سلامتسلامت روان

چگونه عزت نفس داشته باشیم؟ 10 روش برای افزایش عزت نفس

داشتن عزت نفس علاوه بر این که شاید بسیار ساده و راحت به نظر برسد، پیچیدگی های بسیاری دارد که باعث می شود تاثیر بسیار زیادی بر زندگی افراد بگذارد. به همین دلیل شاید خیلی از افرادی که در این زمینه مشکل دارند، بپرسند که چگونه عزت نفس داشته باشیم؟ اگر شما هم به دنبال روشی برای افزایش عزت نفس خود هستید، تا پایان این مقاله از لند اسپا همراه ما باشید. ما در اینجا برای شما توضیح می دهیم که چه روش هایی باعث می شود که عزت نفس شما افزایش پیدا کنند و از این نظر، به موفقیت برسید.
قبل از این که بگوییم چطور از تنفس داشته باشیم و عزت نفس خود را افزایش دهیم، باید بدانید که خیلی طبیعی است که گاهی اوقات، احساس خوبی نسبت به خود نداشته باشیم. شرایطی وجود دارند که ما از همه چیز ناراحت هستیم و این امر در برخی موارد کاملا معمولی است.
این در حالی است که اگر شما به صورت دائمی احساس خوبی نسبت به خود نداشته باشید، ممکن است این موضوع در روابط اجتماعی شما نیز تاثیر منفی بگذارد و نتوانید در کار خود نیز موفق شوید. به همین دلیل هم باید هرچه سریع تر به دنبال یک روش مطمئن برای افزایش عزت نفس باشید.

پیشنهاد لنداسپا : دلیل حسادت در رابطه عاطفی و روش های کنترل کردن آن


عزت نفس چیست؟

شاید وقتی درباره این که چگونه عزت نفس داشته باشیم صحبت می کنیم، برخی از افراد هنوز به درستی ندانند که عزت تنفس چیست. این احتمال وجود دارد که این افراد عزت نفس را با اعتماد به نفس اشتباه بگیرند و فکر کنند که هر دوی این موارد، معنای یکسانی دارند. اگرچه این دو اصطلاح شباهت هایی با یکدیگر دارند، اما بهتر است تفاوت های آنها را نیز بدانید.

عزت نفس چیست؟

احتمالا شما هم افراد زیادی را دیده اید که مهارت بالایی در انجام کارهای مختلف دارند. این کار موجب افزایش اعتماد به نفس آنها می شوند. این در حالی است که اگر خود این افراد به طور واقعی این مهارت های خود را قبول نداشته باشند، به این معنی است که از عدم عزت نفس رنج می برند. به بیان دیگر، می توان متوجه شد که عزت نفس به این معنی است که شما توانایی های خود را باور داشته باشید.


برای این که بهتر معنای عزت نفس را بدانید، خوب است بگوییم که اعتماد به نفس در واقع به معنای باور داشتن به توانایی های خود در دنیای واقعی است. این در حالی است که عزت نفس، به حس درونی شما بر می گردد و به این معنی است که شما چه احساسی درباره خودتان دارید.


مقاله پیشنهادی:20 قانون مهم برای مصاحبه کاری موفق چیست؟

ویژگی های افرادی که عزت نفس بالایی دارند، چیست؟

علاوه بر این که خیلی از افراد می پرسند که چگونه عزت نفس داشته باشیم و این ویژگی را در خود افزایش دهیم، برخی از افراد نمی دانند که اصلا عزت نفس داشتن چگونه است. از این رو، در این بخش برای شما توضیح می دهیم کسانی که عزت نفس بالایی دارند، با چه ویژگی هایی در سطح جامعه حاضر می شوند. پس اگر شما هم به دنبال روشی برای افزایش عزت نفس خود هستید، بهتر است در ابتدا ویژگی های این افراد را به خوبی بدانید و سپس از آنها الگو بگیرید.

ویژگی های افرادی که عزت نفس بالایی دارند چیست؟

آیا شما نیز دچار کمبود اعتماد به نفس هستید؟ به شما بلاگ چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم را توصیه میکنیم.

شکرگزاری و قدردانی

یکی از مهمترین ویژگی های افراد با عزت نفس بالا، این است که به طور مداوم از خود و دیگران شکرگزاری و قدردانی می کنند. این گونه افراد بسیار انتقاد پذیر هستند و تصمیم می گیرند که بر اساس مشورت کردن و گرفتن پیشنهاد از افراد صاحب نظر، فعالیت های مهم زندگی خود را انجام دهند.


واقع گرایی

ویژگی دیگری که باعث شده خیلی از افراد با عزت نفس بالا بتوانند در جامعه حضور مثبتی داشته باشند، این است که در طول روز، واقع گرا هستند. این افراد سعی می کنند که علاوه بر دیدن واقعیت ها، بیشتر روی نقاط مثبت مسائل تمرکز کنند. این افراد به خوبی می دانند که چه ارزش هایی در زندگی آنها اهمیت دارد و بر همان اساس هم برای رشد زندگی خود قدم بر می دارند.


درس گرفتن از اشتباهات

اگر می خواهید بدانید که چگونه عزت نفس داشته باشیم و چه روشی برای افزایش این ویژگی به ما کمک می کند، بهتر است بدانید که افراد با عزت نفس بالا، از شکست های خود ناراحت نمی شوند. این افراد ترجیح می دهند به جای هیچ کاری نکردن، تمام تلاش خود را کنند و در صورت شکست خوردن، از آنها درس بگیرند.


خصوصیات افرادی که دارای عزت نفس پایین هستند

در مقابل، افرادی با عزت نفس پایین، دقیقا ویژگی های مخالف افرادی را دارند که با عزت نفس بالا در جامعه حاضر می شوند. این افراد هیچ گونه احساس خوبی نسبت به خود و دیگران ندارند و از همه چیز متنفر هستند.

خصوصیات افرادی که دارای عزت نفس پایین هستند

استرس یکی از عوامل کمبود اعتماد به نفس می‌باشد. برای درمان آن به شما بلاگ استرس چیست را توصیه میکنیم.

یکی دیگر از ویژگی افرادی با عزت نفس پایین، این است که فکر می کنند حتی در صورت انجام سخت ترین کارها هم به هیچ عنوان به اندازه ای که باید، خوب نیستند و عملکرد آنها برای رسیدن به موفقیت، کافی نیست.
به علاوه، برقراری ارتباط برای این گونه افراد بسیار دشوار است و به هیچ عنوان انتقاد پذیر نیستند. این افراد به جای تمرکز بر روی توانمندی های خود، بیشتر از همه روی نقاط ضعف و معایب خود تمرکز دارند و این امر موجب افزایش افسردگی و اضطراب آنها در روابط اجتماعی شان می شود.


چطور عزت نفس داشته باشیم؟

اکنون وقت آن رسیده که به سوال اصلی این مقاله جواب دهیم؛ چگونه عزت نفس داشته باشیم؟ روش های مختلفی برای افزایش عزت نفس وجود دارند که استفاده از آنها می تواند کمک بسیار زیادی در روابط اجتماعی شما کنند. مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که باید خودتان را بشناسید و دوست داشته باشید. اما برای رسیدن به این هدف، چه راهکارهایی به ما کمک می کنند؟


یافتن مهارت های خود و یادداشت کردن آنها

اولین کاری که شما باید برای افزایش عزت نفس خود انجام دهید، پیدا کردن مهارت های خود است. با دقت روی توانمندی های خود تمرکز کرده و تمام آنها را روی یک کاغذ بنویسید. سعی کنید در این زمینه کاملا صادقانه و واقع بینانه باشید. این مهارت هم می تواند هر چیزی باشد و فرقی ندارد که در آشپزی مهارت دارید و یا خوانندگی. در هر حال، سعی کنید که همه این مهارت ها را به صورت ریز بینانه و با جزئیات یادداشت کنید.

یافتن مهارت های خود و یادداشت کردن آنها

معاشرت با افراد مثبت

خیلی از افراد می پرسند که چگونه عزت نفس خود را بالا ببریم و زندگی موفقی داشته باشیم. برای پاسخ به این افراد، باید بگوییم که دایره اجتماعی شما تأثیر بسیار زیادی در ویژگی های اخلاقیتان دارند. به همین دلیل هم سعی کنید تا حد امکان، با افرادی معاشرت کنید که مثبت هستند و حس بدی به شما نمی دهند. معاشرت با افراد مثبت اندیش که مدام شما را تحسین و تشویق می کنند، تاثیر بسیار زیادی بر افزایش عزت نفس خود شما نیز دارد.


انجام فعالیت های مورد علاقه در طول روز

یکی از مهمترین دلایلی که خیلی از افراد از عزت نفس خود را از دست می دهند، این است که در طول روز، وقتی برای انجام کارهای مورد علاقه خود نمی گذارند. این افراد تصور می کنند که لیاقت انجام این کارها را ندارند و تمام وقت خود را با کارهایی پر می کنند که هیچ گونه علاقه ای به آنها ندارند. این در حالی است که شما برای بالا بردن عزت نفس خود، بهتر است حداقل 30 دقیقه از طول روز را برای انجام کارهایی برنامه ریزی کنید که به آنها علاقه دارید. حالا این کارها می تواند ورزش کردن و یا تمرین یک موسیقی خاص باشد.


تجربه کار های جدید

افرادی که عزت نفس پایینی دارند، از تجربه کارهای جدید می ترسند و تا حد امکان، خود را به انجام کارهایی مشغول می کنند که برای آنها بسیار تکراری هستند. با این حال، باید به این گونه افراد بگوییم که یکی از اصلی ترین روش های افزایش عزت نفس در آنها، این است که به سراغ فعالیت های جدید و تجربه های هیجان انگیزتری بروند.

تجربه کار های جدید

تنبلی و عقب انداختن دائم کارها میتواند اعتمد به نفس شما را شدیدا پایین بیاورد. به شما بلاگ چگونه تنبل نباشیم؟ را پیشنهاد میکنیم.

پیش از این گفتیم که افرادی با عزت نفس بالا، روحیه ای دارند که از شکست نمی ترسند. از این رو، شما هم تا حد امکان از شکست نهراسید و حتی در صورت شکست خوردن، از آن ها درس گرفته و کارهای جدیدتری را امتحان کنید.


قاطعیت

کسانی که می پرسند چگونه عزت نفس داشته باشیم و این ویژگی را در خود بالا ببریم، در واقع در انجام کارهای خود قاطعیت ندارند و قاطعانه عمل نمی کنند. این در حالی است که عملکرد قاطعانه می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای افزایش عزت نفس افراد باشد. بدین صورت که برای تصمیماتی که می گیرید، قاطع باشید و در عین استفاده از نظرات دیگران، نظر خود را در اولویت قرار دهید.


یاد گرفتن «نه» گفتن

خیلی از افرادی که عزت نفس پایینی دارند، نمی توانند «نه» بگویند و وقتی کسی کاری از آنها می خواهد، بدون هیچ گونه چون و چرایی قبول می کنند. حتی اگر شرایط انجام این کار را نداشته باشند. در اینجاست که عزت نفس افراد بیشتر از قبل خدشه دار می شود. از این رو، مهمترین راهکار برای افزایش عزت نفس که کمک بسیار زیادی در موفقیت شما می کند، این است که یاد بگیرید برخی مواقع نه بگویید.


قبول کردن نقاط ضعف

طبیعتا هر فردی نقاط ضعف مخصوص به خود را دارد و این موضوع کاملا طبیعی است. با این حال، این احتمال وجود دارد که خیلی از افراد تمام تمرکز خود را روی نقاط ضعفشان بگذارند. این امر موجب می شود که نتوانند در جامعه، عزت نفس بالایی داشته باشند. این در حالی است که شما باید قبول کنید که هر کسی نقاط ضعف مخصوص به خود را دارد و با در نظر گرفتن تمامی نقاط ضعف، همچنان خود را دوست داشته باشید.

قبول کردن نقاط ضعف

کمال گرا نبودن

کمال گرایی یکی دیگر از مهمترین دلایل کاهش عزت نفس در نظر گرفته می شود. زیرا کسانی که کمال گرا هستند، یا کاری را انجام نمی دهند و یا دوست دارند در صورت انجام آن، به بهترین شکل ممکن به نتیجه برسد. این در حالی است که همیشه این موضوع انجام نمی شود و هیچ کسی کامل نیست. با قبول این موضوع، می توانید قدم بزرگی در افزایش عزت نفس خود بردارید.


اولویت بندی اهداف

داشتن برنامه ریزی و نوشتن اهداف روزمره و یا حتی بلند مدت، می تواند کمک بسیار زیادی به افزایش عزت نفس شما کند. یکی از مهمترین دلایلی که خیلی از افراد عزت نفس پایینی دارند، این است که نمی دانند از زندگی خود چه چیزی می خواهند. اگر شما اهداف خود را به طور کامل یادداشت کنید و یک اولویت بندی درست از رسیدن به هر یک از اهداف بلندمدت خود داشته باشید، احساس ارزشمندی بیشتری خواهید داشت و عزت نفس شما افزایش پیدا می کند.


افزایش مسئولیت پذیری

در نهایت آخرین روشی که ما برای افزایش عزت نفس به شما پیشنهاد می کنیم، این است که تا حد امکان مسئولیت پذیر باشید. خیلی از افرادی که می پرسند چگونه عزت نفس داشته باشیم و این ویژگی را در خود تقویت کنیم، در واقع مسئولیت زیادی در زندگی ندارند و این امر موجب می شود که احساس خوبی نسبت به خود نداشته باشند. این در حالی است که اگر بتوانید در انجام کارهای مختلف مسئولیت پذیر باشید و در طول انجام آن دلسرد نشوید، احتمال موفقیت شما بسیار بیشتر است.

افزایش مسئولیت پذیری

سخن نهایی
همان‌طورکه تاکنون متوجه شدید، راهکارهای مختلفی برای افزایش عزت نفس وجود دارند. پس اگر شما هم می خواهید بدانید که چگونه عزت نفس داشته باشیم و این ویژگی را در خود تقویت کنیم، بهتر است تا حد امکان از افکار منفی دور شده و نیمه پر لیوان را ببینید. به یاد داشته باشید که تا زمانی که ندانیم چگونه عزت نفس را بالا ببریم و این ویژگی را در خود تقویت کنیم، به هیچ عنوان امکان موفقیت در زندگی را نخواهیم داشت و حتی اگر موفق هم شویم، باز هم احساس خوب و شادابی نداریم.

سوالات متداول
چگونه هدف و برنامه داشتن موجب افزایش عزت نفس می شود؟
در صورتی که شما برای انجام کارهای روزمره و یا حتی طولانی مدت خود هدف و برنامه حساب شده ای داشته باشید، احساس ارزشمندی بیشتری دارید و به همین دلیل هم برای رسیدن به این اهداف، بیشتر تلاش می کنید. در نتیجه، این امر می تواند باعث افزایش عزت نفس شما شود.
آیا کمال گرایی مانع افزایش عزت نفس است؟
اگر شما آنقدر کمالگرا باشید که ترجیح دهید همه کارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و از شکست خوردن فرار می کنید، باید بگوییم که این ویژگی می تواند مانع افزایش عزت نفس شما شود. قبول کنید که هیچ کسی کامل نیست و ممکن است در انجام کارهای مختلف، با شکست مواجه شوید و یا نتوانید آنها را به طور کامل انجام دهید.

2.2/5 - (13 امتیاز)

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا