سلامت

علائم کمبود ویتامین دی و روش های خانگی برای جبران آن

ویتامین دی یکی از مواد بسیار ضروری برای بدن شناخته می شود که می تواند کمک خیلی زیادی به رشد و تقویت استخوان ها کند. در مقابل، اگر بدن شما ویتامین D مورد نیاز خود را نداشته باشد، ممکن است آسیب های خیلی زیادی برای بدن به وجود بیاید. در این مقاله از لنداسپا، ما اطلاعات کاملی درباره علائم کمبود ویتامین دی و دلایل به وجود آمدن این مشکل در اختیار شما قرار می دهیم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا بدانید که چه دلایلی باعث کمبود ویتامین دی می شوند.

ویتامین دی چیست؟

ویتامین دی یا همان کلسیفرول به نوعی ویتامین محلول در چربی گفته می شود که تاثیر خیلی زیادی در سلامت بدن دارد. به عبارت دیگر، ویتامین D با ذخیره شدن در بافت های چربی بدن، می تواند کمک خیلی زیادی به سلامت کلی بدن شما داشته باشد.

در شرایط عادی، ویتامین دی در غذاهای متنوعی وجود دارند که شما می توانید بسته به ذائقه خود، هر یک از آن ها را که بخواهید، مصرف کنید. زمانی که ویتامین دی وارد بدن می شود، غلظت کلسیم و فسفات در خون افزایش پیدا می کند. با افزایش غلظت این مواد، توانایی استخوان ها در تولید مجدد بافت جدید راحت تر خواهد شد. با توجه به این مسئله، می توان گفت که ویتامین D تاثیر بسیار زیادی در سلامت کلی بدن و به خصوص استخوان ها دارد.

كمبود كدام ويتامين باعث چاقي ميشود ؟

ویتامین دی چیست؟

کمبود ویتامین دی چه عوارضی دارد؟

قبل از این که مهمترین علائم کمبود ویتامین دی را برای شما توضیح دهیم، خوب است بدانید که کمبود این ماده در بدن باعث به وجود آمدن چه مشکلاتی می شوند. در ادامه، مهم ترین عوارضی که ممکن است کمبود ویتامین دی به وجود بیاورند را به صورت خلاصه مشاهده می کنید.

شکستگی های تنشی

یکی از مهمترین عوارضی که ویتامین D می تواند باعث مشکل در بدن شود، شکستگی های تنشی است. زمانی که میزان ویتامین دی در بدن شما کاهش پیدا می کند، تراکم استخوان ها نیز کمتر می شود و در نتیجه این امر، دچار شکستگی های تنشی خواهید شد.

درد و ضعف عمومی بدن

یکی دیگر از مهمترین عوارض کمبود ویتامین دی در بدن، درد و ضعف عمومی است. زمانی که خیلی از افراد دچار کمبود ویتامین دی هستند، به طور دائمی احساس خستگی و درد خیلی زیادی در سراسر بدن خود دارند.

ضعف سیستم ایمنی بدن

افرادی که دچار کمبود ویتامین دی می شوند، سیستم ایمنی بدن خیلی ضعیفی دارند. به طوری که آنها در فواصل زمانی خیلی کوتاهی به صورت مکرر سرما می خورند. این مشکل علاوه بر این که می تواند بسیار آزاردهنده باشد، مشکلات خیلی بیشتری برای افراد به وجود می آورد. بر اساس تحقیقات انجام شده، تعداد خیلی زیادی از کسانی که دچار کمبود ویتامین دی بودند، سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند.

علت کمبود ویتامین دی چیست؟

ریزش مو

مشکل بسیار مهمی که کمبود ویتامین دی می تواند یکی از مهم ترین دلایل آن باشد، ریزش مو است. یکی از علائم کمبود ویتامین دی این است که روی ژن هایی تاثیر می گذارد که در تقویت پیاز مو تاثیر دارند. زمانی که بدن دچار کمبود ویتامین دی می شود، مشکلاتی در این ژن ها به وجود می آید که نمی توانند به خوبی پیاز مو را تقویت کنند و در نتیجه، ریزش مو رخ می دهد.

جلوگیری از رشد جنین در زمان بارداری

یکی از مواد مغذی برای رشد جنین، ویتامین D است. از طرف دیگر، یکی از مهم ترین عوارض کمبود ویتامین دی در زنان باردار، این است که می تواند از رشد جنین جلوگیری کند. به همین دلیل هم خانم ها باید به محض مشاهده علائم کمبود ویتامین دی در زنان باردار یا در دوران شیردهی، به فکر درمان آن باشند. پس اگر شما هم علائم کمبود ویتامین دی در شیردهی را مشاهده کردید، بهتر است هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا مشکلی برای جنین به وجود نیاید.

علت کمبود ویتامین دی چیست؟

موضوع خیلی مهم دیگری که بهتر است قبل از شناختن علائم کمبود ویتامین دی بدانید، دلایل به وجود آمدن این مشکل است. به صورت کلی، چند دلیل اصلی وجود دارند که می توانند باعث کمبود ویتامین D در بدن افراد شوند که در ادامه، آنها را توضیح می دهیم.

علت کمبود ویتامین دی چیست؟

عدم دریافت ویتامین دی مورد نیاز بدن

یکی از مهمترین دلایل کمبود ویتامین دی در بدن، این است که بدن شما نمی تواند ویتامین D مورد نیاز خود را از طریق غذا و یا نور خورشید جذب کند. در غذاهای خیلی زیادی ویتامین دی وجود دارند. علاوه بر این که شما می توانید خیلی راحت با قرار گرفتن زیر نور خورشید، ویتامین دی مورد نیاز بدن خود را جذب کنید. زمانی که بدن نتواند این میزان ویتامین D مورد نیاز خود را جذب کند، با کمبود مواجه خواهد شد.

عدم استفاده درست بدن از ویتامین دی جذب شده

در شرایط عادی، بدن شما باید بتواند از ویتامین D جذب شده در بافت استخوان ها و عضلات استفاده کند. با این حال، زمانی که بدن نتواند به درستی از این ویتامین دی جذب شده در بدن استفاده کند، ممکن است آن را دفع کند و در نتیجه، دچار کمبود ویتامین دی خواهید شد.

کمبود ویتامین دی می تواند یک علت کبودی بدن باشد !

افزایش وزن

خیلی از کسانی که دچار کمبود ویتامین دی می شوند، افرادی هستند که اضافه وزن شدیدی دارند. به صورت کلی، اگر شاخص توده بدنی شما بیشتر از 30 باشد، بدنتان امکان استفاده درست از ویتامین دی جذب شده را نخواهد داشت و چاقی شما می تواند یکی از مهمترین دلایل کمبود ویتامین دی باشد.

افزایش وزن

جراحی های کاهش وزن

قبل از این که مهمترین علائم کمبود ویتامین دی را توضیح دهیم، خوب است بدانید که حتی برخی جراحی های کاهش وزن هم می توانند منجر به کمبود ویتامین دی شوند. دلیل این موضوع هم این است که این گونه جراحی ها موجب می شوند که توانایی بدن در جذب ویتامین دی کاهش پیدا کند و در نتیجه، سطح ویتامین دی در بدن کاهش پیدا کند.

کمبود ویتامین دی چه علائمی دارد؟

بعد از کسب اطلاعات کافی درباره کمبود ویتامین d در بدن، نوبت به آن می رسد که مهم ترین علائم کمبود ویتامین دی در کودکان و یا بزرگسالان را نیز بشناسید. در این بخش، برخی از مهم ترین علائم ویتامین دی در جوانان و یا حتی سالمندان را به صورت خلاصه نام می بریم. پس اگر شما و یا اطرافیانتان هر یک از این علائم را داشتید، بهتر است هرچه سریع تر به دنبال روشی برای درمان این عارضه باشید.

نرمی استخوان

یکی از اولین علائم کمبود ویتامین دی در افراد، نرمی استخوان است و این مسئله هیچ ارتباطی به جنسیت افراد ندارد. پس هم زنان و هم مردان می توانند این علائم را نشان دهند. به همین دلیل هم می توان گفت که نرمی استخوان یکی از اصلی ترین علائم کمبود ویتامین دی در مردان و حتی زنان است. زیرا ویتامین دی تاثیر مستقیمی روی کلسیم و بافت های استخوانی دارد و زمانی که به اندازه کافی به بدن شما نرسد، ممکن است دچار نرمی استخوان شوید.

نرمی استخوان

افسردگی

شاید برای شما جالب باشد که بدانید یکی از مهمترین علائم کمبود ویتامین دی در زنان و یا حتی مردان، افسردگی و مشکلات روحی و روانی است. بر اساس تحقیقات انجام شده، کمبود ویتامین دی و افسردگی رابطه مشترکی با یکدیگر دارند و اگر بدن شما در جذب و یا دریافت ویتامین دی مشکلی داشته باشد، ممکن است دچار افسردگی شوید. البته باید بدانید که این عارضه بیشتر یکی از مهم ترین علائم کمبود ویتامین دی در بزرگسالان است.

خرابی دندان ها

بدون شک می توان گفت که یکی از مهمترین علائم کمبود ویتامین دی در کودکان و یا بزرگسالان، خرابی دندان هاست. زمانی که میزان ویتامین دی در بدن شما کاهش پیدا می کند، بافت دندان هایتان نیز نرم خواهد شد و در نتیجه، در مدت زمان کوتاه تری خراب می شوند. این مشکل می تواند روی ناخن های شما هم تاثیر بگذارد. علائم کمبود ویتامین دی در ناخن می تواند باعث شود که ناخن های شما بیش از اندازه شکننده شوند.

ضعف سیستم ایمنی بدن

در بخش های پیش و در قسمت عوارض کمبود ویتامین دی هم به اختصار گفتیم که با کم شدن ویتامین D موجود در بدن، ممکن است سیستم ایمنی بدن ضعیف شود و دچار سرماخوردگی و بیماری های متعددی شود. در این شرایط، حتی اگر سرما هم نخورید، بدن شما نمی تواند یک زخم ساده را هم در مدت زمان کوتاهی درمان کند. این مسئله می تواند مشکلات خیلی جدی تری در بدن به وجود بیاورد.

تعریق بیش از حد

یکی دیگر از مهم ترین علائم کمبود ویتامین دی در بدن خیلی از افراد، این است که بیش از اندازه عرق می کنند. پس اگر شما هم بدون انجام فعالیت های ورزشی و یا قرار گرفتن در هوای گرم متوجه شدید که بیش از اندازه عرق می کنید، به احتمال خیلی زیاد حجم ویتامین دی در بدن شما کاهش پیدا کرده است.

تعریق بیش از حد

سردرد و سرگیجه

در نهایت، آخرین موردی که ما از آن به عنوان علائم کمبود ویتامین دی در بدن انسان یاد می کنیم، سردرد و سرگیجه هستند. دلیل این موضوع هم می تواند فشار خون بالا باشد. کسانی که حجم کمی از ویتامین دی را در بدن خود دارند، دچار فشار خون بالا می شوند و در نتیجه این امر، همیشه سردرد و سرگیجه دارند.

توجه داشته باشید که اگر این عارضه را هم درمان نکنید، همین کمبود ویتامین دی معمولی می تواند مشکلات خیلی جدی تری برای شما به وجود بیاورد و حتی جان شما را هم تهدید کند. زیرا با افزایش فشار خون، شما بیشتر در معرض بروز سکته قلبی و مغزی خواهید بود. این مسئله برای بزرگسالان و به خصوص سالمندان اهمیت خیلی بیشتری دارد؛ بنابراین، به محض مشاهده علائم کمبود ویتامین دی در سالمندان و یا بزرگسالان، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

درمان کمبود ویتامین دی با طب سنتی

بعد از این که مهمترین علائم کمبود ویتامین دی را مشاهده کردید، به احتمال خیلی زیاد برای شما سوال پیش بیاید که آیا می توان این عارضه را در خانه درمان کرد؟ خوشبختانه در طب سنتی، روش هایی وجود دارند که به شما کمک می کنند که تا حد خیلی زیادی کمبود ویتامین دی را در بدن خود جبران کنید.

برای کمبود ویتامین دی چه بخوریم؟

اگر شما هم به هر دلیلی دچار کمبود ویتامین دی شده اید، می توانید با تغییر رژیم غذایی خود و استفاده از طب سنتی، تا حد خیلی زیادی میزان این ویتامین را در بدن خود تنظیم کنید. در ادامه، مهمترین مواد غذایی که شما می توانید برای درمان و جبران کمبود ویتامین دی بدن خود بخورید را به صورت مختصر نام می بریم.

لبنیات

لبنیات

بدون شک یکی از مهمترین مواد غذایی که می تواند کمک خیلی زیادی به کمبود ویتامین دی بدن شما کند، مصرف مداوم لبنیات است. خوشبختانه دسترسی به لبنیات بسیار راحت است و در سریع ترین زمان ممکن، می توانید به سوپرمارکت محله خود رفته و مقداری لبنیات مورد علاقه خود را خریداری کنید. شما می توانید بسته به ذائقه خود، انواع محصولات لبنی مختلف مانند ماست، پنیر، خامه و کشک را خریداری کرده و مصرف نمایید.

انواع غلات

از دیگر مواد مغذی فوق العاده برای درمان کمبود ویتامین دی، مصرف انواع غلات مانند لوبیا، جو دوسر، نخود و عدس هستند. دسترسی به این خوراکی ها هم خیلی راحت است و شما می توانید در سریع ترین زمان ممکن، آنها را برای یک میان وعده و یا حتی یک وعده کامل خود آماده کنید.

زرده تخم مرغ

اگر هر یک از علائم کمبود ویتامین دی را در بدن خود مشاهده کردید، می توانید با مصرف مداوم زرده تخم مرغ، آن را درمان کنید. زرده تخم مرغ حاوی مقدار خیلی زیادی پروتئین است و می تواند یک گزینه فوق العاده مناسب برای تامین و جبران کمبود ویتامین دی در بدن شما باشد. البته از آنجا که زرده تخم مرغ مقدار خیلی زیادی کلسترول دارد، باید حتما در مصرف آن اعتدال را رعایت کنید.

غذاهای دریایی و انواع ماهی ها

بدون شک مصرف غذاهای دریایی و انواع ماهی ها که سرشار از ویتامین های مختلف و به خصوص ویتامین دی هستند، می توانند بهترین گزینه برای درمان و جبران کمبود این ویتامین در بدن شما باشند. انواع ماهی ها مانند ماهی سالمون، شاه ماهی و ماهی ساردین و یا حتی روغن جگر ماهی، مواد غذایی منحصر به فردی هستند که به شما کمک می کنند تا کمبود ویتامین دی را در بدن خود جبران کنید.

غذاهای دریایی و انواع ماهی ها

قارچ

اگر به دنبال یک ماده غذایی رژیمی و در عین حال، مفید برای درمان کمبود ویتامین دی در بدن خود هستید، باید قارچ را به شما معرفی کنیم. قارچ حاوی مقدار خیلی زیادی ویتامین دی بوده و می تواند به شما کمک کند که علاوه بر ویتامین دی، سایر مواد مغذی مانند انواع آمینو اسیدها را هم به بدن خود برسانید.

سخن پایانی

در این مقاله از لنداسپا، به طور کامل درباره مهمترین علائم کمبود ویتامین دی صحبت کردیم. به علاوه، گفتیم که مهم ترین عوارضی که کمبود ویتامین دی می تواند در بدن شما به وجود بیاورد، شامل چه مواردی می شوند. همان طور که متوجه شدید، کمبود ویتامین دی می تواند مشکلات جدی برای بدن به وجود بیاورد و به همین دلیل هم برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلات جدی، بهتر است هرچه سریع تر به دنبال روشی برای درمان کمبود ویتامین دی باشید.

3.3/5 - (20 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا