخورد. به هم خوردن تعادل هورمون ها باعث تحریک پذیری بدن افراد می شوند و در مواردی، مردان را خشن می کنند. این تحریک پذیری تأثیر منفی بر روی بدن افراد می گذارد و مردان دچار پریود می شوند.

2.خواب نامنظم

بدن در طول شبانه روز به خواب کافی و منظم احتیاج دارد. افرادی که به کمبود خواب دچارند، بیشتر از سایر افراد دچار نوسانات خلقی می شوند به این خاطر هم میزان هورمون تستوسترون در بدن آن ها کاهش می یابد.

خواب نامنظم

3.داشتن استرس و اضطراب

استرس و اضطراب که امروزه در زندگی افراد تأثیر زیادی دارد، یکی از عوامل مؤثر در پریود مردان است. با افزایش استرس و اضطراب، هورمون مردانه کاهش می یابد که باعث تحریک پذیری بدن آنها شده و تغییراتی را در مردان ایجاد می کنند.

4.افزایش وزن

سطح هورمون تستوسترون در افرادی که اضافه وزن دارند؛ کاهش می یابد که در پریود شدن مردان تأثیر زیادی دارد. با افزایش سن برخلاف کاهش هورمون تستوسترون، هورمون استروژن افزایش می یابد که این تغییرات باعث برهم خوردن تعادل هورمونی می شود که یکی از عوامل مؤثر در بروز پریود مردان است.

افزایش وزن

 اولین نکته برای کاهش وزن به صورت طبیعی تغییر رژیم غذایی می‌باشد.خواندن این مقاله را از دست ندهید .

5.افزایش سن

افزایش وزن هم یکی دیگر از ویژگی هایی است که می تواند تأثیرات زیادی بر روی کم وزیاد شدن هورمون ها داشته باشد. مردان هنگامی که به سن 30 سالگی می رسند، دچار کاهش هورمون تستوسترون در بدن خود شده که باعث تغییراتی در رفتار آن  ها می شوند.

֎سندروم پیش از قاعدگی در مردان چیست؟

میزان هورمون تستوسترون در مردان متفاوت است، به طوری که صبح ها افزایش و عصر ها کاهش می یابد. هنگامی که میزان این هورمون تغییر می کند مردان دچار سندروم پیش از قاعدگی می شوند. در حقیقت، پریود مردان توصیفی برای نوسانات هورمونی آن ها است.

֎علت پریودشدن مردان چیست؟

به هم خوردن تعادل هورمون های مردانه، یکی از علت های اصلی پریود شدن مردان است. آقایان هم همانند خانم ها تغییرات هورمونی را تجربه می کنند. هنگامی که سطح هورمون ها به دلیل مکانیسم بدن مردان در بدن کاهش می یابد، آن ها دچار تغییرات در رفتار می شوند که نشان دهنده پریود در آقایان است.

֎عوامل مؤثر بر سطح هورمون تستوسترون

میزان هورمون تستوسترون به دلایل متعددی تغییر می کند. با افزایش سن مردان، هورمون تستوسترون در بدن آن ها کاهش می یابد که این کاهش منجر به پریود مردانه می شود. مصرف سیگار یکی دیگر از عوامل مؤثر بر میزان هورمون تستوسترون است که امروزه اغلب مردان درگیر آن هستند.

افرادی که به طور مداوم خسته می شوند و میل جنسی کمی دارند، برای درمان این مشکل حتما باید دست به کار شوند تا بتوانند سلامت روحی و روانی خود را کنترل کنند. این افراد بهتر است با یک درمانگر صحبت کرده و مراقبت های بهداشت روانی خود را به نحو صحیح انجام دهند تا درگیر مشکلات ناشی از کاهش هورمون تستوسترون نشوند. همچنین در کنار صحبت با درمانگر، سبک زندگی خود را تغییر دهند تا بتوانند بدنی سالم و تندرست داشته باشند.

عوامل مؤثر بر سطح هورمون تستوسترون

ورزش کردن هم یکی از تغییراتی است که افراد می توانند در سبک زندگی خود ایجاد کنند. با ورزش، میزان استرس بدن کاهش یافته و در نتیجه، سطح هورمون تستوسترون کنترل می شود. ترشح هورمون تستوسترون در بدن آقایانی که در محیط های پر استرس مشغول به کار هستند، افرادی که عمل های جراحی در ناحیه بیضه ها و غده پروستات انجام داده اند، موجب تغییر شرایط بدنی می شوند.

֎علائم پریود در مردان

علائم پریود مردان در طول یک هفته منتهی به پریودشدن  آن ها رخ می دهد. این علائم شامل یک سری تغییرات خلقی است که باعث تحریک بذیری بدن آن ها می شود. علائم پریود مردان عبارت اند از:

·        خستگی: شروع ims در مردان با خستگی همراه است به این صورت که افراد دچار سردرد، مشکلات خواب، کم اشتهایی می شوند.

 • ·        افسردگی: هنگامی که علائم افسردگی را مردان مشاهده می کنید آن ها درگیر پدیده پریودی می باشند. احساس غم و اندوه داشتن، ازدست دادن علاقه برای انجام کارهای روزانه، عدم تمرکز و یا تصمیم گیری از علائم مهم افسردگی است که این علائم مشکلات روحی را افراد ایجاد می کنند.
 • ·        عزت نفس پایین: عزت نفس به معنای این است که چه فکری دررابطه با خودتان می کنید. دیدگاه منفی نسبت به خود داشتن، ناتوانی در ابراز نیازها، احساس شرم، ترس شدید از شکست علائم عزت نفس پایین است که با مشاهده این علائم می توان وجود پدیده پریود مردان را اثبات کرد.
 • ·        کاهش میل جنسی: کاهش میل جنسی یکی از مشکلاتی است که مردان در هنگام چرخه پریود با آن مواجه هستند. به دلیل کاهش میزان هورمون تستوسترون میل جنسی افراد کم می شود.

درمان زودانزالی در تمرکز و بهبود شرایط روحی افراد دارای این مشکل بسیار موثر خواهد بود.

کاهش میل جنسی
 • ·        مشکلات رفتاری و خلقی: مشکلات رفتاری و خلقی دسته ای از بیماری ها بوده که بر حالات عاطفی افراد تأثیر می گذارد. بی انرژی و کسل بودن، تغییر در وزن فرد، کاهش خواب از علائم مشکلات رفتاری و خلقی است که مردان در طول این دوره با آن ها روبرو هستند.
 • ·        استرس و اضطراب: استرس یک واکنش روانی و فیزیکی است که با نمایان شدن آن می توان به وجود پدیده پریودی در آقایان پی برد.
 • ·        عصبانیت: عدم تعادل در ترشح هورمون های تستوسترون و استروژن باعث تحریک شما می شود. به همین خاطر است که به صورت عصبی رفتار می کنید.
عصبانیت

برای اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله کنترل خشم مراجعه نمائید

֎درمان پریود مردان

هنگامی که با یک بیماری یا مشکل مواجه می شوید، مطمئنا راه های درمانی آن هم وجود دارد. پریود مردان یک شرایط ناشناخته است که خوشبختانه می توان آن را درمان کرد. باوجود این که پریودی در آقایان یک روند طبیعی است، اما اگر عوارض ناشی از آن را نادیده بگیریم، مشکلات جدی در زندگی این افراد به وجود می آید. پس برای درمان این بیماری باید هرچه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

صحبت کردن با مردان در طول این دوره، بهترین و البته آسان ترین روش درمانی است؛ اما درصورتی که تکنیک های آن را بلد باشید. بدانید در چه زمانی، چگونه صحبت کنید تا با مشکل دیگری روبرو نشوید. اگر به آرامی صحبت کنید و سعی کرده تا حرف های آن ها را بشنوید و درکشان کنید، حتما تأثیر مثبتی خواهد داشت.

زمانی که با این افراد در ارتباط هستید، برای این که بتوانید مشکلات خلقی آن ها را درمان کنید، نگرانی خود را نسبت به آن ها نشان دهید تا راحت تر بتوانید ارتباط برقرار کنید. همچنین می توانید با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا با دادن راهکارهایی از جمله: توصیه هایی برای کاهش اضطراب، داروهای هورمونی برای مشکلات جنسی و راه های درمان افسردگی به بهترشدن شرایط کمک کنند.

سوزاک در مردان باعث اپیدیدیمیت می شود که این بیماری در صورت عدم پیشگری و درمان، نازایی را به دنبال دارد

درمان پریود مردان

برای درمان پریود مردان 3 راهکار اصلی وجود دارد که رعایت این 3 روش می تواند یک روش درمانی مؤثر باشد. این راهکارها عبارت اند از:

 1. نشانه های مربوط به مشکل را مدیریت کنید: هنگامی که با نشانه های پریود مردان روبرو می شوید، بهترین روش این است که بتوانید در زمانی کوتاه شرایط را کنترل کنید.
 2. مهارت های سازگاری را تقویت کنید: افراد در طول این دوره، مشکلات روحی و روانی متعددی را تجربه می کنند. با افزایش مهارت های سازگاری افراد بهتر می توانند با مشکلات خود مواجه شوند و روش درمانی مناسبی را انتخاب کنند.
 3. برای تسکین استرس خود راهکارهایی را پیدا کنید: کشیدن نفس عمیق یکی از قدرتمندترین راه های مبارزه با استرس است که هورمون های استرس را کاهش می دهد. با جایگزین کردن افکار مثبت به جای افکار منفی می توانید به کاهش استرس کمک کنید.

از جمله بهترین روش های درمانی:

 • ورزش کردن به طور منظم و مستمر
 • خوردن به موقع و کامل صبحانه
 • تنظیم کردن قند خون بدن
 • پرهیز از استفاده سیگار و مشروبات الکلی
 • کاهش وزن و ثابت ماندن وزن در نقطه ایده آل
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم و مقوی
 • پیدا کردن بهترین راهکار برای کاهش اضطراب و استرس ناشی از مشکلات زندگی 

֎تفاوت پریود مردان با پریود خانم ها

تفاوت پریود مردان با پریود خانم ها

در این مقاله همه آن چه باید درباره پریود زنان باید بدانید گفته شده است

بدن خانم ها برای این که آمادگی لازم برای بارداری را داشته باشد دچار یک سری تغییرات مهم می شود که به عنوان پریود در خانم ها می توان از آن نام برد.  دیواره رحم برای آماده سازی جهت بارداری ضخیم می شود. اگر لقاح صورت نگیرد، دیواره رحم دچار تخریب و خون ریزی می شود که این روند در زنان پریود نام دارد. این تغییرات در طول یک دوره، با درد در ناحیه شکم و کمر همراه است.

مردان بر خلاف خانم ها به دلیل نداشتن رحم، از چرخه تخمک گذاری دور هستند؛ به این صورت که پریود مردان با خونریزی و دل درد و کمردرد همراه نیست؛ بلکه آن ها دچار نوسانات خلقی و رفتاری می شوند. این مرحله در زنان هم یکسان است؛ با این تفاوت که زنان یک چرخه قاعدگی منظم دارند؛ اما این چرخه در مردان منظم نیست.

سخن نهایی

پریود مردان اصطلاحی است که تعداد بسیار کمی از افراد از آن خبر دارند؛ به طوری که این افراد با علائم و نشانه های آن روبرو هستند؛ اما به دلیل این که آگاهی چندانی دررابطه با این موضوع ندارند، این تغییرات را نادیده می گیرند. پریود در آقایان با کاهش سطح هورمون تستوسترون خود را نشان می دهد و در رفتار این افراد تغییراتی ایجاد می کند که اگر به موقع برای درمان آن ها اقدام نکنید تأثیرات منفی روی فرد می گذارد و زندگی او را تحت تأثیر خود قرار می دهد.

در این دوره برای کمک به همسر خود می توانید با یک مشاور کاربلد صحبت کنید. افراد در طول دوره پریودی حساس می شوند؛ برای این که بتوانید با آن ها ارتباط برقرار کنید؛ آرام و با متانت به صحبت کردن بنشینید و حرف های آن ها را گوش دهید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا