پوست

همه آن چیز که باید درباره درمان سریع لک صورت خانگی بدانید

لک پوستی می تواند یکی از مهمترین دلایل عدم اعتماد به نفس بسیاری از افراد و به خصوص خانم ها باشد. از این رو، هر کسی به دنبال روشی برای درمان آن است. روش های مختلفی برای درمان سریع لک صورت خانگی وجود دارند که شما می توانید بدون صرف هزینه خیلی زیاد، از شر آنها خلاص شوید. در این مقاله از لند اسپا، می توانید برخی از بهترین روش ها را برای درمان این مشکل مشاهده کنید.

قبل از این که روش های درمان خانگی از بین بردن لک صورت را برای شما توضیح دهیم، باید بدانید که اگر لک های صورت شما دارای لک های خیلی تیره و عمیق بود، بهتر است حتما با یک متخصص مشورت کنید. در غیر این صورت، اگر لک های صورت شما نسبتا معمولی هستند، روش های خانگی هم می توانند برای شما کارساز باشند.

لک صورت به چه دلیل به وجود می آید؟

یکی از مهمترین موضوعاتی که خیلی از افراد قبل از پیدا کردن درمان خانگی لک صورت به آن فکر می کنند، دلیل بروز این مشکل است. شما قبل از این که بتوانید روشی برای درمان لک صورت خانگی پیدا کنید، بهتر است بدانید که اصلا این لک های پوستی چرا به وجود می آیند؟ شناخت دلایل بروز لک می تواند تا حد زیادی به پیدا کردن روش مطمئنی برای درمان قطعی لک صورت خانگی به شما کمک کند.

لک صورت به چه دلیل به وجود می آید؟

به طور کلی، اصلی ترین مشکلی که می تواند باعث بروز لک شود، بسته شدن منافذ پوست و افزایش چربی پوست است. افزایش بروز آکنه و جوش در سطح پوست، به مرور زمان می تواند منجر به ایجاد لک تبدیل شوند. به خصوص اگر پوست شما چربی زیادی داشته باشد و روتین پوستی را رعایت نکنید، احتمال دارد جوش های سرسیاه پوست تان نیز به لک تبدیل شوند. قبل از شناخت درمان سریع لک صورت خانگی که در ادامه توضیح می دهیم، خوب است بدانید که چرا در صورت برخی از افراد لک به وجود می آید؟

در صورتی که با افزایش بروز آکنه در سطح پوست خود مواجه شده اید مقاله درمان اسکار جوش را از دست ندهید!

آکنه و جوش

پیش از این نیز به اختصار گفتیم که یکی از مهمترین دلایلی که می تواند باعث بروز لک صورت شود، زیاد بودن آکنه و جوش در پوست افراد و ماندگاری آنهاست. به احتمال زیاد برای شما هم پیش آمده که بعد از این که جوش صورت خود را فشار می دهید، رد کوچکی از آنها روی پوست باقی می ماند. بسیاری مواقع، رد این جوش و آکنه ها تا مدت بسیار زیادی باقی می مانند و در طول زمان، می توانند به لک تبدیل شوند.

نور آفتاب

بر اساس تحقیقات انجام شده، بسیاری از محققان اعتقاد دارند که نور شدید آفتاب به صورت دائمی هم می تواند تاثیر زیادی بر بروز لک در صورت افراد شود. به خصوص اگر پوست روشنی داشته باشید، احتمال این که روی پوستتان لک به وجود بیاید، بیشتر است. مهمترین دلیل این موضوع هم این است که برخورد اشعه ماورا بنفش خورشید موجب می شود که ملانین بیشتری در سطح پوست به وجود بیاید و در نتیجه این امر، رنگدانه های پوست افزایش پیدا می کند که منجر به بروز لک های تیره و قهوه ای رنگ صورت می شوند.

بهترین روش درمان اسکار چیست؟

نور آفتاب

ژنتیک

خیلی از افرادی که درباره درمان لک صورت خانگی می پرسند، نمی دانند که ژنتیک می تواند بر بروز لک پوستی اثرگذار باشد. به عنوان مثال، اگر یکی از اعضای خانواده شما لک های پوستی دارد، احتمالا این لک ها به شما نیز به ارث رسیده باشد. در این شرایط، شاید درمان آن خیلی سخت تر از سایر دلایل بروز لک باشد.

تغییرات هورمونی

همزمان با دوران بلوغ و یا سایر دوره های زندگی، پوست صورت نیز دچار تغییراتی می شود که یکی از مهمترین آنها، بروز آکنه و جوش است. در دوران حاملگی و شیردهی هم بسیاری از خانم ها با لک های پوستی مواجه می شوند. از این رو، اگر می خواهید بدانید که چه روشی برای درمان سریع لک صورت خانگی برای این افراد کارساز است، تا انتها را مطالعه کنید.

تغذیه نامناسب

گاهی مواقع، افراد تغذیه نامناسبی دارند و در رژیم غذایی آنها، مواد غذایی نامناسب مانند شکر، چربی و کالری بسیار زیادی وجود دارد. وجود این گونه مواد غذایی می تواند تاثیر زیادی بر افزایش جوش، آکنه و لک های پوستی شود.

فشارهای روانی و استرس

شرایط روحی روانی شما می تواند یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر بخش های مختلف بدن شما و به خصوص پوستتان باشد. بسیاری از محققان اعتقاد دارند که یکی از اصلی ترین دلایل بروز لک پوستی، فشارهای روحی روانی شدید و استرس است.

فشارهای روانی و استرس

چه موادی برای درمان لک صورت خانگی مناسب است؟

مواد بسیار زیادی هستند که می توانند در درمان سریع لک صورت خانگی به شما کمک کنند. در این بخش، برخی از مهم ترین مواد این چنینی را به شما معرفی می کنیم که منجر به درمان خانگی لک صورت می شوند. برخی از مهمترین مواد برای درمان قطعی لک صورت خانگی عبارت اند از:

ژل آلوئه ورا

بدون شک یکی از بهترین روش ها برای درمان خانگی از بین بردن لک صورت بسیار فوق العاده بی نظیری دارد، ژل آلوئه ورا است. این ژل حاوی موادی مانند پلی ساکارید است که می تواند سلول های آسیب دیده پوست کمک زیادی کند. علاوه بر این که نوعی نرم کننده طبیعی نیز در نظر گرفته می شود و می تواند از پوست شما در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید محافظت می کند.

آب گوجه فرنگی

آب گوجه فرنگی هم یکی دیگر از موادی است که می تواند به درمان لک صورت در خانه کمک زیادی کند. این مواد به خاطر داشتن آنتی اکسیدان و ویتامین  c، به باز شدن منافذ پوستی کمک بسیار زیادی می کند و جوش و آکنه شما تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. علاوه بر این که آب گوجه فرنگی می تواند تاثیر زیادی بر روشن شدن پوست هم کند و به طور کلی، لک های پوستی شما را تا حد بسیار زیادی از بین می برد.

آب گوجه فرنگی

سفیده تخم مرغ

یکی دیگر از مواد خانگی که تاثیر فوق العاده ای بر روشن شدن پوست و از بین بردن لک های صورت دارد، سفیده تخم مرغ است. این مواد غذایی به خاطر داشتن آنزیم های مفید، می تواند به یکدست شدن پوست شما کمک زیادی کند. البته توجه داشته باشید که برای استفاده از سفیده تخم مرغ، حتما آن را به طور کامل از زرده جدا کنید.

لیمو

از دیگر مواد مفیدی که به درمان سریع لک صورت خانگی کمک می کند، لیموترش است. به طور کلی، لیمو تاثیر زیادی بر سفید و روشن کردن پوست دارد و به همین دلیل هم می توان از این ماده برای کم کردن جای لک های پوستی استفاده کرد.

عسل

به خاطر داشتن خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی، تأثیر فوق العاده ای بر از بین بردن لک های پوستی و روشن شدن رنگ صورت دارد. به همین دلیل هم اگر به دنبال روش مطمئنی برای درمان خانگی لک صورت هستید، استفاده از عسل را در اولویت قرار دهید.

در صورتی که این مطلب برای شما مفید بود به مقاله درمان لک صورت پس از زایمان مراجعه نمایید

استفاده از ماسک برای درمان خانگی لک صورت

اگر شما هم با لک صورت مواجه هستید و به دنبال روش مطمئنی برای از بین بردن آن می گردید، بهتر است از موادی که در بخش بالا گفتیم، استفاده کنید. استفاده از ماسک خانگی می تواند تاثیر زیادی بر درمان خانگی از بین بردن لک صورت داشته باشد و به شما کمک می کند که بدون پرداخت هزینه های خیلی سنگین، لک های پوستی خود را تا حد بسیار زیادی کم رنگ کنید.

استفاده از ماسک برای درمان خانگی لک صورت

برخی از مهم ترین ماسک هایی که منجر به درمان قطعی لک صورت خانگی می شوند، از موادی که پیش از این گفتیم تولید می شوند. علاوه بر این موارد، ماسک های دیگری نیز می توانند به درمان خانگی از بین بردن لک صورت کمک کنند. در این بخش، مهم ترین ماسک ها را نام برده و نحوه استفاده و تعداد مصرف آن را نیز به شما توضیح می دهیم.

ماسک عسل و دارچین

پیش از این متوجه شدید که عسل به خاطر داشتن خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی خود، تأثیر زیادی در از بین بردن لک های پوستی دارد. برای استفاده کاربردی از عسل برای از بین بردن لک پوست، بهتر است دو قاشق عسل را با یک قاشق دارچین به طور کامل مخلوط کنید. سپس مقداری از این ماده خمیری شکل را به صورت خود بمالید و بعد از گذشت 10 تا 15 دقیقه، آن را با آب ولرم بشویید. استفاده از این ماسک خانگی به صورت هفتگی، می تواند تاثیر زیادی بر درمان لک پوستی شما داشته باشد.

آموزش ۵ ماسک زردچوبه برای سفیدی صورت + خواص زردچوبه

خیار

یکی از ساده ترین روش ها برای درمان سریع لک صورت خانگی که هر کسی می تواند در خانه خود آن را امتحان کند، استفاده از خیار است. خیار به خاطر داشتن ویتامین c و آنتی اکسیدان، تاثیر زیادی بر درمان لک صورت دارد.

خیار

از این رو، شما می توانید دو بار در هفته از این ماده برای درمان لک صورت خود استفاده کنید. بدین صورت که در ابتدا خیار را به خوبی بشویید و سپس رنده کنید. در نهایت، فقط کافی است که با استفاده از یک پنبه، آب خیار را روی پوست خود بزنید. بعد از گذشت 20 دقیقه، صورت خود را بشویید و می توانید متوجه شفافیت بیشتر پوست خود شوید.

کمپرس سرد

روش ساده دیگری که می تواند به عنوان درمان خانگی لک صورت در نظر گرفته شود، استفاده از کمپرس سرد است که نیاز به پرداخت هیچ هزینه زیادی ندارد. برای استفاده از این روش، فقط کافی است که یک قطعه یخ کوچک را درون پارچه تمیز و نرمی قرار دهید و به مدت 20 یا 30 دقیقه روی پوست خود بمالید. سپس 10 دقیقه استراحت کنید و مجددا این کار را تکرار کنید. استفاده از کمپرس سرد چند بار در روز می تواند یکی از بهترین شیوه ها برای درمان سریع لک صورت خانگی باشد.

۴ ماسک زردچوبه برای لک صورت خانگی را بشناسید!

کمپرس گرم

علاوه بر کمپرس سرد، استفاده از کمپرس گرم نیز می تواند یکی از بهترین راهکارهای درمان لک صورت خانگی باشد. برای استفاده از این روش، فقط کافی است که یک پارچه تمیز را درون آب داغ فرو ببرید و سپس بیرون آورده و بفشارید که تمام آب های اضافی آن خارج بشوند. در نهایت، پارچه را روی پوست خود به مدت 10 دقیقه قرار دهید. نکته مهمی که در استفاده از این روش باید به خاطر داشته باشید، این است که پارچه نباید آنقدر داغ باشد که احساس سوختگی کنید.

کمپرس گرم

سرکه سیب

در نهایت، آخرین روشی که ما در فهرست راهکارهای درمان لک صورت در خانه به شما پیشنهاد می کنیم، استفاده از سرکه سیب است. سرکه سیب خاصیت قلیایی دارد و می تواند ph پوست شما را متعادل کند و در نتیجه، از بروز میکروب و باکتری در پوست شما جلوگیری می کند.

برای استفاده از ماسک سرکه سیب، می توانید یک فنجان از این محصول را با یک فنجان آب به طور کامل مخلوط کنید و سپس آن را درون یک بطری استریل شده بریزید. بعد از تکان دادن این مخلوط، به صورت روزانه چند قطره از آن را روی پنبه ریخته و روی صورت خود بمالید. سپس بعد از گذشت 5 تا 20 ثانیه، آن را بشویید.

نکته مهمی که درباره استفاده از سرکه سیب برای درمان صورت لک خانگی باید بدانید، این است که اگر پوست شما خیلی حساس است، بهتر است در ترکیب آب و سرکه سیب، مقدار آب بیشتری بریزید و محلول رقیق تری درست کنید. علاوه بر این که قبل از استفاده از این ماده، بهتر است مقدار کمی از آن را روی پوست خود بریزید و در صورت عدم مشاهده علائم آلرژیک، از آن استفاده کنید.

سخن نهایی

در این مقاله از لند اسپا، بهترین شیوه های درمان سریع لک صورت خانگی را مشاهده کردید. همان طور که متوجه شدید، این مشکل می تواند دلایل متنوعی داشته باشد که شما باید بسته به نوع مشکل خود، برای درمان آن اقدام کنید. اما به طور کلی، اگر لک پوستی شما آنقدر شدید نیست که نیازی به رفتن به دکتر ندارید، با استفاده از درمان لک صورت در خانه می توانید از این مشکل خلاص شوید. اگر شما هم از روش های خانگی دیگری برای درمان لک صورت خود استفاده کرده اید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

چرا لک صورت به وجود می آید؟

لک صورت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از مهم ترین آنها تغییرات هورمونی، وراثت، مشکلات روحی روانی، تغذیه نامناسب و تابیدن بیش از اندازه نور خورشید باشند.

آیا سرکه سیب برای درمان خانگی لک صورت مناسب است؟

سرکه سیب می تواند ماده مناسبی برای درمان لک صورت در بسیاری از افراد باشد. با این حال، هر کسی امکان استفاده از این روش را ندارد و باید قبل از به کار بردن سرکه سیب، حتما از نوع پوست خودم مطمئن شود و بعد از این که مشاهده کرد هیچ گونه علائمی در استفاده از این روش ندارد، می تواند از آن برای درمان خانگی لک صورت کمک بگیرد. اگر پوست شما بیش از اندازه حساس است، بهتر است مقدار خیلی کمی از سرکه سیب را با مقدار بیشتری آب مخلوط کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

مریم محمودی

من عاشق به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم با بقیه هستم؛ بنابراین، چیزایی که از منابع مختلف و معتبر یاد می‌گیرم رو برات می‌نویسم. تمام مقاله‌هام با تحقیق و مطالعه زیاد نوشته می‌شن، پس می‌تونی به اطلاعاتی که بهت می‌دم اعتماد کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا