تغذیه

بهترین برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها با جزئیات

دیابتی ها چه بخورند؟ ما در این مقاله، قصداریم به این پرسش پاسخ دهیم. خیلی از شما هنوز نمی دانید که برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها باید چگونه باشد و غذاهای مفید برای دیابت چیست. برنامه غذایی برای دیابتی ها دارای نکات خاصی است که باید حتما رعایت شوند. برای آشنایی با رژیم غذایی مناسب برای دیابتی ها تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. با خواندن این مقاله، در می یابید که برنامه غذایی برای قند بالا باید چگونه باشد.

رژیم-غذایی-برای-افراد-دیابتی

آیا رژیم دیابت بر درمان آن تاثیرگذار است؟

رژیم غذایی دیابت در اکثر موارد، باعث کاهش وزن می شود. در غذای دیابتی ها معمولا مواد مغذی فراوان و قند و چربی بسیار کمی دارد که شما با بهرمندی از آنها، می توانید دیابت نوع دو خود را تا حد زیادی کنترل کنید و نگذارید بالاتر از حد طبیعی برود. با استفاده از برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها می توانید روند درمان و بهبود قند خون را سرعت بدهید و از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنید.

برنامه غذایی برای دیابتی ها باید چگونه باشد؟

 در رژیم غذایی دیابتی ها چه از نوع یک چه نوع دو، باید سبزی ها، قندها و میوه ها قرار بگیرد. استفاده از برخی مواد غذایی مانند گوشت قرمز و چربی، برای این گونه افراد دقیقا مانند سم می ماند. غذای مفید برای دیابت که می توانند جایگزین مواردی همچون گوشت کنند، ماهی و مرغ است. در برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها نباید از غذاهایی که درون آنها مواد نگهدارنده وجود دارد، استفاده شود؛ زیرا این غذاها در دسته مضرترین خوراکی ها برای افراد دیابتی قرار می گیرد.

برنامه غذایی برای دیابتی ها باید چگونه باشد؟

برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها باید به گونه ای باشد که تمام گروه های مواد غذایی در آن گنجانده شود و حتی در طول روز هم از این غذاها بخورند. دیابتی ها چه بخورند که ساعت پایانی شب گرسنه نشوند؟ دیابتی ها اگر در شب تمایل به خوردن غذا دارند، باید از مواردی مانند دم نوش استفاده کنند تا این  حس گرسنگی از بین برود.

پیش دیابت چیست و پیش دیابتی ها چه بخورند؟

دیابتی ها نباید به هیچ عنوان در ساعات پایانی شب غذایی بخورند. در برنامه غذایی هفتگی دیابتی هایی که شب گرسنه می شوند، برای وعده شام باید غذاهایی بکار رود که فیبر و پروتئین بالایی دارند. میزان مواد غذایی که دیابتی ها باید در برنامه غذایی خود استفاده کنند، بدین شرح است.

֎ فیبر

افرادی که به دیابت مبتلا هستند، باید در طول روز از 20 گرم فیبر در برنامه غذایی خود استفاده کنند. مواد غذایی که فیبر دارند، باعث می شوند فرد یک مدت طولانی سیر بماند. این گونه، فرد دیگر پر خوری نمی کند و در نتیجه، میزان قند خون او بالا نمی رود. مواد غذایی زیر، حاوی مقدار زیادی فیبر هستند:

 • انواع آجیل ها مثل بادام و فندق
 • حبوباتی مثل عدس و لوبیا
 • سویا
 • ذرت
 • جو
 • سبزیجاتی مانند هویج و اسفناج
 • میوه های مثل پرتقال، شاه توت و گلابی

֎ پروتئین

مهم ترین مورد در تغذیه افراد دیابتی که اهمیت زیادی دارد، استفاده از پروتئین است و افراد دیابتی در روز باید 10 الی 20 درصد پروتئین را در وعده های غذایی خود استفاده کنند. البته این میزان در بیماران دیابتی که مشکل کلیه دارند، باید کمتر باشد.

 استفاده از پروتئین برای رژیم غذایی دیابتی

برای شناخت علائم دیابت به این مقاله مراجعه نمائید

֎ چربی

به طور طبیعی، در خیلی از مواد غذایی، چربی وجود دارد. اما چربی که فرد دیابتی در روز استفاده می کند، نباید بالاتر از 30 درصد رود. اگر فرد دیابتی چربی حیوانی در وعده های غذایش قرار دارد، این چربی باید تا 10 درصد کم شود.

֎ کربوهیدرات

این فکر که افراد دیابتی نباید اصلا قند استفاده کنند، تصور اشتباهی است. تا مدتی قبل پزشکان به افراد دیابتی می گفتند به هیچ وجه نباید از مواد قندی در برنامه غذایی خود استفاده نمایند؛ اما امروزه بر اساس تحقیقات جدید، کربوهیدرات ها چه از نوع ساده و چه مرکب به یک اندازه سطح قند را در بدن شما بالا می برند و هیچ تفاوت قابل توجه ای در میان آنها نیست. بر اساس تحقیقات، سیب زمینی میزان قند را بیشتر از شیرینی بالا می برد؛ در نتیجه، یک فرد دیابتی می تواند از کربوهیدرات ها استفاده کند، اما به مقدار بسیار کم.

استفاده از کربوهیدرات در رژیم غذایی دیابتی

֎ نمک

بیماران دیابتی باید مصرف نمک را در وعده های غذایی خود به حداقل برسانند. میزان نمکی که یک فرد دیابتی در طول روز مجاز به مصرف آن است، یک تا یک و نیم قاشق چای خوری محاسبه می شود. یعنی باید در برنامه غذایی هفتگی دیابتی بیشتر از 7 قاشق قند خورده نشود.

اگر می خواهید مصرف نمک را کاهش دهید، باید غذاهای بیرونی و فست فود را به کلی کنار بگذارید. به این منظور، ما به شما مصرف غذاهای خانگی را پیشنهاد می کنیم. غذاهایی مانند کنسروها و غذاهای آماده پر از نمک هستند و باعث افزایش فشارخون می شوند.

برای شناخت محدوده قند خون نرمال با این مقاله همراه شوید

میزان نمک در فرد دیابتی باید به حداقل برسد

֎ کلسترول

کلسترول یک نوع چربی غیراشباع است که افراد دیابتی بیشتر 300 میلی گرم از آن را در روز نمی توانند استفاده کنند. کلسترول بیشتر در مواد غذایی مانند گوشت، زرده تخم مرغ و لبنیات پیدا می شود. بالا رفتن کلسترول علاوه بر این که برای قند خون مضر است، احتمال بیماری قلبی را هم افزایش می دهد.

نمونه برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها

 داشتن یک برنامه غذایی برای دیابتی ها بسیار ضروری است؛ زیرا هر چه وزن فرد کاهش یابد، عملکرد انسولین در بدن بهتر می شود. رژیم غذایی دیابتی ها  هرچه اصولی و درست تر باشد، میزان جذب قند و تبدیل انرژی در بدن بهتر صورت می گیرد. پس از همین رو نوع غذای دیابتی ها اهمیت بسیاری دارد.

 ما در این بخش یک برنامه غذایی برای قند بالا نوشته ایم که در آن اکثر ریزمغذی ها و مواد غذایی وجود دارند. پایبندی به این برنامه غذایی هفتگی دیابتی های نوع یک و دو علاوه بر کنترل قند، باعث سلامتی و کاهش وزن فرد می شود. جدول برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها به این شرح است:

پیشنهاد لنداسپا: برای کبد چرب چی بخوریم تا بهتر نتیجه بگیریم؟

نمونه برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها
 صبحانهمیان وعده پس از صبحانهناهارمیان وعده پس از ناهارشام
شنبهگردو: دو عدد زردآلو: یک عدد ترکیب یک فنجان کامل شیر و  نصف فنجان جوی دو سر  مخلوط سه چهارم  فنجان بلوبری و یک چهارم فنجان  ماست یونانینان: دو تکه کوچک خردل: دو قاشق چای خوری سیب: نصف یک عدد مرغ: 50 گرم سبزیجات: یک کاسه  سیب: یک نصفه دارچین: اندک عسل: اندکی  همه این موارد را می توانید با هم ترکیب و سپس میل نماییدسوپ سبزیجات: به همراه یک نان تست کوچک و کمی پنیر نان تست: یک واحد به همراه پنیر و گیاه رزماری
یکشنبهنان تست: یک عدد کوچک پسته: 20 عدد   آووکادو: یک عدد متوسطمیوه: یک عدد که می تواند آلبالو و گیلاس باشد.یک لیوان کامل سوپی که در آن سبزیجات به کار رفته باشد. نان: 2 تکه کوچک  سیب: یک دانه متوسط پودر دارچین: مقدار اندکسالاد سبزیجات: نیم یک لیوان عدس: نیم لیوان موز: یک عدد شکلات: یک واحد کوچک
دوشنبهیک کاسه از ترکیب بلوبری، ماست و عسل پودر تخم کتان: یک قاشق گردو: 3 عددآلو: یک عددمخلوط سبزیجات: نیم یک فنجان عدس: نیمی از فنجان سیب: چند برشپرتقال: یک عدد در ابعاد متوسطخوراک مرغ: یک لیوان برنج قهوه ای:  نیم فنجان روغن زیتون: نیم یک قاشق
سه شنبهجوی دوسر: نصف فنجان از آن را با یک لیوان شیر ترکیب کنید پودر تخم کتان: یک قاشق غذا خوری گردو: یک عدد آلو: یک عددمیوه: 10 عدد گیلاس یا آلبالوساندویچ سبزیجات: یک عددپرتقال: یک عدد متوسطماهی: یک عدد  یا سالمون یا قزل آلا کاپوتانا: یک پیاله فارو: کمی
چهارشنبهنان تست: یک عدد آووکادو یک عدد گیلاس: 20 عدد 

زردآلو خشک: 6 عدد  نان: نیم گوشت بوقلمون: 100 گرم گلابی: یک عدد پنیر چدار: دو قاشق آلو: یک عدد گلابی: نصفگلابی: نصف یک عدد دارچین: مقدار اندکنان گندم: یک تکه اسپاگتی: یک واحد پنیر: یک قاشق رزماری: کمی پنیر یک قاشق
پنجشنبهماست: یک پیاله از آن را با عسل و بلوبری ترکیب نمایید. آووکادو: یک عدد گیلاس: 20 عدد گردو: 1 عدد  گیلاس: 14 عددسوپ سبزیجات: دو لیوان و نصفیپرتقال: یک عدد متوسطجوجه: یک تکه با مقداری سس اسفناج کدو: نصف لیوان روغن زیتون: دو قاشق پودر آویشن: یک چهارم قاشق چای خوری نمک و فلفل: کمی
جمعهپنکیک سیب و گردو: 2 عدد سیب: 3 قاشق غذاخوری پودر تخم کتان: دو قاشق چایخوریپرتقال: یک عدد متوسط  مخلوط سبزیجات: دو لیوان خیار: نصف یک فنجان به صورت خرد شده هویج: یک چهارم فنجان به صورت خرد شده سس سالاد: یک قاشق غذاخوریسیب: یک عدد متوسطگوشت: یک تکه کوچک را با مقداری سس قارچ ترکیب کنید. برنج قهوه ای: نصف لیوان کلم بروکلی: نصف لیوان

مقاله پیشنهادی: چه میوه‌هایی قند خون را پایین می‌آورد؟

برنامه غذایی برای قند بالا

نکات مربوط به جدول برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها

 • در روز شنبه از برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها شما می توانید هر سه مواد را باهم ترکیب کنید.
 • در روز اول از برنامه غذایی، در میان وعده پس از ناهار، می توانید دارچین را با عسل مخلوط و میل نمایید.
 • در روز سوم هنگام وعده صبحانه هم می توانید گردو و پودر کتان را به ماست بیفزایید و سپس آن را بخورید.
 • برای شام روز یکشنبه، برنج و خوراک را روی هم بریزد و از مقدار کمی نمک برای طعم دار کردن غذا استفاده کنید.
 • صبحانه روز چهارم از برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها را می توانید مواد را با هم ترکیب نمایید.
 • کاپوتانا در شام روز سه شنبه،  نوعی غذا است که از ترکیب مواردی همچون گوجه و بادنجان به دست می آید.
 • فاروی مصرفی در شام روز چهارم، همان گندم است که در صورتی که به آن دسترسی ندارید می توانید از سایر غلات استفاده کنید.
 • در روز پنجم از برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها باید درون نان موادی مانند گلابی و پنیر را پر کنید و درون تستر قرار دهید تا پنیرش ذوب شود و طعم خوبی بگیرد.
 • در روز ششم موارد گفته شده در جدول را می توانید با هم مخلوط کنید.
 • روز ششم برای شام کدو را بخارپز کنید و برای طعم دار کردن کدو، روی آن روغن و آویشن بریزید.
 • صبحانه روز جمعه را با ریختن پودر کتان بر روی پنکیک ها آغاز کنید تا از طعم خوب آن لذت ببرید.
 • میان وعده ای که پس از ناهار روز جمعه می خورید را می توانید به صورت سالاد بخورید. فقط کافی است سبزیجات، هویج و خیار را ریز کنید و روی آن کمی سس بریزید.
نکات مربوط به جدول برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها

بدترین عادت غذایی برای افراد دیابتی چیست؟

رژیم غذایی مناسب برای دیابتی ها طوری است که هیچ کدام از وعده ها حذف نشوند. این در حالی است که خیلی از افراد دیابتی وعده صبحانه را حذف می کنند که این امر، یکی از عادت های بد برای این افراد محسوب می شود. برنامه غذایی برای قند بالا باید مقدار گوشت و چربی بسیار اندکی در آن قرار گیرد. رژیم غذایی مناسب برای افراد دیابتی باید به گونه ای باشد که همه مواد غذایی به اندازه نیاز بدن استفاده شود. یعنی نباید در مصرف یک ماده غذایی افراط کنید و برخی موارد دیگر را کلا حذف نمایید

یکی از بدترین عادت غذایی برای افراد دیابتی مصرف بیش از حد مواد پروتئینی است؛ زیرا این کار بر روی میزان قند خون تأثیر زیادی می گذارد. پس به همین دلیل در برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها مقدار بسیار اندکی مواد پروتئینی و گوشت قرمز را قرار داده ایم.

مواد غذایی مانند نان سفید سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده هستند که مقاومت بدن را در برابر انسولین بالا می برند که این امر در افزایش قند خون مؤثر است. پس برای میان وعده ها از غذاهایی استفاده کنید که در آنها آرد سفید وجود ندارد و بر عکس مواد پر از فیبر را جایگزین کربوهیدرات های تصفیه شده نمایید.

بدترین عادت غذایی برای افراد دیابتی چیست؟

سخن نهایی

 هدف از نوشتن این مقاله از لنداسپا، آشنایی شما با برنامه غذایی برای دیابتی ها بود.  ما در این مقاله، به این پرسش پاسخ دادیم که دیابتی ها چه بخورند که قندشان بالاتر نرود. غذاهای مفید برای دیابت شامل مواردی می شوند که علاوه بر کاهش قند، وزن شما را کمتر می کنند. پس اگر می خواهید رژیم غذایی مناسب برای دیابتی ها را بشناسید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. برنامه غذایی هفتگی دیابتی ها شامل همه مواد مغذی مورد نیاز بدن می شوند که ما در این مورد، توضیحات زیادی ارائه داده ایم.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا