تغذیهتناسب اندام

چگونه در ماه رمضان لاغر شویم ؟ 10 نکته برای رژیم ماه رمضان

چگونه در ماه رمضان لاغر شویم ؟ خیلی از افراد فکر می‌کنند که چون در ماه رمضان ساعات زیادی از گرسنه می‌مانند، باید حتما کاهش وزن داشته باشند. این در حالی است که اگر نکات رژیم ماه رمضان را رعایت نکنید، حتی این امکان وجود دارد که در این ماه دچار اضافه وزن هم شوید. به همین دلیل اگر شما نیز می‌خواهید علاوه بر گرفتن روزه وزن هم کم کنید، تا پایان این مقاله از لند اسپا همراه ما باشید تا بدانید که در ماه رمضان چگونه لاغر شویم.

هرچه بیشتر به ماه رمضان نزدیک می‌شویم، افراد بیشتر به دنبال کاهش وزن هستند تا بتوانند با روزه گرفتن، وزن خود را کم کنند. اگرچه شاید خیلی از افراد در این زمینه موفق شوند، اما خیلی از افراد هم دچار اضافه وزن می‌شوند. در این شرایط، ممکن است این افراد دچار سرشکستگی زیادی شوند. بااین‌حال، باید بدانید که لاغری در ماه رمضان نیازمند رعایت نکات خاصی است که در این مقاله همه آن‌ها را نام می‌بریم.

رژیم غذایی سالم در ماه رمضان

خیلی از افراد می‌پرسند که چگونه در ماه رمضان رژیم بگیریم؟ برای پاسخ به این سوال، باید بگوییم نکات مختلفی برای رژیم ماه رمضان برای لاغری وجود دارند که اگر آن‌ها را به‌درستی رعایت نکنید، احتمال دارد وزن شما بیشتر هم شود.

رژیم غذایی سالم در ماه رمضان

به یاد داشته باشید که سبک زندگی و غذا خوردن شما تاثیر زیادی در لاغری در ماه رمضان دارد. اگر برای شما هم سؤال است که چگونه در ماه رمضان لاغر شویم و لاغری یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شماست، تا پایان همراه ما باشید. در اینجا مهم‌ترین نکاتی که برای داشتن رژیم غذایی سالم در ماه رمضان باید رعایت کنید را نام می‌بریم. با رعایت هر یک از این نکات علاوه بر سالم ماندن، تا چند کیلو در ماه رمضان وزن خود را کم کنید.

1. خوردن کامل سحری

شاید برخی از افراد فکر کنند که اگر سحری نخورند و معده آن‌ها خالی‌تر باشد، احتمال لاغری آن‌ها بیشتر است. درحالی‌که این باور کاملا غلط بوده و رژیم ماه رمضان اصلا به معنی نخوردن سحری نیست؛ زیرا اگر سحری نخورید و تمام طول روز گرسنه باشید، قند خون شما تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند و علاوه بر این، نمی‌توانید روی کارهای روزمره خود تمرکز کنید.

مشکل دیگری که نخوردن سحری به وجود می‌آورد، این است که باعث کاهش دریافت پروتئین در بدن شما می‌شود. در نتیجه این امر، عضلات بدن‌تان میزان پروتئین موردنیاز برای ساخت و ساز خود را ندارد و دچار کاهش متابولیسم می‌شوید.

خوردن کامل سحری

علاوه بر این‌که نخوردن سحری باعث می‌شود که روش اشتباهی برای لاغری را در پیش بگیرید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید اگر سحری نخورید، میل بیشتری به خوردن شیرینی‌جات خواهید داشت و در نتیجه این امر، حتی ممکن است وزن شما خیلی بیشتر شود. اکنون که متوجه شدید که خوردن سحری به شیوه درست می‌تواند به سؤال شما درباره این‌که چگونه در ماه رمضان لاغر شویم پاسخ دهد، به ادامه روش‌های لاغری در این ماه نیز توجه کنید.

رژیم فستینگ به رژیم روزه داری معروف است و طرفداران زیادی دارد. در مقاله رژیم فستینگ می توانید بیشتر با این رژیم آشنا شوید.

2. خوردن غذاهای قابل هضم و فیبردار در افطار

علاوه بر سحری، افطار هم تاثیر زیادی در داشتن رژیم لاغری در ماه رمضان دارد. رژیم ماه رمضان شما باید به‌گونه‌ای باشد که موقع افطار غذاهای سالمی بخورید تا کمبود مواد مغذی بدن شما تا حدی جبران شود. بهترین غذاهایی که می‌توانند تاثیر فوق‌العاده‌ای برای کاهش وزن در ماه رمضان داشته باشند، غذاهایی هستند که در خود فیبر و پروتئین دارند. این مواد باعث می‌شوند که میزان قند خون شما موقع افطار تنظیم شود.

برخی از افراد عادت دارند که موقع افطار، غذاهای چرب و سنگین می‌خورند. این در حالی است که خوردن غذاهای سنگین بعد از چندین ساعت خالی بودن معده باعث می‌شود که دچار سوءهاضمه شوید. ازاین‌رو، مهم‌ترین فاکتور برای لاغری در ماه رمضان این است که غذاهایی بخورید که قند ساده دارند.

این غذاها در زمان سریع‌تری هضم می‌شوند و مشکلی برای معده شما وجود نمی‌آید. با حذف کردن غذاهایی که قند مضر دارند، می‌توانید بدن سالم‌تری داشته باشید، به رژیم ماه رمضان خود پایبند باشید و به کاهش وزن خود کمک کنید.

توصیه می‌کنیم بلاگ غذای ماه رمضان را که لیستی از بهترین غذاها برای افطار در ماه مبارک رمضان است را مطالعه کنید.

3. نحوه درست خوردن افطار

موضوع دیگری اهمیت زیادی برای برنامه رژیم ماه رمضان دارد، این است که به شکل درستی غذا بخورید. برخی از افراد موقع افطار که خیلی گرسنه هستند، غذا‌های مختلف را با سرعت خیلی بالایی می‌خورند که این امر باعث عدم هضم این غذاها در معده می‌شود. به همین دلیل هم پزشکان تغذیه پیشنهاد می‌کنند که تا حد امکان غذا‌ها را آهسته و پیوسته در افطار میل کنید

نحوه درست خوردن افطار

برای مثال، بهتر است موقع افطار چند عدد خرما، سوپ و یا سالاد بخورید. بعد از چند دقیقه، می‌توانید به‌تدریج سراغ غذای اصلی خود بروید. البته همان‌طورکه گفتیم، مهم‌ترین فاکتور در رعایت رژیم ماه رمضان این است که از خوردن غذاهای کربوهیدرات‌دار و پرکالری اجتناب کنید. بهتر است بین افطار و شام شما چند ساعت فاصله باشد.

زردچوبه یکی از مواد طبیعی‌ای است که میتواند به لاغری شما کمک کند، پس توصیه میکنیم بلاگ کاهش وزن شکم در 5 روز با زردچوبه و چای را کامل مطالعه کنید.

4. عدم مصرف قند زیاد

اگر برایتان سؤال است که چگونه در ماه رمضان لاغر شویم و وزن کم کنیم، باید بگوییم که عدم مصرف قند می‌تواند بهترین روش باشد. حتی اگر به دنبال رژیم غذایی در ماه رمضان هم نباشید، نباید قند زیادی در طول روز مصرف کنید.

این موضوع علاوه بر این‌که به سلامتی‌تان کمک می‌کند، می‌تواند تاثیر زیادی نیز در کاهش وزن شما داشته باشد. زیرا با مصرف غذاهای قندی، بدن شما انسولین ترشح کرده و با ترشح این هورمون، چربی زیادی در بدن انباشته می‌شود. در نتیجه، این امر به چاق شدن شما می‌انجامد.

ازآنجاکه در ماه رمضان استفاده از زولبیا و بامیه خیلی رواج دارد، بهتر است برای لاغر شدن در این ماه خود را کنترل کنید و مصرف این خوراکی را تا حد زیادی کاهش دهید. البته مصرف قند هر چند وقت یک‌بار چندان ایرادی ندارد. این موضوع برای کسانی است که به دنبال یک برنامه لاغری در ماه رمضان هستند و می‌خواهند در این ماه چند کیلو وزن کم کنند.

عدم مصرف قند زیاد در ماه رمضان

به یاد داشته باشید که منظور ما از عدم مصرف قند زیاد، فقط غذاهای قندی نیست. تا حد امکان از مصرف نوشیدنی‌های گازدار و به‌خصوص نوشابه در زمان افطار و یا سحری بپرهیزید. با کاهش مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های گازدار، می‌توانید به رژیم غذایی سالم در ماه رمضان دست پیدا کنید.

اگر مبتلا به پرخوری عصبی هیستید حتما بلاگ درمان پرخوری عصبی را مطالعه کنید.

5. مصرف پروبیوتیک

طبق گفته سقراط در 2000 سال پیش، منشا اغلب بیماری‌ها از روده آغاز می‌شود و این موضوع اکنون توسط دانشمندان کنونی اثبات شده است. از سوی دیگر، باکتری‌های بسیار زیادی درون معده وجود دارند که تا حد زیادی به هضم غذا کمک می‌کنند. این باکتری‌ها در برابر ویروس‌ها مقاوم هستند و تاثیر زیادی در سلامت بدن دارند.

حالا اگر باکتری‌های موجود در روده آسیب ببینند، احتمال بروز بیماری‌های زیادی وجود دارد و همچنین باعث افزایش وزن نیز می‌شود. به همین دلیل هم اگر می‌پرسید که چگونه در ماه رمضان لاغر شویم و اضافه وزن نگیریم، باید بگوییم که در زمان سحری و افطار باید غذاهایی بخورید که پروبیوتیک داشته باشند و از روده‌ها محافظت کنند.

برخی از مهم‌ترین غذاهای مفید برای روده، شامل مواردی مانند انواع سبزیجات تازه، سرکه سیب، عصاره استخوان، روغن نارگیل و غذاهای حاوی پروبیوتیک مانند لبنیات هستند. مصرف این غذاها می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر سلامتی روده شما به‌خصوص در ماه رمضان داشته باشد.

6. نوشیدن آب کافی از نکات رژیم ماه رمضان

یکی دیگر از نکات لاغری در ماه رمضان که باید حتما برای کاهش وزن مدنظر قرار دهید، نوشیدن آب به اندازه کافی است. هرچه بتوانید آب بیشتری بنوشید، احتمال این‌که کاهش وزن داشته باشید هم افزایش پیدا می‌کند. همچنین نوشیدن آب باعث می‌شود که تمایل شما به خوردن شیرینی‌جات نیز تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

نوشیدن آب کافی از نکات رژیم ماه رمضان

از سوی دیگر، ماه رمضان غالبا در فصول گرم سال است و بدن به آب بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل باید در این شرایط، آب کافی به بدن خود برسانید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید. به یاد داشته باشید که از خوردن نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و چای که کافئین دارند، بپرهیزید؛ زیرا این نوشیدنی‌ها باعث می‌شوند که دچار تکرر ادرار شوید و در نتیجه این امر، آب بیشتری از بدن شما خارج می‌شود و در طول روز بیشتر از قبل احساس تشنگی می‌کنید.

کاهش وزن فرایندی بسیار حساس است که در صورت نکات آن ممکن است به سلامتی خود آسیب بزنید به همین دلیل مطالعه بلاگ کاهش وزن طبیعی چقدر است را توصیه میکنیم.

7. کاهش مصرف نمک

کاهش مصرف نمک یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای رسیدن به رژیم غذایی سالم در ماه رمضان است. هرچه سدیم موجود در بدن شما افزایش پیدا کند، آب بیشتری از بدن‌تان دفع می‌شود و بیشتر از قبل تشنه می‌شوید که این مسئله برای روزه‌داران می‌تواند یک امر مهم باشد.

کاهش مصرف نمک در وعده های غذایی

به همین دلیل هم پزشکان تغذیه توصیه می‌کنند که در ماه رمضان از مصرف غذاهایی که خیلی سدیم دارند، پرهیز کنید. مصرف بیش از اندازه غذاهای شور باعث می‌شود که بدن شما مایعات را بیشتر جذب و بعد هم دفع کند. از طرف دیگر، هرچه بدن شما کم‌آب‌تر باشد، میل به خوردن شیرینی‌جات نیز افزایش پیدا می‌کند که ممکن است در موقع افطار و سحری نتوانید خود را کنترل کنید و این امر باعث افزایش وزن خواهد شد.

اگر به دنبال راهی برای لاغر شدن صورت خود هستید حتما بلاگ لاغر شدن صورت را مطالعه کنید.

8. استراحت و خواب کافی

اگر همچنان می‌پرسید که چگونه در ماه رمضان لاغر شویم و به‌جز رژیم غذایی باید به چه فاکتور‌هایی در این ماه توجه کرد، باید از اهمیت استراحت و خواب کافی در این ماه بگوییم. ازآنجاکه خیلی از افراد در ماه رمضان بیش از اندازه گرسنه می‌شوند، ترجیح می‌دهند به‌جای انجام فعالیت‌های روزمره خود، بخوابند. این در حالی است که باید به شما بگویم که در این ماه هم مانند ماه‌های قبل، باید در طول 24 ساعت بین 6 الی 8 ساعت بخوابید.

هر چه کمتر بخوابید و فعالیت کمتری داشته باشید، متابولیسم و سوخت و ساز بدن شما نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه این امر، حتی اگر رژیم ماه رمضان را نیز رعایت کرده باشید، باز هم احتمال چاقی شما وجود دارد. به همین دلیل اگر می‌خواهید وزن کم کنید، بیش از اندازه نخوابید و فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهید تا از این کارهایتان هم عقب نیفتید.

9. داشتن تحرک ورزش کردن

برخی از افراد وقتی روزه می‌گیرند، بهانه قابل توجیهی برای ورزش نکردن پیدا می‌کند. این در حالی است که روزه گرفتن به هیچ عنوان نباید باعث تنبلی شما شود. به‌خصوص اگر می‌خواهید کاهش وزن داشته باشید، باید علاوه بر رعایت رژیم ماه رمضان که قبل از این گفتیم، فعالیت بدنی خود را نیز حفظ کنید. البته ازآنجاکه در این ماه افراد کمی ضعف بدنی دارند، می‌توانید کمی این فعالیت‌ها را آهسته‌تر انجام دهند تا خیلی به بدن‌شان فشار نیاید.

داشتن تحرک ورزش کردن

برای مثال، می‌توانید حداقل 30 دقیقه در طول روز پیاده‌روی داشته باشید و یا در منزل ورزش کنید. ورزش کردن با شکم خالی باعث می‌شود که چربی‌سوزی به بهترین شکل انجام شود و به وزن ایده‌آل خود نزدیک‌تر شوید.

نه‌تنها در طول روز، بلکه بعد از افطار هم می‌توانید پیاده‌روی بروید. پیاده‌روی کردن بعد از افطار باعث می‌شود که غذایی که خورده‌اید، زودتر هضم شود و مشکلی برای سلامتی شما به وجود نیاید. همچنین پیش از این در رژیم ماه رمضان گفتیم که غذاهایی بخورید که زودتر هضم شوند. حالا با پیاده‌روی می‌توانید سرعت هضم غذایی که خورده‌اید را چندین برابر افزایش دهید و سریع‌تر لاغر شوید.

آیا مایل به کاهش وزن هستید؟ پس به شما بلاگ بهترین ورزش برای لاغری را توصیه میکنیم.

10. کاهش استرس

فاکتور دیگری که شاید خیلی از افراد برای لاغری در ماه رمضان به آن توجهی نکنند، میزان استرس است. خوب است بدانید که هرچه نگرانی و استرس بیشتری داشته باشید، هورمون کورتیزول نیز بیشتر از حالت عادی در بدن شما ترشح می‌شود. این هورمون باعث می‌شود که تمایل بیشتری به خوردن غذاهای چرب و شیرین داشته باشید. به همین دلیل هم مجبور می‌شوید غذاهای کربوهیدرات‌دار بخورید که این امر باعث افزایش وزن خیلی از روزه‌داران می‌شود.

کاهش استرس

پس اگر شما هم می‌پرسید که چگونه در ماه رمضان رژیم بگیریم و لاغر شویم، باید به شما بگوییم که زمانی که استرس دارید، کارهایی انجام دهید تا از این احساس دور شوید. گوش کردن به موسیقی، نقاشی کشیدن، ورزش کردن، رفتن به طبیعت و سایر موارد این‌چنینی می‌توانند به کاهش استرس شما کمک زیادی کنند.

یکی از بهترین انواع فعالیت های ورزشی برای کاهش وزن پیاده روی است. به شما توصیه میکنیم بلاگ پیاده روی برای لاغری را حتما مورد مطالعه قرار دهید.

سخن نهایی

ما در اینجا اطلاعات کاملی درباره رژیم ماه رمضان در اختیار شما قرار دادیم. همان‌طورکه متوجه شدید، خیلی از افراد در ماه رمضان علاوه بر این‌که وزن کم نمی‌کنند، دچار افزایش وزن و چاقی نیز می‌شوند. زیر مهم‌ترین چیزی که در این ماه اهمیت دارد، این است که سبک زندگی و نحوه غذا خوردن خود را اصلاح کنید. پس اگر شما هم می‌پرسید چگونه در ماه رمضان لاغر شویم و می‌خواهید به وزن ایده‌آل خود نزدیک شوید، رعایت رژیم غذایی ماه رمضان می‌تواند یکی از بهترین فرصت‌ها برای شما باشد.

سوالات متداول

مهم‌ترین عامل برای لاغری در ماه رمضان کدام است؟

اصلی‌ترین فاکتوری که باعث می‌شود در ماه رمضان لاغر شوید، کاهش مصرف کربوهیدرات و خوردن غذاهایی است که زودتر هضم می‌شوند. درصورتی‌که میزان کالری دریافتی شما از کالری مصرف شده کمتر باشد، می‌توانید در ماه رمضان وزن کم کنید.

چگونه بعد از ماه رمضان همچنان لاغر بمانیم؟

خیلی از افراد با این‌که در ماه رمضان به کاهش وزن می‌رسند، اما به محض تمام شدن این ماه مجددا به وزن قبلی خود باز می‌گردند. برای جلوگیری از این مشکل، باید عادات غذایی که در ماه رمضان داشتید را برای ماه‌های بعد از آن هم رعایت کنید و علاوه بر داشتن تحرک و ورزش روزانه، از خوردن غذاهای خیلی چرب و شیرین بپرهیزید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا