درمان خانگیزیباییسلامت

برای مراقبت از پاها چه باید کرد؟

مراقبت از پا چگونه انجام می‌شود؟ چه مواردی باعث می‌شود مراقبت از پاها را جدی بگیریم؟ محصولات مراقبت از پا، چه تأثیری بر سلامت پاها می‌گذارند؟ قطعاً بارها شنیده‌ای که می‌گویند پا قلب دوم انسان است. به دلیل این‌که این قسمت از بدن، قسمتی است که معمولاً فشار زیادی به آن وارد است و وزن کل بدن شما را تحمل می‌کند، طبیعی است که بیشتر از سایر نقاط بدن هم در معرض آسیب باشد. همچنین با وجود کفش‌های تنگ که گاها منفذی برای جریان هوا ندارند و همچنین جوراب‌هایی که اکثراً در جنس‌های نخ‌های پلاستیکی ساخته شده‌اند، ممکن است مشکلاتی برای برخی افراد به وجود بیاید. مشکلاتی مثل میخچه، خار پاشنه و … . به همین دلیل، لازم است که هر کسی روش‌های مراقبت از پا را آموزش ببیند تا بتواند از مشکلاتی که ممکن است به وجود بیاید، جلوگیری کند. همچنین بهتر است که هر فرد، طی یک روتین مراقبت از پا ها عمل کرده و در روزمره، کار‌هایی که برای مراقبت از پا توصیه می‌شود را انجام دهد تا به مشکلات پا، برنخورد.

در این مقاله، ابتدا راجع به مشکلات پا و دلایل به وجود آمدن این مشکلات و همچنین راه‌حل آن‌ها، مطالبی را ارائه می‌دهیم و سپس به بررسی روش‌ها و روتین مراقبت از پاها می‌پردازیم. پس تا پایان، همراه ما باشید.

مشکلات پا شامل چه مواردی می‌شوند؟

در ادامه به بررسی مشکلات پا می‌پردازیم. مشکلات پا به دلایل مختلفی اتفاق میفتد که برایتان بازگو خواهیم کرد.

1. قارچ پا

این مشکل در اثر برخورد پا با آلودگی به وجود می‌آید. به همین استناد، امکان این‌که ورزشکارانی که زیاد در باشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها قرار دارند، بیشتر به این عارضه دچار باشند، بیشتر است. این مشکل با خارش، به‌خصوص خارش بین انگشتان، سوزش، ترک و احتمالاً تاول همراه است. برای رفع این مشکل، دارو‌هایی نظیر OTC وجود دارد اما برای درمان ریشه‌ای، بهتر است برای پاک‌سازی توسط پزشک، اقدام شود.

قارچ پا

2. تاول پا

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که برای پا به وجود می‌آید، تاول زدن در نواحی است که تحت فشار بوده است. اصلی‌ترین دلیل تاول، کفش نا‌مناسب است. همچنین اگر با این کفش، اعمالی مثل دویدن، ایستادن و یا راه رفتن طولانی را انجام دهید، بیشتر در معرض تاول پا قرار می‌گیرید.

تاول پا اما مشکلی جدی نیست و برای رفع شدن آن، باید آن را به حال خود رها کنید تا بترکد و سپس برای مراقبت از پا، محل تاول را با یک باند بپوشانید.

تاول پا

برای یادگیری ماساژ مربوط به کف پا مقاله فواید ماساژ کف پا را مطالعه نمایید.

3. هالوکس والگوس

این مشکل، شاید موروثی باشد اما مهم‌ترین دلیل آن، کفش نا‌مناسب است. پوشیدن کفش‌هایی که به طول مداوم پای شما را در معرض فشار قرار دهد، ممکن است باعث شود تا در کنار انگشت بزرگ شما، یک برآمدگی به وجود بیاید. برای مراقبت از پاها در مقابل این مشکل، باید کفش مناسب استفاده کنید. به‌طوری‌که پا درون کفش، کاملاً راحت و آزاد باشد. همچنین استفاده از otc هم برای این مشکل توصیه می‌شود.

هالوکس والگوس

پارافین درمانی نیز برای داشتن پاهایی زیبا بسیار کاربرد دارد. برای آشنایی بیشتر مقاله «پارافین تراپی» را مطالعه نمایید.

4. میخچه

یکی از مشکلات رایجی که برای افراد به وجود می‌آید، به وجود آمدن میخچه بر روی پا است. برخی مشکلات مثل عدم تنفس صحیح پا، خشک بودن زیاد از حد پا و پوشیدن جوراب و کفش نامناسب، از مهم‌ترین دلایل به وجود آمدن میخچه در پا هست.

میخچه

راه‌های مختلفی برای از بین بردن میخچه وجود دارد. از سوزاندن آن با لیزر گرفته تا استفاده از اسید و چسب مناسب برای از بین رفتن میخچه. یکی از روش‌های کاربردی که برای از بین بردن میخچه وجود دارد، استفاده از ویتامین است. درواقع با زیاد شدن ویتامین، سیستم دفاعی بدن، قادر است تا میخچه را از بین ببرد. به همین دلیل، یکی از روش‌های مراقبت از پا، مصرف ویتامین و یا مکمل‌هایی مثل فارماتون هست.

5. زگیل کف پا

از دیگر مشکلاتی که منشأ ویروسی داشته و احتمالاً به دلیل برخورد پا با اجسام آلوده به وجود می‌آید، زگیل کف پا هست. این زگیل در برخی موارد می‌تواند دردناک باشد که درمان آن، احتمالاً با محلول حاوی سالیسیلیک اسید انجام می‌شود اما بهتر است برای درمان قطعی، به پزشک مراجعه شود.

این موارد، تنها بخشی از مشکلاتی است که ممکن است برای پا به وجود بیاید. باید در نظر داشته باشید که در صورت بروز این مشکلات، در ابتدا روش‌های خانگی مراقبت از پوست را در پیش بگیرید و زمانی شدت این مشکلات به حدی بود که با درمان‌های خانگی خوب نشد، به پزشک مراجعه کنید.

روش‌های مراقبت از پاها چیست؟

اگر از بحث موروثی بودن مشکلاتی که ممکن است برای پا به وجود بیاید بگذریم، مشاهده می‌کنیم که اکثر مشکلاتی که برای پا به وجود می‌آید، به دلیل استفاده از کفش نامناسب که به پا فشار وارد می‌کند و یا فرصت تنفس را به پا نمی‌دهد، استفاده جوراب نامناسب که هوا را از خود عبور نمی‌دهد، آلودگی، خشکی پوست پا و چنین مواردی هست. توصیه‌هایی در خصوص مراقبت از پا وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

1. پوشیدن کفش و جوراب مناسب

توجه داشته باشید که واقعاً، پا قلب دوم شماست! تا جایی که می‌توانید از کفش و جوراب مناسب استفاده کنید. سعی کنید کفشی که می‌پوشید، علاوه بر این‌که پای شما را نمی‌زند، به‌خوبی جریان هوا را هم از خودش عبور دهد. درواقع جنس کفش و جورابی که می‌پوشید از مواد اولیه‌ای تهیه‌شده باشد که هوا را از خودش عبور دهد.

همچنین با این کار، پا کمتر عرق می‌کند و علاوه بر این‌که با بوی بدی همراه نمی‌شود، از آلودگی و بیماری‌هایی که در اثر آلودگی به وجود می‌آید، جلوگیری می‌کند.

2. تمیز نگه‌داشتن پا

از دیگر روش‌های واجب مراقبت از پا این است که همواره پا را تمیز نگه‌داریم. حال این کار می‌تواند با شست و شوی اصولی با شوینده‌های مناسب صورت بگیرد و یا این‌که با استفاده از محصولات مراقبت از پا انجام شود. همچنین استفاده از انواع چرب کننده و مواد آب‌رسان، برای افرادی که حس می‌کنند خشکی پوست دارند نیز توصیه می‌شود.

3. پا را خشک نگه‌دارید

یکی از عواملی که باعث می‌شود پا در معرض بیماری‌های پوستی قرار بگیرد، این است که پا زیادی در رطوبت قرار داشته باشد. به همین دلیل، بهتر است همواره پا را در محیط خشک نگه‌دارید

4. ماساژ دادن پا

یکی از روش‌های مفید مراقبت از پاها ماساژ درمانی هست. درواقع ماساژ پا، باعث می‌شود جریان خون در تمامی نقاط پا افزایش بیابد. همین افزایش جریان خون و رسیدن مواد مغذی موجود در خون به قسمت‌های مختلف ماهیچه، باعث می‌شود از مشکلات زیادی مثل به وجود آمده میخچه، زگیل و … جلوگیری شود. برای آشنایی با ماساژ پا مقاله «آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی» را مطالعه نمایید.

ورزش و ماساژ پا

مراحل روتین مراقبت از پا

پس‌ازاینکه راه‌های مراقبت از پا را یاد گرفتیم، بهتر است با یک روتین مناسب برای مراقبت از پا همراه باشیم. زمانی که یک برنامه منظم برای این کار داشته باشیم، روند مراقبت از پا خیلی بهتر و سریع‌تر اتفاق می‌افتد و این موضوع، می‌تواند تأثیر خیلی مفیدی در جلوگیری از بروز مشکلات رایج برای پا داشته باشد.

1. شست و شوی مرتب پا

یکی از روش‌های مؤثر مراقبت از پا این است که همواره پا را تمیز نگه‌داریم. برای این کار، بهتر است هر زمان که محیط بیرون به خانه می‌رسید با شوینده‌های مناسب پای خود را بشویید و همچنین سعی کنید از اقلام لایه‌بردار، مثل سنگ پا نیز استفاده نمایید. لایه‌برداری پا، به دلیل این‌که سلول‌های مرده را از پوست جدا می‌کند تأثیر زیادی در پاکیزگی پوست می‌گذارد.

شست و شوی مرتب پا

2. ورزش و ماساژ پا

ماساژ دادن و ورزش پا، تأثیر زیادی در مراقبت از پا دارد. سعی کنید بهترین روش‌های ماساژ پا را آموزش ببینید تا با این کار، پاها را از برخی خطرها دور نگه‌دارید.

3. استفاده از کرم‌ ترک پا

اول این‌که توجه داشته باشید که بافت پوست پا، ضخیم هست. به همین دلیل، کرم‌های مخصوص پوست دست و یا سایر نقاط بدن، تأثیر زیادی بر روی پا نمی‌گذارد. با دانستن این نکته، توصیه می‌کنیم که از کرم‌های مخصوص ترک پا، که حاوی انواع ویتامین‌ها و عصاره‌های گیاهی هست استفاده کنید. این کرم‌ها، هم پیشگیری می‌کنند و هم درمان. به همین دلیل، بهتر است پس از هر بار حمام کردن، برای مراقبت از پاها از این کرم‌ها برای جلوگیری از خشکی پوست و همچنین رسیدن مواد مغذی به پوست، استفاده نمایید.

4. استفاده از اسکراب برای مراقبت از پا

اسکراب‌ها، وظیفه‌ی لایه‌برداری از پوست را بر عهده دارد. همان‌طور که گفتیم، یکی از راه‌های لایه‌برداری پوست پا، استفاده از سنگ پا است. اما استفاده از اسکراب نیز یکی دیگر از روش‌های مؤثر لایه‌برداری پا هست. برداشتن لایه‌های مرده از روی پوست پا، می‌تواند جلوی بسیاری از عارضه‌های پوستی که ممکن است برای پا به وجود بیاید را بگیرد.

استفاده از اسکراب برای مراقبت از پا

5. استفاده از ماسک‌های خانگی

از روش‌های مفیدی که با آن می‌توان از خشکی پا جلوگیری نموده و همچنین آب‌رسانی منظم به پا را انجام داد، استفاده از انواع ماسک‌های خانگی مخصوص پا هست. با انواع مواد گیاهی و طبیعی می‌توانید برای ساخت ماسک خانگی اقدام نمایید.

جمع‌بندی

روش‌های مراقبت از پا در این مقاله موردبررسی قرار گرفت. پیش از آن، انواع بیماری که ممکن است برای پا به وجود بیاید مطرح شدند و روش‌هایی که برای درمان آن‌ها وجود دارد، عنوان شد. پس از آن، با روش‌های مراقبت از پاها آشنا شدیم و فهمیدیم که برای مراقبت از پا، لازم است اموری مثل شست و شوی منظم، پوشیدن کفش و جوراب مناسب، رساندن آب به پوست پا، چرب نگه‌داشتن پا و … را از سر بگیریم. به همین دلیل، لازم بود تا از یک روتین منظم برای مراقبت از پا پیروی کنیم. برای این کار نیز یک روتین مناسب برای مراقبت از پا عنوان شد که شما عزیزان، با پیروی کردن از آن، می‌توانید در مراقبت از پا خود، کوشا باشید.

امیدواریم توانسته باشیم با این مقاله، شما را با راه‌های مراقبت از پاها آشنا کرده باشیم. همچنین درصورتی‌که سؤالی در این زمینه برای شما وجود داشت، در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا