سلامت روان

ASMR چیست؟ هر آنچه درباره این صدای عجیب و لذت‌بخش باید بدانید

درباره محتوای ASMR چه می‌دانید؟ آیا تابحال ویدئوهایی از صداهایی آرام، عجیب و در عین حال لذت‌بخش را دیده‌اید؟ فیلم‌هایی که شخصی با استفاده از لوازم گوناگون و انجام فعالیت‌های مختلف تلاش می‌کند صداهایی را ایجاد کند که بتواند احساساتی را در انسان برانگیزد. به او احساس سرخوشی و لذت را القا کند. اما ایده‌ی خلق چنین محتوایی از کجا آمده‌است؟ ASMR چیست و از چه طریقی می‌تواند باعث تحریک‌پذیری احساس لذت در انسان شود؟ برای آشنایی با ای اس ام آر، ویژگی‌های آن و تاثیرات آن بر جسم و روان انسان با این نوشته از لند اسپا همراه شوید.

ASMR مخفف چیست؟

ASMR مخفف چیست؟

در ابتدا بهتر است با واژه‌ی ASMR آشنا شویم. این واژه مخفف عبارت Autonomous sensory meridian response به معنای «واکنش ارادی اوج‌گیری حسی» است. در ادامه می‌توانید مفهوم هر کدام از این کلمه‌ها را بخوانید:

 • Autonomous به معنی «غیرارادی» و «خودمختار» که اشاره به احساس ایجاد شده در انسان داشته که به صورت کاملا ناخواسته و غیرارادی درون وی شکل می‌گیرد.
 • Sensory به معنی «حسی» که اشاره به حواس پنجگانه انسان دارد.
 • Meridian به معنی «اوج» که اشاره به اوج گرفتن احساسات درونی انسان در حین شنیدن صدا دارد.
 • Response به معنی «پاسخ» که در این‌جا به واکنش و پاسخ جسم و روان فرد پس از شنیدن صداهای ای اس ام آر اشاره دارد.

در این مقاله به راهکارهای افزایش تمرکز هنگام درس خواندن آشنا شوید

ASMR چیست؟

صدای ای اس ام آر چیست؟ صدایی که باعث تحریک احساس لذت در برخی انسان‌ها می‌شود. این عبارت در توصیف احساسی است که با شنیدن صداهایی خاص درون انسان شکل می‌گیرد. احساس سوزن سوزن شدن، گِز گِز، یک حس خلاء، احساس مور مور شدن یا تحریک‌پذیری حس لذت که در پاسخ به محرک‌های صوتی یا دیداری در برخی افراد ایجاد می‌شود. در توصیف چگونگی شکل‌گیری این احساس در قسمت‌های مختلف بدن گفته‌ شده‌است که در سراسر جمجمه، بخش پشت گردن، ستون فقرات و یا اندام‌های مختلف پخش می‌شود که در افراد مختلف متفاوت خواهدبود. در نهایت افراد آرامش، خواب‌آلودگی و احساس سرخوشی را تجربه می‌کنند.

ویدئو ASMR چیست؟

ویدئو ASMR چیست؟

روش هایی برای داشتن اعتماد به نفس وجود دارند که به شما کمک بسیار زیادی در بهبود شخصیتتان می کنند.

ویدئوهای ASMR حاوی محتوای آرامی هستند. زمزمه، صحبت‌هایی شمرده و آرام، حرکت‌های آهسته و استفاده از لوازم مختلف برای تولید صداهایی بسیار آرام که ممکن است باعث برانگیختگی احساسی در مخاطب شود. این شنیدن و دیدن چنین محتوایی توانسته باعث بروز واکنش ASMR و در نهایت خواب‌آلودگی و سرخوشی در برخی افراد شود. در تولید این فیلم‌ها از ابزار گوناگونی استفاده می‌شود و اگرچه هدف تولید چنین محتوایی مشخص و یکسان است اما نحوه ساخت و صداهای تولیده شده متفاوت خواهدبود. از این رو ویدئوهای ASMR تنوع قابل توجهی دارند.

نام‌گذاری تجربه ای اس ام آر

احتمالا بسیاری از افرادی که تجربه احساس گز گز، سوزن شدن یا برانگیختگی لذت را بعد از شنیدن محتوای صوتی یا تماشای محتوای بصری داشته‌اند، هرگز گمان نمی‌کردند که نامی مانند ASMR برای چنین احساسی در نظر گرفته شده‌است. در صورتیکه این مسئله موضوع بحث و گفت‌وگوی بسیاری از تالارهای گفت‌وگوی آنلاین در سراسر شبکه‌های اینترنتی بوده‌است. افرادی که تجربیات خود از «ارگاسم مغزی» یا «سوزن سوزن شدن مغزی» را به اشتراک می‌گذاشتند. این موضوع تا سال ۲۰۱۰ به قدری گسترش پیدا کرد که در آن سال شخصی به نام جنیفر آلن تصمیم به نام‌گذاری این تجربه گرفت.

هدف جنیفر آلن از این نام‌گذاری به رسمیت شناختن واکنش ASMR و اعتبار بخشیدن به آن در مقابل افرادی بود که معتقد بودن چنین احساسی احتمالا وجود نداشته و صرفا یک خیال باطل است. با این حال تا پیش از سال ۲۰۱۵ مطالعات چندانی درباره پدیده ASMR انجام نشده‌بود.

فراگیر شدن اصطلاح ای اس ام آر

فراگیر شدن اصطلاح ای اس ام آر

پس از نام‌گذاری پدیده asmr توسط جنیفر آلن، در سال ۲۰۱۳ کریگ ریچارد که در آن زمان استاد فیزیولوژی در دانشگاه Shenandoah بود، تصمیم به همکاری با جنیفر آلن گرفته و در نهایت یک نظرسنجی آنلاین برگزار کردند. در این نظرسنجی که بیش از ۳۰۰۰۰ شرکت‌کننده داشت، پرسش‌هایی درباره انواع احساساتی که افراد در هنگام بروز پدیده ASMR تجربه می‌کنند، نظرات مثبت و منفی در این‌باره و این‌که به کدام فیلم‌های ASMR علاقه دارند، مطرح شد.

تله های شخصیتی یا طرح‌واره‌ها نشانه‌های مختلفی داشته و به شکل‌های گوناگونی در فرد دیده می‌شود

هدف از برگزاری چنین نظر سنجی توسط کریگ ریچارد و جنیفر آلن، تهیه داده‌های معتبری برای یک مطالعه جهانی درباره پدیده ASMR بود. در نهایت کریگ ریچارد دانشگاه ASMR را تاسیس کرد که به صورت آنلاین تلاش می‌کرد آموزشی تخصصی و اطلاعات مهمی را در این زمینه در اختیار علاقه‌مندان در این حوزه بگذارد. 

چه کسانی ای اس ام آر را تجربه می‌کنند؟

با وجود وایرال شدن ویدئوهای ASMR با این حال تحقیقات محدودی در این زمینه انجام شده و نتایج به دست آمده حاکی از این واقعیت است که نمی‌توان گفت این محتوا رضایت تمام مخاطبان خود راکسب کرده‌است. برخی افراد پس از شنیدن و دیدن چنین محتوایی احساس خاصی نداشته و هیچ سرخوشی را تجربه نمی‌کنند. بهترین راه برای درک تجربه‌ی ASMR توجه به حسی است که در هنگام شنیدن موسیقی خاصی، نوازش، بوییدن یا لمس کردن پیدا می‌کنید. احساس آرامش، لرزش خفیف یا سوزن سوزن شدن در برخی از نقاط بدن همان واکنش ای اس ام آر است. اگر هر کدام از این احساس را در شرایطی تجربه کرده‌اید، بنابراین می‌دانید ASMR چیست و احتمالا با تماشای ویدئوهای مرتبط هم چنین واکنشی را تجربه خواهیدکرد.

به دلیل متفاوت بودن عوامل تحریک‌پذیری و برانگیختگی حسی در انسان‌ها، فیلم‌های حاوی محتوای ای اس ام آر تنوع بالایی داشته و برای سلیقه‌های گوناگونی تولید شده‌است. از این رو شما برای تجربه‌ی احساسی واقعی از چنین محتوایی می‌توانید فیلم‌های مختلفی را نگاه کنید تا در نهایت محتوای اثرگذار را بیابید. نتایج برخی تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که ASMR را تجربه می‌کنند ممکن است مبتلا به «اختلال سینستزی» یا «حس‌آمیزی» باشند؛ به این معنا که حس‌های مختلف به صورت ترکیب با هم عمل می‌کنند. برای مثال زمانی که صدایی می‌شنوید در همان لحظه در دهان خود طعمی را احساس می‌کنید. معمولا وجود این اختلال در افراد هیچ مشکلی را به دنبال نخواهدداشت.

انواع محرک‌های ای اس ام آر چیست؟

انواع محرک‌های ای اس ام آر چیست؟

همانطور که اشاره شد، همه‌ی افراد واکنش ASMR را تجربه نمی‌کنند. تنها برخی افراد هستند که چنین پاسخی به محرک‌های شنوایی و دیداری می‌دهند. این افراد هم در شرایط و موقعیت‌های مختلفی احساسات ناشی از ای اس ام آر را تجربه می‌کند. موقعیت‌هایی که ممکن است شامل بینایی، شنوایی و یا لامسه باشد. از این رو برای تمامی افراد تنها یک عامل نمی‌تواند باعث برانگیختگی حس‌های مختلف درون آن‌ها شده و عوامل متعددی منجر به بروز واکنش ASMR می‌شود. نمونه‌ای از این عوامل را در ادامه می‌خوانید:

 • آرایش کردن
 • شانه کردن یا کوتاه کردن موها
 • تماشای شخصی که با دقت کاغذی را تا می‌کند یا کاری را با دقت و تمرکز انجام می‌دهد
 • آدامس جویدن
 • ارتباط چشمی
 • آهسته صحبت کردن و زمزمه
 • ماساژ و نوازش
 • حرکت‌های آهسته
 • ضربه زدن و تایپ کردن
 • مخلوط کردن رنگ یا ترکیبات مواد مختلف برای پخت غذا
 • صداهایی مانند شکستن، خرد شدن، پودر شدن، صداهای دو رگه و خش‌دار
 • لمس سطوح یا لوازم نرم

در علم پزشکی، بیماری دوقطبی با نام افسردگی شیدایی هم شناخته می شود

مزایای مشاهده ویدئو ASMR چیست؟

مزایای مشاهده ویدئو ASMR چیست؟

اگرچه درباره پدیده ASMR تحقیقات جامع و کاملی انجام نشده و هنوز هم این مسئله در حال بررسی است اما تاکنون علم توانسته اثرات مطلوبی در نتیجه‌ی مشاهده محتوای ای اس ام آر بر روی مغز و بدن یافت کند. نمونه‌ای از مزایای مشاهده ویدئوهای ASMR عبارتند از:

 • لذت آنی: یکی از بارزترین اثرات پدیده ASMR بروز احساس سرخوشی و لذت فوری در افراد است. احساس آرامش و لذت‌بخشی که فرد در کوتاه‌ترین زمان پس از مشاهده و شنیدن محرک‌ها تجربه می‌کند.
 • بهبود روحیه: بر اساس یک مطالعه انجام شده، مشخص شده که ۸۰ درصد از شرکت‌کنندگان پس از تجربه محرک‌های فیلم‌های ASMR یا سایر محرک‌ها شاهد بهبود خلق‌وخو و بهتر شدن حال روحی خود بوده‌اند. این اتفاق در افراد مبتلا به افسردگی شدید هم مشاهده شد اما به صورت موقتی بوده و تاثیر دائمی نداشته‌است.
 • بهبود درد جسمی: یکی دیگر از نتایج مطالعه‌ای که نشان‌دهنده بهبود خلق‌وخوی افراد در نتیجه‌ی پدیده ASMR است، تسکین درد جسمی شرکت‌کنندگان بود. افرادی که دردی مزمن در بدن خود داشتند، برای مدتی کوتاه دردی را احساس نمی‌کردند و شدت درد به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود. این شرایط برای مدت ۳ ساعت هم ادامه داشت.
 • تمرکز بهتر: شنیدن و دیدن محتوای فیلم‌های ASMR یا تجربه سایر محرک‌ها و عواملی که باعث بروز واکنش ای اس ام آر در فردی می‌شود، می‌تواند باعث تمرکز عمیق در وی شود. فرد بهتر می‌تواند در زمان حال و بر روی حال روحی خویش تمرکز کند و عوامل حواس‌پرتی برای دقایقی از بین می‌رود.
 • خواب بهتر: اخیرا تحقیقاتی نشان داده که ASMR می‌تواند با اثراتی که بر مغز و جسم انسان می‌گذارد، باعث ایجاد آرامش و آماده‌سازی مغر و بدن برای خوابی عمیق شود.

کاهش اضطراب، کاهش سردرد و فشار خون نمونه‌ای از دیگر مواردی است که برخی از افراد در پاسخ به ای اس ام آر در خود احساس کردند. با این حال نمی‌توان انتظار داشت که تمامی افرادی در هنگام ASMR چنین مواردی را تجربه کنند.

ترفندهای مشاهده ویدئو ASMR چیست؟

ترفندهای مشاهده ویدئو ASMR چیست؟

مقاله پیشنهادی:تفاوت اختلال شخصیت مرزی و دوقطبی چیست

برای لمس تجربه‌ی لذت‌بخش و واقعی ASMR می‌توانید ترفندهایی را به ویژه در زمان مشاهده ویدئوهای آن به کار ببرید که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

֎ محرک‌های خود را بیابید

همانطور که اشاره شد افراد مختلف به محرک‌های گوناگونی پاسخ می‌دهند. از این رو شما باید عوامل تحریک‌کننده‌ی احساسات خود را بیابید. می‌توانید محرک‌های گوناگونی را تجربه کنید. ویدئوهای مختلفی از این پدیده را ببینید و به احساسی که در مقابل عوامل متعدد دارید، توجه کنید تا در نهایت عاملی که باعث برانگیختگی لذت در شما می‌شود را پیدا کنید.

֎ تنهایی تمرین کنید

بودن در یک فضای آرام و به دور از هیاهو و سروصدا می‌تواند به تمرکز بهتر و مشاهده‌ی بهتر احساسات کمک کند. توصیه می‌شود زمانی که تنها و آرام هستید ویدئوهای ASMR را مشاهده کنید یا دیگر محرک‌ها را امتحان کنید و همزمان بر بخش‌های مختلف بدن خود مانند انگشتان یا بازوی خود تمرکز کنید.

֎ ویدئوهای ASMR را مشاهده کنید

اگر نمی‌دانید چه محرکی را امتحان کنید یا چه کاری برای برانگیختن احساس خود انجام دهید، می‌توانید به سراغ دنیایی از فیلم‌های ASMR که بر روی شبکه‌های اینترنتی مانند یوتیوب به اشتراک گذاشته‌شده، بروید.

֎ از هدفون استفاده کنید

استفاده از هدفون و هندزفری‌های باکیفیت در زمان مشاهده‌ی ویدئوهای ASMR تاثیر چشم‌گیری بر روی تجربه بهتر پدیده ای اس ام آر و تحریک شدن احساسات درونی شما خواهدداشت.

مضرات ASMR چیست؟

احساساتی که در نتیجه‌ی پدیده ASMR در میان افراد مشاهده می‌شود، متفاوت است. برخی افراد احساس لذت را تجربه می‌کنند و در مقابل برخی ممکن است احساس غم و ناراحتی را تجربه کنند. از سوی دیگر برخی از بیان احساس خود در ارتباط با این موضوع خودداری می‌کنند؛ چراکه ممکن است دیگران گمان کنند این احساس همان احساس لذت جنسی است و از ترس اینکه به آن‌ها منحرف جنسی بگویند، تصمیم به پنهان کردن احساس خود می‌کنند. در صورتیکه مطالعات مختلف نشان می‌دهد که احساس ناشی از ASMR با لذت‌های جنسی می‌تواند متفاوت باشد و نباید از بیان احساس خود شرمگین باشند.

جمع‌بندی

صدای asmr چیست؟ پدیده asmr یا واکنش ارادی اوج‌گیری حسی، پاسخی است که بدن انسان در مقابل شنیدن محرک‌های بینایی، لامسه و شنوایی از خود نشان می‌دهد. موقعیت‌های مختلفی مانند نوازش، شنیدن صداهای شکستن، آدامس جویدن، مشاهده افرادی که با دقت کاری انجام می‌دهند، مخلوط کردن رنگ‌ها و شنیدن صدای آهسته می‌تواند در برخی افراد منجر به تحریک احساس لذت، سرخوشی و واکنش ASMR شود.

4.2/5 - (5 امتیاز)

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا