سلامتسلامت جنسی

واژینیسموس چیست؟ درمان واژینیسموس در خانه و انواع آن

آیا تابحال برایتان پیش آمده در هنگام ورود یک جسم خارجی مانند تامپون یا کاپ قاعدگی به درون واژن و یا در زمان برقراری رابطه جنسی، احساس ناراحتی و درد شدیدی داشته‌باشید؟ متخصصان این اختلال را واژینیسموس یا دخول دردناک می‌نامند. به عقیده‌ی پزشکان این اتفاق یک اختلال شایع در میان زنان بوده اما به دلیل ترس و گاهی شرمی که از بیان آن داشته و همچنین عدم آگاهی از علت این اتفاق، آمارها بیانگر تعداد واقعی مبتلایان نیست. بی‌توجهی به بیماری واژینیسموس به راحتی می‌تواند زندگی شما را مختل کند. منجر به ترس از رابطه جنسی و حتی خودداری از معاینه توسط متخصصان این حوزه شود. از این رو باید با این مشکل روبه‌رو شد و به دنبال راه درمان برای آن بود. در این مطلب تلاش کردیم به بهترین شکل به پرسش‌هایی مرتبط با این مسئله مانند بیماری واژینیسموس چیست ، علت ایجاد آن و در نهایت چگونگی درمان واژینیسموس به طور کامل پاسخ دهیم. با لنداسپا همراه شوید.

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس چیست؟

واژن بخشی از دستگاه تناسلی زنان بوده که بخش پایینی رحم که دهانه رحم نامیده می‌شود را به قسمت بیرونی بدن زن متصل می‌کند. واژینیسموس در نتیجه‌ی کشش و انقباض غیرارادی عضلات اطراف واژن اتفاق می‌افتد. در این شرایط زمانی که جسمی خارجی مانند تامپون، آلت تناسلی مرد و یا حتی ابزار معاینه پزشکی زنان هم وارد واژن شده، اسپاسم‌های عضلانی به صورت کاملا غیرارادی به وجود می‌آید. معمولا احساساتی مانند ترس، نگرانی و اضطرابی که آن لحظه در وجود زن شکل گرفته باعث ایجاد چنین انقباضاتی می‌شود. اسپاسمی که گاهی با درد و ناراحتی خفیف و گاهی با دردهای شدیدی همراه است.

بهترین دکتر فوق تخصص زنان در مشهد را بشناسید!

انواع واژینیسموس

اختلال واژینیسموس در سه نوع کلی وجود دارد:

 • واژینیسموس اولیه: واژینیسموس اولیه وضعیتی همیشگی بوده و خانم در هر بار نفوذ به واژن در زمانی مانند رابطه جنسی یا استفاده از تامپون احساساتی همچون درد و سوزش زیادی را تجربه می‌کند.
 • واژینیسموس ثانویه: خانم‌هایی با اختلال واژینیسموس ثانویه، با گذشت زمان دچار این مشکل می‌شوند. در گذشته با ورود جسمی خارجی به درون واژن احساس بدی نداشته و روابط جنسی مطلوبی را تجربه کرده‌اند، اما به دلایل مختلفی مانند یائسگی، جراحی، زایمان، حوادث ناگواری مانند تجاوز یا ضربات روحی با چنین مشکلی مواجه می‌شوند.
 • واژینیسموس موقعیتی: عده‌ای از خانم‌ها با مشکل واژینیسموس تنها در برخی موقعیت‌ها و شرایط مواجه می‌شوند. برای مثال ممکن است تنها در زمان برقراری رابطه جنسی و یا در زمانمعاینه‌های پزشکی یا حتی تنها در زمان استفاده از تامپون دچار درد و احساس ناراحتی ناشی از واژینیسموس شوند.

دستگاه آی یو دی برای پیشگیری از بارداری؛ روش استفاده

چه کسانی به واژینیسموس مبتلا می‌شوند؟

نشانه‌ها و علائم واژینیسموس معمولا در اواخر نوجوانی و آغاز بزرگسالی با برقراری اولین رابطه جنسی ظاهر می‌شود. استفاده از ابزاری مانند تامپون و یا کاپ قاعدگی برای اولین‌بار و یا معاینه عضلات اطراف واژن در کلینیک‌های پزشکی هم می‌تواند نشانه‌های این اختلال را نمایان کند. عده‌ای از خانم‌ها تا پیش از یائسگی با چنین مشکلی مواجه نمی‌شوند. اما با شروع یائسگی و یا انجام عمل‌های جراحی در سنین بالا برای اولین‌بار تجربه واژینیسموس را خواهندداشت.

علت بیماری واژینیسموس چیست؟

علت بیماری واژینیسموس چیست؟

حال پرسش اساسی این است که علت بروز مشکل واژینیسموس چیست ؟ متخصصان بر این باورند که علت اصلی ابتلا به چنین اختلالی مشخص نیست اما می‌توان دلایل گوناگونی را موثر بر ایجاد واژینیسموس معرفی کرد. معمولا مشکلات روانی، تجربه‌های ناموفق در روابط جنسی، مشکلات جسمی، عفمونت‌های مثانه و عفونت‌های ادراری از جمله دلایلی هستند که می‌تواند منجر به تشدید دردهای ناشی از واژینیسموس شود. برخی دیگر از علل ابتلا به این اختلال عبارتند از:

 • مشکلات مرتبط با استرس و اضطراب بیش از اندازه
 • زایمان و مشکلات ناشی از آن مانند پارگی واژن
 • جراحی
 • ترس و نگرانی نسبت به رابطه جنسی به ویژه در افرادی که تجربه آسیب‌هایی مانند تجاوز را داشته‌اند
 • یائسگی

علائم واژینیسموس چیست؟

پیش از آغاز درمان واژینیسموس ، باید علائم و نشانه‌های آن را بشناسیم. یکی از نشانه های اولیه این اختلال، دخول دردناک در زمان رابطه جنسی است. در برخی افراد این درد پس از پایان رابطه از بین رفته اما می‌تواند برای مدتی طولانی هم باقی بماند. توصیفی که افراد در زمان دخول از چگونگی ایجاد این اتفاق دارند، مانند برخورد آلت تناسلی با یک سطح دیوارمانند بوده که همراه با درد و سوزش است.

بعضی از خانم‌های مبتلا به واژینیسموس در زمان معاینه پزشکی ناحیه تناسلی و یا استفاده از وسایلی مانند تامپون و کاپ قاعدگی هم احساس ناراحتی و درد در ناحیه واژن دارند. از دیگر علائم واژینیسموس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از برقراری رابطه جنسی گریزانند و نمی‌توانند ورود هیچ جسم خارجی مانند آلت تناسلی یا تامپون به درون واژن را تحمل کنند.
 • ترس و نگرانی از درد در رابطه جنسی
 • عدم تمایل به روابط جنسی

به یاد داشته‌باشید، سفتی و انقباض عضلات نواحی اطراف واژن امری غیرارادی بوده و خانم مبتلا تا زمانی که فرآیند درمان واژینیسموس را آغاز نکند، قادر به کنترل آن‌ها نخواهدبود.

نشانه های خشکی واژن یا آتروفی چیست

تشخیص واژینیسموس چگونه است؟

تشخیص واژینیسموس چگونه است؟

واژینیسموس و درمان آن نیاز به معاینه تخصصی پزشک زنان دارد. مراحل تشخیص و شناسایی این اختلال با بررسی نشانه‌های فعلی شروع می‌شود. در ابتدا پزشک پرسش‌هایی درباره نشانه‌هایی که دارید و زمانی که متوجه بروز آن‌ها شدید را مطرح می‌کند. تعداد دفعات بروز گرفتگی‌ها و عواملی که باعث تحریک آن‌ها می‌شود را از شما می‌پرسد. پرسش‌هایی درباره سابقه رابطه جنسی و همچنین آسیب‌‌های احتمالی ناشی از آن یا سوءاستفاده‌های جنسی که ممکن است تجربه کرده‌باشید هم ممکن است مطرح شود.

معاینه اصلی برای شناسایی واژینیسموس و درمان آن ، معاینه لگنی است. اما خانم‌هایی که به این اختلال مبتلا بوده، از چنین معاینه‌هایی هم گریزان هستند. بنابراین توصیه می‌شود تمامی احساسات خود در پیش از شروع معاینه و در طول انجام آن را با پزشک خود در میان بگذارید. گاهی‌اوقات پزشک برای اطمینان خاطر و آرامش شما تمامی مراحل انجام کار را قدم به قدم به شما توضیح داده و حتی از یک آینه برای نشان دادن فرآیند معاینه به شما استفاده می‌کند. همچنین تلاش می‌کند مراحل معاینه را تا جای ممکن به آرامی و بدون هیچ فشار و تنشی پیش ببرد. هرگونه عفونت یا جای زخم در زمان معاینه بررسی خواهدشد. برخی از پزشکان برای هدایت ابزار پزشکی به درون واژن و نواحی اطراف در زمان معاینه، از بیمار کمک گرفته تا احساس راحتی بیشتری را تجربه کند.

روش های درمان واژینیسموس

روش های درمان واژینیسموس

در بررسی واژینیسموس و راه درمان آن روش‌های مختلفی معرفی شده که اثرات رضایت‌بخشی بر بهبود این اختلال دارد. آموزش، مشاوره و تمرینات ورزشی از بهترین روش‌های درمان این اختلال است.

استفاده از ابزار گشاد‌کننده واژن

گشاد‌کننده‌های واژن ابزاری مخروطی شکل بوده که باید به توصیه‌ی پزشک استفاده شود. ابزاری که در اندازه‌های مختلفی تولید شده و منجر به انعطاف و کشش بیشتر عضلات واژن می‌شود. می‌توانید از همسر خود در زمان رابطه جنسی برای استفاده از این ابزار هم کمک بگیرید. ممکن است پیش از استفاده از گشادکننده‌ها به کرم بی‌حسی موضعی نیاز داشته‌باشید تا نفوذ به درون واژن با فشار کمتری همراه شود.

مشاوره و آموزش

به کمک مشاور شما می‌توانید با آناتومی بدن، عضلات واژن و آن‌چه در فرایند روابط جنسی و تحریک ناشی از آن تجربه می‌کنید، آشنا شوید. واژینیسموس چیست ، عوامل موثر در بروز آن و چگونگی درمان واژینیسموس در خانه هم از جمله مواردی است که برخی از مشاوران توانایی آموزش آن را دارند. در بعضی از جلسات مشاوره ممکن است نیاز به حضور همسرتان هم باشد. برخی از متخصصان این حوزه تکنیک‌های هیپنوتیزم و مدیتیشن را هم برای بهبود روند درمان واژینیسموس پیشنهاد می‌کنند.

درمان شناختی-رفتاری (CBT)

درمان شناختی-رفتاری نوعی رویکرد روان‌درمانی بوده که زیر نظر روان‌درمانگر و روانشناس انجام می‌شود. این رویکرد معمولا برای درمان اختلال‌هایی مانند اضطراب، افسردگی و استرس ناشی از حوادث ناگوار (PTSD) استفاده می‌شود. روان‌درمان‌گر به کمک این روش به شما کمک می‌کند تا از شرایط روحی، افکار و احساسات خود در زمان ایجاد نشانه‌های واژینیسموس آگاه شده و بتوانید آن‌ها را کنترل کنید.

درمان موضعی

برخی از روان‌کننده‌ها، کرم و داروهای بی‌حس‌کننده مانند لیدوکائین موضعی می‌تواند درد و فشار ناشی از دخول به درون واژن را کاهش دهد. بنابراین می‌توانید در زمان برقراری رابطه جنسی از آن‌ها استفاده کنید.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی

یوگا از جمله ورزش‌هایی است که می‌تواند منجر به بهبود سلامت جسم و روان و همچنین رهاسازی عضلات از هرگونه فشار بیرونی شود. از سوی دیگر تمرینات مربوط به کف لگن و تمرینات تقویتی عضلات سرینی و لگن از جمله روش‌هایی است که می‌تواند کاهش دردهای واژینیسموس را به همراه داشته‌باشد. می‌توانید از یک متخصص فیزیوتراپ برای انجام تمرینات تخصصی کمک بگیرید.

تکنیک‌های خودمراقبتی

اختلال واژینیسموس در وهله اول ناشی از احساسات و افکار شما است. از این رو توجه و مراقبت از خود نقش بسیار مهمی در بهبود این مشکل خواهدداشت. درباره بدن خود و نیازهای آن جست‌وجو کنید. ار تکنیک‌هایی مانند ذهن‌آگاهی و تنفس عمیق برای آرامش افکار و جسم خود کمک بگیرید. با شریک عاطفی خود صحبت کنید و از احساسات خود در زمان رابطه جنسی بگویید. اگر انجام رابطه جنسی با دخول برای شما امکان‌پذیر نیست، می‌توانید روش‌های دیگری مانند رابطه دهانی و یا نوازش برای برقراری چنین روابطی با همسر خود را انجام دهید. فراموش نکنید عدم مواجه با این مشکل و فرار از آن تنها منجر به تشدید واژینیسموس و فشارهای عصبی ناشی از آن می‌شود.

 درمان واژینیسموس چقدر طول می کشد؟

برای درمان واژینیسموس باید صبور باشید. این مشکل با گذشت زمان و در طولانی‌مدت بهبود می‌یابد. معمولا پس از گذشت چند هفته و در صورت تداوم داشتن در جلسات درمانی و انجام روش‌های توصیه شده توسط متخصص می‌توان نشانه‌های بهبودی را مشاهده کرد. خبر خوش این است که بسیاری از خانم‌ها پس از درمان کامل، تجربه‌ی دوباره واژینیسموس را ندارند و برای همیشه از وجود آن رها می‌شوند.

جمع‌بندی

واژینیسموس چیست ؟ دخول دردناک یا واژینیسموس اختلالی رایج در میان خانم‌ها بوده که با ورود هرگونه جسم خارجی به درون واژن منجر به اسپاسم عضلات این ناحیه و اطراف آن خواهدشد که سوزش و درد بسیاری را به همراه دارد. اتفاقی که می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در برقراری روابط جنسی با شریک عاطفی شود. جراحی، زایمان، یائسگی و آسیب‌های جنسی در گذشته از جمله عوامل موثر بر ایجاد واژینیسموس است. متاسفانه به دلیل شرم از بیان چنین مشکلی، بسیاری از خانم‌ها در طول زندگی از واژینیسموس رنج می‌برند و به دنبال روش‌های درمان آن نخواهندبود. درصورتیکه با مراجعه به متخصصین و مشاورین این حوزه می‌توان این اختلال را برای همیشه درمان کرد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا