زیبایی

درباره انواع رنگ چشم و ارتباط آن با شخصیت افراد چه می‌دانید؟

رنگ چشم در انسان‌ها مانند اثر انگشت منحصر به فرد و خاص است. ویژگی که تاثیر قابل توجهی بر زیبایی و تفاوت چهره افراد در مقایسه با یک‌دیگر دارد. در میان انواع رنگ چشم در دنیا، رنگ قهوه‌ای را می‌توان به عنوان یکی از رایج‌ترین رنگ‌ها معرفی کرد که درصد بالایی از مردم جهان را شامل می‌شود.

اما عامل موثر بر ایجاد انواع رنگ چشم‌ها چیست؟ آیا رنگ چشم افراد تاثیری بر شخصیت و خلق‌وخوی آن‌ها دارد؟ برای پاسخ به این سوال‌ها و آشنایی با ویژگی‌های انواع رنگ چشم انسان با این نوشته از لنداسپا همراه شوید.

عوامل موثر بر ایجاد رنگ چشم چیست؟

چشم انسان از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که عنبیه و مردمک از مهم‌ترین آن‌هاست. مردمک که همانند یک نقطه سیاه بوده در مرکز عنبیه قراردارد. اما عنبیه بخش رنگی چشم و در واقع همان قسمتی است که رنگ چشم را شامل می‌شود. عنبیه از دو لایه تشکیل شده‌است: لایه جلویی (استروما) و لایه پشتی.

از سوی دیگر ملانین یک رنگ‌دانه طبیعی در بدن انسان‌ها بوده که رنگ پوست، مو و چشم ناشی از این ماده است. لایه جلویی عنبیه (استروما) حاوی ملانین بوده که رنگ چشم افراد را مشخص می‌کند. ملانین توسط سلول‌های پوستی به نام ملانوسیت تولید می‌شود که تفاوت در مقدار تولید  آن باعث تنوع در رنگ چشم افراد می‌شود.

انواع رنگ چشم سبز، آبی و انواع رنگ چشم‌های رنگی روشن در افرادی دیده می‌شود که سلول‌های پوستی در بدن آن‌ها ملانین کمتری تولید می‌کند. در مقابل افرادی با انواع رنگ چشم قهوه‌ای و سیاه، میزان تولید ملانین در بدن آن‌ها بیشتر است.

برای درک بهتر تفاوت اختلال شخصیت مرزی و دوقطبی خواندن این مقاله را ازدست ندهید !

چه رنگ چشم‌هایی وجود دارد؟

با وجود تنوع رنگی در چشم انسان‌ها اما بیشترین درصد انواع رنگ چشم در جهان متعلق به رنگ قهوه‌ای است. گفته می‌شود حتی کسانی که لایه جلویی عنبیه‌ی آن‌ها رنگ‌های روشن مانند سبز و آبی بوده، لایه پشتیِ آن به رنگ قهوه‌ای است. در ادامه عکس انواع رنگ چشم ها به همراه ویژگی‌های هر رنگ آورده شده‌است:

انواع رنگ چشم قهوه‌ای

انواع رنگ چشم قهوه‌ای

یکی از رایج‌ترین انواع رنگ چشم در ایران و جهان، رنگ قهوه‌ای بوده که با توجه به آمارها در حدود ۷۰-۹۰ درصد از جمعیت جهان را شامل می‌شود. افرادی با چشمانی به این رنگ میزان قابل توجهی از ملانین را در عنبیه‌ی خود دارند که به خوبی می‌تواند از چشمان آن‌ها در مقابل نور خورشید محافظت کند.

در برخی افراد ترکیبی از رنگ چشم قهوه‌ای و سبز باعث ایجاد انواع رنگ چشم میشی شود؛ رنگی که در اطراف عنبیه سبز و اطراف مردمک قهوه‌ای است.

بهترین چشم پزشک تهران چه کسی است؟

انواع رنگ چشم سیاه

انواع رنگ چشم سیاه

منابع مختلف بر این باورند که اساسا چشمانی به رنگ سیاه وجود ندارد. در حقیقت چشم‌هایی که گمان می‌شود مشکی است، در واقع قهوه‌ای تیره بوده که به دلیل خطای دید تصور می‌کنیم سیاه است.

انواع رنگ چشم آبی

انواع رنگ چشم آبی

اختلال شخصیت خودشیفته چه علائمی دارد؟

دانشمندان معتقدند رنگ چشم انسان‌ها از ابتدای پیدایش آن‌ها قهوه‌ای بوده اما به دلیل جهش‌های ژنتیکی در طول سالیان دراز باعث به وجود آمدن رنگ چشم آبی شده‌است. آمارها نشان می‌دهد بین ۸-۱۰ درصد از جمعیت جهان چشمانی به رنگ آبی دارند.

انواع رنگ چشم سبز

انواع رنگ چشم سبز

افرادی با رنگ چشم سبز دارای سطح ملانین و رنگ‌دانه‌های بسیار کمی در بدن خود بوده که عموما افراد کمی در جهان چشمانی به این رنگ دارند. طبق آمارها تنها ۲ درصد از جمعیت جهان را افرادی با چشمان سبز رنگ تشکیل می‌دهند.

انواع رنگ چشم کهربایی

انواع رنگ چشم کهربایی

رنگ کهربایی معمولا از ترکیب رنگ‌دانه‌های لیپوکروم و ملانین به میزان بسیار کمی تشکیل شده و درصد کمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. طیف رنگی تعریف شده برای این گروه از افراد از زرد، طلایی و مسی تشکیل شده‌است که معمولا افرادی با نژاد اسپانیایی، امریکای جنوبی، آسیایی و یا آفریقای جنوبی را در بر می‌گیرد.

انواع رنگ چشم عسلی

انواع رنگ چشم عسلی

رنگ چشم عسلی یا فندقی بعد از رنگ قهوه‌ای یکی از رایج‌ترین رنگ چشم در دنیاست. میزان تولید ملانین در این افراد بالا بوده اما تمرکز رنگی آن در کناره‌های عنبیه است.

در حدود ۴.۹ درصد از جمعیت جهان را افرادی با چشمان فندقی یا عسلی تشکیل می‌دهند که گاهی ممکن است با انعکاس نور، رنگ چشم آن‌ها تغییر کند. رنگ سبز و قهوه‌ای با لکه‌هایی از طلایی یا نارنجی هم ممکن است در قسمت‌هایی از چشم‌های عسلی دیده شود.

انواع رنگ چشم خاکستری

انواع رنگ چشم خاکستری

در حدود ۳ درصد از جمعیت جهان چشمانی با انواع رنگ چشم طوسی یا خاکستری دارند. از گروه رنگ‌های کمیاب بوده که به دلیل تولید مقدار بسیار کمی از ملانین ایجاد می‌شود. گفته می‌شود افرادی با چشمان خاکستری لایه استروما در عنبیه آن‌ها تنها از یک رنگ تشکیل نشده و وجود ترکیب متفاوت باعث تنوع رنگی در میان طوسی، خاکستری و نقره‌ای شده‌است.

انواع رنگ چشم بنفش

انواع رنگ چشم بنفش

آلبینیسم یک اختلال ژنتیکی در بدن بوده که باعث کاهش قابل توجه تولید ملانین می‌شود. در برخی افراد اثرات کمبود ملانین در چشم‌ها نمایان شده و باعث به وجود آمدن چشمانی به رنگ قرمز، صورتی و بنفش می‌شود.

رنگ‌هایی که ناشی از وجود رگ‌های خونی در چشم‌ها است. بنفش، قرمز و صورتی از رنگ‌های نادر و کمیاب بوده که درصد بسیار کمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.

شخصیت‌شناسی انواع رنگ چشم‌ها

شخصیت‌شناسی انواع رنگ چشم‌ها

مقاله پیشنهادی:ویژگی های شخصیت کنترل گر و نحوه برخورد با آن ها

با وجود تفاوت نظر و عقیده در رابطه با ارتباط رنگ چشم با شخصیت و ویژگی‌های فردی اما برخی روان‌شناسان معتقدند رنگ چشم افراد با ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها می‌تواند مرتبط باشد. در ادامه به برخی از ویژگی‌های رنگ‌ها مختلف چشم می‌پردازیم:

  • رنگ چشم آبی: افرادی با چشمان آبی شخصیتی آرام و متفکر دارند. به عقیده‌ی روان‌شناسان این افراد آستانه تحمل درد و مشکلات آن‌ها در زندگی بالا بوده و به راحتی تسلیم نمی‌شوند.
  • رنگ چشم سبز: کسانی که چشمانی به رنگ سبز دارند پر از رمز و راز هستند. افرادی خلاق و پُرانرژی که وارد هر فضایی شوند، شور و نشاط بسیاری را به آن‌جا تزریق می‌کنند. افرادی با شخصیتی قاطع که گاهی میزان کمی حسادت به دیگران درون آن‌ها دیده می‌شود.
  • رنگ چشم قهوه‌ای: افرادی با چشمانی قهوه‌ای اغلب مستقل، متواضع، قابل اعتماد، با اراده و با اعتماد به نفس بالا هستند. افرادی که چشمان قهوه‌ای آن‌ها شخصیتی مهربان و در عین حال حساس از آن‌ها را در نظر دیگران تداعی می‌کند. قدرت پشتکار، تلاش‌گری و قدرت ذهنی در این افراد تحسین برانگیز است.
  • رنگ چشم عسلی: افرادی با چشمان عسلی یا فندقی معمولا قدرت بدنی و ذهنی بالایی دارند. کسانی که از قلب خود پیروی می‌کنند و به چالش‌های زندگی «نه» نمی‌گویند.این افراد شخصیت راز نگه‌دار و حساسی دارند. افرادی با رنگ چشم فندقی که درصد بالایی از قهوه‌ای در چشمان آن‌ها دیده می‌شود، همواره آماده‌ی کمک به دیگران بوده و در مقابل افرادی با چشم عسلی که رنگ سبز بخش بیشتری از رنگ چشم آن‌ها را تشکیل می‌دهد، شیطنت و انرژی بیشتری در زندگی دارند.

جمع‌بندی

علت ایجاد انواع رنگ چشم در میان انسان‌ها، سطوح مختلفی از ملانین در بدن آن‌هاست. ملانین که رنگ‌دانه طبیعی بوده و عامل اصلی در تعیین رنگ پوست، مو و چشم‌ها است. در میان انواع مختلفی از رنگ‌های چشم در دنیا، رنگ قهوه‌ای از رایج‌ترین رنگ‌ها بوده که به عقیده دانشمندان از ابتدای پیدایش انسان این رنگ به عنوان اولین رنگ چشم به وجود آمده‌است.

متا: در دنیا رنگ‌های مختلفی برای چشم انسان وجود دارد که عامل اصلی این تنوع، تولید ملانین است. اما انواع رنگ چشم کدام است؟ آیا رنگ چشم افراد بر ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها اثرگذار است؟ برای پاسخ به این سوالات و کسب اطلاعات مفید درباره رنگ‌های مختلف چشم با این نوشته همراه شوید.

4.2/5 - (44 امتیاز)

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا