سلامتماساژ درمانی

سنگ ماساژ چیست و چه فوایدی دارد؟

سنگ ماساژ چیست و چه کاربردهایی دارد؟ احتمالاً در هنگام جستجو برای بهترین نوع ماساژ با ماساژ سنگ و انواع سنگ درمانی مواجه شده‌اید. نوع و جنس سنگ در ماساژ سنگ بسیار حائز اهمیت می‌باشد. انواع سنگ ماساژ کاربردهای متفاوتی دارند؛ بنابراین در این مقاله ما به سوال پرتکرار سنگ ماساژ چیست پاسخ دهیم و به معرفی کاربردهای انواع سنگ ماساژ بپردازیم. برای کسب اطلاعات و آشنایی کامل با انواع سنگ ماساژ مقاله را تا انتها دنبال کنید.

سنگ ماساژ چیست و چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد

سنگ ماساژ چیست

همان‌طور که ذکر کردیم از انواع خاص و متفاوتی از سنگ‌ها برای انواع ماساژ سنگ گرم و سرد استفاده می‌شود. سنگ‌های ماساژ بسته به طریقه ماساژ درمانی متفاوت هستند. این سنگ‌ها قابلیت نگه داشتن گرما و انرژی را در خود دارند. بسیاری از این نوع سنگ‌ها می‌توانند با جذب انرژی‌های اضافی بدن در هنگام ماساژ جریان خون را تنظیم کرده و تعادل یکنواختی را در بدن ایجاد کنند.

ماسوس با قرار دادن سنگ‌ها در کف دست خود گرمای زیادی به سنگ منتقل کرده و با قرار دادن سنگ‌های مختلف بر روی بدن فرد به درمان مشکلات جسمی و ذهنی فرد اقدام می‌کند. سنگ درمانی از گذشته تاکنون از پرطرفدارترین ماساژها بوده است.

اگر تمایل دارید با مفهوم ماساژ بیشتر آشنا شوید به مقاله « ماساژ درمانی » مراجعه کنید.

نحوه استفاده از سنگ ماساژ چیست

نحوه استفاده از سنگ ماساژ چیست

یک ماساژ درمانگر برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات ذهنی و جسمی افراد، ماساژ سنگ را با سنگ‌های گرم یا سرد مخصوص انجام می‌دهد. درمانگر سنگ‌ها را در نقاط خاصی از بدن مانند گردن، ستون فقرات، صورت، دست‌ها و پشت قرار می‌دهد. او همچنین ممکن است سنگ‌ها را روی بدن حرکت دهد و از آنها به عنوان ابزار ماساژ برای گردش انرژی در داخل بدن استفاده کند.

سنگ‌های داغ مشکلات و بیماری‌های مزمن مانند آرتریت را درمان می‌کنن. استرس را تسکین می‌دهند و آرامش را تقویت می‌کنند. سنگ‌های سرد التهاب را کاهش می‌دهند.به عضلات آسیب دیده کمک می‌کنند. یک ماساژ درمانگر سنگ‌های ماساژ را بر اساس مدت زمان و توانایی در حفظ گرما یا سرما، میزان کیفیت ساختار معدنی و سختی یا نرمی آنها انتخاب می‌کند.

انواع سنگ ماساژ

زمین شناسان توضیح می‌دهند که سنگ یک ترکیب طبیعی از مواد معدنی است. از آنجایی که آنها بر اساس ترکیب و بافتشان طبقه بندی می‌شوند، سه نوع کلی سنگ عبارت‌اند از:

  1. آذرین: سنگ‌های آذرین زمانی که ماگمای مذاب سرد می‌شوند تشکیل می‌شوند. سنگ‌های بازالت نمونه‌ای از سنگ‌های آذرین هستند.انواع سنگ ماساژ
  2. رسوبی: سنگ‌های رسوبی توسط قطعات کوچکی از زمین که در طول زمان فرسایش یافته‌اند، تشکیل می‌شوند. همان‌طور که لایه‌های زمین فرسایش یافته روی هم قرار می‌گیرند، فشار به آرامی زمین را به سنگ تبدیل می‌کند.انواع سنگ ماساژ
  3. دگرگونی: سنگ‌های آذرین یا رسوبی اصلی، سنگ‌های دگرگونی سنگ‌هایی هستند که به نوع دیگری از سنگ تبدیل شده‌اند. هنگامی که سنگ‌ها تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند، گرما ایجاد می‌شود که باعث تغییر آنها می‌شود. تحت بررسی دقیق، سنگ دگرگونی حاوی دانه‌های مسطح است.انواع سنگ ماساژ

به طور کلی، انواع سنگ‌هایی که بیشتر برای ماساژ سنگ داغ مورد نظر هستند، آذرین یا دگرگونی هستند. این به این دلیل است که سنگ‌های آذرین و دگرگونی به طور کلی غنی از سنگ آهن هستند و به آنها اجازه می‌دهد گرما را برای مدت طولانی‌تری نسبت به سنگ‌هایی که آهن کمی دارند جذب و حفظ کنند. از میان این دو دسته، سنگ‌های بازالت (آذرین) به دلیل بافت صاف و آهن بی نظیرشان بیشترین توجه را دارند.

علاوه بر انتخاب سنگ‌های آذرین یا دگرگونی، ماساژ درمانگران حرفه‌ای و مجرب، چهار معیار زیر را برای کمک به انتخاب سنگ‌های ماساژ توصیه می‌کند:

  • ترکیب سنگ: برای تعیین میزان کیفیت سنگ معدنی به دنبال چگالی سنگ باشید. از آنجایی که سنگ معدن یک رسانای گرما و ژئومغناطیسی است، سنگ‌های سنگین‌تری را برای هدایت گرمایی بهتر انتخاب کنید.
  • شکل سنگ: برای شکل هر سنگی که انتخاب می‌کنید نیازهای خود را در نظر داشته باشید. هنگامی که سنگ‌ها را بر اساس چیدمان مدنظر بسته به نوع ماساژ، بر روی یا زیر بدن فرد قرار می‌دهید، آن سنگ‌ها باید به راحتی با خطوط طبیعی بدن مطابقت داشته باشند. به طور کلی، لبه‌های صاف و ابعاد نسبتاً صاف به نگه داشتن سنگ‌ها بدون تکان خوردن و جابه‌جایی ناگهانی آنها، کمک می‌کند.
  • بافت سنگ: اگرچه سنگ‌های صاف و صیقلی ممکن است برای ماساژ سنگ داغ بهترین فرض شوند، اما همیشه این‌طور نیست. علاوه بر اجتناب از سنگ‌هایی با لبه‌های دندانه دار، سنگ‌هایی با برخی بافت‌ها می‌توانند برای تحریک مایع لنفاوی در هنگام سکته‌های ماساژ (استروک) با کمک سنگ مفید باشند.
  • اندازه سنگ: سنگ‌های با اندازه‌های مختلف دارای سطوح مختلف وزن، کشش و حفظ گرما هستند. از آنجایی که سنگ‌های بزرگ‌تر ظرفیت بیشتری برای این سه ویژگی دارند، به دنبال بزرگ‌ترین سنگ‌هایی باشید که راحت و مطمئن بوده با مکان مورد نظر مطابقت (قسمتی از بدن که در طی ماساژ سنگ بر روی آن قرار می‌گیرد) داشته باشند.

یکی از پرکاربردترین مزایای سنگ ماساژ، در درمان با ماساژ سنگ داغ می‌باشد. نوعی ماساژ بدن با سنگ داغ شامل استفاده از سنگ‌های گرم، صاف و صیقلی در طول یک جلسه درمانی ماساژ است. برای آشنایی بیشتر با این ماساژ به مقاله « ماساژ سنگ داغ » مراجعه نمایید. دو کاربرد اصلی برای سنگ‌ها وجود دارد:

◄ هنگامی که سنگ‌ها به دقت در روی بدن یا زیر بدن فرد قرار می‌گیرند، در حالی که گرما را برای مدت طولانی منتقل می‌کنند، انرژی متناسبی را در بافت‌های بدن فرد پخش می‌کنند.

◄ هنگامی که سنگ‌ها به‌عنوان ابزاری توسط درمانگر استفاده می‌شوند، می‌توانند با انتقال نیرو به مکان‌های خاص بافت، درد و التهابات عضلانی را کاهش دهند.

در تکنیک‌های سنگ داغ تغییرات زیادی وجود دارد، از جمله استفاده از سنگ‌ها برای تحریک یا آرامش بدن، باز کردن چاکراه ها، رفع اختلال سیستم لنفاوی و سیستم عصبی مرکزی بدن و همچنین تسکین و بهبود سیستم عضلانی.

اگر می‌خواهید درباره فایده استفاده از سنگ ماساژ چیست بیشتر بدانید، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

فواید استفاده از سنگ ماساژ چیست

فواید استفاده از سنگ ماساژ چیست

در این بخش برای دانستن این که فواید و خواص سنگ ماساژ چیست، مهم‌ترین فواید سنگ ماساژ را برای شما عزیزان به ترتیب زیر با شرح کامل قرار داده‌ایم:

1. کاهش استرس و اضطراب

استفاده از سنگ ماساژ یا تنظیم ترشح هورمون به شکل شگفت انگیزی در کاهش استرس و اضطراب افراد تأثیرگذار می‌باشد. تحقیقات نشان داده است که استرس افراد پس از طی حداقل دو جلسه درمانی ماساژ با سنگ ماساژ به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

2. افزایش آرامش

همان‌طور که می‌دانید یکی از مشخصه‌های هر نوع ماساژی افزایش آرامش ذهنی افراد می‌باشد. استفاده از سنگ ماساژ مناسب در ماساژ سنگ سرد موجب می‌شود تا جریان خون کاهش یابد و فرد احساس آرامش کند. در طول درمان با حرکت دادن سنگ ماساژ به آرامی بر روی نقاط عصبی افراد، التهابات عصبی رفع شده و منجر می‌گردد تا جسم و ذهن آرام گردد. اگر می‌خواهید با ماساژ سنگ سرد بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم مقاله «ماساژ سنگ سرد» را مطالعه نمایید.

3. افزایش انعطاف عضلات و مفاصل

با استفاده از سنگ ماساژ در ماساژ سنگ سرد و داغ، به دلیل حرکات سنگ بر روی بدن و گردش انرژی در سطح بدن، گرفتگی عضلات و التهابات مفاصل رفع شده و پس از طی چند جلسه ماساژ درمانی انعطاف مفاصل افزایش می‌یابد و به اصطلاح بدن از خشکی در می‌آید.

4. تسریع بهبود ام اس و سرطان

آزمایشات و تحقیقات متعددی بر روی فواید و خواص سنگ ماساژ برای درمان بیماری‌هایی چون ام اس و سرطان صورت گرفته است. مشاهدات گواه بر این هستند که در بیشتر افراد بیمار ماساژ با استفاده از سنگ ماساژ تأثیر بسیاری در تسریع روند بهبودی این افراد داشته است. اگر می‌خواهید درباره ام اس اطلاعات بیشتری کسب کنید به مقاله «درمان ام اس با طب سنتی» مراجعه نمایید.

 سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به طور مفصل به سؤال خواننده‌های عزیز درباره سنگ ماساژ چیست پاسخ دهیم. همچنین فواید، کاربرد و خواص سنگ ماساژ را برای شما عزیزان قرار دادیم. امیدواریم که توانسته باشیم با این مقاله اطلاعات کافی را درباره سوال سنگ ماساژ چیست در اختیار شما همراهان لنداسپا قرار داده باشیم. خوشحال می‌شویم تا تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا