پوستزیبایی

12 مورد از نکات قبل از لیزر موهای زائد را بشناسید

لیزر موهای زائد یکی از روش‌های معمول و پرطرفدار در بین روش‌های حذف موهای زائد است. این روش با استفاده از تکنولوژی لیزر، امواج نوری را به محل رشد موها هدایت کرده و با ایجاد حرارت، بافت مو را نابود می‌کند. با وجود اینکه لیزر موهای زائد برای بسیاری از افراد موثر و مفید است، اما قبل از تصمیم گیری برای انجام این روش، نکات مهمی وجود دارد که باید در نظر گرفته. در این مقاله، به بررسی نکات قبل از لیزر موهای زائد پرداخته خواهد شد.

آشنایی با نکات قبل از لیزر موهای زائد

با توجه به شرایط پوستی هر فرد، ممکن است قبل و بعد از انجام لیزر، پزشک رعایت برخی نکات را توصیه کند. این نکات برای بهبود وضعیت پوست و جلوگیری از عوارض پوستی بسیار مفید هستند. اما برخی نکات وجود دارند که به طور کلی هرفردی باید قبل از لیزر به آنها توجه کند:

مقاله پیشنهادی لنداسپا: بهترین کلیلنیک زیبایی در غرب تهران کجاست و چه خدماتی دارد؟

1. پیدا کردن کلینیک معتبر

یکی از مهمترین نکات قبل از لیزر موهای زائد ، پیدا کردن کلینیکی معتبر برای لیزر است. سعی کنید در محدوده محل زندگی خود، کلینیک های اطراف را جست و جو کنید. سپس با بررسی مدارک و سوابق، مجوزها، بررسی نظرات و تجربیات مراجعه کنندگان ببینید که آیا کلینیک انتخابی شما تمامی نکات مربوط به بهداشت و سلامت محیط را استفاده می کند یا خیر. همچنین بسیار اهمیت دارد که پزشک متخصص و تمامی تکنسین های مجموعه از تجربه و مهارت کافی بر خوردار باشند. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده، به روز بودن تجهیزات و استفاده از شیوه های جدید برای لیزر موهای زائد نیز یکی ویژگی های مثبت کلینیک معتبر است. در مقاله بهترین مرکز لیزر تهران مراکز خوب لیزر را معرفی کرده ایم.

2. مشورت با پزشک

حضور در جلسه مشاوره پزشک یکی از اصلی ترین اقدامات قبل از لیزر موهای زائد است که متاسفانه بسیاری از افراد این مورد را جدی نمی گیرند. توصیه می‌شود که قبل از انجام لیزر برای حذف موهای زائد با یک پزشک مشورت کنید. بهترین پزشک برای انجام این فرایند، پزشک پوست متخصص یا با سابقه در زمینه لیزر است.

مشورت با پزشک قبل از لیزر

پزشک شما باید مطمئن شود که انجام لیزر برای شما مناسب است و بهترین نوع لیزر برای نوع پوست و موهای شما را معرفی کند. همچنین، پزشک شما باید به شما نکات قبل از لیزر موهای زائد را آموزش دهد، بگوید که لیزر چه تاثیراتی روی پوست و موهای شما خواهد داشت و هرگونه عوارض جانبی ممکن را برای شما توضیح دهد.

در مقاله عوارض لیزر موهای زائد به بررسی مضرات و عوارض لیزر پرداخته ایم.

3. توجه به سوابق پزشکی

علاوه بر مزایای این روش، برخی سوابق پزشکی و وضعیت‌های پوستی می‌توانند باعث ایجاد خطرات و عوارض احتمالی شوند. افرادی که به دلیل برخی از سوابق پزشکی و وضعیت‌هایی که می‌توانند ریسک و خطر لیزر موهای زائد را افزایش دهند، بهتر است از لیزر اجتناب کنند، عبارتند از:

 • افرادی با پوست‌های حساس و نازک که مستعد تغییر رنگ یا کبود شدن است.
 • افرادی که باردار هستند یا در دوران شیردهی می خواهند لیزر کنند، بهتر است با پزشک مشورت کنند.
 • افرادی که در حال هورمون درمانی هستند.
 • افرادی  که در حال شیمی درمانی هستند.
 • افرادی که بر روی پوست خود زخم تازه دارند.
 • افرادی که به تازگی تاتو یا خالکوبی کرده اند.
 • افرادی که کمتر از دو هفته است که ژل، بوتاکس یا فیلر تزریق کرده اند.
 • افرادی مبتلا به عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا قارچی فعال پوست هستند.
 • افراد مبتلا به هرپس ( انجم لیزر در این مورد تنها 2 هفته بعد از درمان کامل عفونت امکان پذیر است)
 • افراد مبتلا به هر نوع التهاب پوستی.
 • افرادی که خال پوستی یا ماه گرفتگی دارند بهتر است با پزشک مشورت کنند.
 • افراد مبتلا به اگزما.
 • افراد مبتلا به هایپرپیگمانتاسیون.
 • افراد مبتلا به  فوتودرماتوز یا همان حساسیت شدید پوستی به نور خورشید
 • افراد مبتلا به سوریازیس
 • افراد مبتلا به صرع
 • افراد مبتلا به  HIV
 • افرادی که دست پیش از لیزر، در ال حاضر یا در آینده عمل جراحی دارند.
 • افرادی که به دلیل مشکلات وریدی در پاهایشان احساس سنگینی می کنند.

از اقدامات قبل از لیزر بررسی سوابق پزشکی خود با مواردی که ذکر کردیم است. اگر به هر مورد مبتلا هستید، این موضوع را با متخصص پوست در میان بگذارید.

پیشنهاد می کنیم مقاله سن مناسب لیزر موهای زائد را مطالعه کنید.

4. عدم مصرف برخی داروها

از ساده ترین نکات قبل از لیزر موهای زائد اجتناب از خوردن برخی داروها است. اما متاسفانه همین نکته ساده نیز توسط بسیاری افراد نادیده گرفته شده و عوارض جانبی خفیف تا شدید را به دنبال دارد.

عدم مصرف برخی داروها قبل لیزر

از جمله داروهای ممنوعه پیش از لیزر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داروهای ضد افسردگی (قطع دارو حداقل یک هفته قبل از لیزر)
 • گیاهان دارویی مانند گل اشرفی  گل راعی
 • هرگونه دارو یا دمنوش لاغری بدن
 • آسپیرین ها
 • رقیق کننده های خون (داروهای ضد انعقاد)
 • فوتوتاکسیک ها
 • فوتوآلرژیک ها
 • آنتی بیوتیک ها (حداقل 4 هفته قبل از لیزر باید قطع شود)
 • رتنوئیدها (حداقل 6 ماه قبل از لیزر باید قطع شود)

5. تعیین نوع پوست

بررسی و تعیین نوع پوست از مهمترین نکات قبل از لیزر موهای زائد است، زیرا نوع پوست شما می‌تواند تأثیر بسیاری بر روی نتیجه لیزر داشته باشد. برای مثال، برای پوست‌های تیره، انواع لیزرهای مختلفی نسبت به پوست‌های روشن‌تر توصیه می‌شود.

6. حمام کردن قبل از لیزر

بهتر است پیش از مراجعه برای جلسه لیزر موهای زائد، حمام کنید و تمامی نواحی که میخواهید لیزر شوند را کاملا تمیز کنید. توجه کنید که به هیچ عنوان پس از حمام قبل از لیزر، ازمرطوب کنندهها، لوسیون، روغن ها و هرگونه محصولات پوستی بدون مشورت پزشک استفاده نکنید.

7. تیغ زدن و شیو موها

قبل از انجام لیزر، باید مطمئن شوید که موهای شما کاملا اصلاح شده‌اند. در غیر این صورت، انجام لیزر ممکن است بر روی نواحی که موهای بلند دارند، سوختگی ایجاد کرده و دردناک باشد.

اگر هنوز تصمیم نگرفته اید چه دستگاهی برای لیزر انتخاب کنید مقاله بهترین دستگاه برای لیزر را مطالعه کنید.

8. دوری از اشعه UV قبل از لیزر موهای زائد

قبل و بعد از انجام لیزر، باید از پوست در برابر اشعه UV خورشید حفاظت کرده و از فتن به استخر روباز، سولاریوم و حمام افتاب اجتناب کنید. همچنین از زدن کرم ها، اسپری یا لوسیون های برنزه کننده نیز خودداری کنید. اگر هرکدام از موارد را انجام داده اید، باید حداقل تا 4 هفته قبل از لیزر صبر کنید تا اثرات آنها از پوست شما خارج شود.

دوری از اشعه UV قبل از لیزر موهای زائد

9. اجتناب از اپیلاسیون

یکی از نکات قبل از لیزر موهای زائد این است که نباید از روش‌هایی مانند اپیلاسیون، موم یا وکس پوست استفاده کرد زیرا ممکن است باعث ایجاد آسیب در پوست شود و درمان با لیزر را سخت‌تر کند.

10. تنظیم دمای لیزر

باید از تنظیم دمای لیزر در محدوده مناسب برای نوع پوست شما اطمینان حاصل کنید. تنظیمات نامناسب می‌توانند باعث سوختگی، التهاب و درد شوند. این یکی از مهمترین نکات قبل از لیزر موهای زائد است که در جلسه مشاوره با پزشک مشخص می شود.

در مقاله لیزر موهای زائد مردان به بررسی فواید و مضرات لیزر برای آقایان پرداخته ایم

11. دوری از آرایش و محصولات پوستی

یکی از اقدامات قبل از لیزر این است که باید از استفاده از آرایش و محصولات و بعد از انجام لیزر نیز باید به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از استفاده از آرایش خودداری کنید. تجه به چنین نکاتی هرچند هم که بی خطر به نظر برسند مهم است چرا که با نادیده گرفتن آنها، ممکن است با عوارض جبران نشدنی روبرو شوید. البته استفاده از کرم ضدآفتاب بعد از لیزر توصیه می شود.

دوری از آرایش و محصولات پوستی

12. تعیین برنامه و تعداد جلسات لیزر

از جمله دیگر نکات قبل از لیزر موهای زائد که در جلسه مشاوره تعیین می گردد این است که قبل از شروع درمان لیزر، باید با پزشک خود برنامه درمانی را مشخص کنید، از جمله تعداد جلسات، بازه زمانی بین جلسات، هزینه‌های مرتبط و… .

اگر میخواهید درباره ارتباط لیزر و سرطان بیشتر بدانید مقاله عوارض لیزر موهای زائد و سرطان را مطالعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات لنداسپا، به نکات قبل از لیزر موهای زائد پرداختیم. به عنوان یکی از روش‌های حذف موهای زائد، لیزر موهای زائد با مزایا و معایبی همراه است. برای اینکه این روش بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد، لازم است که قبل از شروع به انجام این روش، به نکات مهمی که در این مقاله به آنها پرداخته شد، توجه کنید. همچنین، در صورتی که برای انجام این روش تصمیم گرفته‌اید، بهتر است با پزشک متخصص و مجرب مشورت کنید تا بهترین نتیجه را برای شما به دست آورید.

خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان ین مقاله به اشتراک بگذارید.

3.2/5 - (9 امتیاز)

مریم محمودی

من عاشق به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم با بقیه هستم؛ بنابراین، چیزایی که از منابع مختلف و معتبر یاد می‌گیرم رو برات می‌نویسم. تمام مقاله‌هام با تحقیق و مطالعه زیاد نوشته می‌شن، پس می‌تونی به اطلاعاتی که بهت می‌دم اعتماد کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا