سلامت جنسی

مهم‌ترین نکته‌هایی که درباره اولین رابطه جنسی باید بدانید

رابطه جنسی بخش مهمی از روابط عاطفی است. مسئله‌ای که نقش مهمی در استحکام روابط زناشویی ایفا می‌کند. به دلیل مسائل اعتقادی و عرف جامعه ایران، برخی از افراد به خصوص زنان اطلاعات کافی از این روابط نداشته و باعث می‌شود در اولین رابطه زناشویی احساس خوبی را تجربه نکنند.

نداشتن شناخت کافی از روابط جنسی و قواعد آن گاهی باعث ایجاد ترس، نگرانی و حتی فرار از تجربه این اتفاق می‌شود. از این رو در این نوشته از لند اسپا تلاش می‌کنیم اطلاعات مفیدی درباره اولین رابطه جنسی، احتمال درد و خون‌ریزی و راه‌کارهایی برای تجربه‌ای لذت‌بخش را ارائه ‌کنیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

اولین رابطه و برداشتن پرده بکارت

اولین-رابطه-و-بکارت

مقاله پیشنهادی: عوارض خودارضایی چیست

پرده بکارت یا هایمن غشاء منعطف و ارتجاعی بوده که در قسمت دهانه مهبل خانم‌ها قرار داشته و  انواع مختلفی دارد، مانند حلقوی و مثلثی. اولین رابطه جنسی و دخول آلت تناسلی آقایان ممکن است با توجه به نوع بکارت در خانم‌ها، باعث ایجاد تغییراتی در ساختار آن شود که احتمال ایجاد درد یا خون‌ریزی را به همراه خواهدداشت.

به همین دلیل اولین رابطه جنسی در مقایسه با روابط بعدی از اهمیت بالایی برخوردار است. پیش از برقراری رابطه زناشویی، با همسر خود درباره احساسات خودتان صحبت کنید. خجالت را کنار بگذارید، صادقانه و به راحتی خواسته‌ها و نگرانی‌های خود را مطرح کنید. از رفتار و اعمالی که شما را تحریک می‌کند یا اگر در حین رابطه دردی احساس کردید، به همسرتان بگویید.

پوزیشن اولین رابطه جنسی هم مسئله مهم است که باید درباره آن صحبت شود. برای انتخاب شیوه مطلوب باید به خواسته‌های هر دو طرف رابطه توجه شود. رابطه را به آرامی پیش ببرید و صبور باشید. معاشقه کنید، نوازش و لمس کردن را برای جلوگیری از ایجاد ترس و اضطراب انجام دهید.

هنگام دخول عضلات واژن را شل کنید و اگر درد غیرقابل تحملی را احساس کردید، به همسرتان بگویید. می توانید رابطه را متوقف و دوباره شروع کنید. بعد از اولین رابطه جنسی ظاهر بدن هیچ تغییری نمی‌کند اما به دلیل تحریک اعضای بدن احتمال بروز واکنش‌های فیزیولوژیکی مانند عرق کردن، تنفس سریع و مداوم و قرمزی پوست وجود دارد که موقتی است و بعد از مدت کوتاهی از بین می‌رود.

خون‌ریزی در اولین رابطه جنسی

خون‌ریزی-در-اولین-رابطه

آیا نسبت به رابطه بی میل هستید؟مقاله علت و نشانه های سردی زنان را از دست ندهید .

عده‌ای بر این باورند که اولین رابطه زناشویی باید همراه با خون‌ریزی باشد و زمانی که در اولین دخول خونی دیده نشود، آن خانم باکره نیست. در صورتیکه این مسئله را به دلیل متفاوت بودن نوع پرده بکارت نمی‌‌توان به تمام خانم‌ها تعمیم داد. متاسفانه همین باور غلط باعث نگرانی بسیاری از خانم‌ها برای برقراری رابطه جنسی می‌شود. واقعیت امر این است که برخی از زنان در اولین رابطه تنها چند قطره خون‌ریزی دارند.

عده‌ای دیگر ممکن است حتی در دفعات دوم و سوم رابطه هم دچار خون‌ریزی شوند و در مقابل خانم‌هایی هستند که حتی در اولین رابطه هم خونی را نمی‌بیند. گاهی اوقات ممکن است خانمی در زمان برقراری رابطه خون‌ریزی نداشته‌باشد اما در روز بعد چند قطره خون ظاهر شود.

علت خون‌ریزی کشیده شدن پرده بکارت بوده که در برخی منابع آمده بیش از ۵۰ درصد خانم‌ها در اولین رابطه خون‌ریزی ندارند. بنابراین اجازه ندهید این موضوع مانعی برای برقراری رابطه‌ای سالم و خوب شود. چراکه گاهی احساسات ناخوشایند مانند نگرانی، عصبی بودن و حتی عجله همسرتان ممکن است تغییری در روند خون‌ریزی ایجاد کند.

چگونه می‌توان از درد در اولین رابطه جنسی جلوگیری کرد؟

درد-در-اولین-رابطه

شاید این سؤال فکر شما را هم به خود مشغول کرده باشد که پریود آقایان چگونه است؟

درد در زمان اولین رابطه جنسی یکی از دغدغه‌های مهم خانم‌هاست. معمولا وجود کمی درد در اولین رابطه و زمان دخول امری طبیعی خواهدبود اما به یاد داشته‌باشید که احساس درد مانند خون‌ریزی در خانم ها متفاوت است و عده ای ممکن است هیچ دردی احساس نکنند. یکی از روش‌های مفید برای کاهش درد در اولین رابطه، حفظ آرامش است.

عضلات خود را رها کنید. رابطه را آرام پیش ببرید و از همسر خود بخواهید که صبور باشد. پوزیشن اولین رابطه هم می‌تواند بر میزان درد اثرگذار باشد. یکی از دلایل درد، کوچک بودن دهانه واژن است. به همین دلیل استفاده از روان‌کننده‌های بر پایه آب می‌تواند باعث کاهش درد شود.

البته به دلیل خاصیت کشسانی واژن کنترل درد به ویژه با کمک همسرتان امکان‌پذیر است. با گذشت زمان و تکرار رابطه جنسی به دلیل سازگاری بدن با حرکت‌ها و تجربه جدید، درد و ناراحتی کمتر شده و رابطه بهتری را تجربه خواهیدکرد.

یکی دیگر از علت‌های احساس درد در روابط جنسی وجود اختلالی جنسی به نام واژینیسم (Vaginismus) در زنان بوده که باعث انقباض واژن هنگام تماس جنسی می‌شود. این اتفاق همراه با درد شدیدی در زنان است که باعث می‌شود تمایلی به برقراری رابطه جنسی نداشته‌باشند.

تجربه رابطه دردناک در گذشته، احساسات خانم در زمان رابطه، آندومتریوز و خشکی واژن می‌تواند باعث بروز این اختلال شود. اگرچه هنوز هیچ علت قطعی برای واژینیسموس گفته نشده اما با مراجعه به متخصص زنان می‌توان آن را کنترل کرد.

راه‌کارهایی برای بهبود اولین رابطه جنسی

راه‌کارهایی-برای-بهبود-رابطه

سوزاک درواقع یک بیماری مقاربتی به حساب می آید که عامل آن باکتری نایسریا گورنوره است

اولین رابطه جنسی نقش مهمی بر کیفیت رابطه زناشویی در درازمدت دارد. از سوی دیگر می‌توان آن را به عنوان فرصتی برای شناخت بدن و احساسات یک‌دیگر دانست. بنابراین احتمال وجود اشتباه و ناراحتی در طول رابطه وجود دارد. اما می‌توان با رعایت نکته‌هایی که در این بخش به آن اشاره می‌کنیم، رابطه‌ی بهتر و لذت‌بخشی را تجربه کرد.

  1. اولین و مهم‌ترین کاری که باید پیش از اولین رابطه جنسی انجام دهید، حفظ آرامش خودتان است. دوش آب گرم، استفاده از لوسیون معطر، نوشیدن چای آرام‌بخش و یا هر فعالیت دیگری که باعث آرام شدن جسم و روانتان شود، انتخاب خوبی خواهدبود. انجام اولین رابطه زناشویی در شب عروسی یکی از سنت‌های قدیمی در میان مردم است، اما اگر به دلیل برنامه‌های سنگین مراسم عروسی انرژی کافی برای برقراری رابطه ندارید، می‌توانید آن را به تعویق بیندازید. زیرا تنها مسئله مهم احساسات و رضایت شما و همسرتان است و رسم و رسوم نمی‌تواند دلیل محکمی در این شرایط باشد.
  2. رابطه جنسی به ویژه برای دفعه اول می‌تواند خطا و اشتباه‌های زیادی به همراه داشته‌باشد. بنابراین نباید انتظار داشته‌باشید یک رابطه عالی و بی‌نقصی را تجربه کنید. حتی نباید آن را معیار اصلی برای تصمیم‌گیری درباره ادامه روابط عاشقانه بدانید. در اولین رابطه هر دو طرف ممکن است عصبی و آشفته باشند. بنابراین از بیان صادقانه احساسات خود ترسی نداشته‌باشید. به یک‌دیگر فرصت تجربه، احساس آرامش و اطمینان دهید و در نهایت به نیازهای خود و همسرتان توجه کنید.
  3. استفاده از محصولات روان‌کننده بر پایه آب باعث کاهش خشکی واژن و اصطکاک آن هنگام تماس جنسی و دخول می‌شود. خشکی واژن یکی از علت‌های مهم احساس درد در رابطه است. به همین دلیل وجود رطوبت احساس راحتی و رضایت بیشتری را به همراه دارد.
  4. یکی از مهم‌ترین مسائل در روابط جنسی، بهداشت فردی و مراقبت‌های لازم برای پیشگیری از بروز بیماری‌های جنسی است. بیماری‌هایی مانند زگیل تناسلی، هپاتیت و ایدز به راحتی از طریق روابط و تماس جنسی منتقل می‌شود. درباره این موضوع باید پیش از آغاز رابطه با شریک عاطفی خود صحبت کنید. یکی از روش‌هایی که تاثیر چشم‌گیری در جلوگیری از ابتلا و انتقال بیماری‌های جنسی دارد، تزریق واکسن گارداسیل پیش از شروع روابط جنسی است. اما اگر خودتان یا شخصی که با او رابطه دارید این واکسن را تزریق نکرده‌اید و اطلاعی از وجود بیماری‌های مراقبتی در بدن ندارید، برای کاهش احتمال ابتلا، از کاندوم استفاده کنید. در نهایت مراجعه به کلینیک‌های پزشکی و انجام آزمایش‌های لازم توسط هر دو طرف رابطه، می‌تواند وضعیت سلامت جسمانی برای برقراری رابطه‌ای سالم را مشخص کند.

اگر بعد از اولین رابطه دچار عفونت واژن شده اید این مقاله برای شما قرار داده شده است .

راه‌کارهایی برای بهبود اولین رابطه جنسی
  • فرزندآوری موضوعی است که باید پیش از شروع اولین رابطه زناشویی، درباره آن تصمیم‌گیری شود. پیشگیری از بارداری مسئله‌ای نیست که فقط خانم یا فقط آقا تصمیم‌گیرنده باشد و زن و شوهر با توافق یک‌دیگر باید انتخاب کنند. در صورتیکه در اوایل زندگی زناشویی تمایلی به بارداری ندارید، باید از کاندوم یا دیگر روش‌های کنترل بارداری استفاده کنید.
  • مراجعه به متخصص زنان پیش از شروع اولین رابطه جنسی برای خانم‌ها ضرورت دارد. به طور کلی همه افراد به ویژه بسیاری از خانم‌ها از صحبت درباره مسائل جنسی شرم داشته و نمی‌توانند به راحتی با دیگران صحبت کنند. بنابراین مشورت با یک فرد مطمئن مانند پزشک زنان راه‌حل خوبی است. پزشکان این حوزه اطلاعات بسیار خوب و جامعی درباره روش‌های کنترل بارداری، بیماری‌های مقاربتی، سلامت باروری و اختلال‌های جنسی ارائه می‌کنند. حتی می‌توانند راه‌کارهای خوبی برای حفظ آرامش، کاهش استرس و نگرانی از رابطه جنسی توصیه کنند.
  • در زمان استفاده از کاندوم از روان‌کننده‌های بر پایه آب یا سیلیکون استفاده کنید. روان‌کننده‌ها علاوه بر تاثیر چشم‌گیری که بر کاهش درد در زمان دخول دارند، مانع از پارگی کاندوم هم می‌شوند.
  • توجه به رعایت بهداشت فردی هم برای برقراری رابطه جنسی ضروری است. این موضوع در روابطی که با دخول همراه بوده، از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا باکتری و آلودگی‌های احتمالی به راحتی می‌توانند به واژن یا مقعد منتقل شوند. بنابراین پیش از لمس آلت تناسلی و پس از آن دستان خود را بشویید.
  • اگرچه ارگاسم یکی از خواسته‌های هر دو طرف رابطه است اما نباید آن را به عنوان تنها هدف به ویژه دراولین رابطه جنسی در نظر گرفت. تجربه این موضوع اتفاق بسیار خوبی است و باعث لذت‌بخش شدن رابطه خواهدشد اما فشار و استرس زیاد برای رسیدن به ارگاسم در نهایت احساس خوبی به همراه ندارد. بهتر است به رابطه جنسی از زاویه دیگری هم نگاه کنید. آن را راهی برای ارتباط عمیق با شریک عاطفی خود و تجربه احساس‌های جدید و متفاوتی بدانید. کارشناسان معتقدند توانایی رسیدن به ارگاسم به میزان زیادی به  اعتماد و نزدیکی احساسی با فرد مقابل مرتبط است. موضوعی که معمولا در اوایل آشنایی اتفاق نمی‌افتد و با گذشت زمان و شناخت بیشتر از شخصیت، افکار و خلق‌وخوی یک‌دیگر حاصل می‌شود.
  • معمولا مردان سریع‌تر از زنان به ارگاسم می‌رسند. زنان تنها از طریق دخول ارگاسم را تجربه نمی‌کنند و گاهی نیاز به لمس شدن و رفتارهای دیگری برای تجربه این اتفاق دارند که بهتر است درباره آن صحبت شود. فراموش نکنید رابطه‌ای که منجر به ارگاسم نشود، همچنان رابطه خوبی است. بنابراین سعی در جعل آن نداشته‌باشید. زمانی که به دروغ به همسرتان می‌گویید ارگاسم را تجربه کرده‌اید، بیان نیازهای واقعی خودتان در روابط بعدی سخت‌تر می‌شود.

آیا افسردگی بعد از اولین رابطه جنسی واقعیت دارد؟

افسردگی-در-رابطه

اگر نمی دانید بعد از چه مدت از گذشت زایمان رابطه برقرار کنید مقاله اولین رابطه جنسی بعد از زایمان را مطالعه نمایید.

احتمال بروز افسردگی در بعضی افراد پس از رابطه جنسی به ویژه اولین رابطه، امکان‌‌پذیر است. رابطه جنسی جزو نیازهای بیولوژیکی انسان بوده و تماس جنسی معمولا با ترشح هورمون‌های شادی‌آور مانند سروتونین و اکسی-تونین همراه است.

با این حال تحقیقات نشان می‌دهد بعد از اولین رابطه زناشویی مردان اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند و در مقابل زنان نسبت به بدن خود به ویژه به دلیل از دست دادن بکارت احساس بدی پیدا می‌کنند. عدم تعادل هورمونی در بدن زنان پس از رابطه هم می‌تواند باعث بروز احساس غم و افسردگی شود.

تغییر دیدگاه نسبت به موضوع باکرگی و عدم توجه به عقاید دیگران نسبت به این موضوع، معاشقه با همسر پس از پایان رابطه، آگاهی از رابطه جنسی و صحبت با مشاور می‌تواند باعث کاهش احساس افسردگی پس از رابطه شود.

جمع‌بندی

داشتن اولین رابطه جنسی می‌تواند باعث بروز احساسات مختلفی مانند شادی، هیجان و سردرگمی در افراد شود. بهتر است برای رابطه‌ای لذت‌بخش و سالم، با همسر خود درباره نیازها، احساسات و نگرانی‌های خود صحبت کنید. توجه به احساسات یک‌دیگر و آرامش داشتن می‌تواند رابطه خوبی را ایجاد کند.

5/5 - (2 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا