سلامت روان

10 روش کنترل خشم

خشم و عصبانیت یکی از احساسات عادی انسان ها شناخته می شود که در حالت نرمال وجود دارد. با این حال، اگر خشم شما بیش از اندازه زیاد شود، شاید مشکلات خیلی زیادی به خاطر آن در زندگی به وجود بیاید. به همین دلیل هم شما باید با استفاده از راه حل های ساده و کاربردی، به فکر کنترل خشم خود باشید.

در این مقاله از لنداسپا، اطلاعات کاملی درباره راه های کنترل خشم در اختیار شما قرار می دهیم. پس اگر برای شما هم سوال است که چگونه خشم خود را کنترل کنیم و فرد خودداری باشیم، حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

قبل از این که درباره راه های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی صحبت کنیم، خوب است بگوییم که همه ما احساسات مختلفی داریم که یکی از مهم ترین آنها خشم و عصبانیت است.

این احساس غالبا زمانی به وجود می آید که مسائل طبق میل و خواسته ما پیش نمی روند. حالا این مسئله می تواند درباره مشکلات عاطفی باشد و یا کاری. بسیاری مواقع هم به خاطر مشکلات خانوادگی یا دوستانه دچار خشم و عصبانیت می شویم.

اگرچه شاید خیلی از افراد فکر کنند که احساس خشم خیلی هم خطرناک نیست، اما باید بدانید که تا زمانی که مهارت کنترل خشم را یاد نگرفته باشید، در معرض خطرات خیلی زیادی هستید. زیر افرادی که دچار خشم و عصبانیت زیادی می شوند، ممکن است با سایر افراد دچار درگیری های فیزیکی شوند و به خود و یا دیگران آسیب برسانند.

از این رو، این افراد می پرسند که چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟ در این مقاله روش های مختلف کنترل خشم در زنان و مردان را به طور کامل معرفی می کنیم.

کنترل خشم چیست؟

کنترل خشم چیست؟

نسل زد چیست و چگونه فکر می کند؟ ویژگی های به خصوص نسل z

زمانی که خیلی از افراد می پرسند که چگونه خشم خود را کنترل کنیم و چه راه هایی برای کنترل خشم وجود دارند، شاید هنوز خیلی از آنها معنای کنترل خشم را ندانند. از این رو، در این بخش می توانید متوجه شوید که خشم و عصبانیت به چه احساسی گفته می شود و کنترل آن به چه معنا است.

خشم و عصبانیت در روانشناسی به نوعی حالت عاطفی گفته می شود که شدت آن می تواند در برخی از افراد متفاوت باشد.

به عنوان مثال، ممکن است برخی از افراد خشم و عصبانیت خود را از طریق رفتارهایی مانند کج خلقی خیلی خفیف نشان دهند و برخی دیگر، عصبانیت های خیلی شدیدی داشته باشند. به طور کلی، خشم و عصبانیت شما هر نوعی هم که باشد، برخی تغییرات جسمی و زیستی زیادی با خود به همراه دارد.

مثلا همزمان با عصبانی شدن، ضربان قلب و فشار خون افزایش پیدا می کنند. به علاوه، هورمون های آدرنالین و نور آدرنالین که موجب افزایش انرژی بدن می شوند هم بالا می روند.

شدت بروز خشم شما می تواند به خاطر مسائل مختلفی باشد. به عنوان مثال، شاید در محیط کار از دست همکار خود عصبانی شده باشید. خیلی از افراد زمانی که در ترافیک می مانند، از راننده های دیگر عصبانی می شوند و شاید هم به خاطر مسائل عاطفی یا خانوادگی خود خشمگین هستید.

دلیل بروز خشم شما هر چیزی هم که باشد، باید به دنبال روشی برای کنترل آن باشید. در این بخش، برخی از مهمترین راه های کنترل خشم را نام می بریم.

مهارت کنترل خشم چیست؟

مهارت کنترل خشم چیست؟

بعد از این که متوجه شدید عصبانیت به چه احساسی گفته می شود، ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که مهارت کنترل خشم چیست؟ اصلا چگونه می توانیم این مهارت ها را به دست بیاوریم؟ مهارت کنترل خشم به نوعی رویکردها گفته می شود که زمانی که عصبانی هستید، به شما کمک می کنند که از شدت عصبانیت خود بکاهید.

شاید در ابتدا فکر کنید که راه های کنترل خشم بسیار روانشناسی و عجیب و غریب هستند. این در حالی است که باید به شما بگوییم حتی با استفاده از روش های بسیار ساده، کنترل خشم در مردان و زنان امکان پذیر است. فقط کافی است که هر یک از این روش ها را با خود تکرار کنند تا به مهارت کنترل خشم برسند.

مقاله پیشنهادی:معرفی روش های کاهش استرس که ثاتیر چشمگیری خواهد داشت .

برای کنترل خشم چه باید کرد؟

به نظر شما باید چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟ خوشبختانه روش هایی وجود دارند که شما می توانید با تمرین و تکرار، به کنترل خشم دست پیدا کنید. در این بخش، ده روش کنترل خشم را نام می بریم که به شما کمک می کنند که تا حد خیلی زیادی از این احساسات منفی به دور بمانید.

پس اگر شما هم به دنبال راه های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی هستید، حتما تا پایان این بخش ما را همراهی کنید.

نفس عمیق

نفس عمیق

یکی از بهترین و ساده ترین راه های کنترل خشم که می تواند کمک خیلی زیادی به شما کند، نفس عمیق کشیدن است. شاید در ابتدا این روش خیلی ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد، اما باید بدانید که در کتاب کنترل خشم هم این روش چندین بار تاکید شده است. به همین دلیل هم برای کنترل خشم در زنان و مردان می تواند بسیار کاربردی باشد.

فقط کافی است که خیلی آهسته و عمیق از بینی نفس کشیده و با دهان بازدم آن را خارج کنید. نفس عمیق موجب می شود که تا حد خیلی زیادی احساس خشم و عصبانیت در شما کاهش پیدا کند. به علاوه، با نفس عمیق، فشار خون بدن هم تا حد خیلی زیادی کنترل می شود. پس با توجه به این موارد، می توان متوجه شد که نفس عمیق کمک بسیار زیادی به کنترل خشم می کند.

راه رفتن

بسیاری مواقع که خیلی از افراد دچار خشم و عصبانیت می شوند، در یک مکان ایستاده و دعوا می کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید اگر این افراد موقع عصبانیت کمی راه بروند و قدم بزنند، خیلی راحت تر می توانند خشم خود را کنترل کنند. پس اگر شما هم دچار خشم و عصبانیت زیادی شدید، فقط کافی است که کمی نفس عمیق کشیده و قدم بزنید.

استرس و اضطراب علل اصلی پرخوری عصبی است.مقاله پرخوری عصبی چیست را از دست ندهید

راه رفتن

علاوه بر قدم زدن، یکی از روش های دیگر کنترل خشم و عصبانیت که می توانند کمک خیلی زیادی به شما کنند، دوچرخه سواری است. به طور کلی، سعی کنید فعالیت هایی داشته باشید که ذهن شما آرام تر شوند و از نظر جسمی خسته شوید. مثلا ورزش کردن هم می تواند یک روش کاملا موثر برای کنترل خشم باشد.

شمردن اعداد به صورت معکوس

یکی دیگر از راه های کنترل خشم که کاربرد بسیار زیادی دارد، این است که اعداد را به صورت معکوس بشمارید. شما می توانید از هر عددی شروع کنید. به عنوان مثال، از عدد 100 شروع کرده و به ترتیب تا 99، 98 و تا 1 بشمارید.

نکته جالب توجه درباره این روش این است که با شمردن اعداد به صورت معکوس، ذهن شما بیشتر درگیر می شود و ضربان قلبتان هم پایین تر می آید. با کاهش ضربان قلب، خون راحت تر به مغز می رسد و بهتر می توانید فکر کنید و در نهایت، خشم شما کنترل خواهد شد.

صحبت کردن با دوستان

وقتی که عصبانی می شویم، دوست داریم با کسی صحبت کنیم و از عصبانیت ها و ناراحتی های خود بگوییم. در این شرایط، اگر فرد مناسبی نزد ما نباشد، ممکن است با شخصی صحبت کنیم که با او دعوایمان شده و در این شرایط، مشاجره شدت پیدا می کند.

تمرینات فن بیان کمک بسیار زیادی بر حرف زدن روزمره شما می کند

صحبت کردن با دوستان

به همین دلیل هم بهتر است به یکی از دوستان مورد اعتماد خود زنگ بزنید و یا به دیدن او بروید. درباره هر چیزی که شما را اذیت کرده با او صحبت کنید و حتی اگر لازم باشد، گریه کنید تا کاملا سبک شوید. این روش ساده و در عین حال کاربردی، تاثیر بسیار زیادی برای کنترل خشم دارد و به شما این امکان را می دهد که آرامش از دست رفته خود را مجددا به دست بیاورید.

گوش کردن به موسیقی

یکی از راه های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی که می تواند کمک خیلی زیادی به شما کند، این است که موسیقی مورد علاقه خود را گذاشته و به آن گوش کنید. موسیقی موجب می شود که احساس خوبی به شما دست بدهد و ذهنتان هم تا حد خیلی زیادی آرام می شود.

پس هر زمانی که دچار خشم و عصبانیت شدید، سعی کنید روش های بالا را انجام دهید و همچنین آهنگ مورد علاقه خود را گذاشته و با آن زمزمه کنید.

دوری کردن از محرک عصبانیت

طبیعتا زمانی که ما عصبانی می شویم، دوست داریم به سمت کسی که ما را عصبانی کرده برویم و بیشتر با او دعوا کنیم. این در حالی است که این روش به هیچ عنوان موجب کنترل خشم نمی شود و اگر به دنبال مهارت کنترل خشم هستید، باید به شما بگوییم که بهترین کار این است که از طرف مقابل خود دوری کنید و به یک مکان آرام بروید.

دوری کردن از محرک عصبانیت

به عنوان مثال، اگر از این عصبانی هستید که فرزندتان اتاقش را به هم می ریزد و وسایل و اسباب بازی هایش را جمع نمی کند، سعی کنید در اتاق او را ببندید و از آنجا خارج شوید. دلیل انجام این کار هم این است که به صورت موقت و در همان زمان، عصبانیت شما فروکش می کند و بهتر می توانید تصمیم بگیرید که بعدا باید چه کاری انجام دهید.

در ابتدا فکر کردن و بعد حرف زدن

موقع عصبانیت، خیلی از ما بدون این که فکر کنیم، حرف می زنیم. این در حالی است که یکی از بهترین روش ها برای کنترل خشم در زنان و مردان، این است که اول فکر کرده و سپس حرف بزنند. گاهی مواقع، زمانی که موقع عصبانیت بدون فکر کردن حرف می زنیم، ممکن است بعدا از آنها پشیمان شویم و یا طرف مقابل خود را ناراحت کرده باشیم.

به همین دلیل هم همه باید یاد بگیرند که برای مدیریت خشم خود، اول فکر کنند و بعد از سنجیدن آن، حرف بزنند. این روش موجب می شود که تا حد خیلی زیادی از دامن زدن به مشاجره و دعوا هم جلوگیری شود.

نگاه کردن به نیمه پر لیوان

زمانی که خیلی از افراد دچار احساسات خشم و عصبانیت می شوند، فقط به این مسئله فکر می کنند که یک موضوع خاص موجب بروز ناراحتی و عصبانیت آنها شده است. این در حالی است که اگر شما دچار این گونه احساسات شدید، بهترین روش برای کنترل خشم شما این است که به نیمه پر لیوان نگاه کنید.

نگاه کردن به نیمه پر لیوان

به عنوان مثال، اگر کودک شما اتاقش را به هم می ریزد، سعی کنید خودتان را جای او بگذارید و به این فکر کنید که اگر شما هم کودک بودید، دوست داشتید چگونه بازی کنید. به این نکته فکر کنید که شما کودکی دارید که شاد و سرزنده است و بازی کردن را دوست دارد.

فکر کردن به نکات مثبت قضایا موجب می شود که بتوانید تا حد خیلی زیادی خشم خود را کنترل کنید و از روش های منطقی تری برای رفع مشکل استفاده نمایید.

نوشتن

یکی از بهترین راه های کنترل خشم و عصبانیت، این است که وقایع روزانه خود را داخل یک دفتر بنویسید. نوشتن درباره دلایل عصبانیت و جزئیات آن، می تواند کمک خیلی زیادی به شما کند تا بتوانید به کنترل خشم دست پیدا کنید.

به خصوص اگر در اوج عصبانیت خود هستید و نمی خواهید طرف مقابل خود را هم ناراحت کنید، یک کاغذ و خودکار در دست بگیرید و تمام حرف هایی که می خواهید به طرف مقابل بزنید را روی کاغذ بنویسید.

شما باید به کاغذ و خودکار به عنوان ابزارهای جنگی نگاه کنید. هر حرفی که می خواستید به طرف مقابل بگویید و نتوانستید را روی کاغذ بنویسید. نوشتن موجب می شود که تا حد خیلی زیادی عصبانیت شما کنترل شود و این موضوع از نظر روانشناسی هم ثابت شده است.

رفتن به طبیعت

رفتن به طبیعت

در نهایت، آخرین روش کنترل خشم که در این مقاله به شما معرفی می کنیم، این است که به طبیعت بروید. پیش از این نیز گفتیم که بعد از عصبانیت، سعی کنید از محرک عصبانیت و خشم خود دوری کنید. شما می توانید برای آرامش بیشتر، به طبیعت بروید تا با صدای پرندگان، صدای آب و نسیم باد، احساس بهتری به شما دست بدهد. سعی کنید برای افزایش آرامش خود، کفش های خود را در آورده و با پای برهنه روی چمن ها قدم بزنید.

چه کسانی در کنترل خشم موفق ترند؟

بعد از این که برخی از مهم ترین روش ها برای کنترل خشم در زنان و مردان را یاد گرفتید، باید بدانید که برخی از افراد می توانند در کنترل خشم و عصبانیت خود موفق تر از سایرین باشند. اما چه کسانی؟ مهمترین کسانی که می توانند بهتر از سایرین خشم و عصبانیت خود را کنترل کنند، افرادی هستند که تسلط بیشتری روی ضمیر ناخودآگاه خود دارند.

این افراد موقع عصبانیت، به طرف مقابل خود هم فکر می کنند و این نکته را مد نظر قرار می دهند که شاید طرف مقابل را ناراحت کنند. این امر موجب می شود که قبل از حرف زدن، کامل فکر کنند و از زدن حرف های آزاردهنده و ناراحت کننده بپرهیزند.

به علاوه، کسانی در کنترل خشم موفق ترند که از طرف مقابل خود موقع دعوا و مشاجره، یک کوه پر از بدی نمی سازند و به خوبی های او هم فکر می کنند. پس شما هم برای کنترل خشم خود، سعی کنید این نکات را مد نظر قرار دهید تا بیشتر در مدیریت خشم موفق باشید.

چگونه خشم خود را در برابر کودکان کنترل کنیم؟

چگونه خشم خود را در برابر کودکان کنترل کنیم؟

در بخش های قبل هم به اختصار درباره مهارت کنترل خشم در برابر کودکان گفتیم. یکی از بهترین روش ها برای مدیریت خشم در برابر کودکان این است که خودتان را جای آنها بگذارید و کودکانه فکر کنید. این نکته را مد نظر قرار دهید که فرزند شما در یک دنیای دیگر زندگی می کند و به هیچ عنوان به مسائلی که شما آگاهید، فکر نمی کند.

به همین دلیل هم برای کنترل و مدیریت خشم خود در برابر کودکان، سعی کنید با آنها همدلی کنید و با زبانی شیوا و ملایم، با آنها صحبت کنید. شما می توانید موقع عصبانیت فقط برای چند دقیقه از آنها دور شوید و بعد از گذشت این بازه زمانی، مجددا به سراغ کودک خود بروید و با بازی کردن، نکات مورد نظر را به او یاد دهید.

سخن پایانی

در این مقاله از لنداسپا، اطلاعات کاملی درباره روش ها و راهکارهای کنترل خشم در اختیار شما قرار دادیم. همان طور که متوجه شدید، خشم و عصبانیت می تواند بسیار آزاردهنده و در عین حال، تخریب کننده باشد. به همین دلیل هم برای جلوگیری از آسیب به روابط کاری، عاطفی و خانوادگی خود، سعی کنید حتما روش های کنترل خشم را یاد بگیرید.

در این مقاله، ما ده روش کنترل خشم را معرفی کردیم که می توانند کمک خیلی زیادی به شما کنند. اگر شما هم روش های دیگری برای مهارت کنترل خشم می شناسید، می توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا