تغذیهتناسب اندام

برنامه غذایی کاربردی برای چاق شدن سریع کودکان

یکی از نگرانی های بسیاری از والدین، این است که فرزند آنها به اندازه کافی چاق نمی شود و وزن اضافه نمی کند. در این شرایط، بسیاری از این والدین به دنبال روش هایی برای چاق شدن سریع کودکان خود می گردند تا بتوانند مطمئن شوند که کودک آنها از نظر وزنی، مشکلی ندارد. باید بگوییم که برای رسیدن به این هدف، باید از یک برنامه هفتگی غذایی برای چاق شدن کودکان استفاده کرد تا وزن کودک شما افزایش پیدا کند. در این مقاله از لنداسپا، اطلاعاتی درباره روش های چاق شدن کودکان لاغر در اختیار شما قرار می دهیم.

قبل از این که برنامه هفتگی غذایی برای چاق شدن کودکان را در اختیار شما قرار دهیم، باید بدانید که به هیچ عنوان نباید از یک برنامه غذایی ناسالم استفاده کنید تا کودک شما دچار اضافه وزن شود. با انجام این کار، ممکن است مجبور شوید که بعدا از یک برنامه غذایی برای لاغر کردن کودک خود استفاده کنید. علاوه بر این که این مسئله، روی روحیه او هم تأثیر می گذارد و همچنین ممکن است مشکلاتی در سلامتی او به وجود بیاورد. در این مقاله، می توانید ببینید که بهترین برنامه غذایی برای چاق شدن کودکان شامل چه غذاهایی می شوند.

چرا برخی از کودکان وزن اضافه نمی کنند؟

قبل از این که درباره چاق شدن سریع کودکان صحبت کنیم، ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که اصلا چرا وزن برخی از کودکان اضافه نمی شود؟ اولین نکته ای که باید به آن اشاره کنیم، این است که به هیچ عنوان نباید کودکتان را با سایر همسن و سالان خود مقایسه کنید. زیرا این روش، به هیچ عنوان نمی تواند معیار خوبی برای چاق نشدن کودک شما باشد.

چرا برخی از کودکان وزن اضافه نمی کنند؟

بهترین متخصص کودکان در مشهد را بشناسید!

اول از همه، فقط باید کودک را نزد یک پزشک متخصص ببرید تا بعد از اندازه گیری قد و وزن او، متوجه شود که آیا کمبود وزن دارد یا خیر. در صورتی که پزشک هم متوجه شد که کودک شما دچار کاهش وزن شده و وزن اضافه نمی کند، می توانید دلیل آن را بیابید و سپس به دنبال روشی برای درمان باشید. به خاطر دلایل زیر، ممکن است کودک شما وزن اضافه نکند و مجبور شوید از یک برنامه هفتگی غذایی برای چاق شدن کودکان استفاده کنید.

 • به دنیا آمدن زودتر از موعد: بیشتر کودکانی که زودتر از موعد مقرر شده به دنیا می آیند، دچار کمبود وزن هستند و باید با استفاده از برخی مواد غذایی، وزن آنها به سایر هم سن و سالانشان برسد.
 • دریافت نکردن کالری مورد نیاز: یکی دیگر از مهم ترین دلایلی که باعث می شود کودکان وزن اضافه نکنند، این است که بدن آنها نمی تواند کالری مورد نیاز را دریافت کند. در شرایط کلی، کودکان در حال رشد هستند و به همین دلیل هم باید حتما کالری و مواد مغذی کافی به بدن آنها برسد. عدم دریافت این کالری توسط بدن، موجب می شود که دچار کمبود وزن شوند.
 • مصرف برخی داروها: گاهی مواقع، این امکان وجود دارد که برخی از کودکان دچار بیش فعالی باشند و پزشک برای آنها برخی دارو تجویز کند. مصرف برخی از این داروها تا حدودی می تواند باعث کمبود وزن کودک شود.
برنامه هفتگی غذایی برای چاق شدن کودکان
 • بیماری های گوارشی و یا هورمونی: از دیگر مشکلاتی که موجب کمبود وزن کودک می شود که شاید والدین را مجبور کند تا به دنبال روشی برای چاق شدن سریع کودکان بگردند، می‌توان به بیماری های گوارشی و یا هورمونی اشاره کرد.
 • حساسیت به برخی غذاها: اگر بدن کودک به برخی از غذاها حساسیت نشان دهد، نمی تواند کالری مورد نیاز را از آنها دریافت کند و در نتیجه، دچار کمبود وزن خواهد شد.

برای خیلی از والدین سوال پیش بیاید که اگر کودک چیزی را قورت داد چه کنیم؟

وزن ایده آل کودکان در سنین مختلف

بعد از این که متوجه شدید دلیل کمبود وزن کودک شما چیست، نوبت به آن می رسد که بدانید تقریبا باید در هر سن، چقدر وزن داشته باشد. همان طور که پیش از این نیز گفتیم، قبل از این که از یک برنامه هفتگی غذایی برای چاق شدن کودکان استفاده کنید، باید حتما از پزشک کمک بگیرید تا ببیند که دلیل کمبود وزن کودک شما چیست.

پزشک با بررسی قد، وزن و سن کودک شما، متوجه می شود که آیا دچار کمبود وزن شده است یا خیر. در این بخش، جدولی ارائه کرده ایم که خود شما هم تا حدودی می توانید با توجه به سن و قد کودک خود، متوجه شوید که آیا وزن متناسبی دارد یا خیر. اگر در هر یک از بازه های سنی ذکر شده، وزن کودک شما کمتر و یا بیشتر از این موارد بود، بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید تا با استفاده از روش های مناسب برای چاق شدن سریع کودکان شما، از تشدید این مشکل جلوگیری کند.

پسرهاپسرهادخترهادخترهاسن
وزن (کیلوگرم)قد (سانتی متر)وزن (کیلوگرم)قد (سانتی متر) 
3.349.83.349.2موقع تولد
454.84.353.81 ماهگی
5.658.45.356.12 ماهگی
6.461.46.059.93 ماهگی
7646.662.24 ماهگی
7.5667.164.25 ماهگی
7.967.57.564.16 ماهگی
8.3697.967.37 ماهگی
8.670.68.268.88 ماهگی
8.971.88.570.19 ماهگی
9.675.79.274.11 سالگی
12.586.81285.52 سالگی
1495.214.2943 سالگی
16.3102.315.4100.34 سالگی
18.4109.217.9107.95 سالگی
20.6115.519.9115.56 سالگی
22.9121.922.4121.17 سالگی
25.612825.8128.28 سالگی

روش های چاق شدن سریع کودکان

در صورتی که بر اساس جدول قبل، متوجه شدید که کودک شما دچار کمبود وزن است، باید با استفاده از روش های مناسب، به دنبال چاق شدن او باشید. همان طور که پیش از این نیز گفتیم، استفاده از یک برنامه هفتگی غذایی برای چاق شدن کودکان می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای اضافه وزن او باشد.

روش های چاق شدن سریع کودکان

ماساژهای مناسب کودک برای افزایش قد چگونه است؟

مصرف برخی از مواد غذایی، موجب می شود که بدن کودک شما بهتر بتواند کالری و مواد مغذی مورد نیاز خود را جذب کند و در نتیجه، وزن او بیشتر می شود. در این بخش، مهم ترین چاق کننده های سریع کودک را به شما معرفی می کنیم تا با مصرف مداوم آنها به صورت هفتگی و ماهانه، وزن کودک شما هم به میزان دلخواه و مطلوب برسد.

֎ عدم حذف هیچ یک از وعده های غذایی

کودکان به خاطر بازیگوشی های بسیار زیادی که دارند، شاید نخواهند برخی از وعده های غذایی را بخورند و یا آنها را حذف کنند. یکی از مهمترین این وعده های غذایی، صبحانه است که شاید بسیاری از والدین هم خیلی روی این موضوع تاکید نکنند. این در حالی است که هر یک از وعده های غذایی اهمیت بسیار زیادی در سلامت کودک شما دارند و به همین دلیل هم به هیچ عنوان نباید هیچ یک از آنها و به خصوص صبحانه را حذف کنید.

֎ مصرف شربت انار باریج

بدون شک یکی از بهترین روش ها برای چاق شدن کودکان لاغر که تاثیر بسیار زیادی هم دارد، مصرف شربت انار باریج است. این شربت موجب می شود که اشتهای کودک شما بیشتر از قبل شود و به همین دلیل هم تمایل خیلی بیشتری برای غذا خوردن داشته باشد. علاوه بر این که این شربت، هیچ گونه مواد شیمیایی مضری برای بدن کودک ندارد.

بهترین روش ها برای چاق شدن کودکان لاغر

راه های تقویت حافظه کودکان دبستانی چیست؟

֎ داشتن میان وعده های متنوع

اگرچه شاید این جمله خیلی ساده به نظر برسد، اما هنوز هم خیلی از والدین یک میان وعده درست را نمی شناسند. منظور ما از میان وعده متنوع، این است که کودکان در بین دعده های اصلی خود، برخی مواد غذایی سالم و پرکالری بخورند. این در حالی است که اگر کودکان به جای خوردن مواد غذایی مغذی در میان وعده های خود، غذاهای فاقد ارزش غذایی بخورند، این به معنای ریزه خواری است و می تواند برای سلامت کودک مضر هم باشد.

پس اگر به دنبال یک روش مناسب برای چاق شدن سریع کودکان می گردید، پیشنهاد می کنیم که از غذاهای سالمی به عنوان میان وعده او استفاده کنید و تا حد امکان، این میان وعده ها متنوع باشند. به عنوان مثال، میان وعده هایی مثل ساندویچ پنیر یا تخم مرغ و انواع ماست ها، می توانند گزینه های مناسبی برای میان وعده های فرزند شما باشند.

֎ پیروی از یک رژیم غذایی سالم و مغذی

توجه داشته باشید که برنامه هفتگی غذایی برای چاق شدن کودکان باید کاملا سالم و مغذی باشد. به همین دلیل هم تا حد امکان، سعی کنید غذاهایی به کودک خود بدهید که علاوه بر انواع ویتامین ها، کالری مورد نیاز را نیز به بدن او می رساند. برخی از غذاهایی که نشاسته دارند، مانند نان، برنج، ماکارونی، سیب زمینی و سایر موارد این چنینی، می توانند کمک خیلی زیادی به چاق شدن کودک شما کنند و جزو چاق کننده های سریع کودک در نظر گرفته می شوند.

پیشنهاد لنداسپا: تاثیر فوق العاده عرق یونجه برای چاقی

خوراکی های چاق کننده سریع کودک

اگر همچنان می خواهید بدانید که برای چاق شدن سریع کودکان چه کنیم و چه مواد غذایی به او بدهیم، باید بگوییم که مصرف انواع مغزها، انواع پنیرها و کره بادام زمینی، می تواند گزینه بسیار مناسبی برای فرزند شما باشد. هر یک از این مواد غذایی علاوه بر داشتن حجم کم، کالری زیادی را به بدن می رسانند و به همین دلیل هم می توانند به اضافه وزن کودک کمک کنند.

یکی از کارهای دیگری که می توانید برای پیروی از برنامه غذایی برای چاق شدن کودکان انجام دهید، این است که نوشیدنی های مضر را از او دور کنید. به عنوان مثال، اگر فرزند شما علاقه زیادی به مصرف نوشیدنی های مختلف دارد، سعی کنید حتما به جای آبمیوه های صنعتی و یا نوشابه های قند دار، به او شیر یا آبمیوه های طبیعی بدهید. برای خوشمزه تر کردن شیر هم می توانید آن را با استفاده از انواع آجیل ها و میوه ها، به شکل طعم دار در بیاورید.

برخی از مهمترین مواد غذایی که برای چاق کردن کودکان تاثیر بسیار زیادی دارند، عبارت اند از:

 • محصولات لبنی مانند پنیر و شیر
 • تخم مرغ
 • موز
 • خامه
 • جوانه گندم
 • عسل
 • آووکادو
 • مرغ
 • گوشت قرمز
 • آناناس
 • سیب زمینی

֎ افزودن مکمل های غذایی

بهترین دکتر اطفال در تهران چه کسی است

افزودن مکمل های غذایی برای چاقی کودک

در نهایت، روش بسیار موثر دیگری که می تواند به چاق شدن سریع کودکان کمک زیادی کند، این است که مکمل های غذایی را به رژیم کودک خود اضافه کنید. برخی از این مکمل ها، شامل مواردی مثل منیزیم، کلسیم، آهن و زینک هستند. به همین دلیل هم برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب و اضافه وزن کودک، سعی کنید مواد غذایی متنوعی به او بدهید تا ویتامین ها و مکمل ها را در خود جای بدهد.

در صورتی که کودک بد غذایی دارید و هر غذای مقوی با این ویتامین ها و مواد مغذی را نمی خورد، می توانید در طول روز، به او شربت و یا قطره مولتی ویتامین بدهید. با مراجعه به داروخانه های معتبر، می توانید هر یک از این ویتامین ها که بخواهید را برای کودک خود بخرید.

برنامه هفتگی غذایی برای چاق شدن کودکان

به احتمال خیلی زیاد، تاکنون متوجه شده باشید که برای چاق شدن سریع کودکان چه کنیم؟ در این بخش هم یک برنامه غذایی برای چاق شدن کودکان در اختیار شما قرار می دهیم که می توانید برای کودک 8 ساله خود، مورد استفاده قرار دهید. البته توجه داشته باشید که تا حد امکان، یک پزشک تغذیه و متخصص مراجعه کنید تا با توجه به شرایط بدنی کودک شما، یک برنامه هفتگی غذایی برای چاق شدن کودکان به شما ارائه دهند.

֎ صبحانه

 • تخم مرغ
 • نان تست
 • شیر
 • گندمک و جوی برشته شده
برنامه هفتگی غذایی برای چاق شدن کودکان
 • ماست میوه ای
 • مغزها
 • اسموتی میوه
 • صبحانه سنتی مانند نان، پنیر و گردو و یا مربا و عسل یا گوجه و خیار

֎ ناهار

 • ساندویچ مرغ به همراه گوجه فرنگی و کاهو
 • چیپس های کمچرب خانگی
 • ماهی یا مرغ
 • گوشت قرمز
 • برنج

֎ شام

 • نودل
 • پنیر کم چرب
 • کلم بروکلی و اسفناج

علاوه بر مواردی که پیش از این گفتیم، مواد غذایی دیگری نیز برای چاق شدن سریع کودکان مناسب هستند که با مشورت با یک پزشک متخصص تغذیه، می توانید بهتر از آنها آگاه شوید. به همین دلیل هم سعی کنید حتما برای استفاده از یک برنامه هفتگی غذایی برای چاق شدن کودکان از یک پزشک متخصص کمک بگیرید.

سخن نهایی

در این مقاله از لنداسپا ، اطلاعاتی درباره روش های چاق شدن سریع کودکان در اختیار شما قرار دادیم. همان طور که گفتیم، چاق شدن کودکان لاغر نیازمند این است که آنها حتما مواد غذایی با کیفیت و سالمی مصرف کنند و تا حد امکان، باید مواد غذایی ناسالم و مضر را از برنامه آنها حذف کرد. باز هم تاکید می کنیم که برای مطمئن شدن از این که کودک شما چاق و یا لاغر است، به هیچ عنوان نباید او را با سایر سن و سالانش مقایسه کنید و با مراجعه به پزشک و معاینه قد، وزن و سن، می توانید از این امر اطمینان حاصل کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا