تغذیهتناسب اندام

آیا مصرف جینسینگ برای چاقی تاثیر دارد؟ | خواص،عوارض و روش مصرف

آیا به دنبال یک روش گیاهی برای چاقی می گردید؟ ما به شما جینسینگ را پیشنهاد می کنیم. ما در این مقاله، روش تهیه شربت جینسینگ برای چاقی را به شما آموزش داده ایم تا با کمک آن، دیگر نگران لاغری خود نباشید و به دنبال قرص های شیمیایی و خطرناک نروید. اما طریقه مصرف پودر جینسینگ برای چاقی چگونه است؟ برای دریافت پاسخ این سؤال و کسب اطلاعات بیشتر درباره این گیاه، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

جینسینگ چه چیزی است؟

جینسینگ نوعی گیاه دارویی است که انواع متنوعی از آن وجود دارد و از قرن ها پیش برای درمان بسیاری از بیماری ها در آسیا و آمریکای شمالی استفاده می شد. جینسینگ، بومی قاره آسیا و کشورهای آسیایی شرق دور مانند کره، سیبری و چین است و در طب سنتی چینی، استفاده از آن به وفور دیده می شود. علاوه بر جینسینگ آسیایی، انواع مختلفی از جینسینگ مثل جینسینگ سیبری، آمریکایی، سودو، ژاپنی، قرمز و سفید در دنیا وجود دارد.

ترکیبات فعال موجود در جینسینگ، جینسنوزیدها هستند که در واقع همان ساپونین های تری پرپن محسوب می شوند و بر مغز و سیستم ایمنی تأثیر می گذارند. ساپونین ها بافت های بی شماری از بدن انسان را هدف قرار می دهند و مجموعه ای از پاسخ های دارویی را تولید می نمایند. اما باز هم بسیاری از خواص و مکانیسم ها و فعالیت های جنسنوزید را هنوز هیچ کس نمی شناسد. به دلیل این که این مواد با بقیه ترکیبات  جینسینگ تأثیراتی متفاوتی باهم ایجاد می نمایند و یک جینسنوزید به تنهایی کارهای مختلفی در بافت ها انجام می دهد، ساختن دارو با جینسینگ کار سخت و پیچیده ای است.

جینسینگ چه چیزی است؟

توانایی جنسنوزید ها در تأثیرگذاری بر سیستم های چند گیرنده غشایی پلاسمایی و فعال کردن گیرنده های استروئیدی درون سلول، می تواند بعضی برخی اثرات دارویی را برای شما روشن کند. جینسینگ برای چاقی و مراقبت های بهداشتی، بیماری های گوارشی و قلبی در چین باستان مورداستفاده قرار می گرفت. بر اساس تحقیقات دارویی، این موضوع تأیید شده است که جنسینگ اثرات فعال زیستی مثل جلوگیری از پیری، ضد قند خون، ضدالتهاب، ازبین بردن استرس و تومور را دارد.

همچنین جینسینگ، تأثیرات خوبی بر عملکرد کبد، مغز، ایمنی و جنسی دارد. ازآنجایی که بکار گیری از گیاهان سنتی کشور چین برای بسیاری از اهداف غذایی و درمانی در خیلی از کشورهای اروپایی رواج پیدا کرده است، این گیاه به مرورزمان به پرفروش ترین  گیاه دارویی در جهان تبدیل شد. برای آشنایی با خواص جینسینگ برای چاقی و بالارفتن وزن، بخش بعد را از دست ندهید.

خواص جینسینگ برای چاقی

اگر پودر جینسینگ برای چاقی به طور صحیح استفاده نمایید، تأثیر آن چنانی بر روی وزن شما ندارد. اما اگر آن را همراه آب میوه و سایر ترکیبات این چنینی بخورید، وزن شما را افزایش می دهد. خواص جنسینگ برای چاقی به این گونه است که در عملکرد سیستم گوارش شما تاثیر می گذارد و همین امر موجب چاقی می شود.

جینسینگ به دلیل این که مواد مغذی فراوانی دارد، سیستم ایمنی گوارشی بدن را بهبود می بخشد و اختلال آن را بر طرف می کند. همین امر موجب افزایش اشتها در افرادی که تغذیه مناسبی ندارند، می شود. با استفاده از جینسینگ اتفاقات زیادی در بدن شما رخ می دهد که یکی از آنها بیشترشدن میزان جذب انرژی از مواد غذایی است که این امر اشتها را زیاد می کند.

مقاله پیشنهادی:طریق مصرف قرص سیپروهپتادین برای چاقی چگونه است؟

خواص جینسینگ برای چاقی

در برخی افراد که سیستم هورمونی آنها مشکل دارد و متابولیسم بدن آنها کاهش یافته است، با مصرف جینسینگ می توانند میزان جذب قند و کالری را از غذا افزایش دهند. در این افراد میزان انرژی به شدت بالا می رود و چون بدن سوخت و سازی مناسبی ندارد، این انرژی ها ذخیره می شوند و در نتیجه چاقی اتفاق می افتد.

 تأثیر دیگری که جینسینگ برای چاقی دارد این است که  این گیاه انرژي شما را بالا می برد و همین امر باعث می شود شما ساعات کمتری بخوابید وقتی ساعت خواب شما کاهش یابد، در ساعات انتهایی شب گرسنه می شوید و غذا می خورید یا مثلا برای سرگرم کردن خودتان به سوی خوراکی ها می روید و در نتیجه خوردن این مورد در ساعات پایانی شب، باعث چاقی شما می شود.

روش مصرف جینسینگ برای چاقی

طریقه مصرف پودر جینسینگ برای چاقی به این صورت است که باید در طی 3 ماه به صورت روزانه بین 1 الی 2 گرم از آن را با آب یا هر مایع نوشیدنی دیگر شبیه به آن ترکیب و میل کنید. جالب است بدانید پودر جینسینگ نباید به صورت خالص استفاده شود؛ بلکه برای بهبود فرایند هضم آن را معمولا با آب مخلوط می نمایند.

برای یادگیری طریقه مصرف قرص جینسینگ برای چاقی و افزایش وزن، خواندن این بخش را از دست ندهید. در میان روش های مصرف این گیاه، استفاده از شربت جینسینگ برای چاقی به نسبت روش های دیگر، تأثیر بیشتری دارد. برای مصرف قرص جینسینگ ابتدا باید این موضوع را بررسی کنید که آیا شما بیماری خاصی دارید یا خیر و این که سن شما چقدر است. معمولا بزرگسالانی که مشکل خاصی ندارند، می توانند در طول روز یک عدد از این قرص را همراه غذا میل نمایند.

در این مقاله با تاثیرات قرص مخمر آبجو برای چاقی صورت آشنا شوید

روش مصرف جینسینگ برای چاقی

نحوه نگهداری قرص جینسینگ بسیار مهم است؛ زیرا باید در دمای پایین تر از 30 درجه سانتی گراد قرار بگیرد. از گذاشتن قرص در مکان های که نور و رطوبت وجود دارد، اجتناب کنید و سعی نمایید قرص همیشه دربسته بندی و جعبه خودش بماند. این قرص برای کودکان مضر است؛ پس آن را دور از دسترس اطفال بگذارید. اگر داروی خاصی استفاده می کنید، قبل از مصرف قرص جینسینگ برای چاقی حتما با پزشک مشورت نمایید؛ زیرا ممکن است این داروها با یکدیگر تداخل داشته باشند.

تا چه اندازه جینسینگ برای چاقی استفاده کنیم؟

این اندازه را باید بر اساس بدن و بیماری های شما تعیین کنیم. قبل از این که هر عدد و رقمی بگوییم باید شرایط شما را بررسی کنیم. زیاده روی در مصرف هر چیزی خطرناک است و جینسینگ هم از این قاعده مستثنی نیست. برای این دچار هیچ عوارضی نشوید، در روز بیشتر از 1 الی 2 گرم جینسینگ استفاده نکنید و حتما قسمت طریقه مصرف قرص جینسینگ برای چاقی را مطالعه نمایید.

چه کسانی می توانند جینسینگ برای چاقی مصرف کنند؟

تقریبا بیشتر افرادی که از سلامتی جسمی و روحی خوبی برخوردار هستند، می توانند از جینسینگ برای چاقی استفاده کنند. اما شما نباید انتظار داشته باشید که مصرف جینسینگ به تنهایی شما را چاق کند؛ زیرا باید یک رژیم غذایی مناسب را در کنار این گیاه دارویی بگذارید و هر روز تمرین های ورزشی انجام دهید. قبل از استفاده از این دارو باید مطمئن شوید که باردار نیستید.

طرز مصرف پودر سنجد برای چاقی چگونه است؟

چه کسانی می توانند جینسینگ برای چاقی مصرف کنند؟

چه کسانی نمی توانند جینسینگ برای چاقی مصرف کنند؟

 • زنانی که بیماری های مانند سرطان سینه، رحم، تخمدان، فیبروز رحم یا اندومتریوز دارند، نباید جینسینگ مصرف کنند؛ زیرا حاوی یک نوع مواد شیمیایی به نام جین سنوزید است که عملکردی شبیه استروژن دارد و دچار مشکلات زیادی می شوند.
 • کسانی که عادت به مصرف مواد کافئینی مثل قهوه دارند، باید از مصرف جینسینگ خودداری کنند؛ زیرا هر دوی این موارد سیستم عصبی را تحریک می نمایند و سبب بروز بیماری های مانند افزایش ضربان قلب و فشارخون می شوند.
 • یکی از عوارض استفاده از جینسینگ برای چاقی و افزایش وزن، پایین آمدن قند خون است. پس کسانی که انسولین مصرف می کنند، نباید جینسینگ را در وعده غذایی خود بیاورند؛ زیرا باعث افت بیش از حد قند خون و درنتیجه کما، می شود.
 • افرادی که مجبور به استفاده از داروهای افسردگی هستند، به هیچ عنوان نمی توانند جینسینگ بخورند؛ زیرا مصرف این موارد به همراه یکدیگر عوارضی همچون بی خوابی، اضطراب، بی قراری و سردرد را به همراه دارد.
 • تمام کسانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را می خورند، کسانی که تازه عمل پیوند عضو انجام داده اند، باید جینسینگ را از وعده های غذایی خود حذف نمایند؛ زیرا این داروها سطح فعالیت سیستم ایمنی را کاهش می دهند و جینسینگ دقیقا عملکردی متفاوت دارد و سیستم ایمنی را تقویت می کند.

از خواص فوق العاده عرق یونجه برای چاقی کاهش قند خون است

چه کسانی نمی توانند جینسینگ برای چاقی مصرف کنند؟
 • جینسینگ این ویژگی را دارد که سرعت لخته شدن خون را کاهش و خطر کبودی و خون ریزی را افزایش می دهد. پس با داروهایی که برای کند کردن انعقاد خون استفاده می شوند؛ مانند داروهای ضد پلاکت، تداخل دارد.
 • افرادی که مشکل قلبی دارند، چون برای تنظیم ضربان قلبشان دارو مصرف می کنند، نباید به همراه آن قرص جینسینگ بخورند؛ چون جینسینگ بر جریان الکتریکی قلب و تپش آن تأثیر می گذارد و آنها را افزایش می دهد و مصرف این موارد به همراه هم فرد را دچار انواع بیماری های قلبی می کند.
 • کسانی که مشکلات کبدی دارند و به خاطر سمیت کبد پزشک برای آنها رالتگراویز تجویز می کند، به خاطر این که جینسینگ خطر سمیت کبد را افزایش می دهد، نباید این موارد را در کنار هم استفاده نمایید.
 • ازآنجایی که جینسینگ سطح سیستم ایمنی را افزایش می دهد کسانی که بیماری خودایمنی مثل مولتیپل اسکلروزیس، لوپوس و آرتیریت روماتوئید دارند، نباید جینسینگ برای چاقی را بخورند؛ زیرا بیماری شان تشدید می شود.
 • فکسوفنادین نوعی دارو است که پزشک آن را برای کنترل انواع آلرژی ها تجویز می کند. اما حنیسینگ دقیقا برعکس این کار را انجام می دهد و میزان فکسوفنادین را در بدن کاهش می دهد و انواع آلرژی ها را تشدید می کند. پس کسانی که آلرژی دارند و از این دارو می خورند، باید جینسینگ را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف نمایند.

کم کاری تیروئید یکی از عوارض چاقی است.

عوارض استفاده از جینسینگ برای چاقی

عوارض جینسینگ برای چاقی

مصرف جینسینگ برای چاقی به طورکلی عوارض خاصی ندارد و تنها در صورت زیادی روی در استفاده از این گیاه دارویی ممکن است دچار مشکلاتی شوید که ما در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد. عوارض استفاده از جینسینگ برای چاقی شامل موارد زیر می شوند:

֎ اختلالات مفصلی

یکی از عوارض خوردن پودر جینسینگ برای چاقی و بالارفتن وزن این است که زمانی که شما از این گیاه استفاده می کنید به مرورزمان چاق می شوید و مشکلات مفصلی یکی از عوارضی است که به همراه چاقی می آید. افراد چاق معمولا از درد در ناحیه مفاصل کمر و زانو همیشه شکایت دارند.

 البته باید این موضوع را عنوان کنیم که خود جینسینگ ممکن است مشکلات مفصلی را تا حدودی کاهش دهد؛ اما نمی تواند آن را به طور کامل درمان کند. تسکین درد مفاصل در نتیجه استفاده از جینسینگ، باعث می شود که شما دیگر به فکر درمان  و کنترل درد مفاصل خود نباشد و به همین دلیل در پی این موضوع دچار مشکلات بزرگ تری مانند شکستن استخوان شوید.

֎ مسمومیت

جینسینگ برای کودکان و اطفال بسیار خطرناک است  بر اساس مطالعات مصرف جینسینگ در کودکان باعث بروز یک مسمومیت کشنده می شود. پزشکان این موضوع را هنوز در کودکانی که سن آنها کمی بیشتر است، بررسی نکرده اند و نمی دانند که این گیاه داروی برای این کودکان ضرر دارد یا خیر. پس تا زمانی که اطلاعات دقیق تری از این موضوع دریافت نکرده اید، نگذارید کودکان این گیاه داروی را استفاده کنند.

علت چاقی بعد از ازدواج چیست؟

 مصرف جینسینگ در کودکان باعث بروز مسمومیت می‌شود

֎ بی خوابی

همان طور که گفتیم استفاده از جینسینگ سطح انرژی شما را تا حدود زیادی بالا می برد و همین امر موجب می شود که اگر این دارو را عصر یا شب بخورید، دچار مشکل بی خوابی بشوید. پس به هیچ عنوان در ساعات پایانی روز قرص جینسینگ برای چاقی نخورید تا شب یک خواب آرام را تجربه کنید.

֎ تداخل دارویی

جینسینگ را اگر با برخی از مواد غذایی و داروها استفاده کنید، ممکن است دچار تداخل دارویی و عوارض آن شوید. گل ختمی، الکل، کافئین، داروهایی رقیق کننده و داروهایی ضدافسردگی جز این دسته از مواد غذایی و داروها قرار می گیرند که نباید همراه با جینسینگ خورده شوند.

عوارض مصرف جینسینگ برای چاقی در زنان باردار

اگر در دوران بارداری جینسینگ، خیلی کم و در بازه زمانی کوتاهی استفاده شود، دچار هیچ مشکلی نمی شوید . ولی گاهی اوقات هم ممکن است به خاطر زیاد روی در مصرف آن در دوران بارداری، مشکلاتی ازاین قبیل گریبان شما را بگیرد:

 • اسهال
 • تغییر حالت روحی و پرخاشگری
 • تپش قلب
 • خون ریزی در واژن
 • سردرد
 • حالت تهوع و استفراغ
 • افت یا افزایش فشارخون
 • واکنش های آلرژیک
 • خارش بدن
 • خشک شدن دهان و گلو
عوارض مصرف جینسینگ برای چاقی در زنان باردار

عوارض مصرف جینسینگ برای چاقی در زنان

 • بی خوابی
 • استفراغ
 • میگرن
 • بالارفتن فشارخون
 • مشکلات تنفسی
 • ورم زبان، صورت و گلو
 • بثوارت پوستی

عوارض مصرف جینسینگ برای چاقی در مردان

 • عصبی شدن
 • سرگیجه
 • آسیب به کبد
 • ناراحتی معده
 • واکنش های آلرژیک
 • واکنش های پوستی
 • التهاب و عفونت عروق مغزی
عوارض مصرف جینسینگ برای چاقی در مردان

سخن نهایی

ما در این مقاله نکات زیادی در مورد پودر جینسینگ برای چاقی به شما گفتیم و همچنین متوجه شدید که چه کسانی نباید از این گیاه دارویی استفاده کنند. میزان مصرف جینسینگ برای چاقی در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است؛ زیرا هر فرد ممکن است شرایط و یا بیماری های خاصی داشته باشد و نتواند  به اندازه یک فرد عادی از این گیاه استفاده کند. ما سعی کردیم شما را از خواص جینسینگ برای چاقی آگاه کنیم تا  شما هم به مصرف گیاهان دارویی علاقه مند شوید.

4.3/5 - (34 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

‫2 دیدگاه ها

 1. کل کره جنوبی روزانه دارن مردمش از جیسینگ استفاده میکنن ولی شما یجوری داری معرفیش میکنی انگار سیانور هست،بلد نیستین حرفی نزنین لطفا

  1. سلام و وقت بخیر
   هر گیاه و ماده ای دارای عوارض و فواید است که ما موظف به معرفی هردو مورد هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا