آموزش ماساژماساژ درمانیماساژ صورت

آموزش مرحله‌ای ماساژ ژاپنی صورت و بدن

کشور ژاپن که در آسیای شرقی قرار دارد، علاوه بر پیشرفت در صنعت و تکنولوژی و نوآوری‌های مختلف در اکثر مارکت‌ها، در زمینه‌های دیگر نیز به دانسته‌های مفیدی رسیده‌است. شاید اسم ژاپن که بیاید، ذهن همه به سمت برند‌های مختلف این کشور و یا تولید برق از اقلام مختلف روانه شود. اما یکی دیگر از نوآوری‌هایی که ژاپن به جهان معرفی کرده است، ماساژ ژاپنی است. در کل، هدف اصلی ماساژ دادن باز شدن عضلات، افزایش گردش خون و در ادامه، رسیدن به آرامش جسمی و روحی است. ماساژ ژاپنی هم با همین اهداف صورت می‌گیرد اما تفاوت‌های جزئی با سایر انواع ماساژ دارد.

فوایدی که ماساژ ژاپنی دارد باعث می‌شود خستگی‌ای که در تن فرد کمک گیرنده است تا حد زیادی خارج شود. همچین این ماساژ، ماساژ صورت را هم شامل می‌شود و از مهمترین اهداف انجام این ماساژ، جوان‌سازی پوست صورت و رفع چین و چروک‌های به وجود آمده در آن است.

در اینجا دو نوع ماساژ ژاپنی که یکی برای صورت و دیگری برای سایر اندام‌های بدن است را مورد بررسی قرار می‌دهیم و تک تک مراحل را عنوان می‌کنیم. بنابراین در صورتی که قصد دارید این نوع ماساژ را یاد بگیرید و از آن برای ماساژ دادن خود و یا عزیزان خود استفاده کنید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

ماساژ ژاپنی چیست؟

ماساژ ژاپنی همانند سایر متدهای ماساژ بر پایه فشار و کشش نقاط حساس پوست است. این نوع ماساژ تاریخچه‌ی بلندی دارد و تکنیک‌هایی که در این ماساژ مورد استفاده قرار می‌گیرد، طی هزاران سال تکامل یافته است.

ماساژ ژاپنی چیست

کلمه ماساژ در ژاپنی به Anma معروف است که به معنای فشار دادن (An) و مالیدن (Ma) است. این سنت درمانی از تکنیک‌هایی الهام گرفته شده است که بیش از 7000 سال پیش در چین ایجاد شده‌اند، اگرچه برخی معتقدند که این نوع ماساژ در واقع ریشه در هندی باستانی آیورودا دارد.

ماساژورهای ماساژ ژاپنی با استفاده از ترکیبی از ورز دادن، ضربه زدن، کشیدن و وارد کردن فشار به پا، کمر، بازو و گردن این کار را انجام می‌دهند. هدف اصلی ماساژ ژاپنی ایجاد آرامش و بهبودی در جسم و روح انسان است. تکنیک‌هایی که در این ماساژ وجود دارد، بیشتر در راستای ایجاد آرامش در مرکز قلب هستند. به این شکل که ماساژ از خون‌رسانی به قلب شروع شده و سپس این جریان را به مرکز دستورات بدن، یعنی مغز می‌رساند.

شاید اگر در این زمینه مبتدی باشید، توانایی این را نداشته باشید تا تفاوت ماساژ ژاپنی با سایر ماساژها را درک کنید. اما ماساژ ژاپنی تفاوت‌های ریزی با سایر ماساژها دارد.

همانطور که گفتیم، بارزترین تفاوت با سایر ماساژها این است که تمرکز بر روی آرامش قلب بدن است. همچنین بر خلاف برخی ماساژ‌ها که لازم است با روغن بر روی بدن صورت بگیرد، در ماساژ ژاپنی روغنی در کار نیست و نیازی به در آوردن لباس نبوده و تنها کافیست یک لباس آزاد به تن کنید.

فواید ماساژ ژاپنی چیست؟

در ادامه همراه ما باشید تا پس از بررسی فواید ماساژ ژاپنی به آموزش این ماساژ مفید بپردازیم.

فواید ماساژ ژاپنی چیست

 • اگر از اضطراب، افسردگی یا استرس رنج می برید، ماساژ ژاپنی می‌تواند با انرژی بخشیدن به بدن، تقویت روحیه و تسهیل خواب شبانه، به تسکین این مشکلات کمک کند. برای شناخت روش‌های کم شدن استرس به مقاله «کاهش استرس» مراجعه کنید.
 • از دیگر فواید ماساژ ژاپنی این است که یک درمان خوب برای کمردرد است و همچنین برای تسکین دردهای عضلانی عالی عمل می‌کند. زیرا تنش و اسپاسم را از بین برده و فشار روی نقاط حساس و ماهیچه‌ها را به شکل هدفمند انجام داده و تسکین سریع درد، بدون استفاده از دارو را فراهم می‌کند.
 • می‌توان از آن به عنوان درمان میگرن استفاده کرد. زیرا گردش خون را بهبود می‌بخشد. همچنین این ماساژ می‌تواند با بهبود جریان انرژی و عملکرد ماهیچه‌ها برای زنانی که از گرفتگی‌های قاعدگی رنج می‌برند مفید باشد و منجر به تثبیت سطح هورمون شود.
 • ماساژ ژاپنی همچنین عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد و احتمال ابتلا به برخی عفونت‌ها را کاهش می‌دهد.
 • همچنین از ماساژ ژاپنی که برای صورت انجام می‌شود، به دلیل افزایش گردش خون می‌توانیم بهبود چروک‌های صورت و به تبع از آن، جوان‌سازی پوست را انتظار داشته باشیم. برای رفع چروک می‌توانید از ماساژ قاشق استفاده کنید که در مقاله «ماساژ صورت با قاشق» توضیح داده‌ایم.

آموزش ماساژ ژاپنی مرحله‌ای

آموزش ماساژ ژاپنی مرحله‌ای

 • برای انجام ماساژ ژاپنی، بهتر است یک محیط آرام را انتخاب نموده و یک موسیقی آرام را پخش کنید. شخصی که قصد دارید ماساژ دهید را بر روی یک تخت یا هر جای دیگر خوابانده و چند لحظه اجازه دهید تا او کاملا ریلکس کند.
 • شروع ماساژ را از دستان ماساژ گیرنده آغاز کنید. به این شکل که در حالی که شخص به شکل دمر خوابیده است، دستان او را به سمت بالا برده و آرنج را خم کرده و بازوان را ورز دهید.
 • در قدم بعد، دوباره دست را به کنار بدن شخص برده و ناحیه کتف را ماساژ دهید. با این کار، جریان خون را به سمت قلب، متمایل می‌کنید.
 • در مرحله بعد، شخص باید به شکل مخالف با دستی که ماساژ می‌دادید، به پهلو بخوابد. سپس دستان او را بالا برده و نواحی کتف را به صورت دورانی ماساژ بدهید.
 • در مرحله بعد، باید گردن شخص را از سمت کتف به سمت سر ماساژ داده تا جریان خون به مغز برسد.
 • در آخرین مرحله به سمت پا بروید. به این شکل که ابتدا قسمت‌های مختلف ران را ماساژ داده و پاها را به سمت خود بکشید. سپس از زانو تا نواحی کشاله ران را با انگشتان خود فشار دهید. با این کار تا حد زیادی خستگی از قسمت پایینی بدن شما خارج می‌شود.

آموزش ماساژ ژاپنی برای صورت

متدی از ماساژ ژاپنی برای ماساژ صورت استفاده می‌شود که باعث از بین رفتن چین و چروک و جوان‌سازی پوست صورت می‌شود. توجه داشته باشید که خودتان هم می‌توانید با این متد، صورت خود را ماساژ دهید. برای آموزش ماساژ ژاپنی برای صورت، مراحل زیر را طی کنید.

آموزش ماساژ ژاپنی برای صورت

 • دستانتان را بر روی صورت خود قرار دهید. به شکلی که انگشت وسط بر روی گیجگاه شما بوده و کف دستتان لپ شما را لمس کند. در این حالت، گیجگاه خود را به آرامی ماساژ دهید و سپس دستان خود را به سمت پایین گردن بکشانید. این کار را چند بار انجام دهید تا گردش خون در این نواحی افزایش یابد.
 • در قدم بعدی باید به سراغ چشم‌ها بروید. برای این کار، انگشت اشاره را در قسمت خارجی ابرو قرار داده و نیم دایره‌ی پایین چشم را تا قسمت گوشه‌ی داخل چشم، با فشار خیلی آرام ماساژ دهید. پس از اتمام، همین کار را با نیم دایره‌ی قسمت بالایی چشم انجام دهید.
 • قدم بعدی، ماساژ پیشانی است. به این شکل که دستان را در مرکز پیشانی قرار داده و به آرامی آن نقطه را ماساژ دهید. در برخی مواقع هم انگشتان را با فشار ملایم به دو سمت چپ و راست پیشانی ببرید.
 • در قدم بعدی برای از بین بردن خط لبخند، انگشت اشاره و انگشت وسط را در کنار لب قرار داده و به شکل دورانی خط لبخند را ماساژ دهید. سپس زمانی که حس کردید این نواحی به خوبی گرم شده‌اند، انگشتان خود را به سمت بالا تا کناره‌های چشم ببرید. ماساژ ژاپنی تاثیر زیادی در از بین رفتن خط لبخند دارد.
 • در مرحله‌ی بعد با دو انگشت، گونه را به سمت گیجگاه ماساژ داده و پس از گرم شدن این نواحی، انگشتان را به سمت پایین بیاورید. سپس مچ را زیر چانه قرار داده و مچ دست را از سمت کناره‌های لب، به سمت بالا متمایل کنید. در آخر نیز مچ دست را از گونه، متمایل به گیجگاه ماساژ دهید تا جریان خون در این نواحی، به شکل کامل ایجاد شود.
یکی از روش‌های سفت شدن صورت ماساژ با یخ است که در مقاله «ماساژ صورت با یخ» توضیح داده‌ایم.

سخن پایانی

بررسی کردیم که ماساژ ژاپنی چیست و چه فوایدی دارد. ماساژ ژاپنی در واقع یک متد مفید ماساژ است که بر اساس رساندن خون به قلب و در ادامه، رساندن خون به قسمت‌های بالایی بدن به خصوص مغز عمل می‌کند. با انجام مرتب این متد‌ می‌توانید از فواید ماساژ ژاپنی در مواردی مثل رفع استرس، رفع کمر درد، درمان میگرن و … بهره‌مند شوید. همچنین با استفاده از ماساژ ژاپنی که برای صورت وجود دارد، می‌توانید از بین بردن خطوط روی صورت و جوان‌سازی پوست صورت را شاهد باشید.

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در رابطه با ماساژ ژاپنی در اختیار شما قرار داده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما بدون پاسخ باقی مانده بود، می‌توانید در قسمت نظرا آن را برای ما به ثبت برسانید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا