سلامتماساژ درمانیماساژ صورت

15 مورد از فواید ماساژ صورت را بشناسید

آیا با فواید ماساژ صورت آشنایی دارید؟ ممکن است شما نیز با ماساژ صورت توسط اینفلوئنسرها یا بلاگرهای زیبایی آشنا شده باشید که معمولاً روتین پوستی خود را به همراه این ماساژ معرفی می‌کنند. اما آیا ماساژ صورت تنها به بخش کوچکی از روتین پوستی محدود می‌شود یا فواید بیشتری برای سلامت و زیبایی پوست شما به همراه دارد؟ ما اینجا هستیم که تمامی فواید ماساژ صورت را به شما عزیزان معرفی کنیم تا این نوع ماساژ را به طور جدی و منظم اجرا کنید و از تمامی فواید آن بهره ببرید.

ماساژ صورت چیست؟

ماساژ صورت شامل تکنیک‌ها و حرکات خاصی است که به کمک انگشتان دست یا ابزار مخصوص ماساژ، برای اهداف سلامتی و زیبایی پوست صورت استفاده می‌شود. فواید ماساژ صورت بسیار زیاد است. به طوری که مشکلات شدید پوستی تنها با چند جلسه ماساژدرمانی حرفه‌ای صورت از بین می‌روند. ماساژ صورت انواع مختلفی دارد که هرکدام شامل تکنیک‌ها یا ابزارهای منحصربه‌فردی هستند. اگر می‌خواهید بیشتر با ماساژ صورت آشنا شوید بهتر است به مقاله لنداسپا در رابطه با ماساژ صورت سری بزنید.

ماساژ صورت چیست؟

فواید ماساژ صورت

همان‌طور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، هر نوع از ماساژ صورت برای اهداف خاص زیبایی یا سلامت پوست به کار می‌روند. از مهم‌ترین فواید ماساژ صورت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. جریان خون را در پوست صورت افزایش می‌دهد

از اولین نتایج و فواید ماساژ صورت می‌توان به افزایش و بهبود گردش خون در بافت پوست صورت اشاره کرد. استفاده از انواع ماساژ صورت چنین نتیجه‌ای را به همراه دارد. اما، ماساژ صورت با غلتک و رولرها تأثیر بیشتری در افزایش گردش خون در پوست می‌گذارند. طبق تحقیقاتی در سال 2018، مشخص شد که پس از 4 هفته، روزانه تنها با 5 دقیقه ماساژ صورت با غلتک یا رولر، وضعیت ظاهری پوست افراد به دلیل افزایش گردش خون و پخش گرما در بافت پوست، بهبود یافته است.

بهترین روغن برای ماساژ صورت چیست؟ با این بلاگ همراه باشید

فواید ماساژ صورت

2. جای زخم و اسکار را بهبود می‌بخشد

اگر بر روی پوست صورت خود جای زخم و اسکار دارید و از این بابت ناراحت هستید، باید بدانید که یکی از فواید ماساژ صورت بهبود زخم و اسکارهای اولیه و خفیف است. ماساژ صورت با شل کردن و نرم کردن بافت اطراف زخم، به صاف‌شدن و بهبود آن کمک می‌کند. همچنین باید بدانید که اگر جای زخم پس از مدتی دچار سوزش، خارش یا پوسته‌پوسته می‌شود، با چند جلسه ماساژ صورت می‌توانید تمامی این مشکلات را بر طرف کنید. توجه داشته باشید ماساژ صورت هنگامی در بهبود زخم مؤثر است که جای زخم جدید و خفیف باشد، در صورتی که زخمی کهنه و عمیق دارید بهتر است در کنار بهره‌بردن از فواید ماساژ صورت، برای رفع کامل جای زخم از روش‌های درمانی؛ مانند نیدلینگ، درم ابریژن یا لیزر پوست برای لایه‌برداری استفاده کنید.

فواید ماساژ صورت

3. به جوانسازی پوست کمک می‌کند

یکی از اصلی‌ترین کاربردها و  فواید ماساژ صورت و زیبایی، کاهش علائم پیری و جوانسازی پوست است. همان‌طور که اشاره کردیم، ماساژ پوست صورت اگر به روش درست و به طور منظم اجرا شود، گردش خون را در پوست افزایش می‌دهد. هرچه گردش خون بهتر باشد، مواد مغذی و اکسیژن راحت‌تر به سلول‌های پوستی منتقل می‌شوند. در نتیجه، عملکرد کلاژن‌سازی بهبود می‌یابد و به این ترتیب، چین و چروک، لک‌های تیره و سایر مشکلات پوستی که به دلیل ضعف عملکرد کلاژن سازها ایجاد شده‌اند، رفته‌رفته محو خواهند شد.

جوانسازی پوست از فواید ماساژ صورت

4. خشکی پوست را بهبود می‌بخشد

انواع روش‌های مختلفی برای ماساژ صورت وجود دارد. یکی از این روش‌ها، ماساژ پوست صورت با روغن‌های طبیعی مانند روغن نارگیل، بادام، ویتامین E و روغن زیتون است. همچنین امروزه بسیاری از محصولات بهداشتی، مخصوص بر ماساژ صورت تولید می‌شوند. اگر پوستی خشک و شکننده دارید، بهتر است با استفاده از این روش پوست خود را ماساژ دهید. بسیاری از مشکلات پوستی ناشی از خشکی شدید پوست است. عواملی مانند استرس، کمبود آبرسانی، مصرف بیش از حد الکل و دخانیات و سایر عوامل مضر محیطی منجر به خشکی پوست می‌شوند. رفع خشکی پوست از فواید ماساژ صورت با روغن و انواع آب‌رسان‌ها به شمار می‌رود و شما می‌توانید در طی چند هفته با ماساژ شبانه پوست صورت خود، خشکی پوست را کاهش داده و پوستی نرم و لطیف داشته باشید.

ماساژ صورت با یخ یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن التهاب، قرمزی و خارش پوست می‌باشد. برای آموزش این ماساژ این بلاگ را مطالعه نمایید

کاهش خشکی پوست

5. عضلات صورت را تقویت می‌کند

بسیاری از افراد، به دلیل نگرانی و استرس زیاد، تنش‌های خود را به‌صورت فیزیکی، با اخم‌کردن، فشاردادن فک و یا جمع‌کردن پیشانی نشان می‌دهند که البته همه اینها واکنش‌های ناخودآگاه است؛ اما به مرور زمان منجر به افزایش خطوط صورت می‌شود. عضلات صورت به دلیل انقباضات و تنش‌هایی که اشاره کردیم، پس از مدتی در حالت منقبض می‌مانند. ماساژ روزانه صورت، با باز کردن عضلات و کاهش تنش، از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند. همچنین با تکرار ماساژ به تقویت ماهیچه‌های صورت کمک می‌کنید و باعث این می‌شوید که پوست صورت شما حالتی سفت و منسجم داشته و از افتادگی آن با افزایش سن جلوگیری شود.

تقویت عضلات صورت از فواید ماساژ صورت

6. سموم پوستی را دفع می‌کند

زندگی در محیط آلوده شهری، رادیکال‌های آزاد، آلودگی‌های محیطی و رژیم نامناسب همگی موجب افزایش سموم در بافت پوستی شما، کاهش عملکرد سلول‌ها، پرشدن منافذ و ایجاد آکنه‌های میکروبی می‌شوند. یکی از فواید ماساژ صورت و زیبایی تخلیه لنف است. خروج سموم از غدد لنفاوی و دفع آنها به سلامت پوست شما کمک می‌کند و پس از مدتی متوجه خواهید شد که پوستی صاف، بدون آکنه، بدون لک و شاداب دارید.

در این بلاگ با  ماساژ صورت برای جلوگیری از افتادگی پوست آشنا شوید

دفع سموم از فواید ماساژ صورت

9. پف چشم و صورت را کاهش می‌دهد

از خواص ماساژ صورت کاهش پف چشم را نیز در نظر داشته باشید.  یکی از مشکلات رایج افراد هنگام بیدارشدن از خواب، مواجه شدن با پف شدید پلک و صورت است. برخی از درمان سریع و لحظه‌ای برای این امر استفاده می‌کنند تا برای رفتن به سرکار یا دانشگاه، چهره‌ای بادکرده نداشته باشند. استفاده بیش از حد از نمک و داشتن رژیم غذایی ناسالم یکی از دلایل پف صورت است. همچنین احتباس مایعات در لایه‌های پوستی منجر می‌شود چهره شما گرد و تپل به نظر برسد. اگر به‌صورت منظم و روزانه صورت خود را ماساژ دهید، می‌توانید به کاهش پف صورت و تخلیه آب میان‌بافتی کمک کنید.

فواید ماساژ صورت

10. کمک می‌کند تا محصولات پوستی بهتر جذب شوند

همان‌طور که اشاره کردیم یکی از اصلی‌ترین فواید ماساژ صورت، افزایش گردش خون و نرم شدن بافت پوستی است. با گرم و نرم شدن پوست در حین ماساژ، سلول‌های پوستی شما آماده دریافت مواد مغذی و محصولات مفید هستند. اگر می‌خواهید تأثیر محصولات زیبایی پوست صورت خود را دوچندان کنید و به تغذیه بهتر پوست کمک کنید، پیش از استفاده از محصولات زیبایی حداقل به مدت 5 دقیقه پوست صورت خود را ماساژ دهید. شما همچنین می‌توانید برای تغذیه بهتر پوست، در حین ماساژ از روغن‌های ضروری یا محصولات مخصوص استفاده کنید.

خواص ماساژ صورت

11. موجب آرامش می‌شود

علاوه بر فواید زیبایی و سلامت پوستی، از فواید ماساژ صورت می‌توان به کاهش استرس و افزایش آرامش اشاره کرد. شما پس از تنها یک بار ماساژ صورت متوجه خواهید شد که چگونه این ماساژ، خستگی روزانه را از بدن شما می‌گیرد و به شما آرامش می‌بخشد. علاوه بر در نظر گرفتن فواید زیبایی، بهتر است برای کاهش تنش‌های عاطفی، استرس و دغدغه، از ماساژ صورت بهره ببرید.

فواید ماساژ صورت

ماساژ صورت برای لاغری یکی از راهکارهای بی‌ضرر و البته بلندمدت برای لاغر کردن صورت است. برای آموزش این ماساژ، این بلاگ را مطالعه نمایید.

12. احتقان سینوسی را برطرف می‌کند

احتقان بینی و سینوس، یکی از مشکلت رایجی است که در فصل سرما افراد را آزار می‌دهد. همچنین، هرچه شدت این احتقان بیشتر باشد، ممکن است به سردردهای شدید دچار شوید. این سردردها گاهی اوقات آن‌قدر شدت می‌گیرند که افراد را از انجام امور عادی روزانه نیز عاجز می‌کنند. از فواید ماساژ صورت می‌توان به تخلیه سینوس و بینی اشاره کرد. اگر دچار گرفتگی بینی یا مجاری سینوسی شده‌اید، در کنار استفاده از شوینده‌های بینی، می‌توانید از ماساژ صورت بهره ببرید. ماساژ صورت مخاط احتباسی را شکسته و با تخلیه این مخاط به کاهش درد و تنفس بهتر کمک می‌کند. البته باید توجه کنید که اگر با اجرا ماساژ نیز از دردهای سینوسی خلاص نشدید، ممکن است این مشکل، نشانه‌ای از بیماری‌های عفونی بوده باشد که در این صورت بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

برطرف کردن احتقان سینوسی

13. در رفع کبودی و گودی زیر چشم مؤثر است

ممکن است شما هم از آن دسته از افرادی باشید که سیاهی و گودی زیر چشم بسیار نمایانی دارند. شما می‌توانید با استفاده از غلتک‌های ماساژ، روزانه پیش از خواب یا چند ساعت قبل از آنکه به‌ قرار ملاقات یا مهمانی خود برسید، ناحیه زیر چشم را به‌آرامی ماساژ دهید. کاهش کبودی زیر چشم از فواید ماساژ صورت و زیبایی به شمار می‌رود که در مدت زمانی کوتاه می‌توانید شاهد نتایج فوق‌العاده آن باشید. همچنین، استفاده از ماسک خیار یا کیسه چای سبز سرد شده نیز در رفع گودی زیر چشم کمک بسیاری می‌کند.

رفع کبودی زیر چشم از فواید ماساژ صورت

14. آکنه را از بین می‌برد

این یکی از فواید ماساژ صورت و زیبایی است که بسیار رایج نبوده و نتایج آن از فردبه‌فرد متفاوت است. گفته می‌شود برخی افراد با ماساژ صورت به طور منظم توانسته‌اند مشکلات جوش و آکنه پوست خود را رفع کنند. برخی نیز می‌گویند که ماساژ صورت با روغن زیتون در از بین بردن آکنه بسیار مؤثر واقع شده است. اگر شما هم می‌خواهید ماساژ صورت را برای رفع آکنه امتحان کنید، پیشنهاد می‌کنیم این کار را به‌آرامی انجام داده و از تکنیک‌های تهاجمی دوری کنید چرا که ممکن است موجب وخیم شدن شرایط جوش و آکنه شود.

از بین رفتن آکنه از فواید ماساژ صورت

ماساژ صورت برای چاقی یکی از روش‌هایی است که در کنار رژیم غذایی مناسب می‌تواند به شما کمک کند صورتی چاق و حجیم داشته باشید. برای آموزش این ماساژ، این مقاله را از دست ندهید

15. دردهای صورت را کاهش می‌دهد

برخی از افراد ممکن است گهگاه دچار درد در ناحیه فک، گونه‌ها، گیجگاه و گوش‌ها شوند. ماساژ حرفه‌ای و نقطه‌ای صورت در طولانی‌مدت به رفع چنین دردهایی کمک کرده و آنها را تسکین می‌دهد. اگر شما هم هرازچندگاهی چنین دردی را تجربه می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم از فواید ماساژ صورت در این زمینه بهره ببرید.

البته لازم است که این نوع ماساژ توسط ماساژ درمانگران متخصص و حرفه‌ای اجرا شود.

فواید ماساژ صورت، کاهش درد

مضرات ماساژ صورت

به طور کلی اگر در اجرای ماساژ صورت تکنیک‌های صحیح را رعایت کنید و نکات مهم ماساژ را در نظر بگیرید به هیچ‌گونه عوارضی دچار نخواهید شد. اما در صورتی که روشی نادرست را پیش بگیرید، ممکن است به پوست خود آسیب بزنید. برای جلوگیری از مضرات ماساژ صورت می‌توانید موارد زیر را رعایت کنید:

  • در ماساژ روغن، بهتر است پیش از استفاده از روغن‌های طبیعی، تست آلرژیک را انجام دهید چرا که ممکن است نسبت به این روغن‌ها حساسیت داشته باشید و پس از ماساژ با سوزش، خارش و التهاب شدید مواجه شوید.
  • تکنیک‌های ماساژ صورت باید به‌آرامی و لطافت اجرا شوند، هرگونه حرکت تهاجمی منجر به زخم و التهاب می‌گردد.
  • بروز جوش و آکنه پس از ماساژ بسیار رایج است. این به این دلیل است که افراد قبل از ماساژ صورت، پوست صورت، ابزار ماساژ یا انگشتان خود را به‌خوبی تمیز نمی‌کنند.
  • بهتر است از ماساژ صورت بر روی جوش‌های تازه و زخم‌های باز خودداری کنید چرا که شرایط را برای پوست شما وخیم‌تر خواهد کرد.
مضرات ماساژ صورت

ماساژ صورت با قاشق یکی از روش‌هایی است که برای رفع چروک و از بین بردن خط‌های صورت، شفافیت صورت و … انجام می‌شود. برای آشنایی با این ماساژ این بلاگ را از دست ندهید!

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات آموزشی لند اسپا، فواید ماساژ صورت را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم و توضیح دایم که ماساژ صورت چگونه در زیبایی و سلامت پوست شما تأثیرگذار است. برای جلوگیری از مضرات ماساژ صورت، بهتر است نکاتی را که در انتهای مقاله آموزش دادیم رعایت کنید.

خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

4/5 - (9 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا