درمان خانگیزیباییمو

رشد سریع مژه در یک هفته امکان پذیر است؟

رشد سریع مژه در یک هفته آرزوی خیلی از ماها است اما چگونه ممکن است؟ در این مقاله قصد داریم به تفصیل به آن بپردازیم. داشتن مژه های پر و بلند بر زیبایی چشم ها می‌افزاید و توجه را به سمت صورت جذب می‌کند. راه‌حل های بسیاری برای رشد و پرشدن مژه ها وجود دارد. اما ما در اینجا می‌خواهیم بهترین و مطمئن‌ترین راه را برای داشتن مژه های ضخیم و بلند شدن مژه در یک هفته را به شما معرفی کنیم. امیدواریم بتوانیم با این مطالب زیبایی بیشتری را به شما هدیه دهیم.

علت ریزش مژه

اگرچه ریزش بین یک تا پنج تار مژه در طول روز طبیعی است. اما ریزش بیش از حد مژه نشانه یک مشکل اساسی در چشم یا نواحی دیگر بدن است. مژه‌ها از چشم در برابر مواد زائد محافظت می‌کنند بنابراین به سلامت آن‌ها توجه کنید. در این قسمت برخی دلایل معمول ریزش شدید مژه را بررسی می‌کنیم.

علت ریزش مژه

 • تحریک ناشی از لوازم آرایشی

نگه داشتن آرایش چشم به مدت طولانی، استفاده زیاد از اکستنشن مژه یا فرمژه می‌تواند باعث آسیب دیدن مژه‌ها و ریزش زیاد آن‌ها شود. همچنین اگر از ریمل استفاده می‌کنید و ریزش شدید مژه دارید ممکن است به این محصول خاص حساسیت داشته باشید. یا شاید با شدت و به صورت خشن از آن استفاده می‌کنید. بهتر است با عدم استفاده از آن بررسی کنید که آیا ریزش مژه‌ها ربطی به ریمل شما دارد یا خیر.

 • بیماری‌های زمینه‌ای

علاوه براین بیماری‌های زمینه‌ای مختلفی می‌توانند باعث ریزش شدید مژه باشند. بیماری‌هایی مثل آلوپسی‌آره‌آتا (یا کچلی موضعی)، اسکلرودرمی (یا ایجاد لکه‌های پوستی مزمن)، پرکاری و کم‌کاری تیروئید و لوپوس. سرطان پوست نیز به ندرت باعث ریزش موضعی مژه خواهد شد چون رشد مژه‌ها به علت گسترش سلول‌های سرطانی مختل می‌شود. همچنین اگر تحت دوره‌های شیمی‌درمانی باشید ممکن است دچار ریزش موقت مژه شوید.

 • بیماری چشمی بلفاریت

یکی از شایع‌ترین علل ریزش مژه می‌تواند بیماری بلفاریت باشد که با خارش، سوزش، قرمزی و تورم پلک‌ها همراه است و باعث ایجاد چسبندگی در اطراف مژه‌ها خواهد شد. علت این بیماری التهاب اطراف ریشه مژه است و روش‌های درمانی زیادی دارد. بنابراین برای جلوگیری از ریزش مژه‌ها باید سریعا برای درمان آن که به صورت خانگی هم امکان‌پذیر است اقدام کنید. بلفاریت معمولا در اثر آلرژی، عفونت یا ضربه ایجاد می‌شود.

 • تریکوتیلومانیا (کندن مو)

این اختلال به وضعیتی اطلاق می‌شود که یک پریشانی عاطفی یا روانی باعث شود فرد بی‌اختیار مژه‌های خود را بکشد. فرد در این موارد ممکن است موهای نواحی دیگر بدن مثل پوست سر و ابرو را نیز بکند. این یک بیماری مزمن است که در صورت عدم درمان مشکلات زیادی برای فرد ایجاد خواهد کرد.

چگونه مژه های زیبا داشته باشیم؟

داشتن مژه های بلند و پر تا حدودی به ژنتیک افراد بستگی دارد. اما این به آن معنی نیست که سایر افراد از داشتن مژه های زیبا محروم می‌شوند. مژه‌ها علاوه بر زیبایی چشم ها، برای محافظت از چشم نیز نقش دارد.

چگونه مژه های زیبا داشته باشیم؟

مژه هم همانند موهای سر یا بدن دوره ی رشد مشخصی دارد. دوره‌ی رشد مژه شامل دو مرحله است که مرحله رشد، آناژن نام دارد و مرحله انتقال را کاتاژن می‌نامند و در آخر مرحله‌ی ساکن است که آنرا تلوژن نام گذاری کرده‌اند.

دوره‌ی رشد بین 4 تا 5 هفنه طول می‌کشد. بعد از مرحله‌ی رشد، فولیکول‌های مژه شکننده شده و آغاز مرحله بعد است. مراقبت از مژه در این مرحله بسیار اهمیت دارد. زیرا در صورت ریزش مژه، جایگزین مژه جدید زمان‌بر است و ممکن است بیش از 100 روز طول بکشد تا شاهد رشد مژه های ریخته شده به طور کامل باشیم و مژه‌ی جدید جایگزین شود.

یکی از ترفندهای زیبایی که امروزه در بین خانم ها شایع شده است، کاشت مژه یا استفاده از مژه های مصنوعی است. این روش ها عوارض بسیاری را بدنبال دارد که میتوان به التهاب پوست پلک ، اگزما و حساسیت و کنده شدن مژه های اصلی اشاره کرد که در طول زمان و استفاده مدام از چسب های مژه مصنوعی اتفاق می‌افتد.

همچنین مصرف بعضی از دارو ها ،می‌تواند سبب ریزش مژه ها یا نازک شدن آنها شود مانند: رتینوئیدها، هپارین، آندروژن‌ها، داروهای ضدکلسترول، داروهای ضدتیروئیدی، پروپرانولول، اسید والپروئیک و داروهای ضدانعقادی وداروهای شیمي‌درمانی. بهتر است برای داشتن مژه‌های زیبا از راه های طبیعی و کم خطر یا بی خطر استفاده کرد و  زیبایی طبیعی را به چشم ها هدیه کرد. در ادامه به توضیح روش‌هایی برای رشد سریع مژه در یک هفته می‌پردازیم.

در صورتی که موهایتان رشد کمی دارد برای افزایش رشد موها پیشنهاد میکنیم مقاله «رشد سریع مو» را مطالعه کنید.

توصیه های رشد سریع مژه در یک هفته

برای داشتن مژه های زیبا و رشد سریع مژه در یک هفته ، رعایت یک سری نکات و مراقبت ها ضروری است.

توصیه های رشد سریع مژه در یک هفته

 1. برای داشتن مژه‌های تیره و بلند کافی است در قدم اول، هرشب مژه های خود را با برس مخصوص مژه، برس بکشید.
 2. آرایش کردن چشم ها را محدود کرده و هر هفته برس ریمل‌تان را به همراه سایر برس های آرایشی خود بشویید. زیرا بعضی مواقع در محیط تاریک و مرطوب، میکروب هایی رشد می‌کند که موجب ریزش مژه می‌شود.
 3. آرایش مژه یا استفاده مدام از مژه های مصنوعی، یکی از علت های ریزش مژه ها است. از هر مژه مصنوعی فقط یکبار استفاده کنید و تا حدممکن از استفاده مجدد آن خودداری کنید.
 4. شب ها بهتر است آرایش خود را کامل پاک کنید تا مژه ها فرصت تنفس و رشد داشته باشند.
 5. در قدم بعدی، استفاده از ریمل هایی 6 ماه از باز شدن آن‌ها گذشته است ممنوع است. بهترین زمان برای نگه‌داری یک ریمل 4 تا 5 ماه بعد از باز شدن آن است.
 6. همچنین ریمل های خشک شده را دور بیندارید. در صورت لزوم استفاده از ریمل های خشک شده بهتر است قطره ای از روغن بادام شیرین در آن ریخته و سپس استفاده شود.
 7. ممکن است بعضی مواقع، هنگام استفاده از ریمل قسمتی از ریمل بد فرم روی مژه ها قرار بگیرد و شما سعی کنید آن قسمت را از مژه بکنید که این کار خود باعث آسیب دیدن مژه شده و باعث کنده شدن آن میشود.
 8. استفاده از فرمژه را تا حد ممکن محدود کنید و به جای آن از انگشتتان برای حالت دادن به مژه استفاده کنید. یا بهتر است به جای استفاده از فرمژه های فلزی، از فرمژه های پلاستیکی استفاده کنید.
 9. همچنین تحت هیچ شرایطی در صورت خشک بودن مژه از فرمژه روی آن استفاده نکنید زیرا باعث شکنندگی آن‌ها می‌شود.
وازلین خواص بیشماری دارد که یکی از این خواص تقویت مژه است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله «خواص وازلین» مراجعه کنید.

چه مواد غذایی برای رشد سریع مژه مناسب است؟

میزان مصرف از ویتامین های محلول در چربی همانند گروه ویتامین های B از جمله ویتامین B12، ویتامین C و کلاژن ها را افزایش دهید. این دسته از ویتامین ها علاوه بر افزایش رشد مژه سبب رشد مو و سلامت موها می‌شوند. همچنین مصرف موادی نظیر سیب، توت فرنگی، سبزیجاتی که برگ سبز دارند، گوجه، پروتئین هایی همانند تخم مرغ و ماهی، چربی های سالم نظیر روغن زیتون و … را افزایش دهید.

چه مواد غذایی برای رشد سریع مژه مناسب است؟

در صورتی که علاقه دارید برای رشد ابروها اقدام کنید مقاله پرپشت شدن ابرو را به شما پیشنهاد می کنیم.

روش های رشد سریع مژه در خانه

برای شروع بهتر است ابتدا مژه و چشم ها را با شامپو یا پاک کننده مناسب بشویید. بعد از خشک شدن مژه ها با استفاده از روغن های گیاهی که در زیر ذکر شده است، با انگشت کوچک به آرامی پلک و مژه ها را ماساژ دهید. سپس با برس مناسب مژه ها را شانه کنید. این روغن برای مژه بسیار مناسب هستند و موجب رشد و رطوبت مژه ها می‌شوند.

◄ توجه کنید که در زمان استفاده، روغن وارد چشم نشود.

1- روغن هسته انگور برای برای تقویت مژه ریخته شده

روغن هسته انگور برای برای تقویت مژه ریخته شده

یکی از بهترین روغن ها برای رشد سریع مژه ها روغن هسته انگور است. این روغن فاقد سدیم و کلسترول بوده همچنین میزان اسیدهای چرب غیر اشباع آن حدودا 90درصد است. روغن خالص هسته انگور پیاز مو را فعال کرده و باعث رشد سریع مژه و موها می‌شود.

2- روغن بادام برای رشد سریع مژه در خانه

مطمئنا زیاد اسم این روغن را برای مراقبت از مو شنیده اید. کافی است مقداری از روغن بادام تلخ یا شیرین را (بسته به طبع بدن) روی برس یا گوش پاک کن بریزید و سپس مژه و ابروی خود را با آن ماساژ دهید. همینطور برای داشتن موهای لطیف روغن بادام می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

3- روغن کرچک برای رشد مژه های ریخته شده

یکی از بهترین روغن‌ها که می‌تواند معجزه رشد سریع مژه در یک هفته را به نمایش بگذارد روغن کرچک است. این روغن ساده و گیاهی می‌تواند موجب رشد و ضخیم شدن مژه ها شود.

4- رشد سریع مژه در یک هفته با روغن زرده تخم‌مرغ

.استفاده از روغن زرده تخم‌مرغ از گذشته نقش فوق‌العاده‌ای در تقویت و پرپشتی ابرو دارد و برای تقویت مژه ریخته شده استفاده می‌شده است

5- رشد سریع مژه با روغن رزماری

رزماری ( اکلیل کوهی) از گیاهان معطری است که دارای خواص درمانی فوق‌العاده‌ای است. این روغن با نفوذپذیری بالا و بوی نافذ، تقویت ابرو و مژه را برای دراز مدت به شما هدیه میکند.

رشد سریع مژه با روغن رزماری

6- رشد سریع مژه با روغن جوجوبا

روغن این دانه های آمریکایی و مکزیکی خاصیت جذب شدن بالایی دارد. همین خاصیت آن باعث شده در صنعت آرایش طرفداران زیادی را به خود جذب کند. این روغن حاوی ویتامین های A,B,E و مواد معدنی مانند سلنیوم است و تاثیر فوق العاده ای در زمینه پوست و مو دارد. این روغن می‌تواند درمان خوبی در ضخیم و پرپشت شدن مو و مژه‌ ها باشد.

7- کره شیا برای رشد سریع مژه در یک هفته

مقدار کمی از کره را بین دو انگشت قرار دهید تا مایع شود. سپس آن را با برس به مژه های خود بمالید. این کره حاوی ویتامین A و ویتامین E است. بنابراین روغن مناسبی برای تقویت فولیکول های مژه شده و باعث رشد سریع مژه ها می‌شود.

سرم های تقویت و رشد سریع مژه

1- ژل تقویت کننده و افزایش دهنده رشد مژه لکسیون

در ساختن این ژل ویتامین های E و B5 به کار رفته است که موجب تقویت مژه آبرسانی و محافظت از مژه ها می‌شود. همچنین این ژل می‌تواند محصولی مناسب برای حالت دادن به مژه ها باشد.

ژل تقویت کننده و افزایش دهنده رشد مژه لکسیون

2- محلول تقویت کننده مژه و ابرو سسدرما

اگر به دنبال محصولی کامل برای درمان ریزش مژه و ابرو های خود هستید این محصول میتواند با تقویت کردن مژه و ابرو  و افزایش رشد و استحکام مژه، پرپشت کردن و افزایش طول مژه به واسطه فعالسازی چرخه رشد مژه ها و جلوگیری از ریزش مژه و ابرو به شما کمک شایانی کند.

محلول تقویت کننده مژه و ابرو سسدرما

3- محلول تقویت کننده مژه سریتا

مطمئنا همگی شما نام برند سریتا را شنیدید. تقویت کننده مژه و ابروی سریتا توانسته نظر بسیاری از افراد و مصرف کنندگان را به خود جلب کند. این محلول با فرمولاسیون کارآمد میتواند به تحریک رشد فولیکول های مژه و همچنین رشد مژه های ریخته شده کمک کند.

محلول تقویت کننده مژه سریتا

همچنین باعث تیره تر شدن و ضخیم تر شدن مژه ها میشود. نقش این سرم در بازسازی و ترمیم مژه‌ های آسیب دیده را نمیتوان نادیده گرفت. وجود ترکیباتی مانند بیماتوپروست، شبدر قرمز ،آمید، ویتامین B7، ویتامین B5 ،ترکیب اسیدهای آمینه و آلوورا سبب افزایش رطوبت رسانی  مژه ها میشود. همچنین با افزایش پروتئین سازی در ریشه مژه ها باعث تقویت مژه‌ها میشود. با این محصول میتوان شاهد رشد مژه‌ ها در یک هفته بود.

اگر مشکل ریزش مو دارید و هنوز راه حلی برای آن پیدا نکرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله «درمان ریزش مو» را از دست ندهید.

4- سرم تقویت‌کننده و ضد ریزش مژه سینره

اگر شما طرفدار حیوانات هستید وقت آن رسیده که با خیال راحت از سرم تقویت کننده سینره استفاده کنید. زیرا این سرم بدون انجام تست حیوانی است. سرم تقویت کننده سریتا حاوی ترکیبات موثری همچون: ویتامین‌های گروه B ،اسید آمینه و همچنین حاوی گوگرد است که در جهت تقویت بستر مژه‌ها بسیار کارآمد است. درنتیجه میتواند در جلوگیری از ریزش مژه انتخاب مناسبی باشد.

سرم تقویت‌کننده و ضد ریزش مژه سینره

همچنین  استحکام مژه ها را به شما هدیه کند. این سرم حاوی عصاره های گیاهی بسیاری است که موجب افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی بهتر به فولیکول های مژه می گردد.

بمب رشد مژه در یک هفته

می خواهیم شما را با یک بمب خانگی برای رشد مژه در یک هفته آشنا کنیم.

برای ساخت سرم خانگی مقوی جهت افزایش رشد مژه در مدت کوتاه به موارد زیر نیاز داریم:

 • یک قاشق چای‌خوری روغن کرچک
 • ۳ قطره روغن اسطوخودوس
 • دو قطره اسانس چوب سدر
 • یک عدد ظرف خالی ریمل یا برس مخصوص مژه

بمب رشد مژه در یک هفته:

روش تهیه:

ابتدا برس یا ظرف ریمل خود را به خوبی تمیز می‌کنیم و تمام مواد را داخل آن میریزیم.

سپس مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کرده و هر شب لایه نازکی از مواد را با برس به مژه های خود و یا ابروی خود می‌مالیم و به آرامی ماساژ می‌دهیم.

انجام این کار را تکرار می‌کنیم تا شاهد رشد سریع مژه در یک هفته باشیم.

در آخر شما می توانید از مکمل بیوتین در کنار هر کدام از راه های بالا استفاده کنید. بیوتین می‌تواند نقش بسیاری در رشد مو، ضخامت مو و جلوگیری از ریزش مو و مژه داشته باشد. همچنین می‌تواند در سلامت مژه، ابرو و موهای شما تاثیر فوق العاده ای بگذارد.

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با رشد سریع مژه در یک هفته به تفصیل صحبت کردیم. با روند طبیعی رشد مژه آشنا شدیم، توصیه‌های مربوط به رشد سریع مژه در یک هفته را بررسی کردیم و مواد غذایی که به رشد مژه‌ها کمک می‌کنند را برشمردیم. همچنین محصولات و روغن‌های تقویت مژه را به شما معرفی کرده و علت‌های ریزش مژه را بیان کردیم. اگر به هرکدام از دلایل بالا به ریزش مژه مبتلا شدید اول به دنبال راه حل و درمان باشید و سپس با راهکارهای مفید ذکر شده درباره رشد سریع مژه در یک هفته این مقاله به تقویت و افزایش رشد مژه‌های خود کمک کنید. لطفا تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

4.6/5 - (18 امتیاز)

مریم محمودی

من عاشق به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم با بقیه هستم؛ بنابراین، چیزایی که از منابع مختلف و معتبر یاد می‌گیرم رو برات می‌نویسم. تمام مقاله‌هام با تحقیق و مطالعه زیاد نوشته می‌شن، پس می‌تونی به اطلاعاتی که بهت می‌دم اعتماد کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا