سلامت

روش های درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 | به همراه معرفی ورزش

در این مقاله قصد داریم شما را با شیوه های درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 آشنا کنیم. درمان بیرون زدگی دیسک کمر مهره 4 و 5 روش های متفاوتی دارد که در این مقاله آنها را شرح می دهیم. بروز مشکل در دیسک مهره 4 و 5 علت های متفاوتی دارد و به مرور زمان رخ می دهد. برای آشنایی با درمان خانگی دیسک کمر تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید. خواندن این مقاله به شما برای درمان دیسک کمر مهره چهار و پنج کمک زیادی می کند.

درباره مهره 4 و 5 کمر

همان طور که می دانید، ستون فقرات ما از چندین بخش تشکیل شده است و یکی از همین بخش های آن، مهره های کمری نام دارند. در بدن همه انسان ها 5 مهره کمری مختلف وجود دارند که هر کدام از این مهرها بر حرکت شما تأثیر خاصی می گذارند و باعث افزایش انعطاف پذیری بدن در زمان راه رفتن و سایر حرکات می شوند.

مهره های 4 و 5 بدن که به آنها L4  و L5 هم می گویند، جزو آخرین مهره های کمری به حساب می آیند که در انتها به نقطه ای به نام دنبالچه، متصل می شوند. این مهره ها به دلیل اینکه وزن زیادی را تحمل می کنند، امکان دارد به مشکلات زیادی دچار شوند که دیسک مهره 4 و 5 یکی از این مشکلات است. درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 کار آسانی نیست و به همین دلیل هم با آشنایی از این مشکلات می توانید در موارد زیادی از آنها جلوگیری کنید.

از جمله مشکلات رایجی که در این مهره ها اتفاق می افتند، می توان به مشکلات فاست مثل استئوآریت، شکل گرفتن کیستی به نام سینوویال و عدم ثبات فاست اشاره کرد. دیسک کمر مهره های 4 و 5 در معرض خطرات بیشتری به نسبت بقیه دیسک های بین مهره ای است؛ زیرا فشار زیادی به این قسمت از مهره های کمری وارد می شود. تغییر در ارتفاع دیسک می تواند خاطر دژنراسیون اتفاق بیفتاد که بر لوردوز ستون فقرات کمر اثر جبران ناپذیری دارد.

درباره مهره 4 و 5 کمر

اسپوندیلولیز که همان شکستگی در قسمت کوچکی از استخوان قوس مهره ای است، فشار زیادی را برای راه رفتن فرد تحمل می کند و به همین دلیل امکان دارد این قسمت از استخوان مهره کمر 4 و 5 بشکند. تنگی کانال نخاع یکی دیگر از مشکلات است که در مهره 4 و 5 کمری رخ می دهد و می تواند باعث بروز مشکلات زیادی شود.

 همچنین مشکل شایع دیگری که در مهره 4 و 5 که باید به آن اشاره کنیم، خارهای استخوانی و تنگ شدن دهانه مهره های ستون فقرات است که باعث فشار آمدن به ریشه های عصبی در مکانی که عبور می کنند، می شود. درمان دیسک کمر مهره های 4 و 5 روش های متعددی دارد که در ادامه بیشتر به آنها می پردازیم.

دیسک مهره 4 و 5 چیست؟

همان طور که قبلا گفتیم، مهره های 4 و 5 فشار زیادی را تحمل می کنند؛ بنابراین، دچار مشکلاتی مانند آمدن بیرون دیسک کمر مهره 4 و 5 و سایر بیماری های رایجی که از این قبیل هستند، تا حدودی طبیعی اما نگران کننده است. دیسک مهره 4 و 5 یکی از شایع ترین مشکلات در بین افراد محسوب می شود. به طوری که خیلی از افراد در سنین بالا این مشکل را دارند و درمان بیرون زدگی دیسک کمر مهره 4 و 5 و این چنین مشکلاتی وقت زیادی می گیرد.

امکان دارد extruded در قسمت کمر و یا حتی گردن ایجاد شود. دقت کنید که فشار، در بیشتر موارد در تحتانی ترین مناطق دیسک کمر یعنی مهره های 4 و 5 وارد می شود که می توان گفت بیشتر فشار وارد بر کمر در این ناحیه است.

در بیشتر موارد در قسمت پشتی بدن، ماده داخلی که در دیسک وجود دارد به پهلو و یا مرکز آن بیرون زده می شوند و روی دیگر اسکلت های که حساسیت بیشتری روی آن ها است؛ مانند اعصاب نخاعی و رباط ها فشار زیادی وارد می کند. التهاب و ورم باعث افزایش این فشارها در نتیجه بیرون زدگی دیسک می شود.

مقاله پیشنهادی: بهترین روغن برای دیسک کمر چیست

دیسک مهره 4 و 5 چیست؟

علائم دیسک کمر مهرهای 4 و 5

دیسک کمر مهره 4 و 5 تأثیر بسیار زیادی بر حرکات بدن شما می گذارد و توانایی این را دارد که درد ارجاعی در مفصل و عضلاتتان ایجاد کند. به همین دلیل به طور معمول بیشتر افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، درد مبهمی در ناحیه پایین کمر احساس می نمایند. افرادی که دیسک کمر مهرهای 4 و 5 دارند، علایمی از این چنینی در آنها مشاهده می شود.

 • در پشت کمر، عضلات آنها بسیار سفت است.
 • درد شدید در ناحیه کمر که معمولا با سوزش همراه است.
 • بخش مختلف از بدن آنها مثل پا، انگشتان و حتی ران آنها بی حس می شود.
 • نمی توانند زانو و ران خود را در جهات مختلف حرکت دهند.
 • احساس سوزن سوزن شدن را در بدن دارند.
 • ابتلا به سیاتیک که باعث می شود در ناحیه باست و بخش تحتانی پا بی حسی، گزگز و درد را احساس کنید.
 • در ناحیه اعصاب طناب نخاعی احساس گزگز و بی حسی می کنند.

 چه روش های برای درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 وجود دارد؟

درمان خانگی دیسک کمر مهره 4 و 5 در بسیاری از موارد شاید پاسخ مناسبی به شما ندهد، پس نیاز به اجرای روش های تهاجمی تر دارد. اما به طورکلی برای درمان دیسک کمر 4 و 5 هم می توانید از روش تهاجمی و هم غیرتهاجمی استفاده کنید. یکی از روش های غیرتهاجمی که پزشک در بسیاری از موارد که عمل جراحی نیاز نباشد برای شما تجویز می کند، مصرف داروهای ضدالتهاب است که بیشتر برای کنترل درد و علائم بیماری کاربرد دارند.

بهترین دکتر دیسک کمر در تهران چه خصوصیاتی دارد

 چه روش های برای درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 وجود دارد؟

روش دیگر برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر مهره 4 و 5 که غیرتهاجمی است، استفاده از فیزیوتراپی و انجام حرکت ورزشی مناسب با نیاز شما هستند که باید تحت نظر یک پزشک انجام شوند. در بسیاری از موارد پزشک برای درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 حداقل ده جلسه فیزیوتراپی را تجویز می کند. روشی که کمی تهاجمی محسوب می شود و پزشک برای کنترل التهاب ستون فقرات از آن استفاده می کند، تزریق داروهای ضدالتهابی است و درصورتی که این روش ها نتیجه خوبی نداشت، از عمل جراحی استفاده می کنند.

درمان دیسک کمر مهره چهار و پنج تا حدود زیادی به مواردی همچون سن، شدت دیسک کمر، میزان فشاری که به دیسک وارد می شود، بستگی دارد. همچنین توان ماهیچه های کمر و شکم می تواند در معالجه این بیماری مؤثر باشد. بهترین روش درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 شامل این موارد می شود:

 • مگنت تراپی
 • سوزن خشک
 • اولتراسوند تراپی
 • امواج الکتریکی یا لیزردرمانی
 • تکار تراپی
 • سرما یا گرمادرمانی
 • آب درمانی
آیا همه بیماران مبتلا به دیسک کمر مهره 4 و 5 نیاز به عمل جراحی دارند؟

مقاله پیشنهادی: بهترین ورزش برای دیسک کمر و سیاتیک چیست

آیا همه بیماران مبتلا به دیسک کمر مهره 4 و 5 نیاز به عمل جراحی دارند؟

پاسخ ما به این سؤال خیر است؛ زیرا در بسیاری از مواقع می توان با روش های درمانی غیرتهاجمی بیمار را درمان کرد. در بعضی مواقع که دیسک شدید است و به خودی خود بر طرف نمی شود، برای درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 نیاز به عمل جراحی است. ولی فتق دیسک که بیش از حد شدید نباشد به مرورزمان با استفاده از موارد غیرتهاجمی که گفتیم، به مرورزمان ترمیم و درمان می شود.

معرفی ورزش دیسک کمر مهره 4 و 5

در این قسمت ما چند ورزش را معرفی می کنیم که با کشیدن عضلات به کنترل و رفع دیسک کمر کمک می نمایند. انجام این حرکات ورزشی اصلا کار سختی نیست و حتی افراد مبتدی هم قادر به انجام آن هستند. اما نکته ای که باید به آن توجه نمایید این است که حتما قبل از انجام این حرکات ورزشی، ابتدا با نرمش های آرام بدنتان را گرم کنید.

֎ فلکشن پشت

 کشش فلکشن پشت یک ورزش برای درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 است که تأثیر زیادی بر رفع این بیماری دارد. انجام این ورزش دیسک کمر مهره 4 و 5 به این صورت است که باید به پشت بخوابید و زانوها را به سمت سینه بکشید. همچنین در همین حین سرخود را به سمت جلو متمایل کنید تا قسمت میانی کمر راحت باشد و آسیب نبیند. این ورزش کمک می کند تا عضلات پشت و ستون فقرات کشیده شوند.

֎ کشیدن زانو تا سینه

این تمرین باید تا حدود زیادی ملایم انجام شود؛ زیرا ماهیچه ها و عضلات قسمت زانو تا قفسه سینه را تحت پوشش و کشش خود قرار می دهد. برای انجام این حرکت ابتدا زانوی خود را خم کنید و به پشت دراز بکشید. سپس هر دو پاشنه پا را به زمین بچسبانید. سپس سعی کنید هر دودست را در پشت زانو بگذارید و آن را به سوی قفسه سینه بکشید.

معرفی ورزش دیسک کمر مهره 4 و 5

֎کشیدن عضله پیریفورمیس

این حرکت را با درازکشیدن به پشت با زانوهای خمیده آغاز کنید. سپس هر دو پاشنه خود را به روی زمین بگذارید. درحالی که مچ پای خود را بر روی زانوی خمیده گذاشته اید، یک پای خود را به روی پای دیگر به طور ضربدری خود را به سوی قفسه سینه خودتان بکشانید.

سخن نهایی

ما در این مقاله چند ورزش دیسک کمر مهره 4 و 5 معرفی کردیم. دیسک مهره 4 و 5 مشکلی شایعه در بین افراد مسن و جدیدا در بین افراد جوان است و عوارض زیادی به دنبال دارد. در این مقاله ما چندین روش درمان دیسک کمر مهره چهار و پنج را بیان نمودیم تا با آشنایی با این روش ها دیگر نگران مشکلات ناشی از عدم درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 و عوارض آن نشوید.

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا