آموزش ماساژماساژ درمانی

با نحوه انجام ماساژ افلوراژ آشنا شوید + ویدئو

ماساژ افلوراژ ملایم‌ترین سبک از تمام استروک‌های مورد استفاده در ماساژهایی مانند است ماساژ سوئدی، ماساژ بافت عمیق (دیپ تیشو) و در بخش‌هایی از درمان‌های هندی مخصوص سر استفاده می‌شود. ممکن است بارها نام ماساژ افلوراژ را شنیده باشید و بخواهید بیشتر در مورد آن اطلاعات کسب کنید، پس پیشنهاد می‌کنیم تا در این مقاله همراه ما باشید و به طور کامل با این ماساژ آشنا شوید.

افلوراژ چیست؟

در ابتدا لازم است بگوییم که افلوراژ در واقع یک نوع ماساژ نیست و نام مجموعه تکنیک‌هایی است که در ماساژهای مختلف استفاده می‌شود و صرفاً به دلیل عادت افراد به آن ماساژ افلوراژ می‌گویند. فرهنگ لغت به ما می‌گوید که کلمه effleurage از فعل فرانسوی effleurer به معنای لمس ملایم گرفته شده است. این یک توصیف مناسب از این تکنیک استروک های ماساژ (سکته/ضربه) است. انواع مختلف افلوراژ شامل استروک طولانی، استروک دایره‌ای و استروکینگ پر می‌باشد. اینها همه سکته‌های سطحی هستند که در طی آن باید استروک های متفاوت با فشار متفاوت اعمال شوند. سطح کامل دست شامل انگشتان، شست‌ها و کف دست‌ها در همه موارد به جز استروکینگ عمقی استفاده می‌شود. فشار سبک در شروع و پایان درمان استفاده می‌شود. فشارهای متوسط ​​و شدید ممکن است در حین ماساژ اعمال شوند که هدف آن گرم کردن، تسکین و آرامش بافت‌ها و همچنین پوشاندن پوست با روغن‌های درمانی مخصوص ماساژ است.

در مقاله «ماساژ سوئدی» به طور کامل به آموزش این ماساژ می‎‌‌پردازیم که می‌توانید مطالعه کنید.

ماساژ افلوراژ چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طور که در بالا گفتیم، در ماساژ افلوراژ سه حرکت اصلی وجود دارد که ماساژ درمانگر با توجه به هدف ماساژ و یا تشخیص پزشک تصمیم می‌گیرد از کدام روش استفاده کند که به طور کلی به سه روش لانگ استروک (سکته طولانی)، سکته دایره‌ای و سکته عمیق تقسیم می‌شود. هرکدام از این حرکات اهداف درمانی متفاوتی دارند که باید توسط ماساژ درمانگر ماهر و باتجربه اعمال گردند. چرا که اعمال هر روش در زمانی نامناسب و با حرکتی اشتباه ممکن است ماساژ را بی نتیجه کند و یا حتی شرایط بدتر برای بیمار ایجاد نماید.

تکنیک های افلوراژ چیست؟

ماساژ افلوراژ سه تکنیک اصلی دارد. تکنیک های افلوراژ به شرح زیر است:

1. لانگ استروک

 • Long Stroke در مناطق بزرگ مانند پشت استفاده می‌شود.
 • ابتدا برای پوشاندن ناحیه با روغن (یا سایر وسایل ماساژ) استفاده می‌شود.
 • در اینجا با استفاده از کف دستان و فشاری آرام، حرکت به طور سطحی اعمال می‌شود. این مقدار فشار باید کمی بیشتر از فشار نوازش کردن باشد. این فشار بر روی سطح پوست اعمال می‌شود. حرکات به صورت رفت و برگشتی برای گرم شدن و آماده کردن بدن انجام می‌شوند. در انتهای ماساژ از این تکنیک برای ایجاد آرامش استفاده می‌گردد. بنابراین ماساژ درمانگر باید مجرب و ماهر باشد تا میزان فشار را رعایت کند.

◄ اثرات سکته‌های طولانی: آماده سازی اولیه بدن برای ماساژ. پوست را در روغن می‌پوشاند تا برای سکته‌های بیشتر و عمیق‌تر آماده شود. افزایش جریان خون وریدی و جریان لنفاوی.

شما می‌توانید برای یادگیری ماساژ ورزشی به مقاله «ماساژ ورزشی» مراجعه کنید.

2. افلوراژ دایره‌ای یا چرخشی

 • چرخش برای گرم کردن و تسکین پوست و بافت‌های زیرین استفاده می‌شود.
 • می‌توان آن را از پهلو به سمت نواحی تنه انجام داد. در این شرایط برای تکرار باید در طرف دیگر مشتری خود قدم بزنید. (تنها از یک سمت نباید اعمال گردد و ماساژور دائماً باید در حال حرکت باشد)
 • باید از زانو خم شوید تا مطمئن شوید که در ارتفاع مناسب با فشاری که وارد می‌کنید قرار دارید.
 • دست‌ها به طور جداگانه، یک دست بر روی لگن (گلوتئوس ماکسیموس) و دست دیگر روی قسمت میانی سینه قرار می‌گیرند.
 • دست‌ها به صورت دایره‌ای و در جهت مخالف حرکت می‌کنند. یک بار در جهت عقربه‌های ساعت و یک بار در خلاف جهت عقربه‌های ساعت. دست‌ها هرگز نباید به هم برسند. بنابراین همان‌طور که یکی از دستان شما به سمت باسن بالا می‌آید، دیگری باید از انتهای پشتی پایین بیاید و بالعکس در جهت دیگر چرخش. می‌توانید جهت چرخش را در هر نقطه تغییر دهید، به شرطی که این کار را هم‌زمان با هر دو دست انجام دهید.
 • بالاتنه شما باید به صورت ریتمیک، در حین ماساژ جهت اعمال فشار مناسب، به چپ و راست حرکت کند.
 • می‌توانید سرعت را تغییر دهید، اما باید با اتمام دوباره سرعت خود را کاهش دهید.

تکنیک افلوراژ دایره‌ای یا چرخشی

◄ اثرات چرخش: مانند استروک طولانی موجب افزایش گردش خون و لنف می‌گردد. همچنین، افزایش جریان خون به سطح ممکن است باعث قرمزی پوست شود.

3. افلوراژ عمقی

 • در این مرحله ماساژ افلوراژ، ماساژ درمانگر بر هر ناحیه به طور جداگانه و برای چند دقیقه تمرکز می‌دهد و سپس ناحیه بعدی را ماساژ می‌دهد.
 • فقط از انگشتان استفاده می‌شود نه کل دست.
 • بیایید با حرکت از یک قسمت بدن به قسمت دیگر (یک بازو به دیگری) شروع کنیم. پس از تکمیل بازو، حوله را دوباره روی آن قرار دهید تا کاور شود. انگشت دست را به آرامی روی حوله قرار دهید و خود را از یک سمت مشتری به سمت دیگر حرکت دهید.
 • دست شما هرگز نباید مشتری را ترک کند. به سادگی در تماس باشید و در حین حرکت به آرامی ماساژ دهید.
 • پس از تکمیل قسمت فوقانی و پایین کمر، دست را به آرامی در بالای ستون فقرات در مرکز آن قرار دهید. به آرامی این دست را با فشار کمتری به سمت پایین ستون فقرات حرکت دهید.
 • وقتی دست به وسط ستون فقرات رسید (در ناحیه نصف راه بین گردن و باسن)، دست دیگر را در همان موقعیت شروع در بالای ستون فقرات قرار دهید.
 • هنگامی که دست اول به سمت پایه ستون فقرات حرکت داده شد، به آرامی آن را بردارید و دنباله را دوباره شروع کنید.
 • با هر دو دست 3 تا 5 بار آهسته‌تر با هر اجرا تکرار کنید.

تکنیک افلوراژ عمقی

◄ اثرات افلوراژ عمقی: این ملایم‌ترین نوع ماساژ افلوراژ است. در پایان ماساژ تقریباً مورد توجه قرار نمی‌گیرد. این به مشتری شما می‌گوید که ماساژ هنوز در حال انجام است. این به مشتری شما این ایده را می‌دهد که در مرحله بعد قرار است کدام ناحیه را ماساژ دهید در پایان ماساژ، مشتری متوجه می‌شود که وقتی دست شما از بدن او بلند شد، ماساژ او تمام شده است.

پیشنهاد می‌کنیم به مقاله «آموزش ماساژ برای رفع خستگی» مراجعه کنید و برای رفع خستگی از این ماساژ استفاده کنید.

ماساژ افلوراژ شامل کدام قسمت‌های بدن می‌شود؟

بسیاری از اعضای بدن در ماساژ افلوراژ قابل درمان هستند. اعضای متداول بدن که با افلوراژ درمان می‌شوند عبارت‌اند از:

 • بازو

ماساژ افلوراژ شامل کدام قسمت‌های بدن می‌شود؟

 • قسمت بالایی پشت

ماساژ افلوراژ شامل کدام قسمت‌های بدن می‌شود؟

 • پایین کمر

ماساژ افلوراژ شامل کدام قسمت‌های بدن می‌شود؟

 • ران

ماساژ افلوراژ شامل کدام قسمت‌های بدن می‌شود؟

ماساژ بافت عمیق فواید زیادی دارد که می‌توانید در مقاله «ماساژ دیپ تیشو» مطالعه کنید. 
 • ماهیچه ساق پا

ماساژ افلوراژ ماهیچه ساق پا

 • افلوراژ را می‌توان در سایر نواحی بدن نیز انجام داد و در کاهش استرس و افزایش التیام مؤثر باشد.

ماساژ افلوراژ به آرامش، کاهش استرس، کاهش تنش و درد پس از آسیب و پس از جراحی کمک می‌کند. افلوراژ اثرات فیزیولوژیکی زیادی ایجاد می‌کند مانند: اثرات وریدی، افزایش تخلیه لنفاوی و افزایش هورمون‌های مثبت. از فواید افلوراژ می‌توان به افزایش التیام، بهبودی سلامت جسم و روان و آرامش اشاره کرد.

ماساژ افلوراژ برای چه افرادی مناسب است؟

 • از آن جا که افلوراژ در بسیاری از سبک‌های ماساژ مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند برای بسیاری از مراجعه کنندگان مفید باشد.
 • ماساژ افلوراژ به افراد پر مشغله که نیاز به استراحت عمیق و خواب بهتر دارند توصیه می‌شود.
 • این ماساژ برای ورزشکاران بسیار مفید است چرا که در کاهش تنش‌های عضلانی و گرفتگی مفاصل تأثیر بسزایی دارد.
 • در ماساژ افلوراژ با آزاد شدن هورمون سرتونین، استرس فرد به شدت کاهش یافته و احساس نشاط و آرامش به او دست می‌دهد بنابراین به افراد مضطرب و افسرده بسیار توصیه می‌شود.
 • همچنین بسیاری از بیماری‌ها مانند پوکی استخوان، مشکلات کمر و گردن، بیماری‌های مربوط به گردش خون ضعیف و بیماری‌های گوارشی، با مشورت با پزشک و مراجعه به مرکزی معتبر، با ماساژ افلوراژ قابل درمان می‌باشد.
مقاله پیشنهادی : ماساژ روسی

چه زمانی از ماساژ افلوراژ استفاده می‌شود؟

پس از این که متوجه شدیم ماساژ افلوراژ چیست ، حال قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چه زمانی، بهترین زمان برای این ماساژ به حساب می‌آید؟

همانطور که گفتیم، ماهیت این ماساژ آرامش بخش است. بنابراین یکی از زمان‌هایی که توصیه به انجام ماساژ افلوراژ می‌شود، زمانی است که قصد دارید آرامش عمیقی را در خود ایجاد کنید. این ماساژ با آزاد شدن هورمون‌های مثبت در بدن همراه است. به این صورت که سیستم پاراسمپاتیک را تحریک کرده و باعث کنترل و حذف اضطراب شده و آرامش را به فرد کمک گیرنده، هدیه می‌دهد.

تکنیک‌هایی که در این سبک ماساژ مورد استفاده قرار می‌گیرد، سبب بیشتر شدن گردش خون می‌شود. بنابراین زمانی که به هر دلیل نیاز به این داشتید که جریان گردش خون خود را افزایش دهید، می‌توانید از ماساژ افلوراژ بهره‌مند شوید. این ماساژ همچنین سیستم لنفاوی بدن را تحریک می‌کند. با تحریک سلول‌های لنفاوی، سلول‌های زائد و سم‌های بدن، با سرعت بیشتری از بدن خارج می‌شود.

سیستم لنفاوی بدن در مواقعی مثل عمل جراحی و یا آسیب دیدگی ماهیچه‌ای قدرت خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل ماساژ افلوراژ در این مقطع زمانی، می‌تواند دوباره این سیستم را تحریک نموده و باعث از بین رفتن مواد زائد بدن شود. به همین دلیل یکی دیگر از زمان‌های مناسب برای ماساژ لنفاوی، زمانی است که شخص دچار آسیب دیدگی کوفتگی، به خصوص در نواحی عضلانی داشته باشد. در مورد ماساژ افلوراژ بعد از عمل جراحی، بهتر است با پزشک متخصص در این زمینه مشورت صورت بگیرد.

سخن پایانی

در این مقاله به طور جامع و کامل درباره تکنیک و ماساژ افلوراژ صحبت کردیم و امیدواریم به تمامی سؤالات شما در این زمینه پاسخ داده باشیم، همچنین توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به افلوراژ با پزشک مشورت کنید و حتماً به ماساژ درمانگران خبره و ماهر مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا