پوستسلامت

بهترین روش برای درمان لک صورت بعد از زایمان کدام است؟

به وجود آمدن لک های پوستی در دوران بارداری و بعد از زایمان کاملا طبیعی است. این موضوع می تواند یکی از مهمترین دلایل عدم اعتماد به نفس بسیاری از مادران بعد از زایمان، در نظر گرفته شود. از این رو، ما در این مقاله از لند اسپا، روش هایی برای درمان لک صورت بعد از زایمان در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید این دوره را بدون هیچ گونه احساس بدی بگذرانید. پس اگر شما هم به تازگی زایمان کرده اید، حتما تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

مادر شدن یکی از جذاب ترین و شگفت انگیز ترین تجربه هایی است که می تواند شخصیت خیلی از خانم ها را به طور کامل تغییر دهد. در همین دوره، بدن افراد به خاطر تغییرات هورمونی، تا حد زیادی دچار تغییر می شود که بروز لک های پوستی هم یکی از مهمترین آنهاست. به نظر شما چه روشی می تواند برای درمان لک صورت در دوران شیردهی مناسب باشد؟

علت لک صورت بعد از زایمان چیست؟

قبل از این که روشی برای درمان لک صورت بعد از زایمان در اختیار شما قرار دهیم، بد نیست دلیل این موضوع را بدانید. به طور کلی، یکی از مهمترین دلایلی که موجب بروز لک صورت بعد از زایمان می شود، تغییرات هورمونی است. تغییرات هورمونی در این دوران کاملا طبیعی است و اصلی ترین علت لک صورت بعد از زایمان در نظر گرفته می شود.

البته علاوه بر تغییرات هورمونی، دلایل دیگری مانند تابیدن اشعه زیاد نور خورشید، اختلالات غدد و وراثت نیز می توانند تاثیر بسیار زیادی بر به وجود آمدن این لک ها در صورت داشته باشند. به علاوه، ممکن است برخی از خانم ها قبل از دوران بارداری خود، بیش از اندازه قرص های ضد بارداری مصرف کرده باشند که این هم می تواند باعث بروز لک های صورت و تشدید آن ها شود.

علت لک صورت بعد از زایمان چیست؟

برای این که بتوانید روشی برای درمان لک صورت در دوران شیردهی و بعد از زایمان خود پیدا کنید، اول از همه باید مطمئن شوید که دلیل بروز لک در پوست شما چیست؟ بعد از شناختن علت این مسئله، نوبت به آن می رسد که به دنبال روشی برای از بین بردن لک صورت بعد از زایمان باشید.

اگر در دوران بارداری هستید حتما بلاگ درمان لک صورت در بارداری را مطالعه کنید.

برای پیشگیری از لک ها بعد از زایمان چه باید کرد؟

همان طور که متوجه شدید، بروز لک صورت بعد از زایمان کاملا طبیعی است و مهمترین دلیل این موضوع هم تغییرات هورمونی در نظر گرفته می شوند. با این حال، خیلی از خانم ها می پرسند که آیا این امکان وجود دارد که از روشی برای جلوگیری از بروز لک صورت بعد از زایمان استفاده کنیم؟ برای پاسخ به این سوال، باید بگوییم که بله، راهکارهایی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا دیگر نیازی نباشد از روش هایی برای درمان لک صورت بعد از زایمان استفاده کنید. برخی از مهمترین روش ها و برای رسیدن به این هدف، عبارتند از:

کنترل استرس

در دوران بارداری، ممکن است خیلی از خانم ها با استرس زیادی همراه باشند و نگران سلامت فرزند خود باشند. این در حالی است که باید به شما بگوییم همین استرس و اضطراب می تواند یکی از اصلی ترین دلایل بروز لک در دوران بعد از زایمان شود. به همین دلیل هم تا حد امکان، از استرس و اضطراب رها شوید و به مسائل مثبت فکر کنید.

علاوه بر این، افزایش استرس و اضطراب می تواند باعث بالا رفتن فشار خون شود که این مسئله نه تنها به سلامت جنین و مادر آسیب می رساند، بلکه می تواند باعث افزایش لک های پوستی نیز شوند. به همین دلیل هم برای این که دیگر نیازی نباشد از روشی برای درمان خانگی لک صورت بعد از زایمان استفاده کنید، تا حد امکان آرامش خود را حفظ کنید.

تعادل هورمون ها

کاملا طبیعی است که در دوران بارداری و بعد از زایمان، هورمون ها به هم بریزند و این امر هم باعث بهم ریختن شرایط پوستی افراد شوند. با این حال، آزمایش های قبل از بارداری به شما کمک می کنند تا با رژیم غذایی و مصرف داروهای خاص، تا حد بسیار زیادی از بهم ریختن این هورمون ها جلوگیری کنید. پس برای کاهش لک های پوستی خود در دوران بارداری و شیردهی، بهتر است از قبل از بارداری اقدام کرده باشید.

تعادل هورمون ها

عدم تعادل در هورمون ها سبب ایجاد جوش روی صورت میشود. برا رهایی از این مشکل بلاگ ” برای درمان جوش صورت چه بخوریم ” را مطالعه کنید.

رژیم غذایی مناسب

راهکار دیگری که شما می توانید قبل از به کارگیری روش های از بین بردن لک صورت بعد از زایمان از آن استفاده کنید، داشتن یک رژیم غذایی مناسب و متعادل است. توجه داشته باشید که یک رژیم غذایی سالم نه تنها می تواند تاثیر فوق العاده زیادی بر مغز جنین شما داشته باشد، بلکه موجب می شود که پوست شما هم از بروز لک در امان بماند. به همین دلیل هم برای اطمینان از داشتن رژیم غذایی سالم و جلوگیری از بروز لک های پوستی، حتما با یک مشاوره تغذیه مشورت کنید.

تعادل هورمون ها

درمان لک صورت در دوران شیردهی چگونه است؟

اگر با وجود پیشگیری های انجام شده، باز هم در صورت شما لک به وجود آمد، جای هیچ گونه نگرانی نیست. همه مادرانی که به تازگی زایمان می کنند، با این شرایط مواجه هستند. از این رو، روش های مختلفی برای درمان لک صورت بعد از زایمان به وجود آمده اند که به شما کمک می کنند که تا حد زیادی آنها را کمرنگ کنید. برخی از مهم ترین روش ها برای درمان لک صورت در دوران شیردهی و بعد از زایمان، عبارتند از:

مصرف ویتامین C

به طور کلی، هر چیزی که شما مصرف کنید و حاوی ویتامین C باشد می تواند اثر مثبتی بر روی هورمون های بارداری و شیردهی بگذارد و در نتیجه این امر، لک های پوستی شما تا حد زیادی کاهش پیدا می کنند. مهمترین دلیل این موضوع هم این است که ویتامین C به خاطر داشتن آنتی اکسیدان، تاثیر فوق العاده ای بر روشن کردن لک های پوستی دارد.

پس برای استفاده از این روش، شما می توانید هم به صورت خوراکی از نوشیدنی ها و قرص هایی استفاده کنید که ویتامین س C ی دارند و هم به سراغ محصولات پوستی بروید که در آنها ویتامین c استفاده شده است. البته توجه داشته باشید که برای خرید محصولات پوستی حاوی ویتامین C، باید حتما محصولاتی متناسب با نوع پوست خود خریداری کنید. پس قبل از همه چیز، مطمئن شوید که نوع پوست شما چرب، خشک و یا مختلط است. اگر پوست حساسی دارید، موقع خرید محصولات پوستی تحقیقات کافی را انجام داده باشید.

مصرف ویتامین C

مقاله پیشنهادی ما برای شما : پی آر پی صورت چیست و چه تاثیراتی دارد؟

عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید

در ابتدای این مقاله هم به اختصار متوجه شدید که قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید هم می تواند یکی از مهمترین دلایل بروز لک های پوستی، به خصوص در دوران بارداری و شیردهی باشد. به همین دلیل هم یکی از بهترین شیوه ها برای درمان لک صورت بعد از زایمان که می تواند کمک بسیار زیادی به شما کند، این است که تا حد امکان، در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید.

اگر هم مجبور شدید به بیرون از خانه، از ضدآفتاب های بی رنگ استفاده کنید که فاقد کرم پودر باشند و حداقل SPF آنها 30 به بالا باشد. خیلی از افراد اعتقاد دارند که اگر شما نخواهید به بیرون از منزل بروید، باز هم باید از ضد آفتاب های بی رنگ استفاده کنید تا لک های پوستی شما تا حد امکان کاهش پیدا کنند.

نکته مهمی که درباره درمان لک صورت بعد از زایمان باید بدانید، این است که اشعه های خورشید در بین ساعت 10 صبح تا 12 ظهر، بیشترین آسیب را به پوست شما وارد می کنند. پس اگر در این ساعت قصد بیرون رفتن از منزل را دارید، علاوه بر استفاده از کرم ضد آفتاب، حتما از یک کلاه نقاب دار و عینک آفتابی هم کمک بگیرید. همچنین برای محافظت بیشتر از پوست خود، هر دو ساعت یک بار، مجددا کرم ضد آفتاب خود را تمدید نمایید.

عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید

لیزر لک های پوستی

در نهایت، اگر هیچ یک از این روش ها نتوانستند در درمان لک صورت در دوران شیردهی برای شما اثرگذار باشند، می توانید به سراغ لیزر بروید. البته توجه داشته باشید که تا حد امکان باید لیزر را به عنوان آخرین راه حل خود در نظر بگیرید. علاوه بر این که موقع استفاده از لیزر، باید دوران شیردهی شما هم به اتمام رسیده باشد و به هیچ عنوان نباید در دوران بارداری و یا شیردهی، برای لیزر اقدام کنید.

چطور لک های بعد از زایمان را در خانه درمان کنیم؟

خیلی از افراد که قصد مراجعه به دکتر یا انجام لیزر را ندارند، می پرسند که بهترین روش های درمان خانگی لک صورت بعد از زایمان چه مواردی هستند؟ آیا می توان با استفاده از روش های خانگی، به دنبال شیوه ای برای درمان لک صورت بعد از زایمان بود؟ برای پاسخ به این افراد، باید بگوییم که روش های خانگی هم می توانند در این امر تاثیر گذار باشند و تقریبا هر کسی در خانه خود می تواند با استفاده از مواد معمولی، به آنها دسترسی داشته باشد.

ماسک زردچوبه و آبلیمو

یکی از بهترین و راحت ترین روش های درمان خانگی لک صورت بعد از زایمان و دوران شیردهی، استفاده از ماسک زردچوبه و آبلیمو است. برای استفاده از این ماسک، فقط کافی است که یک پنجم قاشق چایخوری ادویه زرد چوبه را با یک قاشق غذاخوری آب لیمو ترش ترکیب کنید.

ماسک زردچوبه و آبلیمو

از بوتاکس چه میدانید؟ بلاگ بوتاکس چیست و برای چه کسانی مناسب است را به شما توصیه مکینیم

با مخلوط کردن این دو ماده، یک محصول خمیری شکل به وجود می آید که باید آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی لک های پوست خود قرار دهید. تکرار این روش به صورت روزانه به شما کمک می کند که بعد از 2 الی 4 هفته، مشاهده کنید که لک های صورت شما تا حد بسیار زیادی کم رنگ شده اند.

آب خیار

یکی دیگر از روش های فوق العاده برای درمان لک صورت بعد از زایمان و دوران شیردهی که بسیار ساده است، این است که خیار را رنده کرده و آب آن را روی پوست خود قرار دهید. برای قرار دادن آب خیار روی پوست خود، می توانید از یک پنبه کوچک کمک بگیرید و بعد از گذشت 20 دقیقه صورت خود را با آب ولرم بشویید.

شیر سرد مناسب درمان لک های پوستی بعد از زایمان

روش دیگری که می تواند در از بین بردن لک صورت بعد از زایمان به شما کمک بسیار زیادی کند، استفاده از شیر سرد است. شیر سرد به خاطر داشتن اسید لاکتیک، به مرور زمان می تواند تاثیر زیادی در روشن کردن لک های قهوه ای روی پوست داشته باشد. فقط کافی است که بعد از قرار دادن شیر سرد با پنبه روی پوست خود، آن را به مدت 15 دقیقه ماساژ دهید و سپس بشویید.

شیر سرد مناسب درمان لک های پوستی بعد از زایمان

آب جعفری

جعفری یکی مهم ترین سبزی هایی شناخته می شود که می تواند تاثیر فوق العاده ای برای روشن شدن پوست و از بین رفتن لک های پوستی داشته باشد. برای استفاده از این ماسک، فقط باید مقداری جعفری شسته و درون نیم لیتر آب بجوشانید. بعد از این که به خوبی درون آب جوشید، آن را به طور کامل صاف کنید و آب یک عدد لیموترش را درون آن بریزید. استفاده مداوم از این ماسک می تواند تاثیر زیادی در درمان لک صورت بعد از زایمان در خانه داشته باشد.

پیاز

یکی از روش های بسیار ساده که همه افراد می توانند در خانه از آن استفاده کنند، استفاده از پیاز است. فقط کافی است که یک پیاز را تکه تکه کنید و آن را در نواحی لک صورت خود بمالید. البته توجه داشته باشید که آب پیاز درون چشم شما نرود. استفاده مداوم از پیاز هم می تواند یکی از بهترین شیوه های درمانی برای از بین بردن لک های پوست بعد از زایمان باشد.

ویتامین E

آخرین روشی که برای درمان خانگی لک صورت بعد از زایمان به شما پیشنهاد می کنیم، استفاده از ویتامین E است. برای افزایش عملکرد این روش، می توانید ویتامین E را با مقدار خیلی کمی روغن کرچک مخلوط کنید و به صورت روزانه به مدت 20 دقیقه روی پوست خود بگذارید.

ویتامین E باعث از بین رفتن لک های پوستی بعد از زایمان میشود

اگر برای درمان جای لک و جوش از روش های خانگی استفاده می‌کنید مقاله درمان سریع لک خانگی برای شما مفید خواهد بود

سایر روش های خانگی برای درمان خانگی لک صورت بعد از زایمان

علاوه بر روش هایی که در بالا گفتیم، شیوه های دیگری نیز برای درمان لک صورت بعد از زایمان وجود دارند که در این بخش، برخی از مهمترین و ساده ترین آن ها را فقط نام می بریم. تقریبا اغلب این مواد در همه خانه ها یافت می شوند و نیازی نیست که برای از بین بردن لک های پوست خود، هزینه زیادی بپردازید.

• آب گوجه فرنگی
• ته مانده لیمو ترش
• پوست موز تیره نشده
• مخلوط نشاسته و پودر کنجد
• ماسک شیر و خردل
• آب سیب زمینی و عسل
• چوب صندل
• تخم ترب

سخن نهایی

در این مقاله از لند اسپا، ما اطلاعات کاملی درباره روش های درمان لک صورت بعد از زایمان در اختیار شما قرار دادیم. همان طور که متوجه شدید، از بین بردن لک صورت بعد از زایمان کاملا امکان پذیر است و شما می توانید با رعایت نکاتی که در این مقاله گفتیم، بعد از زایمان هم پوستی شاداب و یکدست داشته باشید. اگر شما هم بعد از دوران بارداری و در دوران شیردهی خود، توانستید با روش های خانگی لک های پوستی خود را از بین ببرید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

مهمترین دلیل بروز لک های پوستی در دوران شیردهی و بعد از زایمان چیست؟

یکی از مهمترین دلایلی که در دوران شیردهی و بعد از زایمان لک های پوستی به وجود می آید، تغییرات هورمونی است. این موضوع کاملا طبیعی بوده و تقریبا در همه خانم ها دیده می شود. به همین دلیل هم چندان جای نگرانی وجود ندارد.

چگونه از بروز لک های پوستی در دوران شیردهی به خاطر تغییرات هورمونی جلوگیری کنیم؟

اگر می خواهید میزان لک های پوستی خود به خاطر تغییرات هورمونی را در دوران شیردهی به حداقل برسانید، بهتر است قبل از بارداری اقدام کنید. بدین صورت که با مراجعه به پزشک، از شما آزمایشاتی گرفته می شود و با استفاده از داروهای خاصی، هورمون های شما متعادل می شوند که این امر موجب می شود تا حد بسیار زیادی از بروز لک های پوستی در امان بمانید.

5/5 - (1 امتیاز)

مریم محمودی

من عاشق به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم با بقیه هستم؛ بنابراین، چیزایی که از منابع مختلف و معتبر یاد می‌گیرم رو برات می‌نویسم. تمام مقاله‌هام با تحقیق و مطالعه زیاد نوشته می‌شن، پس می‌تونی به اطلاعاتی که بهت می‌دم اعتماد کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا