آموزش ماساژماساژ درمانی

نحوه انجام ماساژ هربال یا ماساژ کمپرس گیاهی چگونه است؟

ماساژ هربال یکی از انواع ماساژ سنتی و دیرینه می‌باشد که سالیان سال است برای درمان بیماری‌های جسمی و روحی افراد مورد اثر واقع شده است. همان‌طور که همه ما تجربه استفاده از گیاهان دارویی را داشتیم و به صورت دمنوش، جوشانده، عرق گیاهی و ضماد از آنها استفاده کرده‌ایم، به خوبی با اثرات شفابخش گیاهان آشنا هستیم. در ماساژ هربال عنصر اصلی همین گیاهان می‌باشند که با تکنیک مخصوص این ماساژ تأثیرات معجزه آسایی در بهبود سلامت جسم و روان افراد داشته و دارند. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که علاقه‌مند به کسب دانش در رابطه با بهترین انواع ماساژ می‌باشید و می‌خواهید بدانید که هربال ماساژ چیست ، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها دنبال کنید و با خواص هربال ماساژ ، طرز تهیه ابزار ماساژ و همچنین آموزش مرحله به مرحله آن آشنا شوید.

گیاه هربال چیست؟

گیاه هربال همان‌طور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم عنصر اصلی ماساژ هربال می‌باشد. از گیاهان مخصوص و متنوعی برای انجام این ماساژ، بسته به نوع درمان و بیماری افراد، استفاده می‌شود. از مهم‌ترین گیاهان هربال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گیاه هربال چیست؟

 • اکالیپتوس : گیاه اکالیپتوس خاصیت ضدعفونی طبیعی و میکروب زدایی دارد و می‌تواند در درمان عفونت‌های سطحی و عمقی بدن و بهبود زخم‌های سطحی پوست بسیار تأثیر گذار باشد. این گیاه شهرت زیادی در در مان بیماری‌های تنفسی مانند آسم، تنگی نفس، سرفه‌های مزمن و حتی سرماخوردگی دارد. اگر مشکل سرفه دارید مقاله درمان سرفه را مطالعه کنید.
 • زردچوبه (خمین چان) : به سم زدایی بدن و التهاب کمک می‌کند. همچنین دارای خواصی است که پیشرفت برخی سرطان‌ها را کاهش می‌دهد.
 • حنا: در هربال ماساژ ، تنفس عطر حنا برای کاهش تنش‌های عصبی، اضطراب و استرس بسیار مفید می‌باشد. ماساژ این گیاه موجب رفع گرفتگی عضلات و تنش‌های ماهیچه‌ای می‌شود. همچنین گیاه حنا در بهبود گردش خون و کارکرد قلب تأثیر چشمگیری بر جای می‌گذارد.
 • درخت کافور (نات) : به درمان برخی از بیماری‌های پوستی، بهبود تنفس، تسکین درد کمک می‌کند. همچنین دارای برخی خواص ضد التهابی است.
 • تمرهندی (مخام) : در صورت ابتلا به سرطان، دیابت یا بیماری قلبی می‌تواند مفید باشد. همچنین به سم زدایی بدن کمک می‌کند و خاصیت ضد التهابی دارد.
 • زیره (خامین) : انجام ماساژ هربال با این گیاه به اسهال کمک می‌کند، با باکتری‌ها و انگل‌ها مبارزه می‌کند، ممکن است به کنترل قند و کلسترول خون کمک کند و دارای برخی خواص ضد سرطانی است.
 • آهک کافیر (مارکوت) : به سم زدایی خون، ارتقای سلامت دهان، بهبود هضم، کاهش استرس و کاهش التهاب کمک می‌کند.
 • پلای (Zingiber cassumar) : به آرام کردن عضلات و دردها و دردهای مرتبط با ماهیچه کمک می‌کند.
 • زدواری (خمین اوی) : به کاهش اشتها، سوء هاضمه، کاهش اضطراب و استرس کمک می‌کند.
مقاله پیشنهادی : ماساژ روسی

هربال ماساژ چیست ؟

ماساژ کمپرس گیاهی که منشأ آن تایلند است، از انواع ماساژ شبه سوئدی می‌باشد که در این نوع ماساژ از تکنیک‌های ماساژ سوئدی استفاده می‌شود. این ماساژ یک نوع جایگزین و کمک کننده درمان می‌باشد که در کاهش و یا رفع مشکلات جسمی و روحی افراد تأثیر بسزایی دارد. در ماساژ هربال از نوعی وسیله به نام توپ کمپرس گیاهی و یا Herbal Ball استفاده می‌شود. از این وسیله در گذشته در تایلند به عنوان تسکین دهنده دردهای شدید استفاده می‌شده است. این وسیله طراحی ارگونومیک خاصی دارد که می‌توان به راحتی داخل آن را از گیاهان موردنظر پر کرد، به راحتی در دست گرفت و به راحتی از آن در ماساژ هربال استفاده کرد. در صورتی که تمایل دارید با ماساژ سوئدی آشنا شوید مقاله «ماساژ سوئدی» را مطالعه نمایید.

هربال ماساژ چیست ؟

این وسیله بدنه‌ای خمره‌ای شکل دارد که در قسمت تحتانی کروی و دارای عمیق بوده و در قسمت فوقانی دسته‌ای برای نگه داشتن آن قرار گرفته است. گیاهان دارویی موردنظر را با چندین لایه میپیچند تا به شکل خمره‌ای در بیاید که در بالای آن فضایی برای گرفتن کمپرس، همان دسته، ایجاد شود.

پس از پیچاندن گیاه و خیس کردن کمپرس در آب، کمپرس هربال ماساژ در داخل گرم کننده، بخارپز یا ماکروویو، قرار می‌گیرد تا عصاره گیاهان خارج شود و سپس پس از رسیدن به تعادل دمایی با دمای بدن، برای اجرا ماساژ هربال استفاده می‌شود.

هربال ماساژ چیست ؟

فواید ماساژ هربال

همان‌طور که اشاره کردیم، کمپرس گیاهی با پیچیدن ده‌ها گیاه در پارچه و گرم کردن آنها با بخارپز و غیره و فشار مستقیم روی پوست ساخته می‌شوند. در حالی بدن در تماس با کمپرس هربال در رایحه گیاهان پیچیده می‌شود، گردش خون تقویت شده و می‌توان انتظار داشت که ماساژ هربال اثر تعریق داشته باشد که به طور طبیعی بدن را گرم می‌کند.

فواید ماساژ هربال

از دیگر فواید تأثیر ماساژ هربال بر بدن می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • از بین بردن تنش و اسپاسم های عضلانی
 • رفع مشکلات تنفسی مثل برون شیت و آسم
 • افزایش انعطاف پذیری مفاصل
 • بر طرف کننده سر دردهای مزمن
 • بهبود جریان گردش خون
 • رفع درد ارتریت و رماتیسم
 • کاهش استرس و نگرانی
 • تحریک رشد سلولی پوست
 • درمان بی خوابی
 • رفع خستگی
 • سم زدایی بدن
 • رفع گرفتگی عضلانی
 • بهبود رگ به رگ شدن
 • مؤثر بر درمان برخی بیماری‌های پوستی
 • کاهش التهابات مفاصل
 • افزایش جریان انرژی بدن
 • بهبود عملکرد قلب
مقاله پیشنهادی : ماساژ افلوراژ

کاربرد ماساژ هربال

ماساژ هربال در گذشته برای رفع دردهای مزمن و آزاردهنده استفاده می‌شد. با گذشت زمان و با کشف خواص ماساژ هربال، از این ماساژ جهت بهبود عملکرد عضلات، ماهیچه‌ها، گردش خون، اندام‌های داخلی مانند قلب و کلیه، درمان سریع زخم و رفع عفونت نیز استفاده می‌شد.

کاربرد ماساژ هربال

اما امروزه افراد صرفاً برای درمان بیماری‌های جسمی و فیزیکی خود تحت درمان این ماساژ قرار نمی‌گیرند، بسیاری جهت کسب آرامش و کاهش تنش زندگی شهری، مدیتیشن و رفع استرس از این ماساژ بهره می‌جویند. همچنین باید بگوییم که با مشورت و رضایت پزشک، زنانی که دچار استرس درد زایمان می‌باشند می‌توانند قبل از رسیدن موعد زایمان از این ماساژ جهت کاهش چشمگیر درد استفاده کنند.

بسیاری ادعا دارند که با اجرای ماساژ هربال می‌توان چربی‌های زائد بدن را از بین برد همچنین گفته می‌شود این ماساژ در درمان اعتیاد نیز مؤثر واقع شده است.

موارد منع ماساژ کمپرس گیاهی

ماساژ هربال برای افراد با شرایط زیر توصیه نمی‌شود و بهتر است این افراد قبل از هرگونه اقدامی ابتدا با متخصص و پزشک در این زمینه مشورت کنند:

موارد منع ماساژ کمپرس گیاهی

 • افرادی که دچار سردردهای میگرنی بوده و از رایحه غلیظ گیاهی آزرده می‌گردند
 • افراد با فشار خون بالا
 • افرادی که تجربه سکته خفیف داشته اند
 • افراد باردار باید با پزشک مشورت کنند
 • افرادی که دچار تب شدید می‌باشند
 • افرادی گه گرمایی هستند و نمیتوانند گرما را تحمل کنند
 • افرادی که غلظت خون دارند
 • افرادی که پوست حساس و بسیار نازک دارند
 • اگر داروی خاصی مصرف می کنید حتما با پزشک مشورت کنید
مقاله پیشنهادی : ماساژ ورزشی

ماساژ کمپرس گیاهی با چه گیاهانی انجام می‌شود؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم از اصلی‌ترین گیاهان مورد استفاده در این ماساژ می‌توان به حنا، اکالیپتوس، کفیر، زردچوبه، زنجبیل، بادرنجبویه، دم اسبی، دارچین و گل پامچال نیز اشاره کرد. گیاهان متنوعی دارای خواص درمانی فوق‌العاده می‌باشند و از همه آنها می‌توان در ماساژ هربال استفاده کرد. فقط باید توجه داشته باشید که دوز مصرفی مطابق با استانداردهایی که متخصصان در نظر گرفته‌اند باشد تا تأثیر مثبت بگذارد.

آموزش ماساژ هربال یا ماساژ کمپرس گیاهی

اجرای ماساژ هربال به تخصص، مهارت و تجربه کافی نیاز دارد. برای یادگیری کامل آموزش ماساژ هربال بهتر است که تحت نظر ارائه دهندگان ماساژ مجرب این ماساژ را یاد بگیرید و تمرین کنید.

آموزش ماساژ هربال یا ماساژ کمپرس گیاهی

برای آشنایی شما عزیزان با طریقه ماساژ هربال به صورت کلی روش این ماساژ را قرار داده‌ایم. جزئیات این ماساژ بسته به نوع بیماری فرد و منظور استفاده ماساژ، متفاوت خواهد بود.

 1. در وهله اول باید با توجه به نوع درمان، گیاهان مؤثر انتخاب شده و به صورت محکم و مناسب با پارچه پیچیده شود به گونه ای که در اثر خیس شدن از هم جدا نگردد.
 2. سپس کمپرس را داخل اجاق گرمکن مخصوص و یا استریمر قرار می‌دهند و به مدت 15 تا 20 دقیقه صبر می‌کنند تا عصاره گیاه به طور کامل خارج شود.آموزش ماساژ هربال یا ماساژ کمپرس گیاهی
 3. سپس با احتیاط کمپرس ماساژ هربال را از داخل دستگاه گرم کننده خارج می‌کنند و صبر می‌کنند تا با دمای بدن هماهنگ شود. برای احتیاط بیشتر کمپرس را بر روی ساعد دست خود امتحان می‌کنند تا دمای بیش از حد آن فرد مراجعه کننده را آزار ندهد.
 4. فرد با توجه به روش درمانی به صورت دراز کش بر پهلو، بر پشت و یا بر روی شکم قرار گرفته و تمامی عضلات خود را شل می‌کند.
 5. با توجه به روشی که درمانگر در نظر دارد، از تکنیک‌های اصلی که معمولاً همان تکنیک‌های ماساژ سوئدی می‌باشد، استفاده می‌کند تنها با این تفاوت که در این ماساژ به جای دست از کمپرس ماساژ گیاهی استفاده می‌شود.
 6. ارائه دهنده کمپرس را به آرامی و بدون توقف بر روی بدن فرد حرکت می‌دهد و در صورت نیاز فشار را کم یا زیاد می‌کند.
 7. در انتهای ماساژ، فرد تا چند دقیقه به همان حالت می‌ماند چرا که بلند شدن ناگهانی موجب اختلال در گردش خون و افزایش ناگهانی دمای بدن می‌گردد و آسیب رسان است.
مقاله پیشنهادی : ماساژ دیپ تیشو

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل در رابطه با ماساژ هربال ، فواید و مراحل کامل ماساژ، اطلاعات مفیدی را برای شما عزیزان قرار دادیم. توجه داشته باشید که قبل از اقدام به انجام هر گونه ماساژ ابتدا با پزشک مشورت کنید و در صورت علاقه به انجام و یادگیری ماساژ، تحت نظر ماساژ دهندگان مجرب این کار را انجام دهید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا