تناسب اندام

طناب زدن برای لاغری چه فوایدی دارد؟

طناب زدن، یکی از ورزش های بسیار شناخته شده است که معمولا اغلب افراد، کار با ابزار آن را بلد هستند. انجام این کار در کودکی، فقط به عنوان یک بازی بود اما امروزه همه از تأثیر طناب زدن برای لاغری خبر دارند و سعی می کنند که حداقل چند دقیقه در روز را به انجام این ورزش اختصاص دهند. همین طور افراد ورزشکار، مرتب طناب می زنند؛ زیرا انجام این کار، موجب افزایش عضلات می شود.

یکی از ویژگی های مثبت طناب زنی که شاید افراد زیادی به خاطر همین ویژگی به سمت آن می روند، کم هزینه بودن آن است. شما برای طناب زدن، به جز یک کفش ورزشی و یک طناب ساده، به چیز دیگری نیاز ندارید. البته باید نحوه درست طناب زدن را بیاموزید و سپس شروع به انجام این کار کنید؛ زیرا انجام حرکات اشتباه، می تواند آسیب های جدی به ساق و مچ پا هایتان وارد کند.

نحوه ورزش برای لاغری ران و ساق پا چگونه است؟

طناب زدن، جزء ورزش های هوازی به شمار می رود و کالری سوزی بسیار بالایی نیز دارد. یکی از نکات مثبت طناب زدن، درگیر کردن تمام عضلات بدن است؛ به زبان دیگر در هنگام طناب زدن، همه عضلات بدن زیر فشار هستند و تقویت می شوند. اگر تا به حال فقط یک بار هم طناب زده باشید، حتی با پرش اول هم می توانید بالا رفتن ضربان قلب خود را احساس کنید و خوب است بدانید که زمانی بدن شروع به سوزاندن کالری می کند، که ضربان قلب بالا رفته باشد.

با پرش اول طناب زدن می توانید ضربان قلب خود را احساس کنید

روش لاغری با تردمیل چیست و چه توصیه هایی می‌شود؟

فواید طناب زدن برای کل بدن

همان طور که پیش از این گفتیم، طناب زدن برای لاغری و سایر نقاط بدن فواید بسیار زیادی دارد. در این قسمت می خواهیم به فواید طناب زدن، برای سایر نقاط بپردازیم، پس تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

֎ فواید طناب زدن برای قلب

یکی از فواید بی شمار طناب زدن، بهبود عملکرد قلب است. می دانید که طناب زدن، به شدت ضربان قلب را بالا می برد. بالا رفتن ضربان قلب، به بهبود عملکرد قلب کمک می کند و همچنین موجب جذب اکسیژن بیشتر می شود. جذب اکسیژن بیشتر، برای بدن مفید است.

֎ بهبود دستگاه گوارش با طناب زدن

طناب زدن تحرک زیادی را در بدن ایجاد می کند که به افزایش سوخت و ساز بدن منجر می شود. افزایش حرکت دودی روده، یکی دیگر از فواید طناب زدن است که باعث بهبود دستگاه گوارش بدن می شود و به سلامتی بدن کمک می کند.

خواص پنیرک برای لاغری چیست؟

֎ جلوگیری از پوکی استخوان با طناب زدن

لازم است بدانید که هر بار که از روی طناب می پرید، نیرویی از طرف زمین به شما وارد می شود؛ این نیرو باعث ترشح هورمون های مختلفی شده که سبب ته نشین شدن کلسیم در استخوان می شوند و از پوکی استخوان جلوگیری می کند.

جلوگیری از پوکی استخوان از فواید طناب زدن است

طریقه مصرف خاکشیر برای لاغری چگونه است؟

֎ افزایش تمرکز با طناب زدن

شاید از مهم ترین فواید طناب زدن، بتوان افزایش تمرکز را نام برد؛ زیرا در صورت نبود تمرکز، همه چیز به هم می ریزد و انسان دچار سردرگمی و دست پاچگی می شود. ایجاد هماهنگی بین حرکات دست و پا، یکی دیگر از چیزهایی است که با طناب زدن به وجود می آید. هماهنگ بودن دست و پا، برای افرادی که به صورت حرفه ای ورزش می کنند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

طناب زدن چقدر کالری می سوزاند؟

یکی دیگر از نکاتی که درباره طناب زدن برای لاغری و کاهش وزن باید بدانیم، مقدار کالری است که با طناب زدن از بین می رود. همان طور که پیش از این گفتیم، طناب زدن کالری بسیار زیادی می سوزاند و برای افرادی که قصد لاغری دارند، گزینه بسیار خوب و مناسبی است. هر یک دقیقه طناب زدن، علاوه بر تقویت عضلات باسن، پا و شانه ها، 10 کالری می سوزاند؛ یعنی اگر روزانه تنها 20 دقیقه از تایم خود را به طناب زدن اختصاص دهید، روزانه 200 کالری و در هفته 1000 کالری می سوزانید.

دلیل استفاده از پودر جلبک اسپرولینا برای لاغری چیست؟

فواید طناب زدن برای لاغری

پیش از این برایتان توضیح دادیم که طناب زدن، جزء ورزش های هوازی به شمار می رود و ورزش های هوازی، معمولا کالری سوزی بسیار بالایی دارند. طناب زدن، با درگیر کرده تمامی عضلات، باعث تقویت بالا تنه و پایین تنه افراد می شود. اگر بخواهیم درباره چگونگی لاغری با طناب زدن برایتان توضیح دهیم، باید بگوییم که بدن برای دریافت هر یک لیتر اکسیژن، نزدیک به 5 کالری می سوزاند. در طناب زدن، تمامی عضلات درگیر می شوند و بدن اکسیژن بیشتری را از دست می دهد و همین امر موجب می شود کالری بیشتری نیز بسوزاند.

فواید طناب زدن برای لاغری

بهترین زمان طناب زدن برای لاغری

بهترین زمان طناب زدن برای لاغری که نتیجه خیلی خوبی بگیرید، صبح است؛ زیرا در این زمان، میزان قند خون افراد بالا نیست و بدن برای اینکه بهتر عمل سوخت و ساز را انجام دهد، به سراغ چربی های اضافه بدن می رود. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که با معده خالی و ناشتا و با معده پر و سنگین طناب نزنید. اگر صبح ناشتا شروع به طناب زدن کنید، ممکن است قدرت و انرژی خود را حین طناب زدن از دست بدهید.

چطور طناب زدن را به برنامه تمرینی روزانه خود اضافه کنیم؟

شما می توانید با راه های بسیار خوب و راحتی طناب زدن را به برنامه تمرینی خود اضافه کنید. با توجه به اهداف و تجربه خود در ورزش، طناب زدن را در کل برنامه ورزشی خود قرار دهید. شما می توانید از طناب زدن به عنوان نوعی ورزش استقامتی، استراحت بی تحرک، به عنوان گرم کردن، اواسط تمرین، به عنوان سرد کردن استفاده کنید. اگر اواسط تمرین بدن سازی خود طناب بزنید، نتیجه خیلی بهتری را از ورزش خود می گیرید؛ زیرا طناب زدن در بین ست های تمرینات بدن سازی، موجب بالا نگه داشتن ضربان قلب شما می شود.

چطور ورزش طناب زدن را به برنامه تمرینی روزانه خود اضافه کنیم؟

فرم مناسب طناب زدن

طناب زدن برای لاغری و کاهش وزن، نیازمند فرم مناسب و انجام حرکات درست است. در این زمینه افراد به دو دسته حرفه ای و مبتدی تقسیم می شوند. در کل برای طناب زدن و لاغری، باید طنابی متناسب با قد خود انتخاب کنید؛ اگر بلندی طناب دو برابر فاصله انگشتان پا تا شانه ها باشد، آن طناب برای شما مناسب است. دقت کنید که دسته طناب، از وزن مناسبی برخوردار باشد.

سپس دسته های طناب را در دست بگیرید و آن را از پشت سر خود، به جلو هدایت کنید و از روی آن بپرید. سعی کنید که دست و پاهایتان با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. بر عکس طناب زدن، می تواند باعث تسلط بیشتر شما بر روی حرکاتتان شود.

چند روش طناب زدن برای لاغری

روش های متفاوتی برای طناب زدن وجود دارد که با آنها آشنا هستید. طناب ساده، طناب پروانه ای، طناب گروهی، طناب بر عکس، طناب زانو بلند، طناب گروهی با دو طناب و سایر موارد، روش هایی هستند که می توانید با تمرین کردن، بر آنها مسلط شوید.

خوب است بدانید که برای افزایش سرعت طناب زنی، از طناب های پلاستیکی به جای طناب های پنبه ای استفاده کنید؛ زیرا طناب های پلاستیک، بهتر و سریع تر به اطراف شلاق می زنند که باعث می شود تمرین شدیدتر و جدی تر شود. سعی کنید تا حد امکان روی مکان های سیمانی و بتنی طناب نزنید؛ زیرا ممکن است به زانو هایتان فشار وارد شود. برای اینکه درست طناب بزنید، باید تمرین پرش را انجام دهید و بر آن مسلط شوید. شما می توانید به لاغری شکم با طناب زدن برسید؛ البته اگر اصولی و درست اقدام به انجام این ورزش کنید.

روش طناب زدن برای کاهش وزن چگونه است

تعداد طناب زدن در روز برای لاغری

تعداد طناب زدن برای لاغری و کاهش وزن، نباید از همان روز اول زیاد باشد؛ زیرا بدن کم کم به فشار عادت کرده و باید به مرور زمان این فشار را افزایش داد. اگر از همان روز اول 30 دقیقه پشت سر هم طناب بزنید، باعث آسیب رساندن به استخوان های پای خود می شوید. به صورت کلی مدت زمان درست برای شروع طناب زدن در هر روز، به صورت زیر است:

  • هفته اول و دوم، 2 دقیقه طناب زنی؛ 15 ثانیه طناب بزنید و 45 ثانیه استراحت کنید.
  • هفته سوم و چهارم، 3 دقیقه طناب زنی؛ 15 ثانیه طناب بزنید و 15 ثانیه استراحت کنید.
  • هفته پنجم و ششم، 4 دقیقه طناب زنی؛ 30 ثانیه طناب بزنید و 15 ثانیه استراحت کنید.
  • هفته هفتم و هشتم، 7 دقیقه طناب زنی؛ 1 دقیقه طناب بزنید و 30 ثانیه استراحت کنید.
  • هفته نهم و دهم، 10 دقیقه طناب زنی؛ 5 دقیقه طناب بزنید و 1 دقیقه استراحت کنید.
  • هفته یازدهم و دوازهم، 15 دقیقه طناب زنی؛ 3 دقیقه طناب بزنید و 1 دقیق استراحت کنید.
  • هفته سیزدهم و چهاردهم، 10 دقیقه طناب زنی؛ 6 دقیقه طناب بزنید و 1 دقیقه استراحت کنید.
  • هفته پانزدهم، 24 دقیقه طناب زنی؛ 8 دقیقه طناب بزنید و 2 دقیقه استراحت کنید.

آسیب و ضرر طناب زنی

طناب زنی برای لاغری که از تأثیرات بسیار خوبی هم برخوردار است، آسیب های بسیار زیادی هم می تواند داشته باشد. طناب زدن برای کسانی مفید است که بدن قوی و ورزیده ای داشته باشند؛ یعنی اگر ورزشکار نیستید و می خواهید طناب زدن را برای لاغری شروع کنید، گزینه مناسبی برایتان نیست؛ زیرا ممکن است که اضافه وزنتان، روی کمر و زانوهایتان فشار وارد کند و باعث آسیب های مختلف شود.

آسیب و ضرر طناب زنی چیست

طناب زدن برای چه کسانی ممنوع است؟

کسانی که اضافه وزن زیادی دارند و بدنشان به اندازه کافی قوی نیست، نباید طناب بزنند؛ زیرا مفاصل و استخوان های بدنشات آسیب می بیند. همچنین بانوانی که سابقه مشکلات داخلی مانند افتادگی و شل شدگی رحم را دارند، بهتر است که قبل از طناب زنی، با پزشک خود مشورت کنند. بانوان باردار، بانوانی که به تازگی زایمان کرده اند، افراد مبتلا به نرمی استخوان، مشکلات زانو، فتق دیسک کمر و افرادی که پوکی استخوان دارند، باید از انجام این ورزش بر حذر باشند.

سخن نهایی

در این مقاله از لنداسپا، از طناب زدن برای لاغری گفتیم. عده ای از افراد قصد لاغری با طناب زدن در یک ماه را دارند، اما باید گفت که فشار آوردن بیش از حد به بدن، به آسیب های جسمی و روحی فراوانی منجر می شود. همچنین طناب زدن و لاغری و کاهش وزن، با یکدیگر ارتباط خوبی دارند. طناب زدن در کنار رژیم غذایی، نتیجه ای فوق العاده ای را برای شما به ارمغان می آورد. اگر شما هم تجربه ای لاغری با طناب زدن دارید، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

4.3/5 - (12 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا