سلامتسلامت روان

عوارض استرس در زنان و بهترین راهکارهای درمان آن

در حال حاضر با تغییر شرایط زندگی، دلایل زیادی وجود دارند که خیلی از افراد دچار استرس شوند. با این حال، باید بدانید عوارض استرس در زنان بسیار مخرب است و این امر می تواند مشکلات زیادی در بدن آنها به وجود بیاورد. استرس می تواند به خاطر دلایل متنوعی باشد که برخی از مهمترین آنها، مشکلات خانوادگی، شرایط روحی، اخبار بد و شرایط جسمانی هستند. در این مقاله از لنداسپا، اطلاعات بیشتری درباره عوارض استرس برای زنان در اختیار شما قرار می دهیم. پس برای سلامت خودتان هم که شده، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

قبل از این که برای شما توضیح دهیم که عوارض استرس در زنان چیست و ممکن است باعث بروز چه مشکلاتی در بدن آنها شود، باید بدانید که اضطراب و استرس فقط برای خانم هایی به وجود نمی آید که درگیر مشکلات جسمی یا روحی هستند. به طور کلی، هر کسی می تواند استرس داشته باشد و این امر در بدن او تاثیر بگذارد. به همین دلیل حتی اگر استرس هم ندارید، بهتر است بدانید که چرا استرس در زنان به وجود می آید و چه عوارضی در بدن آنها ایجاد می کند. در این مقاله، به طور کامل این مسائل را بررسی می کنیم.

علت استرس در زنان

همان طور که در ابتدای این مقاله به اختصار گفتیم، استرس در زنان می تواند به خاطر دلایل مختلفی به وجود بیاید. به عنوان مثال، شاید برخی از افراد به خاطر مشکلات جسمی، برخی به خاطر مشکلات روحی و برخی هم به خاطر شغل خود دچار استرس شوند.

حتی خیلی از خانم ها به خاطر روابط مشترک و شرایط عاطفی خود دچار استرس و اضطراب زیادی می شوند. در جامعه امروزی که زنان نقش بسیار مهمی در تامین هزینه های خانه دارند، مسئولیت های کاری و بدتر شدن شرایط اقتصادی هم می تواند تاثیر زیادی در افزایش استرس آنها داشته باشد.

ASMR چیست و از چه طریقی می‌تواند باعث تحریک‌پذیری شود؟

علت استرس در زنان

عوارض استرس در زنان موجب می شود که آنها احساس ناکافی بودن داشته باشند و نتوانند آن طور که باید، در خانواده خود به عنوان مادر، همسر و یا دختر خانواده، حاضر شوند. از آنجا که زنان نقش بسیار مهمی در خانواده دارند، خیلی مهم است تا بتوانند عوارض استرس را شناخته و راهی برای درمان آن پیدا کنند.

عوارض استرس در زنان

تاکنون متوجه شدید که استرس در زنان می تواند باعث بروز مشکلات جسمی و روحی زیادی شود. در این بخش، برای شما توضیح می دهیم که مهمترین عوارض استرس در زنان چیست؟ با شناخت هر یک از این عوارض، بیشتر مصمم می شویم که به دنبال روشی برای درمان از بین بردن استرس باشیم.

افسردگی

بدون شک می توان گفت یکی از مهمترین عوارض استرس در بسیاری از خانم ها، افسردگی است. زمانی که زنان استرس زیادی دارند و احساس ناکافی بودن می کنند، به اختلالات روانی دیگری راننده وسواس فکری، افسردگی و هراس مبتلا می شوند.

بهترین متخصص زنان تهرانپارس کیست؟

میگرن و سردرد

به احتمال زیاد شما هم افراد زیادی را دیده اید که بعد از این که دچار استرس شده اند، گفته اند که سردرد دارند. این موضوع کاملا رایج است و یکی از مهمترین عوارض استرس در زنان که می تواند بسیاری از آنها را به خود درگیر کند، میگرن و سردرد هستند. تنش های میگرنی در طول روز می توانند آنقدر شدید باشند که خانم ها نتوانند فعالیت های روزمره خود را انجام بدهند.

عوارض استرس در زنان

افزایش وزن و چاقی

یکی دیگر از مهمترین عوارض استرس در زنان که تا حد زیادی در وضعیت جسمانی آنها هم تاثیر می گذارد، افزایش وزن و چاقی است. زمانی که آنها در معرض استرس قرار می گیرند، بیش از اندازه غذا می خورند و این امر موجب چاقی و کاهش اعتماد به نفس آنها می شود.

مشکلات قلبی

داشتن استرس در خانم ها و یا حتی آقایان، موجب می شود که آنها دچار مشکلات قلبی شوند. دلیل این موضوع هم این است که اضطراب موجب می شود که فشار خون و ضربان قلب خانم ها تا حد خیلی زیادی افزایش پیدا کند. در نتیجه، بروز مشکلات قلبی کاملا طبیعی است.

مشکل در بارداری

یکی از مهمترین عوارض استرس در زنان که شاید خیلی از افراد نسبت به آن بی اطلاع باشند، این است که استرس می تواند باعث بروز مشکلاتی در بارداری خانم ها شود. بر اساس مطالعات انجام شده، خانم هایی که سطح استرس خیلی بالایی دارند، دوران بارداری خود را با مشکلات خیلی بیشتری می گذرانند. علاوه بر این که استرس و اضطراب می تواند روی جنین نیز تاثیر منفی بگذارد. در کنار همه این موارد، باید بدانید که زیاد بودن میزان استرس شاید موجب تاخیر در بارداری خیلی از خانم ها شود.

مقاله پیشنهادی: چطوری بفهمم باردارم

بهم ریختن نظم قاعدگی

خانم هایی که دچار استرس و اضطراب زیاد می شوند، متوجه شده اند که نظم قاعدگی آنها به هم می ریزد. دلیل این موضوع هم این است که تعادل هورمون های آنها بهم می خورد و این امر می تواند موجب به هم ریختن نظم قاعدگی شود و یا حتی شاید در یک مدت زمان کوتاه، دوره قاعدگی آنها به طور کامل قطع شود.

بهم ریختن نظم قاعدگی

مشکلات گوارشی

افزایش اضطراب و استرس، موجب می شود که روده و معده خانم ها تا حد زیادی درگیر شود. در نتیجه این امر، ممکن است هضم و دفع غذا به خوبی انجام نشود و موجب به وجود آمدن مشکلات گوارشی در بسیاری از خانم ها خواهد شد. در نتیجه این امر، ممکن است خیلی از آن ها دچار سوء هاضمه، زخم معده و یا سندروم روده تحریک پذیر شوند.

مشکلات پوستی

یکی از رایج ترین عوارض استرس در زنان که می تواند برای بسیاری از آنها به وجود بیاید، مشکلات پوستی است. افزایش استرس موجب می شود که جوش و آکنه خیلی زیادی در سطح پوست خانم ها به وجود بیاید. این در حالی است که شاید برخی از آنها فکر کنند که این جوش ها به خاطر دوران جوانی است. با این حال، باید بدانید که اضطراب و استرس می تواند یکی از مهمترین دلایل به وجود آمدن آنها باشد.

ریزش مو

در نهایت، آخرین موردی که ما از آن به عنوان عوارض استرس برای زنان یاد می کنیم، ریزش مو است. البته این مسئله ممکن است در آقایان هم دیده شود. به طور کلی، اگر خانم ها و آقایان استرس بسیار زیادی داشته باشند، ممکن است بخش زیادی از موهای خود را از دست بدهند.

مقاله پیشنهادی: درمان ریزش مو 

راهکارهای درمان استرس

در بخش قبل، به طور کامل با مهمترین عوارض استرس در زنان آشنا شدید. اکنون نوبت به آن رسیده که بدانید اگر به این عارضه مبتلا شدید، چگونه می توانید آن را درمان کنید. توجه داشته باشید که باید در سریع ترین زمان ممکن، به دنبال روشی برای درمان استرس باشید. زیرا عوارض استرس برای زنان در طولانی مدت، می تواند بسیار مخرب باشد. در این بخش، مهمترین راهکارهایی که می توانید با استفاده از آنها خیلی راحت استرس خود را کنترل کنید را نام می بریم.

رژیم غذایی سالم

شاید برای شما جالب باشد که بدانید رژیم غذایی می تواند یکی از مهمترین راهکار ها برای درمان استرس باشد. بدین منظور، سعی کنید تا حد امکان از مصرف غذاهای خیلی چرب و شیرین بپرهیزید. کم کردن میزان شکر و افزایش مصرف غذاهای سالم به خصوص سبزیجات، می تواند کمک بسیار زیادی به درمان استرس شما کند.

ورزش کردن

به هیچ عنوان از اهمیت بالای ورزش کردن غافل نشوید. ورزش هایی مانند یوگا، مدیتیشن و یا هر نوع ورزش دیگری، موجب می شوند که شما راحت تر استرس خود را مدیریت کنید. علاوه بر این که این موارد موجب می شوند شما تناسب اندام بهتری داشته باشید و با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه حاضر شوید.

خواب کافی

بسیاری مواقع، نداشتن خواب کافی می تواند یکی از مهمترین دلایل بروز استرس باشد. به علاوه، این مسئله باعث بروز مشکلاتی در جسم شما هم خواهد شد. به همین دلیل هم برای جلوگیری از بروز عوارض استرس در زنان و آقایان، آنها باید حتما بین 7 تا 9 ساعت در شبانه روز بخوابند.

نگرش مثبت داشتن

یکی دیگر از کارهایی که شما می توانید برای درمان استرس خود انجام دهید، این است که نگرش مثبتی درباره وقایع روزانه خود داشته باشید. به علاوه، سعی کنید تا حد امکان به صورت واقع بینانه فکر کنید و در انجام کارهای خود، انعطاف پذیر باشید.

راهکارهای درمان استرس

زندگی در حال

بسیاری از افرادی که دچار استرس و اضطراب می شوند، به طور مداوم درباره گذشته و به خصوص آینده خود فکر می کنند. با این حال، شما باید بدانید که نمی توانید هیچ کاری برای آینده خود کنید و باید حتما در حال زندگی کنید. با انجام این کار، می توانید خیلی راحت کارهای روزانه خود را مدیریت کنید و همچنین زمینه ساز انجام کار های بهتر در آینده هم باشید.

سخن نهایی

در این مقاله از لنداسپا، برخی از مهمترین عوارض استرس در زنان را نام بردیم. همچنین گفتیم که از طریق چه روش هایی می توانید برای درمان استرس اقدام کنید. همان طور که متوجه شدید، عوارض استرس برای زنان می تواند بسیار مخرب باشد. به همین دلیل هم سعی کنید با استفاده از راهکار هایی که گفتیم، تا حد امکان از استرس دور بمانید. اگر شما هم دوره ای از زندگی خود درگیر استرس شده اید و یا هم اکنون این شرایط را می گذرانید، می توانید تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

3/5 - (2 امتیاز)

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا