سلامت جنسی

لابیاپلاستی چیست | مزایا و معایب جراحی زیبایی واژن

عمل جراحی لابیاپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟ این سؤال شاید ذهن خیلی از شما را درگیر کرده باشد. جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی، نوعی عمل جراحی برای کاهش اندازه لابیا مینور است. لابیا در واقع به همان چین های پوستی که در قسمت مجرای ادرار و واژن وجود دارد، می گویند. اگر می خواهید بدانید  لابیاپلاستی چیست و چرا باید انجام شود، خواندن این مقاله را از دست ندهید. با خواندن این مقاله، متوجه می شوید که جراحی لابیاپلاستی چیست چگونه انجام می شود.

لابیاپلاستی چیست؟

برای اندازه طبیعی لابیاها نمی توانیم عدد و یا اندازه خاصی در نظر بگیریم؛ اما برخی افراد هستند که لابیای بزرگی دارند؛ به طوری که این قسمت آویزان دیده می شود یا اصلاً متقارن و طبیعی به نظر نمی رسد. این موضوع باعث می شود فرم و شکل ظاهری واژن بد باشد و مشکلات جنسی و بهداشتی را به وجود بیاورد. در کل باید اندازه لابیای ماژور از لابیا مینور بزرگ تر شود تا بتواند او را بپوشاند.

 لابیا های که در ناحیه فرج وجود دارند و شبیه چین های پوستی هستند و در اطراف واژن قرار می گیرند را لابیای ماژور می نامند. این نوع لابیا از اندام تناسلی خارجی مراقبت می کند و در زمان بلوغ به وسیله موهای زائد ناحیه تناسلی پوشیده می شوند.

واژینیسموس چیست ؟ درمان واژینیسموس در خانه و انواع آن

چین هایی که درونی و داخلی هستند، لابیای مینور نام دارند و از قسمت هایی مانند مجرای ادرار، مکانی که ادرار از بدن بیرون می رود و واژن، مواظبت می کنند. عمل جراحی لابیاپلاستی معمولاً برای کم کردن میزان نارضایتی ها از ظاهر ناحیه تناسلی و در برخی مواقع، برای تأیید جنسیت هم انجام می شود.

مزایای لابیاپلاستی

خیلی ها هنوز به درستی نمی دانند مزایایی عمل لابیاپلاستی چیست و فکر می کنند که این عمل، فقط جنبه زیبایی دارد. یکی از مزایای انجام جراحی لابیاپلاستی توسط پزشک زنان و زایمان، کمک به عملکرد صحیح ترشحات واژن است.

ترشحات واژن در واقع باعث پاکسازی ناحیه تناسلی از آلودگی می شوند و واژن را باطراوت و تازه نگه می دارند. در بانوانی که لابیاهای بزرگی دارند، ترشحات واژن نمی توانند از آنجا خارج شوند و در طی این اتفاق، بیماری هایی مانند عفونت واژینال بروز پیدا می کنند. با انجام این عمل، شما دیگر دچار مشکلات این چنینی نمی شوید.

بهترین دکتر زنان در مشهد را بشناسید! لیست 10 تایی

یکی از اصلی ترین دلایل سوزش و خارش در ناحیه تناسلی، بزرگ بودن لابیاها است؛ زیرا بیشتر خانم هایی که لابیای بزرگی دارند، برای شستشو و نظافت ناحیه تناسلی خود به مشکل برمی خورند و در اکثر موارد، دچار عرق سوزی می شوند. از همین رو مشکلات پوستی، عفونت و خارش در ناحیه تناسلی آنها به وجود می آید.

بیشتر زنانی که متقاضی انجام عمل لابیاپلاستی هستند، از سابیده شدن لابیایی مینور خود در حین رابطه جنسی شکایت دارند؛ زیرا این اتفاق آنها را ناراحت می کند و به خاطر همین نمی توانند رابطه جنسی موفقی داشته باشند. بانوانی که ورزش های هوازی مانند سوارکاری و دوچرخه سواری انجام می دهند، اگر اندازه لابیای آنها عادی نباشد، لابیایشان سابیده و زخم می شود و نمی توانند این ورزش ها را به درستی انجام دهند. اما راه حل رفع تمام این مشکلات، انجام عمل لابیاپلاستی است که حس اعتماد به نفس را در زنان افزایش می دهد.

بهترین دکتر ماما در تهران چه ویژگی هایی دارد؟

دلایل نیاز به انجام عمل زیبایی لابیاپلاستی چیست؟

حالا که دانستید عمل لابیاپلاستی چیست و چه کاردی دارد، باید با دلایل نیاز به انجام آن را هم بدانید. همان طور که گفته شد، در بسیاری از مواقع، عمل جراحی لابیاپلاستی برای کوچک کردن سایز لابیاها انجام می شود تا این بخش کوچک از لبه های ماژور بیرون نزند.

بافت لابیا حالتی پیج خورده دارد و در برخی مواقع، ممکن است بچرخد و حتی کش بیایید که در نتیجه، ناراحتی و تحریک فیزیکی در زمان رابطه جنسی، ورزش یا فعالیت های بدنی شدید را به دنبال دارد. علاوه بر این گفته ها، دلایل نیاز به انجام این عمل، شامل موارد زیر می شوند:

 • زیباتر کردن ظاهر لابیا ها و واژن
 • تقارن نداشتن لابیاهای ماژور و مینور
 • زمانی که لباس تنگی می پوشید، اگر بافت لابیا ها بزرگ باشند، شما دچار ناراحتی فیزیکی می شوید.
 • افزایش دادن حس راحتی و اعتماد به نفس در زمان رابطه جنسی
 • در برخی موارد که به جنسیت فرد شک دارند، با کمک بافت های تناسلی در قسمت لابیا جنسیت را تأیید می کنند.

علت بزرگی لابیاها چیست؟

علت بزرگ شدن لابیاها و نیاز به انجام عمل جراحی لابیاپلاستی چیست و چرا این عمل طرفداران زیادی دارد؟ آیا تا به حال درباره این موارد فکر کرده اید؟ بزرگ شدن لابیا ها در زنان دلایل زیادی دارد. برخی از دختران به طور ژنتیکی و ارثی از خانواده خود لابیای بزرگ به ارث می برند و از همان بدو تولد این مشکل را دارند.

 اما لابیا به دلایل دیگری هم رشد می کند که یکی از آنها، تغییرات هورمونی در دوره بلوغ است. به طور طبیعی، وقتی میزان هورمون های زنانه بالا بروند، اندام های جنسی رشد می کنند تا دختران شبیه به زنان شوند و در همین حین، سایز و فرم لابیا هم تغییر می نماید. در بدن برخی بانوان به طور طبیعی، میزان هورمون ها زیاد است و به همین دلیل تعادل هورمون ها بهم می خورد و همین موضوع، باعث بزرگ شدن لابیاها می شود. موارد زیر، می توانند دلیل تغییر ابعاد لابیاها باشند:

 • مصرف برخی داروهای هورمونی
 • بالارفتن سن و رسیدن به دوران یائسگی که این اتفاق هم سبب افزایش یا کاهش سطح برخی هورمون ها می شود.
 • بهم خوردن تعادل هورمون های که از تخمدان ها و غدد فوق کلیوی زنان ترشح می شوند.
 • در زمان بارداری و زایمان طبیعی چون فشار زیادی به خاطر وزن جنین بر روی لابیاها وارد می شود که شکل لابیاها تغییر می کند.
 • بر اساس تحقیقات، حتی بانوانی که زایمانشان به صورت سزارین بوده است، باز هم در گذر زمان دچار این بیماری می شوند. پس نوع زایمان هم تأثیر آن چنانی بر ابعاد لابیا ندارد.
 • با افزایش سن وقتی چربی های ذخیره شده در ناحیه تناسلی از بین می روند، فرم لابیاها تغییر می کند و به صورت آویزان درمی آید که باعث می شود لابیاها بزرگ تر به نظر برسند. البته باید اضافه کنیم که رژیم های لاغری غیراصولی هم در این امر بی تأثیر نیستند.

قرص متفورمین برای درمان کیست تخمدان بسیار فوری عمل می کند

پروسه قبل از جراحی لابیاپلاستی چگونه است؟

اکنون که دیگر می دانید عمل لابیاپلاستی چیست و چه مزایایی دارد. حالا بهتر است با پروسه قبل از آن آشنا شوید. قبل از انجام این عمل باید یک سری اقدامات انجام دهید تا دچار مشکلی نشوید؛ زیرا لابیاپلاستی عملی بسیار حساس است؛ پس شما باید تمام مراقبت ها و اقدامات قبل از عمل را به صورت جدی پیگیری کنید. هر گونه سهل انگاری، در نتیجه عمل تأثیر می گذارد. این اقدامات شامل موارد زیر می شوند:

تست پاپ اسمیر

همان طور که گفته شد، بسیاری از زنان به بیماری عفونت واژینال مبتلا هستند و از بروز این بیماری درون خود اطلاعی ندارند. پس اگر قصد دارید عمل لابیاپلاستی را انجام دهید، حتماً یک ماه قبل از این کار باید اقدام به تست پاپ اسمیر نمایید.

اگر در این آزمایش مشخص شد که عفونت دارید، ابتدا باید خود را درمان کنید و سپس به فکر انجام عمل باشید؛ زیرا در غیر این صورت، بلافاصله پس از عمل، عفونت در ناحیه تناسلی شما تشدید می شود و بر کیفیت عمل تأثیر می گذارد. در خیلی از موارد، عفونت باعث خرابی فرم لبه های لابیا می شود.

بررسی کردن تب خال تناسلی

قبل از انجام عمل لابیاپلاستی فرد باید حتماً از نظر زگیل یا تب خال تناسلی مورد بررسی قرار بگیرد و اگر مبتلا به این بیماری است، توسط پزشک زنان درمان شود؛ زیرا این مورد هم بر فرم لابیا و کیفیت عمل تأثیر بدی می گذارد.

بهترین دکتر نازایی در تهران چه خصوصیاتی دارد

بررسی حساسیت های پوستی

بسیاری از زنان به دلیل اینکه پوست حساسی دارند، خیلی زود عفونت می کنند و پوستشان دچار التهاب می شود. اگر جزو این گونه افراد هستید، حداقل یک ماه قبل از انجام عمل، از هیچ لوسیون و کرمی برای تمیزکردن ناحیه تناسلی استفاده نکنید. انجام این اقدامات قبل از عمل ضروری است و بر میزان رضایتمندی شما از عمل تأثیر می گذارد.

بهترین روش درمان خشکی واژن چیست

 • حداقل یک هفته قبل از انجام عمل، از هیچ مواد مخدری استفاده ننمایید و تحت هیچ شرایطی نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید.
 • اگر داروهایی مانند آسپرین یا داروی ضدالتهاب می خورید، باید با مشورت پزشک یک هفته قبل از عمل مصرف این داروها را قطع نمایید.
 • برای این که دچار یبوست نشوید، از یک هفته قبل از عمل فقط سبزیجات بخورید.
 • پیش از انجام عمل، انجام آزمایش بارداری و خون بسیار ضروری است.
 • باید بیشتر از یک هفته قبل از عمل، هیچ رابطه جنسی انجام ندهید.

پروسه لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی چیست و چگونه باید پروسه های آن را طی کنید؟ اولین قدم برای انجام این عمل، تحقیق در مورد پزشک جراح است و باید بررسی شود که آیا شما اصلاً به این عمل نیاز دارید یا خیر. پس از انجام آزمایش های قبل از عمل، شما باید یک لباس مخصوص بپوشید.

سپس پزشک علائم حیاتی شما مانند نبض و دمای بدنتان را چک می کند. اکنون موقع بی حسی است که با تزریق وریدی انجام می شود. این که عمل با بی حسی یا بی هوشی انجام شود را پزشک تعیین می کند و بعد از آن با لیزر یا برش بر اساس نیازتان عمل جراحی انجام می شود.

روش های جراحی لابیاپلاستی

 برای انجام عمل جراحی لابیا دو روش کلی وجود دارد که هر کدام بر اساس نیاز فرد انجام می شوند و بیشتر طبق صلاح دید پزشک نحوه عمل مشخص می شوند. این روش ها، شامل موارد زیر می شوند:

کوچک کردن لابیا

کوچک کردن لابیا که خودش شامل دو بخش می شود که یکی از آنها تریم برای لابیاپلاستی است. در این روش بافت های بزرگ و اضافی لابیا مینور را برمی‌دارند تا با اندازه لابیای ماژور یکسان شود و بزرگ دیده نشود. در روش دیگر که نام آن تکنیک وج است، پزشک هر دو سمت لابیا به شکل V برمی دارد. در این تکنیک، ظاهر لابیا به صورت طبیعی تر درمی آید. در تکنیک وج اگر نیاز باشد، قسمتی از لابیا ماژور را هم حذف می کنند.

بزرگ کردن لابیا

در این روش برای بزرگ کردن لابیا ماژور، کمی چربی از ران یا شکم می گیرند و به لابیای بزرگ تزریق می نمایند. گاهی اوقات به جای چربی از هیالورونیک اسید استفاده می کنند. در تمامی روش های گفته شده، بخیه های قابل جذب را به کار می برند و این گونه، دیگر نیازی نیست بخیه ها را بکشید.

پس از جراحی لابیاپلاستی

خیلی از شما اطلاع ندارید که اقدامات پس از انجام عمل لابیاپلاستی چیست و از همین رو، ما در این بخش در این مورد توضیحاتی را ارائه می کنیم. هر چقدر هم که عمل خوب پیش برود، اگر این موارد را پس از جراحی رعایت نکنید، ممکن است از این کار نتیجه خوبی نگیرید و حتی بخیه ها باز شوند. این اقدامات موارد زیر را در برمی گیرند و برای جلوگیری از عوارض بعد از عمل، آنها را به شما توصیه می کنیم:

 • هیچ فعالیت بدنی سنگین و شدیدی نداشته باشید.
 • رابطه جنسی را برای یک مدت قطع کنید.
 • ناحیه تناسلی را تمیز و خشک نگه دارید.
 • لباس تنگ یا هر چیزی که ناحیه تناسلی را تحریک کند، نپوشید.
 • برای مدت طولانی یک جا ننشینید و هرازگاهی چند قدم راه بروید.
 • بعد از عمل هم باید غذاهای گیاهی مصرف کنید تا عمل دفع درون شما راحت انجام شود و یبوست نگیرید.
 • در بیشتر اوقات، روی کمر بخوابید تا ورم و زخم ناحیه تناسلی بهبود یابد.
 • از انجام هر حرکت کششی و سنگین که بر پایین تنه شما فشار وارد می کند، خودداری نمایید.
 • محل بخیه را مدام با آب صابون شستشو دهید و خشک کنید تا دچار عفونت نشوید.
 • برای جلوگیری از عفونت در ناحیه تناسلی، داروها و پمادهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است را سر ساعت مصرف کنید.
 • می توانید برای کاهش تورم، به صورت غیرمستقیم از کمپرس سرد استفاده نمایید. به این منظور، 20 دقیقه کمپرس را روی ناحیه تناسلی بگذارید و سپس بردارد و پس از گذشت 20 دقیقه دیگر، دوباره این کار را تکرار کنید.

خطرات و عوارض احتمالی لابیاپلاستی

اگر می خواهید بدانید خطرات و عوارض عمل لابیاپلاستی چیست و آیا خطری شما را تهدید می کند یا خیر، باید بگوییم که این عمل هم مانند جراحی های دیگر، عوارض بسیار خفیفی دارد که فقط برخی از آنها در اکثر موارد طبیعی هستند و با دارو رفع می شوند. البته باید اضافه کنیم این عوارض خیلی شایع و جدی نیستند و فقط درصورتی که یک پزشک کم تجربه یا غیرحرفه ای این عمل را انجام دهد، ممکن است دچار آنها شوید:

 • خارش و قرمزی در واژن
 • ماندن جای زخم یا رد کوچکی از بخیه ها
 • التهاب در محل جراحی
 • عفونت در قسمتی که عمل کردید
 • خونریزی
 • احساس سوزش در ناحیه تناسلی
 • بروز هماتوم
 • درد که پس از این که اثرات بی حسی از بین می رود، خودش را نشان می دهد.
 • آسیب دیدن اعصاب زنان که باعث می شود از رابطه جنسی لذت نبرند و میل جنسی در آنها کاهش یابد.
 • کنگره، کنگره شدن هر دو نوع لابیا
 • تورم

آیا پس از لابیاپلاستی احساس درد خواهید داشت؟

پاسخ ما به این سؤال، مثبت است؛ زیرا هر عمل جراحی اندکی درد دارد. اما باید به شما بگوییم که هرچه پزشک جراح تخصص و مهارت بیشتری داشته باشد، شما درد کمتری احساس می کنید. علت اصلی درد در ناحیه عمل، تورم و زخم ناشی از بخیه ها است؛ بنابراین، هرچه سریع تر التهاب و تورم بهبود پیدا کند، درد شما هم زودتر تسکین پیدا می کند.

دوره نقاهت جراحی زیبایی واژن چقدر است؟

دوره نقاهت این بیماری بسته به شرایط بدنی شما و میزان مراقبت ها بین 4 تا 8 هفته است؛ اما بهبودی کامل، 12 هفته، یعنی سه ماه طول می کشد تا ورم بافت از بین برود و زخم ها به خوبی جوش بخورند. در این مدت نباید هیچ رابطه جنسی داشته باشید یا فعالیت های سنگین انجام دهید تا به احساسات محل جراحی و بخیه ها صدمه ای وارد نشود؛ زیرا رابطه جنسی به طور طبیعی واژن و لابیا ها را تحریک می نماید.

لابیاپلاستی و بکارت

اکنون که توضیح دادیم عمل لابیاپلاستی چیست و چه عوارضی دارد، باید در مورد این عمل این نکته را به شما توضیح دهیم که حتی دوشیزگان هم می توانند از این عمل استفاده کنند؛ زیرا این عمل هیچ آسیبی به پرده بکارت نمی زند. دلیل این امر این است که این عمل بیرون از واژن انجام می شود و کاری به درون واژن و پرده بکارت ندارد. جالب است بدانید که پرده بکارت فقط در صورتی آسیب می بیند که چیزی به درون آن فروکنید یا در تصادفات ضربه شدیدی به شما وارد شود.

ارتباط لابیاپلاستی با بارداری و زایمان طبیعی

بعد از انجام عمل لابیاپلاستی شما هنوز هم می توانید باردار شوید و طبیعی زایمان کنید؛ اما بعد از زایمان طبیعی، ممکن است دوباره تأثیرات عمل از بین برود. به همین دلیل خیلی از افراد سعی می کنند به خاطر این که زیبایی واژنشان از بین نرود، دیگر باردار نشوند تا نتیجه عمل برای یک مدت طولانی در بدن آنها بماند.

سخن نهایی

در این مقاله از لنداسپا، ما برای شما توضیح دادیم که جراحی لابیاپلاستی چیست و چه عوارض و مزایایی دارد. درد و تورم تا چند هفته پس از انجام عمل طبیعی است؛ اما اگر درد شدت گرفت و با علائمی همچون سوزش و خارش همراه شد یا حتی ترشح بد بو در خود مشاهده کردید، حتماً باید به پزشک معالجتان اطلاع دهید. جراحی زیبایی واژن یک عمل سرپایی، اما بسیار حساس است؛ پس در این زمینه باید در مورد پزشک جراحتان به خوبی تحقیق کنید تا از نتیجه عمل راضی باشید.

4.8/5 - (6 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا