تغذیهتناسب اندامسلامت

رژیم شیر و خرما 3 و 7 روزه را از صفر تا صد بیاموزید

بسیاری از افراد به دنبال روش های سریعی برای لاغری و کاهش وزن می گردند. اگر شما هم عضوی از این دسته هستید، به شمار رژیم شیر و خرما را پیشنهاد می کنیم. شیر و خرما، مقدار زیادی قند طبیعی و ویتامین را درون خود جای داده اند؛ به همین دلیل می توان به عنوان یک رژیم کوتاه مدت از آن استفاده کرد. البته رژیم های این چنینی که فرد فقط اجازه خوردن یک یا دو ماده غذایی را دارد، اصلا پیشنهاد نمی شوند؛ زیرا ممکن است بدن با کمبودهایی رو به رو شده و مشکلاتی برایتان به وجود بیاید.

آیا می شود به جای رژیم سیر خرما 7 روزه، از رژیم شیر خرما سه روزه استفاده کرد؟ با رژیم شیر و خرما چند کیلو لاغر می شویم؟ این نوع رژیم چه عوارضی دارد؟ برای این که به پاسخ تمامی سوال های خود برسید، تا آخر این مقاله از لنداسپا ما را همراهی کنید.

رژیم شیر و خرما چیست؟

همان طور که می توانید از اسم آن حدس بزنید، رژیم شیر خرما از دو ماده اصلی غذایی، یعنی شیر و خرما تشکیل شده است. رژیم شیر خرما برای لاغری گزینه فوق العاده ای به شمار می رود؛ زیرا این دو ماده غذایی، میزان کالری بسیار کمی دارند، به طوری که شما می توانید در مدت زمان 7 روز، 3 تا 4 کیلو کاهش وزن داشته باشید. البته باید گفت که بسیاری از افراد اصلا این شیوه رژیم را نمی پسندند و معتقدند که به بدن آسیب می رساند.

رژیم شیر و خرما چیست؟

تغذیه سالم برای مدرسه و معرفی بهترین خوراکی ها

در مقابل، عده ای دیگر به رژیم هایی مانند رژیم شیر خرما باور دارند و معتقد هستند که می تواند برای بدن مفید باشد؛ اما حتی این دسته از افراد هم می گویند حداقل زمانی که بدن می تواند فقط از 2 ماده تغذیه کند، 7 روز است. یعنی رژیم شما به هیچ عنوان نباید بیشتری از 7 روز شود؛ زیرا در این مدت زمان، بدن با کمبودهای بسیاری مواجه می شود که شیر و خرما نمی توانند آنها را تأمین کنند. لازم است بدانید که افرادی که به بیماری های خاص مبتلا هستند، نباید از این رژیم استفاده کنند.

برنامه رژیم شیر و خرما

در رژیم شیر و خرما، شما باید از قوانین خاصی پیروی کنید تا نتیجه دلخواهتان به دست آید. در این نوع پرهیز غذایی، شما فقط مجاز به خوردن شیر و خرما هستید؛ اما دقت داشته باشید که نمی توانید هر چقدر که دوست دارید شیر و خرما بخورید. شما در هر وعده، باید یک لیوان شیر را به همراه 7 عدد خرما مصرف کنید. اگر می خواهید این نوع پرهیز غذایی را رعایت کنید و از معایب و فواید رژیم شیر و خرما 7 روزه مطلع شوید، تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

برنامه رژیم شیر و خرما

رژیم شیر و موز 12 روزه و فواید شگفت انگیز آن + برنامه غذایی

فواید رژیم شیر و خرما

اکنون به بیان فواید رژیم شیر و خرما می پردازیم. این دو ماده خوراکی، فواید بسیاری دارند و همین امر موجب شده که رژیم شیر خرما طرفداران خاصی داشته باشد. توجه کنید که این فواید، از نظر کسانی است که به رژیم های این چنینی باور دارند.

خرما، سرشار از انرژی است؛ به طوری که هر 100 گرم از آن، 277 کالری به بدن می رساند. شما در رژیم این رژیم، در هر وعده 28 گرم خرما مصرف می کنید که می تواند انرژی روزتان را تا حد خیلی زیادی تأمین کند. این انرژی از طریق کربوهیدرات و ویتامین فراهم می شود؛ بنابراین، شما دیگر نیازی به ویتامین و کربوهیدرات اضافی ندارید. در خرما، مقدار زیادی فیبر وجود دارد که موجب افزایش احساس سیری در طول روز می شود. همچنین بر طرف شدن مشکلات گوارشی، از دیگر فوایدی است که خرما دارد.

فواید رژیم شیر و خرما

بهترین زمان خوردن شیر و دارچین برای لاغری چیست؟ + بهترین زمان مصرف

همان طور که می دانید، شیر یکی از بهترین منابع ویتامین به شمار می رود؛ به همین دلیل در رژیم شیر خرما، ویتامین های مورد نیاز بدنتان تأمین می شود و شما دیگر به ویتامین دیگری احتیاج نخواهید داشت. هم شیر و هم خرما دارای مقادیر زیادی از فسفر، کلسیم و پتاسیم هستند که شما در این رژیم با استفاده زیاد از این دو ماده غذایی، نه تنها نیازهای روزانه بدنتان به این مواد را فراهم می کنید، بلکه استخوان های سالم تری خواهید داشت.

رژیم شیر و خرما از کلسترول کمی برخوردار بوده و به همین دلیل، موجب می شود که در چند روز رژیمتان چربی های مضر و اضافی را دریافت نمی کنید. با توجه به نکاتی که پیش از این بیان کردیم، دانستید که رژیم شیر و خرما برای لاغری و کاهش وزن مفید است. اگر می خواهید در مدت زمان خیلی کم، مقدار زیادی وزن کم کنید، رژیم شیر خرما گزینه خوبی برای شما به شمار می رود. برای این که از معایب این رژیم آگاه شوید، تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

رژیم کم کربوهیدرات چیست؟ فواید و برنامه غذایی هفتگی

معایب رژیم شیر و خرما

درست است که رژیم شیر خرما فواید بسیاری دارد و یکی از بهترین راه ها برای کاهش وزن است، اما معایبی هم دارد که ممکن است شما را از استفاده از این رژیم منصرف کند. همان طور که پیش از این گفتیم، استفاده از این رژیم بیشتر از هفت روز به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

معایب رژیم شیر و خرما

زیرا بدن علاوه بر ویتامین و کربوهیدرات، به مواد مغذی دیگری نیاز دارد که با مصرف شیر و خرما تأمین نمی شوند. اگر این رژیم را بیشتر از یک هفته ادامه دهید، ممکن است مشکلات جدی و جبران ناپذیری برایتان ایجاد شود. در این قسمت، برخی از مهمترین معایب این رژیم را نام می بریم.

بالا رفتن قند خون

همان طور که خرما انرژی زیادی دارد، قند فراوانی را هم در خود جای داده است. در صورتی که در مدت زمان طولانی به مقدار زیادی از خرما استفاده کنید، سطح قند خونتان افزایش پیدا می کند. حتی اگر بیش از حد خرما بخورید، شاید چاق شوید و تمامی زحماتتان برای لاغری هدر رود. اگر به بیماری دیابت مبتلا هستید، به هیچ عنوان به صورت خودسرانه از رژیم شیر خرما استفاده نکنید.

تحلیل رفتن عضله ها

به صورت کلی وقتی که راه های خیلی سریع لاغری را در پیش می گیرید، باید مقدار کالری کمتری مصرف کنید. در این صورت، ممکن است به جای آب شدن چربی های مضر بدن، ماهیچه ها تحلیل روند. یعنی این احتمال وجود دارد که مقداری از وزنی که از دست می دهید، ماهیچه هایتان باشد، نه چربی ها.

احساس خستگی مداوم

معمولا وقتی که تمامی مواد مورد نیاز بدن را دریافت نمی کنید، احساس کسلی و خستگی بی دلیل دارید. حتی در گاهی اوقات ممکن است که نتوانید کارهای روزمره خود را به سرانجام برسانید و برای انجام معمولی ترین فعالیت هایتان، از دیگران کمک بخواهید. به دلیل این که در مدت رژیم فقط از دو ماده خوراکی تغذیه می کنید، ممکن است از نظر ذهنی نیز به مشکلاتی دچار شوید.

احساس خستگی مداوم

بازگشت سریع وزن

یکی دیگر از معایب رژیم شیر خرما، بازگشت سریع وزن است. وقتی که چند روز کالری کمتری دریافت می کنید، بدنتان به این شرایط عادت می کند و کالری کمتری می سوازند. سپس هنگامی که این رژیم را رها کرده و به زندگی روزمره خود بازگشتید، روند کالری سوزی خیلی کند می شود. این روند تا مدتی ادامه دارد که موجب بازگشتن وزنتان به زمان قبل از رژیم می شود.

نکات مهم درباره رژیم شیرو خرما

بعد از شناخت برخی از فواید و معایب این رژیم، نوبت به آن رسیده که نکات مهمی درباره رژیم شیر و خرما مرا به شما معرفی کنیم. توجه داشته باشید که شما می توانید به جای رژیم 7 روزه، از رژیم شیر و خرما 3 روزه استفاده کنید؛ زیرا در این صورت، بدنتان با کمبود کمتری مواجه می شود. همچنین پیشنهاد می شود که پیش از اتمام رژیم خرما و شیر، رژیمی را انتخاب کنید که پروتئین حیوانی و کربوهیدرات بالایی داشته باشد.

خوردن روزانه 8 لیوان آب، یکی از مهم ترین نکاتی است که در رژیم های سخت باید رعایت کنید؛ زیرا در رژیم های این چنینی، بدن مقدار قابل توجهی آب از دست می دهد و علاوه بر سایر مواد، با کمبود آب هم مواجه می شود. البته می توانید از قهوه و چای بدون قند و شکر هم استفاده کنید، اما مصرف 8 لیوان آب الزامی است.

نکات مهم درباره رژیم شیرو خرما

درست است که نتایج رژیم شیر و خرما فوق العاده است، اما معایب زیاد آن باعث می شود که فواید آن چندان به چشم نیایند. به صورت کلی، رعایت رژیم های سنگین مانند رژیم خرما و شیر، پیشنهاد نمی شوند؛ زیرا مضراتی که ممکن است به بدن وارد شوند، خیلی بیشتر از فواید آن است. بهترین راه کاهش وزن و لاغری، استفاده از رژیم مناسب و ورزش مداوم و کافی است.

حتی اگر در ورزش هم زیاده روی شود، به جای چربی ها، عضله ها از بین می روند. پس به جای ورزش و رژیم افراطی، به سالم خوری بپردازید و از خوردن غذاهای مضر خودداری کنید. با این روش شاید لاغر شدن شما به زمان بیشتری نیاز داشته باشد، اما مطمئن باشید از رژیم های سنگین بهتر عمل می کند و حداقل آسیب های جدی به بدن وارد نمی شود.

سخن نهایی

در این مقاله از لنداسپا، به بیان برخی از ویژگی ها، مزایا و معایب رژیم شیر و خرما پرداختیم. بیشتر افراد توصیه می کنند که به جای رعایت رژیم شیر و خرما 7 روزه، از رژیم شیر و خرما در بازه زمانی 3 روزه استفاده کنید. همچنین اگر قصد دارید که از این نوع رژیم ها به صورت مداوم و نزدیک به هم پیروی کنید، فاصله های نسبتا زیادی میان آنها بیندازید تا کمبود های بدنتان به خوبی رفع شوند. اگر شما هم تجربه از رژیم شیر خرما یا سایر رژیم های سنگین این چنینی داشتید، می توانید تجربه خود را از قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا