سلامت جنسی

آیا برداشتن رحم در رابطه زناشویی تاثیر دارد؟

برداشتن رحم یکی از رایج ترین عمل هایی است که در میان خیلی از بانوان و به خصوص در سنین بین 40 تا 50 سال انجام می شود. با این حال، خیلی از افراد در این زمینه سوال می پرسند که آیا برداشتن رحم در رابطه زناشویی تاثیر دارد؟ در این مقاله از لنداسپا، به طور کامل این مسئله را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم. به علاوه، برای شما توضیح می دهیم که چه مدت بعد از برداشتن رحم می توان رابطه جنسی را شروع کرد و به طور کلی، چه نکاتی را باید بعد از این عمل جراحی در رابطه زناشویی مد نظر قرار داد.

روش های مختلفی برای برداشتن رحم وجود دارند که شما می توانید بعد از مراجعه به پزشک، متوجه شوید که بهترین روش برای شما کدام است. علاوه بر این موارد، باید بدانید که بعد از برداشتن رحم، باید به نکات زیادی توجه داشته باشید تا این عمل برای شما موفقیت آمیز باشد. در صورتی که شما هم قصد برداشتن رحم خود با عمل جراحی را دارید و یا به تازگی این عمل را انجام داده اید، به هیچ عنوان خواندن این مقاله را از دست ندهید.

علت برداشتن رحم

قبل از این که به سوال این که آیا برداشتن رحم در رابطه زناشویی تاثیر دارد پاسخ دهیم، ممکن است برخی از افراد بپرسند که اصلا دلیل برداشتن رحم چیست؟ برای پاسخ، باید بگوییم که ممکن است دلایل مختلفی باعث بروز این عمل شوند که یکی از مهم ترین آنها، مشکلات شدید تخمدان ها در خانم ها است. به علاوه، اگر خانمی مشکلات خیلی شدیدی در رحم خود داشته باشد، مجبور به برداشتن رحم می شود.

علت برداشتن رحم

عمل برداشتن رحم که با نام هیسترکتومی نیز شناخته می شود، برای کسانی انجام می شود که رحم آن ها بیش از اندازه خونریزی دارد. همچنین کسانی که فیبروم های بزرگی در ناحیه رحم خود دارند و بیماری آنها با دارو هم از بین نمی رود، مجبور به استفاده از این عمل جراحی خواهند شد.

در صورتی که شما هر گونه بیماری زنانه مربوط به رحم خود داشته باشید و به پزشک مراجعه کنید، به احتمال زیاد پزشک تمام تلاش خود را می کند که با استفاده از روش های غیرتهاجمی، شما را درمان کند. زیر را به طور کلی، عمل برداشتن رحم و هر عمل جراحی دیگری نیازمند صرف هزینه زیاد و دوره نقاهت طولانی است. با این حال، اگر هیچ یک این رابطه اثربخش نباشند، به احتمال خیلی زیاد پزشک مجبور شود از روش برداشتن رحم استفاده کند.

از آنجا که فرد بعد از برداشتن رحم امکان بارداری نخواهد داشت، باید به طور کامل درباره این مسئله تحقیق کند. دلایل مختلفی می توانند باعث استفاده از این روش شوند که در این بخش، برخی از مهم ترین آنها را نام می بریم.

  • برطرف کردن افزایش ضخامت دیواره های رحم
  • بهبود سرطان دهانه رحم، سرطان رحم و تخمدان
  • رفع خونریزی های غیرطبیعی و مکرر واژینال
  • از بین بردن درد های شدید به التهابات مزمن در ناحیه لگن
  • رفع افتادگی رحم یا پرولاپس
  • بهبود بیماری آندومتریوزیس

در این مقاله با بهترین دکتر لابیاپلاستی در تهران آشنا شوید

رابطه جنسی پس از جراحی درآوردن رحم (هیسترکتومی) و تخمدان چگونه است؟

رابطه جنسی پس از جراحی درآوردن رحم (هیسترکتومی) و تخمدان چگونه است؟

اکنون نوبت آن رسیده که به سوال این که آیا برداشتن رحم در رابطه زناشویی تاثیر دارد یا خیر، پاسخ دهیم. کسانی که قصد این عمل را دارند، فکر می کنند که رابطه زناشویی بعد از برداشتن رحم بسیار ترسناک است. با این حال، باید به شما بگوییم که شما می توانید خیلی راحت بعد از گذراندن دوره نقاهت خود، رابطه زناشویی خود را ادامه دهید. بر اساس مطالعات انجام شده، خیلی از خانم ها گفته اند که حتی بعد از گذراندن دوره نقاهت این عمل، هیچ گونه تغییری در رابطه جنسی خود احساس نکردند و رابطه آنها مانند زمانی بود که هنوز این عمل را انجام نداده بودند.

پزشکان می گویند که برداشتن رحم و تخمدان ها هیچ گونه تاثیری بر روی کیفیت و شرایط رابطه جنسی نخواهد داشت. با این حال، یکی از مهم ترین عوارضی که بعد از این عمل برای شما پیش می آید، افت ناگهانی استروژن است که منجر به آغاز یائسگی در خانم ها می شود. پس با توجه به این مسئله، می توان گفت که مهم ترین تاثیر برداشتن رحم در رابطه زناشویی در خانم ها، این است که بعد از این عمل باید کمی سرد مزاج شوند و احساس کمتری برای برقراری رابطه جنسی داشته باشند.

چه مدت بعد از برداشتن رحم می توان رابطه جنسی را شروع کرد؟

بعد از این که متوجه شدید برداشتن رحم تاثیری در رابطه زناشویی دارد یا خیر، نوبت به آن می رسد که بدانید چه مدت بعد از این عمل، می توانید برای برقراری رابطه جنسی اقدام کنید. همان طور که پیش از این نیز گفتیم، شما باید بعد از دوره نقاهت خود این عمل را انجام دهید. دوره نقاهت این عمل هم حداقل بین 4 تا 6 هفته خواهد بود و در این مدت زمان، نمایندگی چگونه رابطه داشته باشید.

چه مدت بعد از برداشتن رحم می توان رابطه جنسی را شروع کرد؟

دلیل این موضوع هم این است که بعد از عمل برداشتن رحم، قسمت های داخلی رحم شما دچار خونریزی می شود و باید دوره نقاهت خود را به مدت حداقل 6 هفته بگذرانید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید حتی بعضی از خانم ها بعد از گذراندن این بازه زمانی همچنان امکان برقراری رابطه جنسی را ندارند.

البته اصلا جای نگرانی نیست و بدن هر شخص نسبت به شخص دیگر تفاوت دارد. به همین دلیل هم بعد از گذشت یک بازه زمانی مشخص، می توانید برای برقراری رابطه جنسی مجدد اقدام کنید. البته بهتر است قبل از برقراری رابطه، با پزشک خود مشورت نمایید.

رازهای داشتن رابطه جنسی موفق چیست ؟

علت خونریزی پس از برقراری رابطه بعد از هیسترکتومی چیست؟

در بخش بالا برای شما توضیح دادیم که آیا برداشتن رحم در رابطه زناشویی تاثیر دارد یا خیر. با این حال، ممکن است برخی از خانم ها از خونریزی بعد از عمل هیسترکتومی بترسند. با این حال، باید به این خانم ها بگوییم که این خونریزی کاملا طبیعی است و بعد از این که دوره نقاهت شما تمام شد، این خونریزی هم به اتمام خواهد رسید.

نکته مهمی که در این زمینه باید به یاد داشته باشید، این است که در مدت زمانی که خونریزی دارید، به هیچ عنوان رابطه جنسی نداشته باشید. زیرا برقراری رابطه جنسی در این مدت زمان باعث می شود که در قسمت واژن شما تا حد زیادی پاره شود.

علت خونریزی پس از برقراری رابطه بعد از هیسترکتومی چیست؟

آیا بعد از برداشتن رحم هنوز به ارگاسم می رسند؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که خیلی از خانم ها درباره تاثیر برداشتن رحم در روابط زناشویی می پرسند، این است که آیا می توان بعد از این عمل همچنان به ارگاسم رسید؟ برای پاسخ، باید بگوییم که در اغلب موارد، برداشتن رحم هیچ گونه تاثیری در به ارگاسم رسیدن شما نخواهد داشت. دلیل این موضوع هم این است که این عمل موجب از بین رفتن عصب های موجود در دهانه رحم نمی شود. البته تعداد خیلی کمی از خانم ها گزارش کرده اند که بعد از این عمل، به ارگاسم نمی رسند که تعداد آنها بسیار انگشت شمار است.

آیا برداشتن رحم در رابطه زناشویی تاثیر دارد؟

بر اساس اطلاعاتی که در بخش بالا به دست آوردید، به احتمال خیلی زیاد متوجه شدید که تاثیر برداشتن رحم در روابط زناشویی چگونه است. بر اساس این اطلاعات، می توان گفت که برداشتن رحم تاثیر مستقیمی بر روی روابط زناشویی نمی گذارد.

با این حال، این عمل می تواند باعث سرد مزاجی خانم ها شود. علاوه بر این که گاهی مواقع، عمل هیسترکتومی موجب می شود که خانم ها دچار خشکی واژن شوند. در نتیجه این امر، ممکن است حین رابطه جنسی، واژن خانم ها پاره شود. البته نیازی نیست که خیلی نگران این مسئله باشید و برای جلوگیری از وقوع این مشکل، می توان موقع برقراری رابطه جنسی، از انواع روان کننده ها استفاده کرد. در نظر داشته باشید که اگر موقع برقراری رابطه دچار خونریزی خیلی شدیدی شدید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

نکاتی برای رابطه جنسی پس از برداشتن رحم

در صورتی که شما هم به تازگی عمل هیسترکتومی را انجام داده اید، به احتمال زیاد نگرانی های خیلی زیادی درباره روابط زناشویی خود دارید. برای این که بتوانید به ترس خود غلبه کنید، ما در اینجا نکاتی را در اختیار شما قرار می دهیم که می توانید خیلی راحت و بدون هیچ گونه نگرانی، این عمل را انجام دهید و در عین حال، رابطه جنسی موفقی هم داشته باشید.

نکاتی برای رابطه جنسی پس از برداشتن رحم
  • صبور بودن: در ابتدای این مقاله هم به اختصار گفتیم، برای برقراری رابطه جنسی بعد از عمل برداشتن رحم، باید اندازه کافی صبور باشید و بگذارید تا دوره نقاهت این عمل طور کامل طی شود. بعد از دوره نقاهت، خیلی راحت و با مشورت پزشک می توانید مجددا رابطه جنسی خود را آغاز کنید و نیازی به هیچ گونه نگرانی نخواهد داشت.
  • صحبت کردن با همسر: زمانی که بعد از گذراندن دوره نقاهت قصد برقراری رابطه جنسی داشتید، حتما با همسر خود درباره احساساتی که دارید صحبت کنید. در این شرایط، اگر احساس درد شدید داشتید، حتما با همسر خود در میان بگذارید.
  • امتحان کردن پوزیشن های مختلف برای برقراری رابطه: در نهایت، آخر و ساده ترین راهی که به شما کمک می کند تا رابطه جنسی موفقی بعد از برداشتن رحم داشته باشید، این است که پوزیشن های مختلفی را برای برقراری رابطه امتحان کنید. ممکن است برخی از پوزیشن ها فشار زیادی به دهانه رحم وارد کنند. این در حالی است که با تغییر زاویه و شرایط بدن، می توانید راحت تر این عمل را انجام دهید.

سخن نهایی

در این مقاله از لنداسپا، متوجه شدید که آیا برداشتن رحم در رابطه زناشویی تاثیر دارد یا خیر. همان طور که گفتیم، این عمل می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. در هر شرایطی، شما می توانید بعد از عمل هیسترکتومی نیز همچنان رابطه جنسی موفقی داشته باشید. تنها کاری که باید در این زمینه مد نظر قرار دهید، عجله نکردن، صحبت کردن با همسر و امتحان کردن پوزیشن های مختلف است. اگر هم بعد از گذراندن دوره نقاهت و برقراری رابطه جنسی، درد یاخونریزی زیادی داشتید، حتما با پزشک متخصص خود در این باره مشورت

4/5 - (46 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا