زیبایی

چگونه می‌توان اسکار جوش را درمان کرد؟

اسکار آکنه چیست؟ پوست انسان از لایه‌های مختلفی تشکیل شده‌است که از ماهیچه‌ها و بافت داخلی بدن در مقابل عوامل آسیب‌زا مانند اشعه ماوراءبنفش و آلودگی‌های محیطی محافظت می‌کند. بخش قابل توجهی از مواد تشکیل‌دهنده پوست در تمام قسمت‌های بدن از جمله صورت، پشت و سینه چربی است. غدد چربی هم یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد جوش یا آکنه هستند.

گاهی اوقات در حین درمان جوش، لک‌هایی بر روی پوست دیده می‌شوند که اسکار آکنه نتیجه التهاب این لکه‌هاست. منافذ جوش در طولِ ترمیم بافت‌های پوستی، متورم و دیواره‌های آن دچار شکستگی شده که باعث انتقال محتویات درون این بافت‌ها به نواحی اطراف بر روی پوست می‌شوند. این اتفاق منجر به ایجاد جای جوش عمیقی بر روی پوست خواهدشد. همجنین فرآیندی که پوست برای ترمیم جوش و آکنه طی می‌کند، ممکن است باعث بروز اسکار آکنه که همان لک‌های باقی‌مانده از جوش بوده، شود. اما نکته قابل توجه این است که تمامی جوش‌ها منجر به بروز اسکار نمی‌شود. در افرادی که آکنه باعث بروز اسکار شده، می‌توان از روش‌های مختلفی برای درمان کمک گرفت. برای آشنایی با بهترین روش‌های درمان اسکار جوش با لنداسپا همراه شوید.

علت ایجاد جوش چیست؟

جوش و آکنه را می‌توان از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی در جهان دانست؛ به طوریکه ٪۸۰ از افراد بین ۱۱-۳۰ سال به آن مبتلا خواهندشد. ژنتیک، بلوغ، استرس، قاعدگی، قرص‌های کنترل بارداری، تغییرات هورمونی و تغذیه نادرست از مهم‌ترین عوامل ایجاد جوش هستند. عارضه آکنه یا جوش زمانی رخ می‌دهد که منافذ پوست انسان به وسیله باکتری، چربی و پوست‌های مرده بسته شوند. این اتفاق باعث التهاب پوست و در نتیجه ایجاد جوش می‌شود.

پیشنهاد لنداسپا برای مطالعه بیشتر : ” برای درمان جوش صورت چه بخوریم ؟”

انواع-اسکار-جوش

انواع اسکار جوش کدام‌اند؟

در بعضی افراد با وجود بهبودی جوش و ترمیم بخشی از بافت پوست، نشانه‌هایی از آن باقی مانده و منجر به بروز اسکار جوش می‌شود. اما اسکارهای جوش انواع مختلفی دارند و در تمام مبتلایان به یک شکل دیده نمی‌شود. انواع اسکار عبارتنداز:

اسکار فرورفته (آتروفیک)

 • آیس پیک (Ice pick)

اسکار آیس پیک نوعی اسکار فرورفته است به شکل یک سوراخ که قسمت بالای آن پهن بوده و هر چه به عمق پوست نزدیک‌تر شده باریک می‌شود. این عارضه یکی از رایج‌ترین نوع اسکار آکنه صورت بوده که در نواحی پیشانی و بالای گونه‌ها که پوست نازک‌تر است، ایجاد می‌شود.

 • چرخشی

اسکار چرخشی در نقاطی از پوست که جنس آن ضخیم‌تر بوده مانند پایین گونه‌ها و فک ایجاد می‌شود. این فرورفتگی‌ها باعث می‌شوند پوست ناهموار و موج‌دار به نظر برسد.

 • باکس‌کار (Boxcar)

میکرونیدلینگ صورت چیست و چگونه لک صورت را از بین می برد؟

این نوع اسکار به صورت مکعبی فرورفته بر روی پوست دیده می‌شود که لبه‌های آن به عمق پوست فرو می‌روند. اسکار باکس‌کار یا مکعبی عموما در نواحی پایینی صورت و فک شایع است.

اسکار برآمده (هایپرتروفیک) یا کلوئید

زمانی که در طول فرآیند ترمیم بافت پوست، بافت‌های فیبری و کلاژنی بیشتر از مقدار نیاز پوست رشد کنند، اسکار کلوئید و برآمده ایجاد می‌شود. این عارضه معمولا در نواحی شانه‌ها و خط فک به وجود می‌آید که ممکن است با درد و خارش همراه شود.

چرا-اسکار-باقی-می-ماند

چرا اسکار جوش باقی می‌ماند؟

زمانی که زخم یا جوش بر روی پوست به وجود می‌آید، بدن تلاش می‌کند آن را درمان کند. اما در افراد مختلف با انواع پوست، ژنتیک و رنگ پوست واکنش بدن متفاوت است. به طور کلی فرآیند ترمیم بافت پوست آسیب‌دیده از طریق تولید کلاژن اتفاق می‌افتد. اما اگر کلاژن بیش از نیاز پوست تولید شود منجر به بروز اسکار برآمده و در صورت تولید کلاژن کمتر و از بین رفتن بخشی از بافت پوست، باعث بروز اسکار فرورفته خواهدشد. معمولا درمان اسکار جوش امکان‌پذیر است اما زمانی که درمان به موقع و به شیوه درستی انجام نشود، احتمال ماندگاری دائمی اسکارها است.

بهترین روش درمان اسکار چیست؟

درمان-تخصصی-اسکار-جوش

روش‌های مختلف درمان اسکار آکنه کدام‌اند؟

امروزه روش‌های مختلفی برای درمان اسکار جوش وجود دارد. روش‌هایی که نیاز به تجویز نسخه نداشته و به وسیله کرم‌های پوستی در منزل انجام می‌شوند و روش‌های دیگری که باید در کلینیک‌های زیبایی و زیر نظر پزشک انجام شود. در ادامه هر کدام از روش‌های درمانی را بررسی می‌کنیم.

روش‌های درمان اسکار جوش در خانه

یکی از بهترین روش‌های درمان اسکار آکنه صورت استفاده از کرم‌های بدون نسخه است. اما توصیه می‌شود برای اثربخشی بهتر و جلوگیری از هرگونه عوارض جانبی، انتخاب کرم‌ها با مشورت پزشک و بر اساس نوع پوست انجام شود. کرم‌های درمان اسکار حاوی ترکیباتی مانند آلفا هیدروکسی اسید، اسید لاکتیک، رتینوئیدها و اسید سالسیلیک   بوده که به بهبود جای جوش کمک می‌کند.

پیشنهاد لنداسپا برای مطالعه بیشتر : ” بعد از وکس صورت چه کنیم جوش نزنیم ؟ معرفی 6 ماسک خانگی “

درمان-اسکار-جوش-در-خانه

روش‌های تخصصی درمان اسکار جوش

در بیمارانی که عارضه تشدید شده و درمان اسکار جوش با استفاده از داروهای بدون نسخه امکان‌پذیر نیست، باید با مراجعه به کلینیک‌های زیبایی و بررسی‌های پزشکی درمان‌های تخصصی‌تر آغاز شود. این درمان‌ها به شرح زیر هستند:

 • لایه‌برداری شیمیایی

در این روش پزشک با استفاده از ماسک‌های مخصوص و موادی با ترکیبات ویژه و شیمیایی عمل لایه‌برداری را برای پوست انجام می‌دهد. در طی این فرآیند لایه بیرونی پوست پاک‌سازی شده و باعث بهبود عملکرد تولید کلاژن و رشد سلول‌های جدید پوستی می‌شود؛ در نتیجه پوستی صاف با جای جوش و اسکار کمتری خواهیدداشت.

 • درم ابریژن

این روش به وسیله دستگاه پزشکی انجام می‌شود. درمان درم ابریژن با اصطکاکی که بر روی پوست ایجاد می‌کند باعث صاف شدن لایه بیرونی و بهبود اسکار جوش خواهدشد.

روش-درم-آبریژن
 • میکرودرم ابریژن

این روش هم مانند روش درم ابریژن با استفاده از دستگاه‌های مخصوص تغییراتی بر روی سطح بیرونی پوست ایجاد می‌شود که کمک به صاف شدن پوست می‌کند.

 • لیزر درمانی

دستگاه لیزر با انتقال حرارت به زیر پوست کمک به بهبود تولید کلاژن و کم شدن جای زخم و جوش می‌کند. این فرآیند باعث رشد سلول‌های پوستی جدید و از بین رفتن پوست‌های مرده و آسیب‌دیده می‌شود.

 • تزریق استروئید

در این روش استروئید مستقیما بر روی جای زخم و اسکار جوش تزریق می‌شود. استروئید بافت فیبری پوست را نرم می‌کند و باعث صاف شدن آن می‌شود.

 • ژل پُرکننده پوست (Dermal Fillers)

به کمک این تکنیک ژل‌های پرکننده پوست مانند ژل درمال فیلر در زیر اسکارِ فرورفته تزریق شده که باعث پر شدن منافذ و صافی پوست می‌شود.

 • میکرونیدلینگ

در این روش درمانی، سوزن‌های کوچکی که بر روی دستگاه میکرونیدلینگ تعبیه شده باعث آسیب رساندن هدفمند به پوست برای تحریک تولید کلاژن می‌شوند. بنابراین کمک به درمان اسکار جوش و بهبود جای زخم می‌کند. میکرونیدلینگ به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. اگر این تکنیک با انتقال حرارت همراه باشد منجر به بهبود اسکار آکنه و پیشگیری از ایجاد جوش خواهدشد.

روش-میکرونیدلینگ
 • اکسیزیون

در طول درمان اکسیزیون پزشک بخشی از پوست آسیب‌دیده را برش می‌دهد و اسکار آکنه را از بین می‌برد. در انتها محل برش را بخیه می‌زند.

 • سابسیژن

در این روش با استفاده از یک سوزن که باعث جداسازی نوارهای فیبری پوست شده، فرآیند تولید کلاژن را بهبود می‌بخشد و باعث صاف شدن سطح بیرونی پوست و درمان اسکار جوش می‌شود.

 • کرایوتراپی

در روش درمانی کرایوتراپی یا کرایوجرسی از سرمای تولید شده‌ی گاز نیتروژن مایع برای منجمد شدن بافت برجسته اسکار استفاده می‌کنند. در نتیجه بعد از مدتی بافت اسکار مرده و از بین می‌رود.

کلام آخر

جوش و اسکار جوش نمونه‌ای از اختلال‌های آزاردهنده پوستی هستند که ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس در فرد شود. اما به کمک روش‌های گفته شده در این نوشته، درمان اسکار جوش به میزان قابل توجهی امکان‌پذیر است. از سوی دیگر اگر برای درمان جوش به موقع اقدام کنید، احتمال بروز اسکار به حداقل می‌رسد.

متا: جوش و آکنه یکی از شایع‌ترین عارضه‌های پوستی بوده که گاهی منجر به بروز لک و اسکار می‌شود. اسکار آکنه به شیوه‌های مختلفی بر روی پوست ظاهر می‌شود که درمان آن‌ها امکان‌پذیر است. برای شناخت بهترین روش‌های درمان اسکار جوش این نوشته را دنبال کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

مریم محمودی

من عاشق به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم با بقیه هستم؛ بنابراین، چیزایی که از منابع مختلف و معتبر یاد می‌گیرم رو برات می‌نویسم. تمام مقاله‌هام با تحقیق و مطالعه زیاد نوشته می‌شن، پس می‌تونی به اطلاعاتی که بهت می‌دم اعتماد کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا