آموزش ماساژماساژ درمانیماساژ فول بادی

آموزش تصویری ماساژ سنگ سرد + ویدئو

در حالی که سال‌هاست ماساژ سنگ داغ یک نوع فیزیوتراپی بسیار رایج بوده است، استفاده از سنگ‌های سرد در حین ماساژ به طور فزاینده‌ای محبوب شده است. به این دلیل که ماساژ سنگ سرد یک تکنیک فیزیوتراپی به همان اندازه مؤثر برای تسکین درد و ناراحتی و در عین حال افزایش آرامش است.

ماساژ سنگ سرد چیست؟

ماساژ درمانی با سنگ سرد شامل سرد کردن سنگ‌های صاف روی یخ و سپس قرار دادن یا غلتاندن آنها به آرامی روی صورت، گردن یا سایر نواحی بدن است. احساس خنکی ناشی از این نوع کرایوتراپی باعث انقباض عروق خونی می‌شود و هنگامی که سنگ‌های سرد از پوست برداشته می‌شوند، رگ‌های خونی شروع به گشاد شدن می‌کنند و خون و اکسیژن تازه را به نواحی آسیب دیده می‌رسانند. نوع دیگری از ماساژ با سنگ وجود دارد که در مقاله «ماساژ سنگ داغ» به توضیح آن پرداخته ایم که می‌توانید مطالعه نمایید.

فواید ماساژ سنگ سرد چیست؟

یکی از بارزترین مزایای خنک کردن بدن با استفاده از ماساژ سنگ سرد، کاهش ناراحتی ناشی از دمای بالای بدن و گرگرفتگی است. اما فراتر از آن، مزایای درمانی برای انواع دیگر شرایط وجود دارد و بر خلاف درمان با استفاده از یخ، سنگ‌های سرد باعث حساسیت زدایی پوست نمی‌شوند. این ماساژ می‌تواند گردش خون را تقویت کند، تورم ملتهب را کاهش دهد، اسپاسم عضلانی را کاهش دهد و به عنوان یک ضد احتقان قوی برای بدن عمل کند. در اینجا برخی از مزایای رایج ماساژ با سنگ سرد آورده شده است.

فواید ماساژ سنگ سرد چیست

– افزایش گردش خون

در حالی که این نوع ماساژ می‌تواند به بهبود گردش خون کلی کمک کند، ممکن است به کاهش فشار خون نیز کمک کند.

– افزایش استقامت بدن

سنگ‌های ماساژ مرمر مورد استفاده در این نوع ماساژ، سنگ آهک دگرگون شده‌ای هستند که به رنگ سفید یا روشن هستند و در زیر بستر دریا تشکیل می‌شوند. از نظر فیزیکی، تصور می‌شود که یکی دیگر از فواید ماساژ سنگ سرد با استفاده از سنگ مرمر، پردازش کلسیم را در بدن بهبود می‌بخشد، متابولیسم را تحریک می‌کند، ایمنی را تقویت می‌کند و باعث ترمیم بافت و استخوان می‌شود.

– بهبود آسیب‌های ورزشی

برای رفع آسیب‌های ناشی از انجام ورزش‌هایی مانند درد عضلات، درد مفاصل و التهاب تاندون می‌توان از ماساژ سنگ سرد استفاده کرد. به این دلیل که درمان‌های کرایوتراپی می‌تواند التهاب را تسکین دهد و تورم را در این نواحی کاهش دهد.

– کاهش علائم قاعدگی

هنگامی که ماساژ درمانی با سنگ سرد در ناحیه شکم انجام می‌شود، می‌تواند تورم اطراف رحم را کاهش دهد. این می‌تواند به کاهش برخی از علائم رایج قاعدگی مانند درد، نفخ و ناراحتی کمک کند.

– آرامش، تازه کردن و احیا عضلات

سنگ‌های خنک مورد استفاده در هنگام این ماساژ می‌توانند به انقباض عضلات، افزایش گردش خون و کاهش نفخ کمک کنند. با خنک کردن ماهیچه‌ها و پوست، ماساژ درمانی با سنگ سرد باعث تسکین، آرامش، طراوت و شادابی در سراسر بدن می‌شود که همچنین می‌تواند استرس و تنش را کاهش دهد و سطح انرژی را افزایش دهد.

فواید ماساژ صورت با سنگ سرد

همه ما از فواید ماساژ برای سلامتی و رفع انواع مشکلات بدن اطلاع داریم. در صورتی که قصد دارید اطلاعات جامعی درباره ماساژ درمانی کسب کنید به مقاله «فواید ماساژ درمانی» مراجعه کنید.

1. بهبود پوست

این نوع ماساژ می‌تواند تولید سیتوکین‌ها یا محصولات جانبی التهابی ترشح شده توسط سلول‌ها را در بدن کاهش دهد و با کم کردن قرمزی و پف صورت رنگ چهره را بهبود بخشد. علاوه بر این، پوست را تحریک می‌کند و گردش خون را بهبود می‌بخشد، ترمیم سلولی طبیعی را تسریع می‌کند و علائم بیماری‌های رایج مانند آکنه، اگزما و روزاسه را کاهش می‌دهد. افزایش جریان خون همچنین ممکن است سلول‌ها را اکسیژن‌رسانی کند، پوست را روشن کند و علائم پیری مانند خطوط ریز و چین و چروک را کاهش دهد.

فواید ماساژ صورت با سنگ سرد

2. تسکین میگرن با ماساژ سنگ سرد

میگرن سردردهای شدیدی است که می‌تواند باعث درد شدید به خصوص در یک طرف سر شود و ممکن است چندین ساعت یا چند روز طول بکشد هنگامی که سنگ‌های سرد روی شقیقه‌ها، پیشانی و کناره‌های صورت می‌غلتانند یا قرار می‌گیرند، این ماساژ به کاهش جریان خون به این نواحی کمک می‌کند. این کار می‌تواند میگرن و سردردهای شدید را با کاهش احساس نبض، درد ضربان دار و ناراحتی تپش تسکین دهد.

برای کم شدن دردهای قاعدگی پیشنهاد می‌کنیم مقاله «کاهش درد پریود» را مطالعه نمایید.

3. تسکین سینوزیت

دمای سرد سنگ‌ها در طول ماساژ می‌تواند جریان لنفاوی را با باز کردن غدد لنفاوی و تخلیه مایعات راکد بهبود بخشد. این می‌تواند به کاهش علائم سینوزیت یا رینیت آلرژیک کمک کند و سایر مشکلات سینوسی مانند فشار، تورم، احتقان و چکه‌های پس از بینی را کاهش دهد.

آموزش ماساژ سنگ سرد

 • تصویر 1و 2 : از دو سنگ برای مالش تمام پشت با حرکات دایره‌ای استفاده کنید.
 • تصویر 3: از تکنیک ورز دادن با سنگ استفاده کنید.
 • تصویر 4: هم‌زمان عضلات ذوزنقه چپ و راست را فشار دهید.
آموزش ماساژ سنگ سرد
 • تصویر 5 و 6 : عضلات ذوزنقه چپ و راست را یکی‌یکی ضربه بزنید.
 • تصویر 7: از ضربه گیر کناری سنگی استفاده کنید تا ماهیچه‌های ذوزنقه‌ای را یکی‌یکی به شکل V بکشید.
 • تصویر 8: سپس از لبه کناری سنگی برای ماساژ دادن عضلات دو طرف ستون فقرات استفاده کنید.
 • تصویر 9: اگر ناحیه فشار روی بدن مشتری تشخیص داده شد، سنگی را روی آن قرار دهید و با سنگ دیگری به آرامی روی آن ضربه بزنید.
آموزش ماساژ سنگ سرد
 • تصویر 10: با حرکات دایره‌ای روی ناحیه ساکروم ماساژ دهید.
 • تصویر 11: با حرکات دایره‌ای روی تیغه‌های شانه ماساژ دهید.
 • تصویر 12: سپس با حرکات دایره‌ای پشت گاومیش (تپه چربی در پشت و گردن) ماساژ دهید.
آموزش ماساژ سنگ سرد
 • تصویر 13 و 14: ماساژ کشویی افقی (تکنیک غلتیدن)
 • تصویر 15 و 16 : ماساژ کشویی طولی (تکنیک غلتیدن)
آموزش ماساژ سنگ سرد
 • تصویر 17: در نهایت تمام پشت را نوازش کنید.
 • تصویر 18: تا گردن ماساژ دهید.
 • تصویر 19:  سپس سر را ماساژ دهید.
 • تصویر 20: در نهایت بالای سر را که چاکرای هفتم – چاکرای تاج است – ماساژ دهید.
آموزش ماساژ سنگ سرد
 • تمام بدن را نوازش کنید، هدف این است که انواع انرژی انباشته شده در فرایند ماساژ سنگ سرد را آزاد کنید.
مقاله پیشنهادی : ماساژ روسی

تکنیک‌های ماساژ سنگ سرد

از تکنیک‌هایی که در این ماساژ استفاده می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

* توجه داشته باشیم که در این نوع ماساژ تمامی این تکنیک‌ها توسط سنگ سرد انجام بشود.

1. ورز دادن

تکنیک‌های ماساژ سنگ سرد

ورز دادن یا kneading پوست یک تکنیک ماساژ است که در آن به بافت‌های سطحی و عمیق فشار وارد می‌شود. خمیر کردن یک تکنیک رایج در ماساژ با سنگ سرد است که برای درمان عضلات سفت، افزایش انعطاف پذیری و کاهش درد استفاده می‌شود.

2. فشرده سازی

تکنیک‌های ماساژ سنگ سرد

فشرده سازی یک تکنیک ماساژ سنگ سرد مؤثر است. فشرده سازی در نواحی بزرگ‌تری از عضله استفاده می‌شود. تکنیک فشرده سازی بر روی ماهیچه‌ها فشار وارد می‌کند، سپس آن را نگه داشته و رها می‌کند. سپس این تکنیک تکرار می‌شود.

3. اصطکاک عمیق

تکنیک‌های ماساژ سنگ سرد

هدف از اصطکاک عمیق حفظ تحرک در ساختارهای بافت نرم رباط، تاندون و عضله و جلوگیری از تشکیل اسکارهای چسبنده است.

4. غلتیدن پوست

تکنیک‌های ماساژ سنگ سرد

از رولینگ پوست می‌توان برای شل شدن پوست و درمان تنش عضلانی استفاده کرد. از رول کردن پوست نیز برای ایجاد یک اثر آرامش بخش استفاده می‌شود. هدف رولینگ پوست رفع محدودیت‌های پوست و بافت همبند است.

5. افلوراژ

تکنیک‌های ماساژ سنگ سرد

افلوراژ یک تکنیک دیگری برای ماساژ سنگ سرد است که باعث آرامش، گردش خون و جریان لنفاوی می‌شود. افلوراژ با افزایش دمای ماهیچه‌ها و آماده سازی آن‌ها برای تکنیک‌های ماساژ قوی‌تر، گردش خون را افزایش می‌دهد. برای آشنایی بیشتر به مقاله «ماساژ افلوراژ» مراجعه کنید.

موارد منع ماساژ سنگ سرد چیست؟

این ماساژ فوایدی دارد، اما برای همه مناسب نیست. اگر باردار هستید از انجام هرگونه ماساژ بدون مشورت با پزشک خودداری کنید. به همین ترتیب، اگر اخیراً تحت پرتودرمانی یا شیمی درمانی قرار گرفته‌اید، یا اگر بیماری قلبی، کاشت فلزی، فشار خون بالا، بیماری پارکینسون، مشکلات گردش خون، اختلال انعقاد خون، چاقی شدید یا دیابت محیطی دارید، قبل از این ماساژ با پزشک خود مشورت کنید.

سخن پایانی

امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم اطلاعات کافی درباره این روش ماساژدرمانی را در اختیار شما قرار داده باشیم. توصیه می‌کنیم که قبل از اقدام به ماساژ سنگ سرد حتماً با پزشک مشورت کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا