زیبایی

تعریف واقعی زیبایی چیست ؟

زیبایی چیست ؟ آیا زیبایی خوشحالی می آفریند؟ در واقع تعریف زیبایی در گذر زمان تغییر می کند. زیبایی در فرهنگ ها و اقوام مختلف تعاریف متفاوتی دارد. خیلی از اوقات، زیبایی را از طریق تصاویر یا مفاهیم ذهنی مان تعریف می کنیم. شاید اگر از شما بپرسند که زیبایی چیست پاسختان چهره یا ظاهر یک بازیگر و یا یک مدل معروف باشد، شاید تصویری از یک منظره فوق العاده و شاید مفهومی که به سادگی نتوان آن را بیان کرد.

می توان گفت تصاویر و لحظاتی در زندگی وجود دارند که الهام بخش و نمایانگر بخشی از وجود ما هستند. لحظاتی که ما خود را آزاد حس می کنیم. یا به خودمان افتخار کرده و زنده بودن را احساس می کنیم. در باور بسیاری از افراد، این احساس، این شادی، تعریف زیبایی است. اما سوال این است که واقعا زیبایی چیست و چه افرادی زیبا هستند؟

تعریف انسانها از زیبایی چیست ؟

زیبایی چیست

آیا می دانستید در یک نظرسنجی که از یک جمع مادران گرفته شد، نتیجه نشان داد که تنها 2 درصد از خانم ها خودشان را زیبا می دانند! شما هم همینطور راجع به خودتان فکر میکنید؟ اگر دخترتان از شما سوال کند که نگاه شما به زیبایی چیست چه پاسخی به او می دهید؟ در این نظر سنجی که کمپانی داو (Dove) به مناسبت روز مادر انجام داده بود، به پاسخ های جالبی  برای سوال زیبایی چیست از زبان مادران رسیدند:

  • 77 درصد از مادران معتقد بودند که زیبایی از نوع برخورد، احساسات و سایر ویژگی های فردی انسان ها برمی خیزد. و مشخصات فیزیکی افراد ارتباط زیبایی با زیبایی آنها ندارد.
  • 89 درصد از افراد قویاً اعتقاد داشتند که یک زن در هر سنی زیباست!
  • و 85 درصد از شرکت کنندگان نیز بر این باور بودند که هر بانویی زیبایی خاص خودش را دارد.

زیبایی چیست

نتیجه این نظر سنجی برای خود شرکت کنندگان نیز جالب بود. اینکه بیشتر از دو سوم افراد، باور دارند زیبایی ظاهری در واقع نگاهی است که دیگران به ما دارند . امکان دارد یک شخص نظر مثبتی روی ما نداشته باشد، در حالی که در نگاه فرد دیگری بسیار زیبا و دوست داشتنی به نظر برسیم. شاخصه هایی که بیشتر بعنوان نماد زیبایی مطرح شدند، شاد بودن، اعتماد به نفس، وقار و شوخ طبعی هستند. گرچه ویژگی های سنتی که بعنوان زیبایی شناخته می شوند نیز مطرح شدند، مانند ظاهر، قد، وزن و حتی استایل افراد.

مقاله پیشنهادی : زیبا راه رفتن چگونه است ؟

آیا او زیبا است؟

زیبایی چیست

برای یک لحظه به این جمله فکر کنید. “او زیباست” چه چیزی در ذهن شما تداعی می شود؟ برداشت شما این است که این شخص ظاهر زیبایی دارد یا ویژگی های رفتاری اش به نظرتان می آید؟ مطمئناً شما هم با این ایده موافق هستید که زیبایی نمی تواند فقط ظاهری باشد. بلکه یک شخصیت یا مفهوم است که زیبایی را تداعی می کند. همانطور که نظر شما درباره اجزای صورت یک فرد ممکن است با نظر دوستتان زمین تا آسمان فرق کند. این تفاوت از کجا نشات می گیرد؟

ذهن ما طوری ساخته شده است که خواه ناخواه در نگاه اول، قضاوت هایی بر اساس داشته هایش ، روی افراد می کند. بدین معنا که ممکن نیست شما فرد جدیدی را ملاقات کنید و یک نظر حداقلی درباره او نداشته باشید. برای مثال ، همکار جدیدی در محل کارتان شروع به کار می کند، و شما در نگاه اول از استایل ظاهری وی خوشتان نمی آید. شاید بی معنی بنظر برسد اما ممکن است خاطره ای، دیدگاهی یا پیش داوری درباره آن طرز لباس پوشیدن و برخورد در ذهنتان داشته باشید که ناخودآگاه منجر می شود از آن آدم خوشتان نیاید. حال اینکه همکار دیگری با اشتیاق به شما می گوید : ” بنظرت مریم زیبا نیست؟”

آیا مفهوم زیبایی قانون خاصی دارد؟

آیا مفهوم زیبایی قانون خاصی دارد؟

خب، پس معیار زیبایی چیست ؟ آیا هیچ عدد و رقم و اندازه ای وجود دارد که بتوان امتیازی به کسی داد؟ جواب این سوال تا حدودی مثبت است. به زبان ریاضی، زیبایی با عدد 1.6180339887 تعریف شده است. این عدد که نسبت طلایی نامیده می شود، نسبتی ریاضی است که گفته می شود در تمامی عناصر طبیعی و موجودات به نوعی رعایت شده است. هنرمندان زیادی از این نسبت برای طراحی هایشان استفاده کرده اند و یا این قاب را برای عکاسی برگزیده اند.

اگر در دوران بلوغ خود به سر میبرید توصیه میکنیم بلاگ بلوغ دختران را مطالعه کنید.

زیبایی چیست

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما با مفهوم زیبایی چیست آشنا کنیم و همانگونه که عنوان شد زیبایی تنها در ظاهر افراد خلاصه نمیشود بلکه ویژگی های رفتاری شخص نیز در درک این مفهوم تاثیرگذار خواهد بود . نظر شما درباره زیبایی چیست؟ آیا رنگ پوست،نژاد،قد، وزن و… تاثیرگذار است؟ شما چه مشخصات ظاهری و رفتاری را نمود زیبایی می دانید؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه برای ما ارسال کنید.

3/5 - (2 امتیاز)

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا