سلامت جنسی

مهم‌ترین نکاتی که درباره اولین رابطه جنسی بعد از زایمان باید بدانید

زایمان و ماه‌های ابتدایی بعد از به دنیا آمدن نوزاد، همواره سخت و خسته‌کننده است. دوران نقاهت، افسردگی بعد از زایمان، مراقبت از نوزاد، شیردهی و شب‌های بی‌خوابی متعدد که در وهله اول برای مادر و در کنار او برای پدر هم دوران پر از چالشی را ایجاد می‌کند.

زن و شوهر بخش تازه‌ای از زندگی را شروع می‌کنند و به عنوان پدر و مادر مسئولیت‌های جدیدی را بر دوش خواهندداشت. گاهی به دلیل حجم بالای مسئولیت‌ها، روابط زناشویی اولویت خود را از دست می‌دهد و زن و مرد زمان کمتری را به آن اختصاص می‌دهند.

 از سوی دیگر برقراری اولین رابطه جنسی بعد از زایمان برای خانم‌ها کار آسانی نیست و از نظر جسمی و روحی می‌تواند فشار زیادی را بر آن‌ها وارد کند. بنابراین برای جلوگیری از سردی رابطه زن و مرد و برقراری دوباره روابط عاطفی باید به نکاتی توجه شود. در این بخش از «لنداسپا» مسائل مهم پیرامون اولین رابطه جنسی بعد از زایمان را بررسی می‌کنیم. تا انتهای مطلب با ما همراه شوید.

اولین رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی

اولین-رابطه-جنسی-بعد-از-زایمان-طبیعی

مقاله پیشنهادی:درمان خودارضایی چگونه است ؟

انجام اولین رابطه جنسی بعد از زایمان برای خانم‌ها یک قانون مشخص و ثابتی نداشته و نمی‌توان زمان دقیق و شیوه‌ای قابل پیش‌بینی برای نزدیکی با همسر در نظر گرفت. زنان در زمان زایمان طبیعی و سزارین فشار جسمی و روحی زیادی را متحمل می‌شوند که با توجه به توانایی جسمانی در خانم‌ها متفاوت است.

 موضوع بعدی مدت زمان بهبودی بدن بعد از به دنیا آمدن فرزند و سازگاری با شرایط جدید بوده که نقش مهمی در آمادگی روانی زنان برای برقراری روابط زناشویی دارد. از سوی دیگر برخی از خانم‌ها بعد از زایمان احساس غم و افسردگی را تجربه می‌کنند که منجر به عدم آمادگی و تمایل به برقراری رابطه جنسی خواهدشد.

خون‌ریزی واژینال، بی‌اختیاری ادرار، بواسیر، احساس خستگی و بی‌حالی شدید از علائمی بوده که ممکن است در برخی خانم‌ها  بعد از زایمان طبیعی دیده شود که داشتن رابطه جنسی را با مشکل مواجه می‌کند.

از این رو پیشنهاد می‌شود درباره احساسات درونی خود با همسرتان صحبت کنید. رابطه جنسی بدون دخول، معاشقه، لمس، نوازش و خودارضایی متقابل می‌تواند جایگزین مناسبی برای رابطه جنسی کامل باشد که می‌توانید با رضایت خود و همسرتان انجام دهید. با این کار به احساسات همسرتان هم توجه کرده و پاسخ‌گوی نیازهای او خواهیدبود.

واژینیسموس چیست ؟ درمان واژینیسموس در خانه و انواع آن

چند روز بعد از زایمان طبیعی می‌تواند رابطه داشت؟

معمولا اولین رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی و سزارین زمان مشخصی نداشته و با توجه به وضعیت خانم‌ها باید انجام شود. پزشکان بدون در نظر گرفتن روش زایمان، مدت زمان ۴-۶ هفته را برای استراحت خانم و آمادگی برای برقراری اولین رابطه جنسی پیشنهاد می‌کنند.

در زایمان طبیعی واژن و نواحی اطراف آن ممکن است دچار درد و تورم شود. در شرایطی هم به دلیل کوچک بودن دهانه واژن، پزشک با انجام اپیزیوتومی دهانه واژن را برش داده تا عمل زایمان راحت‌تر انجام شود.

 بخیه‌های ناشی از این برش باعث می‌شود خانم درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی و ترشحاتی در واژن را تجربه کنند که با گذشت زمان بهبود می‌یابد. معمولا دو هفته اول پس از زایمان طبیعی زنان درد زیادی را احساس می‌کنند که پیشنهاد می‌شود رابطه جنسی در این روزها انجام نشود.

علاوه بر این خستگی، خشکی واژن و کاهش میل جنسی عوارض دیگری است که بعد از زایمان به وجود می‌آید. بنابراین به بدن خود تا بهبودی کامل زمان دهید.

چند روز بعد از زایمان سزارین می‌توان رابطه داشت؟

برای انجام اولین رابطه بعد از زایمان سزارین مدت زمان ۶ هفته زمان پیشنهادی از سوی اغلب پزشکان است که با توجه به وضعیت بیمار کمی متفاوت خواهدبود. بهتر است در این مدت صبور باشید و برای برقراری رابطه جنسی فشاری به خودتان وارد نکنید.

با مشورت پزشک خود می‌توانید برای سرعت بخشیدن به فرآیند بهبودی فعالیت‌های آرامی مانند پیاده‌روی انجام دهید. داشتن تحرک و فعالیت‌های سبک می‌تواند مانع از لخته شدن خون شود. اما انجام فعالیت‌های سنگینی مانند رانندگی، ورزش‌های سنگین و اولین رابطه بعد از سزارین نیاز به صبوری و صرف وقت برای ریکاوری بدن دارد.

درد در اولین رابطه بعد از سزارین

درد-در-اولین-رابطه-بعد-از-سزارین

پیشنهاد لنداسپا:تاثیرات برداشتن رحم در رابطه زناشویی

وجود درد در اولین رابطه بعد از سزارین امری کاملا طبیعی است. تغییرات هورمونی در بدن خانم می‌تواند باعث خشکی و حساسیت واژن به‌ ویژه در دوران شیردهی شود که همین موضوع احتمال ایجاد خون‌ریزی بعد از اولین رابطه بعد از زایمان را به همراه خواهدداشت.

سفت شدن و انقباض عضلات کف لگن که یکی از رایج‌ترین علائم بعد از تولد فرزند در خانم‌ها بوده هم می‌تواند باعث ایجاد درد در حین رابطه زناشویی شود. انجام روش‌های زیر جهت کاهش درد و ناراحتی برای رابطه جنسی توصیه می‌شود:

  1. پیش از شروع رابطه اقداماتی مانند تخلیه مثانه، حمام آب گرم و یا مصرف داروهای مسکن بدون نسخه می‌تواند باعث کاهش درد شود. ماساژ محل زایمان با یخ پیچیده شده در حوله می‌تواند کاهش سوزش‌های آن نواحی را به دنبال داشته‌باشد.
  2. برای کاهش خشکی واژن می‌توانید از روان‌کننده‌های بر پایه آب استفاده کنید.
  3. اگر برقراری رابطه واژینال باعث بروز درد شدیدی در بدن می‌شود، با همسرتان درباره انجام روش‌های جایگزین صحبت کنید. ماساژ، رابطه جنسی دهانی و یا خودارضایی متقابل  می‌تواند برای برقراری رابطه عاطفی خوب و احساس رضایت زوجین روش‌های مناسبی باشد.
  4. به خودتان فرصت دهید. اگر لازم است رابطه را به تعویق بیندازید و یا اگر تصمیم به انجام آن دارید، رابطه را آهسته پیش ببرید تا دچار استرس، اضطراب و در نتیجه درد زیاد نشوید. در نهایت در صورت تداوم درد در طولانی‌مدت، باید با پزشک خودتان صحبت کنید.

دخول در اولین رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی

در زمان انجام زایمان طبیعی برای خارج شدن نوزاد واژن باید کشیده شود، در نتیجه باعث ایجاد درد، کبودی و تورم در دوران پس از زایمان خواهدشد. به همین دلیل احساس درد نزدیکی بعد از زایمان طبیعی امری رایج است. یکی دیگر از نگرانی خانم ها برای برقراری رابطه جنسی، ارضا شدن بعد از زایمان طبیعی است.

به دلیل اتفاقاتی که در ناحیه واژن در حین تولد نوزاد می‌افتد، برخی گمان می‌کنند احساس و لذتی که در روابط جنسی در ادامه زندگی مشترک تجربه می‌کنند مانند گذشته نخواهدبود.

اما واقعیت این است که اگر از نظر جسمانی و روانی آمادگی لازم برای برقراری رابطه را نداشته‌باشید، ممکن است در ابتدا ارگاسم و ارضا شدن را تجربه نکنید. اما این موضوع موقتی است و با گذشت زمان، ترمیم بافت‌های بدن و بهبود شرایط روحی رابطه‌ای لذت‌بخش را تجربه خواهیدکرد.

پس از زایمان ترشح هورمون‌های بدن در خانم‌ها دچار تغییراتی شده و سطح استروژن که هورمون جنسی زنانه است کم می‌شود. این اتفاق تاثیر زیادی بر خشکی واژن خواهدداشت، بنابراین برای تجربه رابطه‌ای مطلوب می‌توانید از روان‌کننده‌ها استفاده کنید.

مراقبت‌های بعد از زایمان

مراقبت-های-بعد-از-زایمان

اگر برای برقراری رابطه زناشویی استرس دارید مقاله نکات مهم اولین رابطه جنسی را ازدست ندهید.

در دوران پس از زایمان بدن خانم‌ها با تغییرات زیادی مواجه می‌شود. بعضی از این تغییرات فیزیکی بوده و در اندام ظاهر می‌شود مانند پر شدن سینه‌ها از شیر مادر و اضافه وزن و تغییراتی که با خلق‌وخو و روان آن‌ها مرتبط بوده مانند استرس غیرطبیعی که تمامی آن‌ها طبیعی است و با گذشت زمان سازگاری اتفاق می‌افتد. نمونه‌ای از این تغییرات را به همراه چگونگی درمان در ادامه بررسی می‌کنیم:

  • پرینه ناحیه‌ای نزدیک به واژن بوده که در طول زایمان واژینال کشیده شده، در مواردی هم پاره می‌شود و نیاز به بخیه دارد. این اتفاق منجر به درد زیادی پس از زایمان خواهدشد که تا حداقل دو هفته اول در بدن خانم باقی می‌ماند. شست‌وشوی روزانه واژن و ناحیه تناسلی برای پیش‌گیری از ایجاد عفونت، نشستن بر روی یک بالش یا کوسن شبیه به دونات و دوش آب گرم می‌تواند بر کاهش درد موثر واقع شود. تقویت عضلات کف لگن هم در کاهش دردهای پس از زایمان طبیعی نقش موثری ایفا می‌کند. می‌توانید روزانه به مدت ۱۰ ثانیه ناحیه تناسلی خود را منقبض و سپس رها کنید. این تمرین را حداقل سه نوبت در روز و هر نوبت ۱۰ دفعه تکرار کنید.

  • گرفتگی‌های عضلات شکم که ناشی از جمع شدن رحم پس از زایمان بوده، مسئله‌ای شایع در میان مادران است که با مشورت پزشک می‌توان برای کاهش درد از داروهای مسکن استفاده کرد.

  • تورم سینه پس از زایمان در بسیاری از خانم‌ها دیده می‌شود که امری طبیعی است و با وجود حساس و دردناک بودن آن، با شیردهی منظم بهبود می‌یابد. همچنین دوش آب گرم و گذاشتن حوله گرم بر روی سینه‌ها باعث افزایش گردش خون و بهبود روند شیردهی خواهدشد. اما اگر گرفتگی و درد سینه‌ها غیرقابل تحمل است می‌توانید کیسه آب سرد بر روی سینه‌ها قرار دهید. در صورت ادامه داشتن درد با پزشک خود مشورت کنید.

  • بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری تورم در نواحی دست، پا و صورت را تجربه می‌کنند. دلیل این اتفاق جمع شدن آب و مایعات اضافی در بدن بوده که پس از زایمان و با گذشت زمان از بین می‌رود. برای سرعت بخشیدن به روند کاهش ورم‌ها آب فراوان بنوشید. هنگام استراحت به پهلوی چپ قرار بگیرید. چند دقیقه در روز برای بهبود جریان خون در بدن پاهای خود را بالا نگه دارید.

برای تقویت قوای جسمانی بعد از زایمان چه موادغذایی مصرف کنیم؟

تغذیه مناسب نقش مهمی در بهبود روند درمانی زنان و بازگشت سریع‌تر آن‌ها به جریان زندگی عادی دارد. از سوی دیگر به دلیل شروع شیردهی و تغذیه فرزند، نیاز به مصرف موادغذایی مفید در این دوران است. مصرف غذاهای سرشار از فیبر، مصرف سبزیجات تازه، میوه‌ها، غلات کامل و آب فراوان برای درمان یبوست و هموروئید در دوران پس از زایمان اثرات چشم‌گیری بر بهبود حال جسمانی مادر دارد.

اولین تخمک‌گذاری پس از زایمان

اولین-تخمک-گذاری-پس-از-زایمان

یکی دیگر از روش هایی که می توانید به لاغری بعد از زایمان برسید، انتخاب سبد غذایی هوشمندانه است

همه‌ی خانم‌ها زمانی می‌توانند باردار شوند که تخمک‌گذاری منظمی در بدن آن‌ها انجام شود که معمولا قاعدگی منظم نشانه خوبی از این اتفاق است. مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد زمان اولین تخمک‌گذاری بعد از زایمان ۴۵-۹۴ روز پس از آن است؛ اما با توجه به تغییرات هورمونی در دوران بارداری و پس از تولد فرزند این زمان متغیر خواهدبود.

در مواردی ممکن است اولین چرخه تخمک‌گذاری خانم پیش از اولین دوره قاعدگیِ پس از زایمان انجام شود که در نتیجه احتمال بارداری مجدد پیش از شروع پریودی وجود دارد. معمولا تخمک‌گذاری در بدن زنانی که پس از زایمان به فرزند خود شیر نمی‌دهند، زودتر انجام می‌شود.

جمع‌بندی

بارداری باعث ایجاد تغییرات فراوانی در بدن خانم‌ها می‌شود. بنابراین برای شروع اولین رابطه جنسی بعد از زایمان باید ۴-۶ هفته به خودتان فرصت استراحت دهید. در این دوران رحم کوچک شده، توان جسمانی بهبود یافته و ترشح هورمون‌ها متعادل می‌شود. در این مدت سعی کنید برای حفظ روابط عاطفی با همسر خود صحبت کنید. او را از احساسات خود آگاه سازید تا بتوانید در کنار یک‌دیگر این روزها را به خوبی پشت سر بگذارید.

4.3/5 - (27 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا