زیباییسلامتمو

آموزش روتین مراقبت از مو را برای داشن موهای شاداب و سالم

روتین مراقبت از مو چیست و چه فایده‌ای برای موهای شما دارد؟ محصولات روتین مراقبت از مو شامل چه مواردی می‌شود؟ فاکتور‌های تعیین‌کننده روتین مراقبت از مو چیست؟ مو همانند پوست نیاز به مراقبت دارد تا در برابر آلودگی‌ها، هوای بد و آسیب‌هایی که ممکن است برای مو به وجود بیاید مقابله کند. احتمالاً می‌دانید که پوست، علاوه‌براین که می‌تواند بر روی زیبایی شما تأثیر بگذارد، یک عامل محافظتی برای بدن به‌حساب می‌آید. صاف بودن پوست، حس دل‌انگیزی را به شما القا می‌کند اما وظیفه‌ی اصلی پوست این است که در برابر ورود موارد مهاجم، که باعث اختلال سلامتی می‌شود مقاومت کند. اما آیا مو هم برای انسان، فاکتور تعیین‌کننده برای سلامتی است؟ جواب ساده است! خیر. مو، هیچ تأثیری بر روی سلامتی بدن ندارد و هیچ فاکتور حفاظت کننده‌ای از بدن درون ماهیت مو دیده نمی‌شود. درواقع مو بیشتر نماینده‌ی زیبایی شخص است.

داشتن موهای سالم و با طراوت، می‌تواند زیبایی شما را تا حد زیادی افزایش دهد. به همین دلیل، محصولاتی مثل شامپو، ژل، سرم و … زیادی در زمینه مراقبت از مو، در مارکت‌های آرایشی و بهداشتی در اختیار عموم قرار گرفته است.

بسیاری از افراد در یک دوره خیلی به مراقبت از مو اهمیت می‌دهند و راه‌هایی که برای تقویت آن وجود دارد را پیش می‌گیرند. اما بعد از مدتی از این کار خسته شده و همان روال عادی را طی می‌کنند.

اما داشتن یک روتین منظم، می‌تواند تأثیر خیلی زیادی در مراقبت همیشگی از مو، برای شما به همراه داشته باشد. روتینی که شامل استفاده از انواع محصولات و روش‌های مراقبتی برای انواع مو است. چراکه طبیعی است که روتین مراقبت از موی صاف، با روتین مراقبت موی فر، متفاوت است.

در ادامه همراه ما باشید تا با روتین مراقبت از مو آشنا شوید.

روتین مراقبت از مو چیست؟

روتین مو یک روش ساده است که با استفاده از آن می‌توانید همواره از داشتن موهایی سالم و با طراوت لذت ببرید. درواقع روتین مراقبت مو فراتر از استفاده از یک شامپوی خاص در زمان استحمام است. کار‌های زیادی هستند که می‌توانند در مراقبت از ساختار موی شما مؤثر باشند. استفاده از شامپوی مخصوص موی خود، استفاده از نرم‌کننده‌ها، انواع سرم و ماسک مو، نحوه‌ی شست‌وشوی موی سر، انجام دادن یک سری کار‌ها و انجام ندادن یک سری کار‌های دیگر، همگی جزو روتین مراقب مو حساب می‌شوند. برای مثال، روش‌های خشک کردن مو می‌تواند در درازمدت بر روی سلامت مو مؤثر باشد.

روتین مراقبت از مو چیست

در حالت کلی به یک روال ثابت دوره‌ای که برای مراقبت از مو صورت می‌گیرد، روتین مراقبت از مو گفته می‌شود. همان‌طور که گفتیم روتین مو و همچنین محصولات روتین مراقبت از مو برای مو‌های مختلف، یکسان نیست و برای هر نوع مو با ساختار‌های مختلف، روتین‌های متفاوتی وجود دارد. برای مثال، روتین مراقبت از موی فر که بیشتر فرم خشک دارد، با روتین مراقبت از موی صاف که زود چرب می‌شود متفاوت است.

وسایلی که برای انجام یک روتین مو سالم وجود دارد، وسایلی از قبیل شامپو، نرم‌کننده مو، ماسک مو، حوله، شانه یا برس، روغن مو، وسایل حالت‌دهنده مو و … است. در ادامه به شکل کلی به فاکتور‌هایی که می‌توانند بر روی روتین مراقبت از مو تأثیر بگذارند، رسیدگی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

برای آشنایی با روش‌های رشد مو مقاله «رشد سریع مو با یک ترفند ساده» را مطالعه نمایید.

فاکتورهای تعیین‌کننده نوع روتین مراقبت از مو

همان‌طور که گفتیم انواع مو، روتین‌های مختلفی را طلب می‌کند. در ادامه به بررسی این فاکتورهای تعیین‌کننده پرداخته‌ایم:

فاکتورهای تعیین‌کننده نوع روتین مراقبت از مو

1. بافت مو

بافت مو، بر اساس لخت بودن، فر بودن، مجعد بودن، وز بودن و … می‌تواند بر روی روتینی که برای مراقبت از مو لازم است تأثیرگذار باشد. مثلاً موی صاف، بیشتر در معرض جریان هوا قرار می‌گیرد و روغن، به سرعت در همه‌جای مو پخش می‌شود. به همین دلیل، موی صاف زودتر از سایر مدل‌ها چرب می‌شود. این در حالی است که اکثر نقاط در موی فر، خیلی کم در معرض هوا قرار گرفته و خیلی دیر چرب می‌شود. به همین دلیل، نمی‌توان روتین‌های یکسانی را برای این دو نوع مختلف مو به کار برد.

بهترین مرکز کراتین مو در تهران کجاست؟ معرفی 5 مرکز برتر

2. نوع مو

جدا از مدل مو که می‌تواند در چرب بودن و یا خشک بودن مو مؤثر باشد، خود ماهیت مو نیز می‌تواند باعث خشک بودن و یا چرب بودن مو شود. در حالت کلی سه نوع مو وجود دارد که راجع به آن‌ها زیاد شنیده‌اید. موی معمولی، موی خشک و موی چرب. موی چرب، مستعد شوره‌ی سر است و همچنین بیشتر از سایر انواع مو، در جذب آلودگی نقش دارد. اما مدل موی خشک، ممکن است شکننده بودن مو و همچنین ریزش بی‌مورد مو را در پی داشته باشد. مدل موی معمولی هم، همان‌طور که از اسمش پیداست، نه خیلی خشک است و نه خیلی چرب. درواقع بین این دو حالت قرار دارد و بهتر از حالات دیگر است.

همچنین نازک بودن و یا ضخیم بودن مو، تأثیر خیلی زیادی در انتخاب یک روتین منظم برای مراقبت از مو دارد. طبیعی است که موی نازک، بیشتر در معرض خطر و آلودگی قرار دارد و باید راه‌های مراقبتی منظم‌تری را برای آن در نظر داشت.

3. استفاده از مواد شیمیایی

تا به اینجا راجع به انواع مو در حالت طبیعی خود بحث کردیم. اما باید توجه داشته باشید که اگر کارهایی را بر روی مو اعمال کرده باشید، باید از روتین‌های مختلفی هم برای مراقبت استفاده کنید. برای مثال، راه‌های مراقبت از موی کراتینه شده و یا دارک شده، با موی ساده، یکسان نیست. همچنین درصورتی‌که موی خود را رنگ کرده باشید، باید این نکته را در نظر بگیرید که مواد شیمیایی قرار گرفته بر روی مو، حتی اگر از بهترین نوع رنگ مو هم باشد، باز هم تأثیر منفی بر روی آن می‌گذارد و به همین دلیل باید از روتین‌های مخصوص موهای رنگ شده برای این کار استفاده کرد.

سیاه دانه برای مو خواص بیشماری دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله «خواص سیاه دانه» رجوع کنید.

4. لایف استایل

شاید عجیب به نظر برسد اما سبک زندگی شما، می‌تواند بر روی روتینی که قصد دارید از آن برای مراقبت از موی خود استفاده کنید، تأثیر زیادی داشته باشد. برای مثال، آب‌وهوای محلی که در آن زندگی می‌کنید و بیشترین وقت را در آنجا می‌گذرانید، اگر گرم و آلوده باشد، مو بیشتر در معرض آلودگی و تعرض قرار می‌گیرد و باید بیشتر در مراقبت از آن تلاش کرد یا در موارد دیگر، اگر شغل شما و یا ورزشی که انجام می‌دهید باعث می‌شود تا مو، بیشتر تحت آلودگی و عرق باشد باید روتین‌های منظم‌تر و دقیق‌تری را برای مراقبت از مو خود به کار بگیرید.

مراحل انجام روتین مراقبت از مو داخل حمام

روتین مو مراحل متفاوتی دارد. هم‌چنین این‌که قبل از حمام این‌کار را انجام دهید یا بعد از حمام نیز در مراحل آن تاثیرگذار است. در این بخش مراحل روتین مو داخل حمام را شرح می‌دهیم.

مراحل انجام روتین مراقبت از مو داخل حمام

1. شست‌وشوی مو

اولین قدم برای مراقبت از مو، تمیز کردن آن است. شست‌وشوی صحیح مو، معمولاً در حمام صورت می‌گیرد. در اولین مرحله، باید با توجه به نوع موی خود، شامپوی مخصوص را تهیه نمایید. به این معنی که برای موهای خشک، از شامپوی مخصوص موی خشک استفاده کنید و برای موی چرب از شامپوی مخصوص موی چرب. باید توجه داشته باشید که شستن مو با شامپوی مخصوص، دو بار در هفته کفایت می‌کند. به این معنی که این کار درستی نیست که به‌صورت روزانه موی خود را با شامپوی مخصوص بشویید. چراکه این شامپو‌ها قدرت زیادی داشته و ممکن است باعث آسیب رسیدن به موی شما شوند. برای شست‌وشوی دائمی مو، بهتر است از شامپوهای روزانه استفاده کنید.

برای استفاده از شامپو با توجه به حجم مویی که دارید، مقداری از شامپو را رقیق کرده و با آن، ریشه‌ی سر خود را ماساژ دهید. در این حالت، نباید از فشار زیادی استفاده کنید. چراکه مو در حالت خیس، بیشترین امکان آسیب دیدن را دارد.

2. آب‌رسانی به مو

همان‌طور که گفتیم، شامپو برای تمیز شدن مو کاربرد دارد و همچنین بر روی ریشه‌ی مو اعمال می‌شود. در یک روتین مراقب از مو استفاده از انواع نرم‌کننده توصیه می‌شود. نرم‌کننده‌ها و سرم‌ها بر روی ساقه‌ی مو تأثیر می‌گذارند و هرگز نباید با ریشه‌ی مو برخورد کنند. انواع نرم‌کننده برای آب‌رسانی و تغذیه‌ی مو وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. استفاده از نرم‌کننده به این صورت است که می‌توانید به شکل روزانه از آن استفاده کنید، به‌خصوص اگر موی خشکی داشته باشید. مصرف آن هم به این‌گونه است که اجازه دهید نرم‌کننده، تا 5 دقیقه بر روی مو شما بماند و سپس آن را با آب بشویید. ماسک مو، اما تأثیر بیشتری از انواع نرم‌کننده دارد. با این روش، آب‌رسانی و تغذیه‌ی مو، به بهترین صورت ممکن اتفاق می‌افتد. ماسک مو، یک لایه‌ ضخیم بر روی ساقه‌ی مو ایجاد می‌کند که بیشترین میزان آب‌رسانی را برای مو به همراه می‌آورد. توجه داشته باشید که استفاده از سرم مو، بیش از دوبار در هفته توصیه نمی‌شود.

برای استفاده از ماسک، حتماً دستور استفاده از آن را مطالعه کرده و طبق آن عمل کنید. همچنین دقت داشته باشید که مو‌های خشک و موهای رنگ شده، احتیاج بیشتری به ماسک مو نسبت به موی معمولی و چرب دارند.

مراحل انجام روتین مراقبت از مو بعد از حمام

حال که روتین مراقبت از مو داخل حمام را یاد گرفتید می‌توانید مراحل زیر را بعد از حمام انجام دهید تا با کمترین آسیب از مویتان مراقبت کنید.

مراحل انجام روتین مراقبت از مو بعد از حمام

1. خشک کردن مو

خشک کردن مو، یکی از موارد مهم در روتین مراقبت از مو به‌حساب می‌آید. توجه داشته باشید که پیچیدن حوله بر روی سر اصلاً کار درستی برای مو نیست. بهترین کار این است که ابتدا صبر کنید که تا حد امکان، آب از روی موی شما چکیده شود. سپس با استفاده از حوله‌های نرم میکروفایبری، به‌صورت فشاری ثابت، آب نقاط خیس سر خود را به حوله انتقال دهید. دقت داشته باشید که محکم کشیدن حوله بر روی سر، می‌تواند باعث خرد شدن و شکستن مو شما شود.

همچنین دقت داشته باشید که خشک کردن مو با سشوار، کار حساسی است. چراکه رطوبت مو را تا حد زیادی از بین می‌برد. درصورتی‌که قصد خشک کردن و یا حالت دادن مو با استفاده از سشوار را داشتید، باید محصولات مراقبت از مو در برابر حرارت را در روتین مراقبت از مو خود قرار دهید. همچنین دقت داشته باشید که پس از استفاده از اقلام حالت‌دهنده مثل ژل، موس و … حتماً قبل از خواب سر خود را بشویید تا این موارد بر روی سر شما باقی نماند.

وازلین خواص زیادی برای موها دارد که در مقاله «وازلین برای مو» می‌توانید با این خواص آشنا شوید.

2. آب‌رسانی مو

آب‌رسانی و تغذیه‌ی مو، شامل بیرون از حمام هم می‌شود. اقلام آب‌رسان مخصوص حمام، پس از آبکشی نیاز به شست‌وشو دارد. اما برخی اقلام مراقبتی هستند که بعد از حمام مورداستفاده قرار گرفته و باعث رسیدن آب و مواد مغذی به موی شما می‌شود. انواع سرم‌های مو، ماسک مو، کرم‌ها و … جزو این دسته به‌حساب می‌آیند که بیشتر از مواد نرم‌کننده در حین استحمام، بر روی مو باقی می‌مانند که برای تقویت و آب‌رسانی مو، می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید.

در این مورد نیز، موهای خشک و فر، بیشتر از سایر مدل‌های مو به این اقلام نیاز دارد. همچنین توجه داشته باشید که اگر موی فر دارید، ابتدا موی خود را با اسپری خیس کنید و سپس از مواد نرم‌کننده با برس یا شانه بر روی موی خود بمالید.

3. استفاده از انواع روغن در روتین مو

برخی روغن‌ها وجود دارد که در طب سنتی هم به استفاده از آن‌ها برای مراقبت از مو توصیه شده است. روغن‌هایی نظیر روغن زیتون و روغن نارگیل، قبل از استحمام تا حد زیادی می‌تواند در مراقبت و آب‌رسانی و تغذیه‌ی مو شما نقش داشته باشد.

استفاده از انواع روغن در روتین مو

برای استفاده از روغن باید با استفاده از برس یا شانه تمام قسمت‌های مو را به روغن آغشته کرده و سپس بعد از 40 دقیقه به حمام رفته و آن را بشویید. دقت کنید که اگر این زمان زیاد شود ممکن است باعث شود مو، آلودگی محیط را جذب کند. همچنین توجه کنید که برای چرب کردن موی فر لازم است تا ابتدا آن را خیس کرد تا بتوان به تمامی نقاط آن دسترسی داشت.

استفاده از روغن‌های سبکی مثل روغن آرگان پس از استحمام توصیه می‌شود چراکه شست‌وشوی‌ آن‌ها هم ساده است.

اگر به دنبال پرپشتی مو هستید مقاله پرپشت شدن ابرو را مطالعه کنید.

سخن پایانی

روتین مراقبت از مو روال منظمی است که به کار گرفته می‌شود تا مو، تازگی و طراوت و پرپشتی خود را حفظ کند. با توجه به نوع مو روتین‌ها متفاوت می‌شود. برای موی خشک و فر، روتین مو به استفاده‌ی بیشتر از انواع نرم‌کننده در حین استحمام و پس از استحمام توصیه می‌کند. درحالی‌که برای مو‌های چرب و صاف توصیه‌ی بیشتر به استفاده از انواع آب‌رسان است.

در کل بهترین روتین مراقبت از مو به ترتیب استفاده از روغن مغذی قبل از استحمام، شست‌وشوی صحیح مو با شامپو، استفاده از نرم‌کننده یا ماسک یا سرم مو در حین استحمام، خشک کردن صحیح مو و در آخر، استفاده از ماسک‌ها و کرم‌های مخصوص مو است.

همچنین باید توجه داشته باشید که با توجه به حجم و نوعی که موی شما دارد، از نوع شامپو و نرم‌کننده و همچنین حجم مناسبی از آن در هر بار مصرف، استفاده کنید.

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در رابطه با روتین مو در اختیار شما قرار داده باشیم. همچنین درصورتی‌که سؤالی در این زمینه برای شما وجود داشت در قسمت نظرات آن را برای ما ارسال کنید.

4/5 - (6 امتیاز)

مریم محمودی

من عاشق به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم با بقیه هستم؛ بنابراین، چیزایی که از منابع مختلف و معتبر یاد می‌گیرم رو برات می‌نویسم. تمام مقاله‌هام با تحقیق و مطالعه زیاد نوشته می‌شن، پس می‌تونی به اطلاعاتی که بهت می‌دم اعتماد کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا