پوستسلامت

لیفتینگ صورت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لیفتینگ صورت یکی از روش‌های رایج و مرسوم زیبایی برای جوانسازی پوست است. در این روش با کشیدن پوستِ قسمت‌های پایینی صورت و گردن باعث کاهش افتادگی پوست شده و در نتیجه پوستی سفت‌تر و صاف خواهید داشت. اما این روش هم مانند دیگر روش‌های زیبایی ممکن است عوارضی به دنبال داشته ‌باشد. از این رو قبل از انجام باید شناخت کاملی از این روش درمانی داشت. اگر تصمیم به انجام این عمل دارید، برای آشنایی با لیفتینگ صورت، فواید و عوارض آن با ما همراه شوید.

لیفتینگ صورت چیست؟

لیفت صورت یا ریتیدکتومی (Rhytidectomy) یک روش جراحی و ترمیمی بوده که با تغییراتی مانند کشیدن پوست، تنظیم چربی و افزایش خاصیت ارتجاعی آن کمک به کاهش علائم پیری و افتادگی پوست می‌کند. نشانه‌هایی که با افزایش سن و سبک زندگی نادرست می‌تواند بر روی پوست نمایان شود.

لیفت صورت معجزه نمی‌کند اما می تواند نشانه‌هایی از پیری پوست که در ادامه آورده شده را بهبود بخشد:

 • شل شدن و افتادگی پوست.
 • چین و چروک و خط‌های عمیق اطراف بینی و دهان؛ خط لبخند.
 • چربی‌های نواحی از پوست که کاهش یافته‌ است.
 • افتادگی و چربی اضافی پوست در ناحیه گردن.
لیفتینگ صورت چیست

لیفتینگ صورت یک جراحی ترمیمی زیبایی بوده که تنها کمک به کاهش نواقص پوست می‌کند، اما تاثیری بر روند پیری نداشته و نمی‌تواند از آن جلوگیری کند. برخی از کارشناسانِ این حوزه معتقدند این روش بر چین و چروک‌های سطحی پوست، آسیب‌های ناشی از نور خورشید و یا تغییر رنگ پوست تاثیری نخواهد داشت. نکته مهم دیگری که درباره لیفتینگ صورت باید در نظر بگیرید نتیجه منحصر به‌‌فرد آن است؛ به این معنا که این روش بر پوست افراد مختلف اثربخشی متفاوتی خواهد داشت.

لیفتینگ صورت مناسب چه افرادی است؟

در دنیای امروز که جراحی ها و روش‌های بهبود زیبایی در دنیا طرفداران بسیاری دارد، اگر بخواهیم واقعگرایانه این روش را بررسی کنیم، لیفتینگ صورت در بعضی افراد اثربخشی بهتری خواهد داشت:

 • افرادی که از سلامت جسمانی برخوردارند و می‌توانند دوران درمان را به خوبی طی کنند.
 • افرادی که سیگار نمی‌کشند.
 • کسانی که انتظارات واقعی و معقولانه از نتیجه لیفت صورت دارند.
لیفت مناسب چه افرادی است؟

به طور کلی انجام این روش در میان کسانی که در بازه سنی ۴۰-۶۰ سال هستند، مرسوم است. البته جوانترها و افرادی با سنین بالاتر هم می‌توانند برای انجام لیفت صورت اقدام کنند. در حقیقت افرادی که با وجود داشتن علائم پیری و افتادگی پوست، هنوز هم پوستی با خاصیت ارتجاعی دارند، بهترین گزینه برای لیفتینگ صورت هستند.

برای درمان جوش صورت چه خوریم؟ این بلاگ را از دست ندهید.

لیفتینگ صورت چه عوارضی دارد؟

لیفت صورت هم مانند بسیاری از روش‌های ترمیمی زیبایی ممکن است عوارض جانبی بعد از انجام داشته‌باشد که در ادامه به بخشی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • ریزش مو؛ که ممکن است بعد از عمل لیفتینگ صورت دیده‌ شود، معمولا در نزدیکی آن نقطه‌ای از پوست که لیفت شده، اتفاق میفتد. ریزش مو در بعضی بیماران موقتی بوده و بعد از دوران نقاهت متوقف می‌شود. اما در بیمارانی که ریزش دائمی را تجربه می‌کنند، می‌توان با نظر پزشک مربوطه با عمل پیوند پوست با فولیکول‌های مو مشکل را برطرف کرد.
 • پف کردن و بی‌حسی پوست که ممکن است برای چند هفته یا چند ماه به طول بینجامد.
 • کبودی‌هایی که در نواحی گونه و نقاطی که لیفت شده ظاهر می‌شود.
 • زخم که موقتی بوده و با گذشت زمان از بین می‌رود. البته در بیمارانی هم دیده شده که زخم‌ها به طور کامل ناپدید نشدند.
 • سوزش که ممکن است در نواحی لیفت شده احساس شود.
لیفتینگ صورت چه عوارضی دارد؟

لیفت صورت با نخ چیست؟

لیفتینگ صورت در روش‌های مختلفی انجام می‌شود که لیفت با نخ یکی از آسان‌ترین روش‌هاست. لیفت صورت با نخ یک روش غیر جراحی بوده که در زمانی بسیار کوتاه به خوبی می‌تواند باعث کاهش افتادگی و نشانه‌های پیری پوست شود. این روش در مقایسه با دیگر روش‌های لیفت به خصوص جراحی، مدت زمان کوتاهی برای انجام نیاز دارد. کلاژن یک ماده مهم در جلوگیری از پیری، خشکی و ایجاد چین و چروک در پوست است. لیفت با نخ تولید کلاژن در پوست را تحریک کرده و باعث جوان‌سازی، صافی و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست صورت و گردن خواهد شد.

در این روش متخصص زیبایی نخ‌های مخصوص پزشکی که برای این عمل طراحی و تولید شده را در زیر نواحی از پوست که نیاز به لیفت شدن داشته، قرار می‌دهد. این نخ‌ها که در اندازه‌های متفاوت و با متریال ویژه‌ای ساخته شده‌اند، با قرارگیری در زیر پوست باعث تحریک پوست و افزایش کلاژن آن می‌شوند.

لیفت صورت با نخ چیست

در طول عمل لیفت با نخ معمولا برای کاهش نشانه‌های درد از بی‌حسی‌های موضعی استفاده می‌شود، در نتیجه دردی را احساس نمی‌کنید. اما پس از عمل ممکن است کمی درد یا سوزش را احساس کنید که در صورت ادامه داشتن درد و ناراحتی می‌توان از قرص‌های مسکن بدون نسخه استفاده کرد.

دلایل ایجاد لک در دوران بارداری را میدانید؟ برای درمان این موضوع به بلاگ درمان لک صورت در بارداری مراجعه کنید.

لیفت با نخ در چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

لیفت صورت با نخ انواع مختلفی دارد که باید با توجه به نیاز پوست انجام شود. ۴ نمونه از رایج‌ترین روش‌های لیفت با نخ عبارتند از:

لیفت با نخ برای چشم

در این روش ابروها و بعضی از نقاط اطراف چشم به طرف شقیقه‌ها کشیده شده تا چشم‌ها مانند چشم گربه‌ای شود.

لیفت با نخ برای ابرو

در این روش ابروهایی که افتادگی داشته، لیفت و به بالا کشیده می‌شوند تا پوست اطراف چشم و ابرو صاف و کشیده شود.

لیفت با نخ برای بینی

جراح پلاستیک در این روش با استفاده از نخ‌های مخصوص کمک به کاهش نواقص بینی، صاف و باریک شدن آن می‌کند.

لیفت با نخ برای گردن

این روش پوست شل و افتاده‌ی اطراف گردن را کشیده و چین و چروک‌های آن را صاف می‌کند.

لیفت صورت با نخ چقدر دوام دارد؟

به طور کلی لیفتینگ صورت، درمانی موقت برای جوان‌سازی پوست بوده و نتایج حاصل از لیفت با نخ هم برای ۶ ماه تا ۳ سال ماندگاری دارد. این مدت زمان در افراد مختلف با توجه به نوع پوست، نوع نخ و مواد استفاده شده، متغیر است. با گذشت زمان نخ‌ها جذب بدن شده و اثر آن از بین خواهدرفت. در نتیجه برای اثربخشی بهتر نیاز به ترمیم و جلسات یادآور در طولانی مدت است.

لیفت صورت چقدر دوام دارد

اگر پس از زایمان دچار لک صورت شده اید به شما توصیه میکنیم که بلاگ درمان لک صورت پس از زایمان را بخوانید

فواید و عوارض لیفت صورت با نخ چیست؟

با وجود کم‌خطر بودن لیفت با نخ در مقایسه با دیگر روش‌های لیفتینگ اما این روش هم فواید و عوارضی احتمالی برای بیماران به همراه خواهد داشت.

فواید این روش عبارتند از:

 • روشی کم ‌خطر که بسیاری از افراد مسن هم می‌توانند آن را انجام دهند.
 • نخ‌ها با تحریک تولید کلاژن در پوست باعث افزایش خاصیت ارتجاعی آن می‌شوند.
 • دوران نقاهت و بهبود کوتاهی دارد، در حدود ۵ روز تا در نهایت دو هفته؛ در نتیجه بازگشت به زندگی و کارهای روزمره سریع‌تر خواهدبود.
 • پزشک می‌تواند بعد از انجام این روش در صورت عدم رضایت بیمار از نتیجه لیفت، نخ‌ها را از پوست خارج کند.

اما عوارض احتمالی که ممکن است در بعضی افراد بعد از لیفت صورت با نخ دیده شود، به شرح زیر است:

 • واکنش‌های آلرژیک به خصوص در افرادی با پوست‌های حساس
 • خون‌ریزی
 • عفونت
 • کشیدگی یا تورم

به یاد داشته ‌باشید که فایده‌ها و عارضه‌های جانبی برای این روش در تمام بیماران مشابه و قطعی نیست و کاملا منحصر به ‌فرد است.

فواید و عوارض لیفت صورت با نخ چیست

لیفت صورت با نخ مناسب برای چه افرادی است؟

همانطور که اشاره شد، لیفت صورت با نخ در مقایسه با دیگر روش‌های لیفتینگ، روشی کم تهاجمی با عوارضی کمتر و اثربخشی مطلوب بوده که ممکن است برای افرادی که نشانه‌های پیری پوست مانند چین و چروک و افتادگی‌های بیش از اندازه پوست را دارند، مناسب نباشد. افرادی که در بازه سنی ۳۰-۵۰ سال بوده و به تازگی نشانه‌هایی از پیری پوست را مشاهده می‌کنند، می‌توانند به سراغ انجام این روش بروند.

همچنین افرادی که بیماری‌های جسمی مانند دیابت، فشار خون و بیماری‌های قلبی داشته و دیگر روش‌های لیفتینگ ممکن است به عنوان عملی سنگین و با عوارضی بالا برای آن‌ها تلقی شود، می‌توانند برای جوان‌سازی و زیبایی پوست خود روش‌های کم‌خطری مانند لیفت با نخ را انجام دهند.

لیفت برای چه افرادی مناسب است

کلام آخر

لیفتینگ صورت یک عمل زیبایی به منظور صافی، جوان‌سازی پوست و کاهش نشانه‌های پیری در سنین بالا است. البته روش‌های مختلفی هم برای کاهش چین و چروک پوست در دنیای پزشکی معرفی شده که لیفت صورت تنها یکی از آن‌هاست. این روش هم مانند بسیاری از کارهای زیبایی فواید و عوارضی ممکن است به همراه داشته‌باشد که برای اثربخشی مطلوب و به حداقل رساندن عوارض آن باید قبل از انجام، با متخصصان مجرب در این حوزه مشورت کرد.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

مریم محمودی

من عاشق به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم با بقیه هستم؛ بنابراین، چیزایی که از منابع مختلف و معتبر یاد می‌گیرم رو برات می‌نویسم. تمام مقاله‌هام با تحقیق و مطالعه زیاد نوشته می‌شن، پس می‌تونی به اطلاعاتی که بهت می‌دم اعتماد کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا