تغذیهتناسب اندام

سیاه دانه برای لاغری و خواص آن | لاغری هفت روزه با سیاه دانه

هرگاه صحبت از لاغری و کاهش وزن به میان می‌آید، تغذیه و تمرین دو اصل مهم برای موفقیت در این مسیر معرفی می‌شود. اما پایبندی به این دو اصل و استمرار داشتن کار ساده‌ای نیست؛ از این رو بسیاری به دنبال راهی میان‌بر و آسان برای رسیدن به هدفشان هستند. واقعیت این است که بسیاری از روش‌های میان‌بر نتیجه‌ای ماندگار ندارند. اما می‌توان در کنار رعایت صحیح تغذیه، از روش‌هایی برای تسریع بخشیدن به فرآیند چربی‌سوزی و کاهش وزن کمک گرفت. مصرف سیاه دانه برای لاغری یکی از روش‌های محبوب و شناخته شده است. سیاه دانه، دانه‌های گیاه Nigella Sativa بوده که در مناطقی از جنوب اروپا، جنوب غربی آسیا و خاورمیانه می‌روید. گیاهی که به خواص بسیار زیادش شناخته می‌شود. لاغری هفت روزه با سیاه دانه یکی از بحث برانگیزترین ادعاهای موجود درباره‌ی این گیاه است که موافقان و مخالفان خود را دارد. برای بررسی این ادعا و خواص سیاه دانه برای لاغری تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

مهم‌ترین خواص سیاه دانه برای سلامتی

مهم‌ترین خواص سیاه دانه برای سلامتی

مطالعات بسیاری خواص سیاه دانه برای ارتقای سلامت انسان را بررسی کرده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد این دانه گیاهی می‌تواند اثرات رضایت‌بخشی بر بهبود بیماری‌هایی مانند دیابت، مشکلات گوارشی، تسکین درد مفاصل، بهبود سرفه، کاهش کلسترول و التهاب داشته‌باشد. تاثیرات مثبت سیاه دانه ناشی از وجود ترکیبات فعال تیموکینون در این گیاه بوده که دارای خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی است. ماده‌ای که دارای خاصیت‌های ضدالتهابی، آنتی‌اکسیدانی و فواید بی‌شمار دیگری است.

طریقه مصرف بذر کتان برای لاغری شکم را به طور کامل بیاموزید.

تاثیر سیاه دانه بر لاغری

مطالعات بسیاری خواص سیاه دانه برای لاغری را تایید می‌کند. این دانه گیاهی دارای ترکیبات فعالی همچون فیتوکمیکال و تیموکینون است که عاملی مهم بر اثربخشی سیاه دانه برای لاغری است. فیتوکمیکال‌های فعال در این دانه گیاهی می‌توانند منجر به کنترل اشتها و بهبود سوخت‌وساز بدن و در نهایت کاهش چربی بدن شوند. با این حال لاغری با سیاه دانه باید به عنوان روشی مکمل و در کنار تغذیه صحیح و تمرینات ورزشی منظم در نظر گرفته شود.

خواص سیاه دانه برای لاغری

خواص سیاه دانه برای لاغری

هر یک قاشق سوپ‌خوری از سیاه دانه دارای ۴۵ کالری انرژی است. این دانه منبع غنی از کلسیم، آهن، زینک، مس، فولیک اسید، تیامین، فسفر و نیاسین است. از جمله مهم‌ترین خواص سیاه دانه برای لاغری عبارتند از:

مقاله پیشنهادی:بهترین زمان وزن کشی چه موقعی است؟

۱.کاهش فشار خون و کلسترول

برخی از تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد سیاه دانه می‌تواند در مواردی منجر به کاهش فشار خون شود. همچنین در یک مطالعه انجام شده مشخص گردید خانم‌هایی که در دوران رژیم کاهش وزن، سیاه دانه را به عنوان یک مکمل گیاهی در طی دوره مصرف نمودند، با کاهش کلسترول بهتری نسبت به گروه دیگری که از سیاه دانه استفاده نکرده‌اند، روبه‌رو شده‌اند.

۲. کاهش قند خون

مصرف سیاه دانه در افراد مبتلا به دیابت نوع-۲ می‌تواند باعث کاهش سطح قند خون و همچنین پیش‌گیری از ابتلا در افراد سالم در آینده شود. مطالعات نشان داده اثربخشی این دانه بر تنظیم قند خون و میزان هموگلوبین بدن پس از ۱-۳ ماه مصرف منظم ظاهر می‌شود.

۳. لاغری و کاهش وزن

ترکیبات فعال موجود در سیاه دانه می‌تواند در برخی افراد منجر به بهبود سوخت‌وساز بدن شود. تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است مصرف این دانه به عنوان یک مکمل در کنار رعایت رژیم غذایی منجر به کاهش چربی‌های بدن شود.

مهم ترین تاثیرات دویدن برای لاغری چیست؟

فواید روغن سیاه دانه برای لاغری

فواید روغن سیاه دانه برای لاغری

سیاه دانه به شیوه‌های مختلفی استفاده می‌شود. در این میا روغن سیاه دانه به عنوان ماده‌ای مفید برای بهبود سلامت بدن و لاغری معرفی شده‌است. در ادامه به تعدادی از خواص این روغن اشاره می‌کنیم:

۱.کنترل دیابت

به گفته‌ی برخی متخصصان حوزه پزشکی روغن سیاه دانه می‌تواند به میزان قابل توجهی باعث کاهش سطح قند خون ناشتا و سطح هموگلوبین A1C شود.

۲. کاهش وزن

روغن سیاه دانه می‌تواند نقش موثری در سرکوب اشتها ایفا کند. از سوی دیگر ترکیب این روغن با رژیم کم کالری می‌تواند باعث بهبود شاخص توده بدنی و کاهش اشتها شود.

رژیم جنرال موتورز چیست و چگونه سبب لاغری می‌شود؟

۳. بهبود گوارش

تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد روغن سیاه دانه دارای ترکیبات ویژه‌ای است که می‌تواند با باکتری هلیکوباکتر پیلوری، عفونتی که منجر به بروز زخم معده، التهاب دستگاه گوارش و سرطان معده می‌شود، مبارزه کند. همچنین این روغن می‌تواند باعث بهبود نارحتی های گوارشی مانند نفخ، سوءهاضمه و در نهایت هضم بهتر غذا شود.

۴. کاهش فشار خون

یکی دیگر از خواص روغن سیاه دانه، کاهش فشار خون است. تحقیقات نشان داده افرادی که روزانه ۲.۵ میلی‌لیتر روغن سیاه دانه مصرف می‌کنند، فشارخون در بدن آن‌ها با کاهش چشم‌گیری همراه بوده‌است.

۵. کاهش کلسترول

به گفته‌ی برخی محققان روغن سیاه دانه می‌تواند منجر به کاهش چربی و کلسترول شود. در طی یک مطالعه انجام شده مشخص شد، افرادی که به مدت ۶ هفته، روزانه پس از صبحانه ۲ قاشق چای‌خوری روغن سیاه دانه را مصرف کرده‌اند، سطح کلسترول LDL که به عنوان کلسترول بد شناخته می‌شود، در بدن آن‌ها با کاهش قابل توجهی همراه بوده‌است.

۶. کاهش اشتها

یکی از تاثیرات روغن سیاه دانه برای لاغری ، تاثیر آن بر کنترل و کاهش اشتها است. مقاله‌ای منتشر شده در ارتباط با این ادعا نشان می‌دهد زنانی که به مدت هشت هفته از مکمل روغن سیاه دانه در دوران کاهش وزن و رژیم‌های لاغری خود استفاده کرده‌اند، با کاهش اشتهای مطلوبی مواجه شدند.

۷. افزایش متابولیسم

متابولیسم یکی از فرآیندهای طبیعی بدن بوده که منجر به تبدیل غذای دریافتی به انرژی لازم برای هضم و جذب غذا، تنفس و سایر کارکردهای بدن می‌شود. یکی از نکات کلیدی در لاغری و کاهش وزن، افزایش متابولیسم یا سوخت‌وساز بدن است. بر اساس تحقیقات انجام شده روغن سیاه دانه به خوبی می‌تواند بر روی افزایش سوخت‌وساز موثر باشد. مطالعه‌ای انجام شده بر روی ورزشکاران نشان داده ورزشکارانی که به صورت منظم برای ۴ هفته از مکمل روغن سیاه دانه در برنامه غذایی خود استفاده کرده‌اند، میزان مصرف انرژی در بدن آن‌ها افزایش یافته است. این روغن همچنین می‌تواند منجر به افزایش حساسیت به انسولین و کاهش استرس اکسیداتیو شود؛ استرس اکسیداتیو واکنشی است که در طی آن بدن دچار عدم تعادل متابولیک و در نهایت افزایش وزن می‌شود.

برای لاغری سیاه دانه را به چه روشی مصرف کنیم؟

برای لاغری سیاه دانه را به چه روشی مصرف کنیم؟

طب سوزنی برای لاغری در چه نقاطی از بدن انجام می شود؟

برای لاغری شکم با سیاه دانه می‌توان این دانه گیاهی را به روش‌های مختلفی مصرف کرد. دو نمونه از موثرترین روش‌ها در ادامه آورده شده‌است:

پودر سیاه دانه

  • برای تهیه پودر سیاه دانه باید آن را به برشته کرده و سپس آسیاب کنید.
  • برای بهره‌مندی از خواص سیاه دانه برای لاغری می‌توان این پودر را یک‌بار در روز با آب گرم مخلوط و میل کرد. می‌توانید به نوشیدنی خود لیمو یا کمی عسل هم بیفزایید.
  • پودر سیاه دانه را می‌توان در پخت کیک، نان، اوتمیل، اسموتی، سوپ و بسیاری از غذاهای دیگر استفاده کرد.

روغن سیاه دانه

  • می‌توانید روزانه یک فنجان ماست، یک لیوان دوغ یا کمی کشک را با نصف قاشق چای‌خوری روغن سیاه دانه مخلوط و میل کنید.

نوشیدنی روغن سیاه دانه

  • نوشیدن روزانه یک لیوان مخلوط آب گرم، روغن سیاه دانه، دارچین و عسل می‌تواند منجر به کاهش وزن شود. برخی از تحقیقات این روش را برای لاغری شکم با سیاه دانه موثر می‌دانند. البته به دلیل وجود عسل در این ترکیب، نباید در مصرف آن زیاده‌روی شود، زیرا احتمال افزایش قند را به همراه دارد.

کپسول روغن سیاه دانه

  • امروزه روغن سیاه دانه به صورت کپسول‌های خوراکی هم به فروش می‌رسد. کسانی که تحمل طعم تلخ روغن سیاه دانه را ندارند، می‌توانند برای بهره‌مندی از خواص سیاه دانه برای لاغری این کپسول را با توجه به میزان و روش مصرفی درج شده بر روی آن، مصرف کنند.

میزان مصرف سیاه دانه برای لاغری

از فواید کنجد برای لاغری و کاهش وزن، وجود پروتئین در آن است

میزان مصرف سیاه دانه برای لاغری

به طور کلی برای تعیین میزان مصرف روغن سیاه دانه یا سیاه دانه برای لاغری توصیه می‌شود با پزشک تغذیه مشورت کنید. زیرا سن، بیماری‌های زمینه‌ای و وضعیت سلامت بدن می‌تواند در تعیین میزان دوز مصرف موثر باشد. با این حال با توجه به تحقیقات انجام شده مصرف ۱-۲ قاشق چای‌خوری روغن سیاه دانه به صورت روزانه برای بسیاری از بزرگسالان ضرری به همراه ندارد.

لاغری موضعی با سیاه دانه امکان‌پذیر است؟

واقعیت این است که برای لاغری و چربی‌سوزی، لاغری موضعی تقریبا غیرممکن است. زمانی که در رژيم‌های لاغری و کاهش وزن هستید، چربی‌سوزی به طور کلی و از تمام قسمت‌های بدن انجام می‌شود. اما این‌که در کدام بخش‌های بدن این اتفاق سریع‌تر انجام شود، معمولا به ژنتیک افراد وابسته است. از این رو لاغری شکم با سیاه دانه امکان‌پذیر بوده اما تنها در ناحیه شکم نخواهدبود. رعایت تغذیه و افزودن سیاه دانه به برنامه لاغری، منجر به چربی‌سوزی از تمام نقاط بدن می‌شود.

لاغری هفت روزه با سیاه دانه امکان پذیر است؟

لاغری هفت روزه با سیاه دانه امکان پذیر است؟

بهترین رژیم لاغری دنیا چه ویژگی هایی دارد؟

لاغری هفت روزه با سیاه دانه یکی از ادعاهای مطرح شده و اغراق‌آمیز درباره این دانه گیاهی است. از خواص سیاه دانه برای لاغری نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. این دانه گیاهی سرشار از فوایدی اثربخش برای چربی‌سوزی و کاهش وزن است. اما اثرات این دانه گیاهی پس از چند هفته مصرف مداوم مشخص می‌شود و معمولا در طی یک هفته، کاهش اشتها جزو اثرات قابل توجه در مقایسه با سایر تاثیرات آن است. از این رو ادعای لاغری سریع با سیاه دانه در یک هفته امکان‌پذیر نیست.

بررسی مضرات احتمالی لاغری با سیاه دانه

معمولا مصرف سیاه دانه در بسیاری از افراد عوارض جانبی ندارد. با این حال ممکن است در برخی افراد منجر به بروز اختلالات گوارشی، تهوع، استفراغ و نفخ شود. افرادی که خون‌ریزی در بخشی از بدن خود دارند، باید در مصرف سیاه دانه احتیاط کنند زیرا می‌تواند باعث افزایش خون‌ریزی شود. یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی سیاه دانه اختلال دارویی است. از این رو افرادی که به توصیه‌ی پزشک خود از داروهای دیگری استفاده می‌کنند باید پیش از مصرف سیاه دانه با پزشک مشورت کنند.

چه کسانی نباید سیاه دانه مصرف کنند؟

خانم‌های باردار و مادرانی که در دوران شیردهی به نوزادشان هستند، باید پیش از مصرف سیاه دانه با پزشک خود مشورت کنند. زیرا در برخی مطالعات گفته شده روغن سیاه دانه ممکن است باعث گرفتگی رحم و در نهایت سقط جنین در زنان باردار شود. افراد مبتلا به دیابت هم برای تعیین دوز میزان مصرف سیاه دانه باید با پزشک خود مشورت کنند.

جمع‌بندی

افرادی که در دوران کاهش وزن هستند می‌توانند از خواص سیاه دانه برای لاغری بهره‌مند شوند. مصرف این دانه گیاهی در کنار برنامه تغذیه و تمرین صحیح می‌تواند منجر به بهبود فرآیند چربی‌سوزی، افزایش متابولیسم، کاهش کلسترول و کاهش اشتها شود. سیاه دانه علاوه بر خواص لاغری برای ارتقای سطح سلامت بدن هم مفید بوده و برای دیابت، کاهش فشار خون و بهبود دردهای مفصلی هم عملکرد رضایت‌بخشی دارد.

3.6/5 - (115 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا