تغذیهتناسب اندام

معرفی 10 تا از بهترین رژیم لاغری دنیا 2023

همان طور که می دانید، رژیم های بسیار زیادی وجود دارند که آنها را بهترین رژیم لاغری دنیا می دانند. اما با کمی تفکر، می توانیم به این پی ببریم که این رژیم ها، نه تنها فایده ای برای لاغری ما ندارند، بلکه باعث آسیب رساندن به بدن نیز می شوند. شما برای اینکه یک رژیم سالم و خوب داشته باشید، باید تحقیقات زیادی را انجام دهید؛ همین طور بهتر است که از گرفتن رژیم های سر خود بپرهیزید و با مراجعه به یک دکتر تغذیه خوب، به لاغری و رسیدن به تناسب اندام خود کمک کنید.

گاهی اوقات، متخصصین تغذیه نیز از آگاهی کافی برخوردار نیستند و نمی توانند رژیم سالم و مناسبی را برای شما انتخاب کنند. در این صورت، شما باید بهترین رژیم های لاغری دنیا را بشناسید و با استفاده از آنها، به کاهش وزن خود کمک کنید. این رژیم ها، توسط بهترین پزشک ها تأیید شده اند که باعث می شود، شما با خیال راحت تری از آنها استفاده کنید. اما برای پیروی کردن از بهترین رژیم های لاغری در دنیا هم بهتر است که یک پزشک خوب و قابل اعتماد پیدا کرده و نزد ایشان بروید.

معرفی بهترین رژیم لاغری دنیا 2023

با تحقیق و کاوش متخصصین تغذیه، هر ساله بهترین رژیم های لاغری دنیا تغییر می کنند و ممکن است چیزی که امسال با عنوان بهترین معرفی شده، در سال بعد با عنوان بدترین و مضرترین به شما معرفی شود. به همین دلیل، ما به معرفی بهترین و مؤثرترین رژیم لاغری در دنیا در سال 2023 می پردازیم. شما با استفاده از این رژیم های غذایی، می توانید تا حد زیادی لاغر شوید و سایز و اندازه دلخواه خود را به دست آورید. برای شناخت بهترین رژیم لاغری دنیا که برای بدن انسان ضرری نداشته باشد، تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

مقاله پیشنهادی: بهترین پت شاپ های تهران

معرفی بهترین رژیم لاغری دنیا 2023

1. رژیم کم کربوهیدرات

رژیم کم کربوهیدرات را می توان بهترین رژیم لاغری دنیا 2023 معرفی کرد. کسانی که رژیم کم کربوهیدرات را انتخاب می کنند، قصد کاهش وزن، افزایش سلامتی خود و به حداقل رساندن خطرات ممکن، برای مبتلا شدن به بیماری های مرتبط با چاقی را دارند. رژیم کم کربوهیدرات، از انعطاف پذیری بسیار زیادی برخوردار است که شما با استفاده از آن، می توانید با توجه به هدفتان، میزان کربوهیدرات های دریافتی خود را تنظیم کنید.

در این رژیم، مقدار خیلی زیادی از مرغ، گوشت، ماهی، میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ، مغزها و چربی ها وجود دارند که موجب وارد نشدن هر گونه آسیبی به بدنتان می شوند؛ زیرا بدن تمامی ویتامین ها و مواد ضروری خود را دریافت می کند. مقدار کمی از غذاهای فرآوری شده، انواع قندها و نشاسته نیز از دیگر موادی هستند که در رژیم های کم کربوهیدرات وجود دارند؛ زیرا بدن علاوه بر پروتئین، به چربی و قند هم نیاز دارد. میزان کربوهیدراتی که شما در این رژیم دریافت می کنید، 100 تا 150 گرم است.

2. رژیم مدیترانه ای

یکی دیگر از رژیم های پر طرفدار این روزها، رژیم مدیترانه ای است که افراد زیادی از آن استفاده می کنند. رژیم مدیترانه ای نان، بهترین رژیم لاغری در دنیا به شمار می رود که برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات قلبی، مناسب هستند. در رژیم مدیترانه ای، بابد به مقدار فراوان از سبزیجات و میوه ها استفاده کنید. همچنین بهتر است که لبنیات، ماهی و حبوبات را در کنار روغن زیتون اصل بخورید.

مقاله پیشنهادی:قرص امگا 3 و لاغری

رژیم مدیترانه ای

در این نوع رژیم، غلات سبوس دار که کربوهیدرات بسیاری را درون خود جای داده اند، ممنوع بوده و بر خلاف رژیم قبلی، باید مصرف ماهی های چرب خود را افزایش داده و از خوردن گوشت قرمز بکاهید. همچنین در رژیم مدیترانه ای، باید به جای چربی هایی مانند کره، از روغن زیتون استفاده کنید. این رژیم پر طرفدارترین رژیم غذایی محسوب می شود و استفاده از آن، می تواند برایتان فواید زیادی داشته باشد و شما را به هدفتان نزدیک تر کند.

3. رژیم فاقد گلوتن

رژیم فاقد گلوتن، یکی دیگر از بهترین رژیم لاغری دنیا به شمار می رود که تأثیر خوبی بر بدن و کاهش وزن انسان می گذارد. لازم است بدانید که رژیم فاقد گلوتن، مناسب کسانی بوده که نمی توانند گلوتن موجود در گندم و جو را تحمل کنند؛ به همین دلیل با استفاده از این رژیم که بر منابع تغذیه ای که به صورت طبیعی هیچگونه گلوتنی ندارند تأکید می کند، می توانید مشکلات خود را به حداقل برسانید. توجه داشته باشید که تنقلاتی که فاقد گلوتن هستند، هنوز هم تنقلات محسوب شده و مصرف آنها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

4. رژیم غارنشینی

یکی دیگر از رژیم هایی که با استفاه از آن می توانید به لاغری و تناسب اندام برسید، رژیم غارنشینی است که یکی از بهترین و سریع ترین رژیم لاغری دنیا شمار می رود. رژیم غارنشینی، یکی از مؤثرترین و محبوب ترین رژیم ها است که دسته ای از افراد، این رژیم را پائلو نیز می نامند. رژیم غارنشین یا پائلو، بر غذاهای فرآوری نشده تمرکز ویژه ای دارد و همین طور تأکید می کند که از غذاهایی استفاده کنید که با بدن سازگاری داشته باشند. از فواید این رژیم می توان به کاهش وزن، بهبود عوامل مضر برای سلامتی و کاهش قند خون اشاره کرد.

خواص سیاه دانه برای لاغری چیست؟

رژیم غارنشینی

نمی توان به صورت دقیق گفت که رژیم غارنشینی رژیم کم کربوهیدراتی است؛ اما می توان گفت که تلاش می کند که به سمت آن قدم بردارد. اگر قصد استفاده از این رژیم را دارید، باید در برنامه غذایی روزانه خود، مقدار زیادی از گوشت های دریایی، سبزیجات و مغزها را قرار دهید. در رژیم غارنشینی، به هیچ عنوان نباید از موادی مانند شکر، محصولات لبنی، غلات و شکر استفاده شود.

5. رژیم وگان

کسانی که تا به حال از رژیم وگان استفاده کرده اند، می گویند که این رژیم، بهترین رژیم لاغری دنیا است. در دهه گذشته، رژیم وگان شهرت و محبوبیت بسیار زیادی یافت؛ زیرا بیشتر کسانی که از آن استفاده کرده اند، نتیجه فوق العاده و بی نظیری گرفته اند. این رژیم هم مانند رژیم های قبلی، باعث تأثیرات خوبی مانند کاهش فشار خون، کاهش وزن و بهبود سلامت قلب می شود.

اگر قصد استفاده از این رژیم را دارید، باید تمامی محصولات حیوانی را از برنامه غذایی خود حذف کرده و سبزیجات را اولویت غذاهای خود قرار دهید. رژیم وگان، معمولا تأثیر گذاری خیلی قوی و سریعی دارد؛ به طوری که شما در مدت زمان کمی می توانید مقدار زیادی کاهش وزن داشته باشید.

رژیم وگان

پیشنهاد لنداسپا: زنیان برای لاغری و کاهش وزن

6. رژیم کتوژنیک

یکی دیگر از رژیم هایی که قصد معرفی آن را داریم، رژیم غذایی کتوژنیک است که جزء بهترین ها به شمار می رود. در این نوع رژیم، شما به هیچ عنوان نمی توانید از غذاهای پر چرب و با کربوهیدرات کم استفاده کنید. هدف رژیم کتوژنیک، این است وزن انسان پایین نگه داشته شود تا بدن، به یک وضعیت متابولیکی به اسم کتوز برسد.

هنگامی که بدن به وضعیت کتوز می رسد، میزان انسولین موجود در خون کاهش می یابد و بدن مقدار زیادی از چربی هایی که ذخیره کرده را آزاد می کند و سپس این چربی ها، به کتون تبدیل می شوند. کتون، یکی دیگر از مولکول های موجود در آب است که توانایی رد شدن از سد خونی مغز و تأمین انرژی آن را دارد. این رژیم را معمولا در 50 روز و در مواقعی بین 20 تا 30 روز انجام می دهند و در آن، از غذاهای پر پروتئین و پر چرب استفاده می شود. از فواید رژیم کتوژنیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان صرع
 • بهبود اختلالات عصبی
 • بهبود مشکلات متابولیکی مانند نوع 2
رژیم کتوژنیک

طرز تهیه شام رژیمی چگونه است

7. رژیم اتکینز

لیست بهترین رژیم لاغری دنیا را با رژیم اتکینز ادامه می دهیم. رژیم غذایی اتکینز، به عنوان معروف ترین برنامه غذایی کم کربوهیدرات شناخته می شود. این رژیم با سایر رژیم هایی که پیش از این برایتان بیان کردیم تفاوت زیادی دارد. در رژیم غذایی اتکینز، شما آزاد هستید که از چربی زیاد و پروتئین زیاد استفاده کنید؛ در صورتی که سایر رژیم ها، مصرف چربی و کربوهیدرات ها را ممنوع یا کم می کنند. به صورت کلی، در این رژیم غذایی، شما باید 4 مرحله را بگذرانید. در زیر، این مراحل را برای شما توضیح خواهیم داد:

 1. به مدت 2 هفته، نباید بیشتر از 20 گرم کربوهیدرات مصرف کنید. نام این مرحله القا است.
 2. آرام آرام مواد خوراکی مانند سبزیجات، میوه و آجیل را که از مقدار کمی کربوهیدرات برخوردار هستند را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. این مرحله را متعادل سازی نام گذاری کرده اند.
 3. هنگامی که به وزن مورد نظر خود نزدیک شدید، میزان کربوهیدرات مصرفی خود را افزایش دهید تا بتوانید به خوبی وزنتان را کنترل کنید. به این مرحله تنظیم دقیق می گویند.
 4. در مرحله آخر، شما باید به اندازه که بدنتان نیاز دارد، از کربوهیدرات های سالم استفاده کرده و تلاش کنید که وزن خود را ثابت نگه داشته و به وزن قبلا خود بر نگردید. نام مرحله آخر رژیم اتکینز را نگهداری گذاشته اند.
 رژیم اتکینز

8. رژیم فستینگ

اکنون به سراغ یکی از پر طرفدارترین و بهترین رژیم لاغری دنیا می رویم. همان طور که از نام این رژیم مشخص است، شما کاهش وزن خیلی سریعی را در پی خواهید داشت. در رژیم فستینگ، شما مانند یک فرد روزه دار، باید از خوردن غذا خودداری کنید. معمولا کسانی که از این رژیم استفاده می کنند، بین 12 تا 24 ساعت آن را انجام می دهند؛ یعنی به مدت 12 تا 24 ساعت و حتی در مواردی بیشتر، شما نباید غذایی بخورید. رژیم های فستینگ، انواع مختلفی دارند؛ در گاهی اوقات نباید از غذا استفاده کرده و در برخی موارد، نیابد نوشیدنی خورد.

مردم مختلف از تمامی کشورها، از رژیم فستینگ استفاده می کنند. لازم است بدانید که این نوع رژیم، فواید بسیار زیادی برای بدن انسان دارد که باعث جلوگیری از خطرات احتمالی می شود. خطراتی که با رژیم فستینگ از بین می روند، عبارت اند از:

 • کاهش وزن
 • بهبود کلسترول
 • بهبود فشار خون
 • بهبود سطح گلوکز
 • بهبود حساسیت به انسولین
 • تقویت روحیه

9. رژیم لاغری دش

رژیم لاغری دش، از دیگر رژیم هایی به شمار می رود که افراد زیادی را به سمت خود جلب کرده است. واژه دش، از عبارت رژیم غذایی برای رفع فشار خون گرفته شده و افراد فشار خونی، بهترین کاندیدهای این رژیم غذایی هستند؛ زیرا از نظر علمی ثابت شده که رژیم غذایی دش، برای بهبود بیماری افراد فشار خونی مفید است.

رژیم لاغری دش

البته با رعایت این رژیم، می توانید به لاغری و تناسب اندام نیز برسید. در رژیم دش، شما موادی مانند میوه ها، سبزیجات، لبنیات کم چرب، غلات کامل، دانه های روغنی، پروتئین های کم چرب و حبوبات را می توانید مصرف کنید. البته باید مقدار استفاده از گوشت قرمز و خوراکی های شیرین و پر کالری را کاهش دهید. برای وعده و میان وعده های خود، می توانید از موادی که پیش از این برایتان نام بردیم استفاده کنید؛ زیرا این مواد خوراکی، کاملا حجیم و سیر کننده هستند.

10. رژیم زون

لیست بهترین رژیم لاغری دنیا را با معرفی رژیم زون، به پایان می رسانیم. رژیم زون، رژیمی است که در دهه 70 میلادی توسط دکتر بری سیرز نوشته شد. بری سیرز، این رژیم را به کسانی که از رژیم های کالری شمار و تکراری خسته شده و نتیجه ای نگرفته بودند، پیشنهاد داد. در این رژیم، افراد پیرو دستورالعمل های خاصی هستند؛ به طوری که باید روزانه 30 درصد چربی، 30 درصد پروتئین و 40 درصد کربوهیدرات مصرف کنند.

کربوهیدرات هایی که در این رژیم غذایی استفاده می کنند، باید شاخص گلیسمی پایینی داشته باشند؛ زیرا موجب آزاد شدن قند در خون می شوند. این امر نیز لاغری را در پی دارد؛ زیرا شما مدت زمان بیشتری را احساس سیری می کنید. پروتئین هایی که در رژیم زون مصرف می شوند، باید کاملا بدون چربی باشند و شرط مصرف 30 درصد چربی، اشباع نبودن آن است.

رژیم زون

سخن نهایی

در این مقاله از لنداسپا، معروف ترین رژیم های لاغری دنیا را شناختید. پیروی از این رژیم ها، تا حد زیادی باعث کمک به بهبود عملکرد بدنتان و کاهش وزن شما می شوند. توجه کنید که اگر خودتان به صورت سر خود رژیم بگیرید، مشکلاتی مانند شل شدن پوست و ریزش شدید مو به سراغتان خواهد آمد؛ به همین دلیل، حتما باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید تا با توجه به وضعیتتان، نوع بهترین رژیم لاغری دنیا را برای شما مشخص کنند.

در این صورت، خطراتی مانند ریزش مو و شل شدن پوست شما را تهدید نمی کنند. همچنین به هیچ عنوان نباید در کوتاه مدت، کاهش وزن زیادی داشته باشید؛ زیرا شلی و افتادگی پوست، باعث می شود احساس بدی پیدا کنید. پس با ورزش مرتب و رژیم غذای مناسب، می توانید وزن خود را کاهش دهید تا بدنتان هیچ آسیبی نبیند.

3.1/5 - (15 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا