آموزش ماساژماساژ درمانی

ماساژ لومی لومی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

ماساژ لومی لومی یکی از مؤثرترین انواع ماساژ در سلامت جسم و روح افراد می‌باشد. قدرت درمانی این ماساژ بر پایه سلامت روان افراد بنا شده است اما به دلیل حرکاتی که بر روی عضلات اجرا می‌شود تأثیر بسزایی در بهبود عملکرد بافت بدنی مراجعه کنندگان نیز داشته است. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که احساس می‌کنید نیاز به یک دوره ماساژ درمانی دارید تا بتوانید دغدغه‌های ذهنی خود را فراموش کرده و در کنار کاهش خستگی و کوفتگی بدن نیاز به آرامش روان نیز دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را دنبال کنید تا به طور کامل با ماساژ لومی لومی آشنا شوید.

ماساژ لومی لومی چیست؟

ماساژ لومی لومی یک روش درمانی سنتی است که از هاوایی باستان به دست آمده است. کلمه «لومی لومی» در زبان هاوایی به معنای «مامو» و «ماساژ» است. یک ماساژ آرامش بخش با استفاده از روغن‌های طبیعی که گاهی با عطر ترکیب می‌شود. هدف از اجرای لومی لومی ماساژ، تسکین روح و روان و کاهش تنش عضلانی و رفع کوفتگی بدن می‌باشد.

ماساژ لومی لومی چیست؟

ارائه‌دهنده ماساژ لومی لومی با تکنیک و حرکات مخصوص به هر فردی، آرامش را به بدن و روح شما باز می گرداند و تعادل انرژی ” شی ” را در بدن تنظیم می‌کند.

مقاله پیشنهادی : ماساژ سوئدی

فلسفه‌ی ماساژ لومی لومی چیست؟

ماساژ لومی لومی یک درمان هاوایی بر اساس فلسفه هوما است که معتقد است برای دستیابی به سلامتی خوب و کیفیت زندگی غنی، هماهنگی و تعادل ذهن و بدن مهم است. زیرا این دو ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. لومی لومی ماساژ بر این باور است که حافظه سلولی یک انسان یا بهبود می‌یابد یا بر وضعیت کل بدن تأثیر منفی می‌گذارد. به طور سنتی، درمان لومی لومی توسط جنگجویان بومی، خدمتکاران سلطنتی و اعضای خانواده انجام می‌شد.

فلسفه‌ی ماساژ لومی لومی چیست؟

لومی لومی ماساژ احتمالاً اولین بار توسط پولینزیایی ها انجام شد، که هنر خود را به جزایر هاوایی آوردند، جایی که واقعاً در فرهنگ آنها گنجانده شد. این ماساژ از اوایل قرن نوزدهم وجود داشته است و ترکیبی از درمان بومی، ماساژ ترمیمی، هنرهای رزمی و به عنوان یک تکنیک تسکین دهنده لوکس برای دستگاه گوارش است. با توجه به تاریخ غنی در عرف بومی، جایی که گیاهان و حتی قوانین ارتعاش جهان برای جمع آوری انرژی لازم برای انجام این درمان استفاده می‌شود.

این ماساژ مورد مناقشه بسیاری برای مقامات هاوایی بود که ماساژ لومی لومی را تحت یک قانون درمان با “روش‌های خرافی” در سال 1886 ممنوع کردند. سپس مقامات از همه پزشکان خواستند که یک معاینه کتبی در آناتومی، فیزیولوژی و تئوری ماساژ بدهند. این امر بسیاری از تمرین کنندگان را مجبور به تمرین پنهانی و زیرزمینی کرد. البته این قوانین در سال 2001 برای جلوگیری از پیگرد قانونی به‌روزرسانی شدند.

پایه اساسی فلسفه هونا این است که همه به دنبال عشق و همه چیز به دنبال هماهنگی هستند. وقتی بدن فاقد هماهنگی باشد، نتیجه آن درد عاطفی، روحی، ذهنی و جسمی است. بیماری در نتیجه تنش است که به طور موثر منجر به مقاومت فیزیکی می‌شود که حرکت انرژی را مسدود می‌کند. ماساژ لومی لومی هاوایی به رهایی از این تنش کمک می‌کند و در نتیجه راه را برای درمان جامع باز می‌کند. در سطح فیزیکی، تنش و استرس تسکین می‌یابد، لنف و جریان خون کمک می‌شود یا بازیابی می‌شود و بدن برای دفع سموم و مواد زائد تحریک می‌شود. بسیاری از پزشکان از مشتریان خود می‌خواهند که دعا کنند، مدیتیشن کنند یا رژیم غذایی خود را تنظیم کنند تا حداکثر سود را از این ماساژ جامع به دست آورند.

مقاله پیشنهادی : ماساژ ورزشی

فواید ماساژ لومی لومی چیست؟

ماساژ لومی لومی مخصوصاً برای کسانی که می‌خواهند اختلالات جسمی مانند سفت شدن شانه‌ها و کمردرد را بهبود بخشند، کسانی که می‌خواهند تورم و سفتی را بهبود بخشند و کسانی که می‌خواهند قدرت درمانی طبیعی خود را بهبود بخشند و به سلامت و زیبایی خود کمک کنند توصیه می‌شود. از فواید لومی لومی ماساژ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فواید ماساژ لومی لومی چیست؟

 • رفع تنش عضلانی

ارائه‌دهنده ماساژ لومی لومی با یک محرک عمیق و قوی، سفتی عضلات را به طور دقیق ماساژ می‌دهد و از بین می‌برد، بنابراین در بین افرادی که از سفت شدن شانه‌ها و کمردرد رنج می‌برند بسیار محبوب است. با شل کردن کامل ماهیچه‌های سفت توسط ماساژ درمانگر، می‌توانید انتظار داشته باشید که از ضعف عضلانی خلاص شوید.

 • بهبود متابولیسم

ماساژ لومی لومی تورم را از بین می‌برد و متابولیسم را تقویت می‌کند. با شل کردن کل بدن، گردش خون را بهبود و جریان لنفاوی را بهبود می‌بخشد، در نتیجه تورم بافت‌ها و اندام‌های گوارشی رفع شده و متابولیسم بدن به بهترین شکل تنظیم می‌گردد.

 • کاهش خستگی و کوفتگی بدن

لومی لومی ماساژ یک محرکی محسوب می‌شود که وضعیت نامطلوب و خستگی عضلانی را تسکین می‌دهد، ذهن (روح) و بدن (جسم) را آرام می‌کند و شما را به خواب عمیق دعوت می‌کند.

ماساژ لومی لومی همچنین می‌توانند به سفت شدن شانه‌ها، گردن یا پشت در اثر نشستن پشت میز کمک کنند و همچنین برای گرم کردن ماهیچه‌ها قبل از باشگاه یا به عنوان بخشی از ریکاوری بعد از تمرین استفاده می‌شوند.

در مقاله «ماساژ درمانی چیست» به شرح مفهوم ماساژ پردخته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید.
 • بهبود گردش خون

اجرای ماساژ لومی لومی بر روی ناحیه‌ای از بدن، نوعی اثر موج دار در امتداد پوست ایجاد می‌کند، مانند امواج، که باعث افزایش سرعت خون رسانی به ناحیه آسیب دیده می‌شود. با افزایش جریان خون، عضله مورد نظر سرعت بیشتری برای تحویل خون تازه با سطوح بالاتر اکسیژن و مواد مغذی دریافت می‌کند، که هر دو برای بازیابی و التیام عضلات ضروری هستند.

 • تقویت سیستم لنفاوی

ماساژ لومی لومی ممکن است به بدن ما در مبارزه با عفونت کمک کنند زیرا این ماساژ سیستم لنفاوی را تقویت می‌کند که مسئول ایمنی بدن ما است و وظیفه آن محافظت از ما در برابر انواع بیماری‌ها می‌باشد. سیستم لنفاوی علاوه بر مبارزه با عفونت، مایع لنفاوی را از بافت‌های بدن به داخل خون منتقل می‌کند و مواد زائد و سموم بدن را دفع می‌کند. با کاهش مقدار مایع لنفاوی در بدن، عضلات می‌توانند عملکرد مطلوبی داشته باشند و بعد از تمرین احساس سنگینی نمی‌کنند.

 • افزایش انعطاف پذیری

ماساژ لومی لومی همچنین می‌تواند با آزاد کردن تنش و مایعات عمیق در ماهیچه‌ها برای افزایش متابولیسم بافت، درد و استرس را در بدن تسکین دهد. همچنین می‌تواند به ماهیچه و هزاران فیبر آن کمک کند تا شل شوند و کشش کمتری داشته باشند، درنتیجه به طور قابل توجهی انعطاف پذیری همسترینگ را افزایش می‌دهد.

مقاله پیشنهادی : ماساژ افلوراژ

تکنیک‌های ماساژ لومی لومی

در ماساژ لومی لومی، تکنیک‌های ریتمیک منحصربه‌فردی مانند استروک، ویلی ویگلی، آرناپرس، آرنا افراج، دو زانو، لومی لومی هولا و غیره وجود دارد. ویژگی اصلی آن این است که با ریتمی خوب با توجه به جریان طبیعی مانند امواج و باد در اجرای ماساژ استفاده شوند. این روش درمانی زنده که برای مدت طولانی در هاوایی رواج داشته است، امروزه گاهی اوقات با تکنیک‌های ماساژ سوئدی مانند افلوراژ و پترا سرج  Petra Surge ترکیب می‌شود.

تکنیک‌های ماساژ لومی لومی

 • سکته یا استروک stroke

این تکنیکی است برای ضربه‌های شوک دهنده در حین اعمال فشار با استفاده از کف دست یا آرنج بازو اجرا می‌شود.

 • ویلی ویگلی Weely Wiegly

این تکنیکی است که از کف دست یا آرنج بازو برای چرخش از یک طرف به سمت دیگر استفاده می‌کند.

 • آرنا افلوراژ Arna Effleurage

این تکنیکی است که با استفاده از قسمت نرم ساعد، روغن به کل بدن مالیده می‌شود.

 • لومی لومی هولا Lomi Lomi Hula

این تکنیکی است برای شل کردن ماهیچه‌ها با لغزش روی پشت در یک حرکت دایره‌ای با قسمت‌های نرم هر دو بازو استفاده می‌شود.

 • آرناپرس Arnapress

این تکنیکی است که از قسمت نرم ساعد برای سرخوردن هنگام اعمال فشار استفاده می‌کند.

ماساژ برای درد گردن را می‌توانید در مقاله «ماساژ گردن» یاد بگیرید.
 • آرنج دبل Double elbow

این تکنیکی است برای از بین بردن سفتی عضلات در حالی که ساعد هر دو بازو را در تماس نزدیک قرار می‌دهد و برای سر خوردن فشار وارد می‌کند.

تعدادی از انواع جدید در ماساژ  لومی لومی Lomi Lomi  مانند سنگ‌های داغ، مانورهای کایروپراکتیک، ماساژ سوئدی یا حرکات بازو روان گنجانده شده است. اینها عمدتاً تغییراتی از Lomi Lomi اصلی هستند که در هاوایی انجام می‌شود. ماساژ لومی لومی در برخی موارد اکنون مستلزم استفاده از تمرینات تنفسی، مدیتیشن، آرامش و درمان طبیعی از طریق استفاده از داروهای گیاهی است.

جنبه مهمی که ارزش زیادی به ماساژ درمانی لومی لومی می‌افزاید، یادگیری بخشش و رها کردن همه رنجش‌ها است. این ممکن است مفهومی عجیب به نظر برسد، با این حال حتی روان‌شناسان اغلب به همین دلیل در کلینیک‌های مدیریت درد در دنیای غرب کار می‌کنند. تنش‌ها و استرس‌ها تأثیر منفی بر بدن می‌گذارند، و ما به طور طبیعی دچار تنش و نگرانی در مورد مشکلات زندگی خود هستیم. گردن درد یک مثال بارز است، جایی که استرس اغلب باعث ایجاد تنش در گردن و شانه‌ها می‌شود و باعث درد ثانویه می‌شود. شادی یک عنصر ضروری برای بهتر زیستن ما است، اغلب به ما این امکان را می‌دهد که با استرس و زحمت‌های روزانه به روشی سالم‌تر کنار بیاییم.

اغلب، و با دلایل خوب، ماساژ لومی لومی به عنوان “ماساژ دست‌های دوست داشتنی” شناخته می‌شود. این یک راه عالی برای کاهش استرس و آرامش منظم است، و حتی بهتر است به عنوان یک مراسم عالی برای یک زوج. این ماساژ را شاید بتوان با خواندن شعر یا ادبیات دیگر برای یکدیگر به عنوان مراسمی عاشقانه ترکیب کرد که شما را از اقیانوسی از فعالیت‌های کلیشه‌ای و روزمره دور می‌کند.

آموزش ماساژ لومی لومی

هیچ فرمت مشخصی برای روش ماساژ لومی لومی وجود ندارد و هر ماساژ باید توسط جریان انرژی بدن فرد دیکته شود. بنابراین، هیچ دو ماساژی نمی‌تواند کاملاً یکسان باشد، که درمان کاملی است زیرا درمانگر برای هر مشتری یک تجربه شخصی ایجاد می‌کند.

آموزش ماساژ لومی لومی

در اینجا مراحل آسانی وجود دارد که هنگام انجام یک ماساژ خانگی آرامش بخش و ترمیمی بر اساس سبک اصلی لومی لومی ماساژ هاوایی باید دنبال کنید.

 1. روغن‌های خود را انتخاب کنید

می‌توانید از روغن پایه آب استفاده کنید زیرا تمیز کردن آن آسان‌تر است. به یاد داشته باشید که این کار را در خانه انجام می‌دهید نه در سالن ماساژ حرفه‌ای. روغن جوجوبا، هسته انگور یا بادام همگی برای این ماساژ توصیه می‌شوند، همراه با چند قطره اسانس اسطوخودوس، روغن کنجد در فصول سرد مفید است زیرا به آرامی بدن را گرم می‌کند. در ماه‌های تابستان، ممکن است بخواهید از روغن نارگیل استفاده کنید زیرا به طور طبیعی به خنک شدن بدن کمک می‌کند.

قبل از شروع عمل، اطمینان حاصل کنید که شخصی که ماساژ می‌دهد به محصولاتی مانند اسطوخودوس یا روغن بادام حساسیتی ندارد. همیشه جایگزین‌هایی برای روغن‌های آجیلی وجود دارد، به عنوان مثال، روغن گل مغربی، یاسمن یا گلرنگ. روغن آووکادو جایگزین دیگری است، اما این روغن سنگین‌تر است و شاید برای پوست‌های بالغ‌تر (ضخیم‌تر) مناسب‌تر باشد.

 1. فضای مناسب را ایجاد کنید

این مرحله بسیار مهم است. زیرا موقعیت مکانی همه چیز برای آرامش است. البته باید از یک اتاق سرد یا اتاقی که در آن صدای بیرونی می‌تواند مانع از منطقه‌بندی شما به فضایی برای ماساژ لومی لومی و استراحت شود، اجتناب شود.

می‌توانید با پاشیدن مقداری روغن‌های ضروری به اطراف، سوزاندن عود یا نوازش با گل‌های تازه در فضایی با نور کم، اتاق را برای فضای ماساژ آماده کنید. اگر گیرنده ماساژ لومی لومی عاشق موسیقی است، می‌توانید موسیقی پس‌زمینه آرامش‌بخش یا صداهای طبیعت داشته باشید.

 1. انرژی مثبت را هدایت کنید

از فردی که ماساژ درمانی را دریافت می‌کند بخواهید به روی صورت دراز بکشد، سپس از او بخواهید چند نفس عمیق بکشد. با قرار دادن دست‌ها روی پشت آنها در جایی که مطابق با قلب است، ادامه دهید. هدف شما این است که انرژی مثبت را از قلب فرد پایین بیاورید و با استفاده از دو دست خود در بدن فرد پخش کنید.

 1. عضلات را گرم کنید

گرم کردن ماهیچه‌ها هنگام شروع لومی لومی ماساژ بسیار مهم است، درست مانند یک ورزشکار باتجربه. می‌توانید با ضربات سبک و طولانی بر روی سطح شروع کنید و با پیشرفت بیشتر روی عضلات کار کنید. به یاد داشته باشید که آرامش یک امر کلیدی است، و یک ماساژ ملایم به فرد این امکان را می‌دهد تا احساس راحتی کند و به او زمانی می‌دهد تا از زندگی روزمره خود خارج شود.

 1. به آرامی دستان خود را بر روی بدن فرد حرکت دهید

این امری حیاتی است که یک حالت ذهنی آرام و تقریباً مراقبه‌ای به دست آید تا آرامش مورد نظر را برای گیرنده به ارمغان بیاورد. از حرکات تسکین دهنده و روان با هر دو دست خود در حرکات عمیق و طولانی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که از روغن کافی استفاده کنید تا از ایجاد اصطکاک ناخوشایند جلوگیری شود.

 1. تمامی عضلات را ماساژ دهید

از پشت شروع کنید و به تدریج از پشت بازوها، گردن، پاها و به پاها پایان دهید. اگر شخصی که ماساژ می‌گیرد با ماساژ جلویی راحت است، پاها را به سمت بالا به سمت بازوها و سینه هدایت کنید. تحریک نقاط رفلکس واقع در پاها و دست‌ها باعث آزاد شدن اندورفین می‌شود که باعث ایجاد حس خوب در کل بدن می‌شود. حس بیرون ریختن استرس‌های روزانه از بدن با این جریان حرکت به دست می‌آید.

 1. از شهود خود استفاده کنید

با دقت به بدن گوش دهید و اگر ناحیه‌ای قرمز یا متشنج شد، در آن بخش کمتر کار کنید. قطعاً مناطقی وجود دارند که مانند معده مناطق ممنوعه هستند. زیرا می‌تواند بیش از حد آسیب‌پذیر باشد. همیشه قبل از شروع ماساژ، نظر شخصی که ماساژ می‌گیرد را جویا شوید و با روان نگه داشتن حرکات خود از عنصر غافلگیری اجتناب کنید. به همین ترتیب، اگر ناحیه‌ای آرامش بیشتری به گیرنده ارائه می‌دهد، با جریان درمانی عمیق‌تر همراه شوید تا حداکثر سود را از درمان «دست‌های دوست داشتنی» خود ارائه دهید.

 1. ماساژ را به اتمام برسانید

ماهیچه‌های فرد را با ضربات آرام و طولانی خنک کنید و با یک تعادل انرژی بیشتر درست مانند شروع، ماساژ لومی لومی را به پایان برسانید.

مقاله پیشنهادی : ماساژ دیپ تیشو

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل ماساژ لومی لومی را به شما عزیزان معرفی کردیم و مزایا و روش انجام ماساژ لومی لومی را در اختیارتان قرار دادیم. خوشحال می‌شویم تجربه و نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا