سلامت

نمونه های مختلف حرکات اصلاحی و فواید آن برای بدن

همان طور که از نام آن ها هم می توان، حرکات اصلاحی می توانند به اصلاح وضعیت بدن کمک زیادی کنند. بسیاری مواقع، این امکان وجود دارد که بخش های مختلف بدن شما به خاطر برخی مشکلات، دچار انحراف و آسیب شده باشد. در اغلب موارد، شما با انجام برخی حرکات معمولی، می توانید این وضعیت را اصلاح کنید. در این مقاله از لنداسپا، اطلاعات کاملی درباره انواع حرکات اصلاحی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

به عنوان مثال، گاهی مواقع ممکن است که بدن شما مشکلاتی مانند پای پرانتزی، گودی کمر، قوز کمر، زانو درد و کمر درد داشته باشد. به علاوه، به احتمال زیاد افرادی را دیده اید که افتادگی شانه دارند. همه این موارد می توانند تاثیر زیادی در ظاهر و استایل افراد بگذرد. از این رو، با انجام برخی حرکات اصلاحی حرفه ای و حساب شده، می توانید تا حد خیلی زیادی از بروز این گونه مشکلات جلوگیری کنید و یا حتی آنها را درمان نماید.

حرکات اصلاحی یعنی چه؟

حرکات اصلاحی به انگلیسی با کلمه corrective exercises شناخته می شوند و به این معنی هستند که شما به انجام برخی ورزش های تخصصی تحت نظر مربیان کارآزموده، می توانید بعضی از شرایط بدنی خود را بهبود بخشید و یا حتی اگر دردی هم در بخش هایی از بدن خود دارید، این درد را درمان کنید.

اغلب مواقع، مربیان باشگاه، فیزیوتراپیست ها، متخصصان ارتوپد و ماساژدرمانگر ها، برخی از حرکات را برای شما تجویز می کنند و بهتر است حتما تحت نظر همان افراد متخصص، آنها را انجام دهید. این حرکات به شما کمک می کنند که زندگی راحت تری داشته باشید و بهتر بتوانید فعالیت روزمره خود را انجام دهید.

حرکات اصلاحی یعنی چه؟

اکنون ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که اصلا چرا وضعیت بدن دچار انحنا و مشکل می شود؟ برای پاسخ به این سؤال، باید بگوییم که دلایل متنوعی می توانند باعث بروز این مسئله شود. به خصوص اگر بدن شما تعادل عضلانی نداشته باشد، به احتمال خیلی زیاد دچار این گونه مشکلات خواهید شد. به علاوه، مشکلاتی مانند اشتباه نشستن، ایستادن و راه رفتن هم می توانند تاثیر زیادی در وضعیت بدن شما بگذارند.

انجام حرکات اصلاحی چه فوایدی دارد؟

قبل از این که انواع حرکات اصلاحی را معرفی کنیم و بگوییم که مثلا حرکات اصلاحی گردن و یا قوز کمر چگونه انجام می شوند، بهتر است که فواید این گونه ورزش ها را بهتر بشناسید. همان طور که پیش از این گفتیم، حرکات اصلاحی به شما کمک می کنند که زندگی راحت تری داشته باشید و شرایط بدنی خود را تا حد خیلی زیادی بهبود بخشید. تمام این موارد تاثیر مثبتی بر روی کیفیت زندگی شما می گذارند. از دیگر فواید فوق العاده انجام حرکات اصلاحی به صورت مداوم، عبارت اند از:

کاهش درد

در صورتی که شرایط بد بدن شما باعث شود که درد زیادی در ناحیه کمر، گردن، پا و یا هر بخش دیگری از بدن احساس کنید، فقط کافی است که این گونه حرکات را به صورت تخصصی و حرفه ای انجام دهید. حرکات اصلاحی موجب می شوند که دردهای شما تا حد خیلی زیادی تسکین پیدا کنند. دلیل این موضوع هم این است که با انجام این حرکات، جریان گردش خون در بدن شما افزایش پیدا می کند و این امر منجر به کاهش درد، کمتر شدن تورم و التهاب و ترمیم بافت ها خواهد شد.

کاهش درد

درمان مشکلات جسمی

گاهی مواقع، ممکن است شما بیماری هایی داشته باشید که شاید دکتر تشخیص دهد که باید حتما عمل جراحی کنید. با این حال، باید به شما بگوییم که برخی از این مشکلات مانند زانوی پرانتزی، گودی کمر و افتادگی شانه، نیازی به انجام هیچ گونه جراحی ندارند و فقط کافی است که برخی حرکات اصلاحی برای افتادگی شانه و حرکات اصلاحی برای گودی کمر و زانوی پرانتزی را به شیوه درست انجام دهید.

بهبود عملکرد ورزشی

شاید برخی از افراد گمان کنند که اگر ورزشکار باشند، دیگر نیازی به انجام حرکات اصلاحی ندارند. این در حالی است که باید به شما بگوییم که گاهی مواقع، همین ورزش کردن می تواند باعث تغییر در وضعیت بدن و بروز مشکل شود. به همین دلیل هم حتی اگر ورزشکار هم باشید، حرکات اصلاحی به شما کمک می کنند که عملکرد بهتری در ورزش داشته باشید.

افزایش اعتماد به نفس

وجود مشکل در هر یک از بخش های بدن می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی اعتماد به نفس شما بگذارد. حالا فرض کنید که با انجام برخی حرکات، می توانید این مشکلات را درمان کنید. طبیعتا اعتماد به نفستان تا حد خیلی زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.

افزایش قدرت بدنی

زمانی که شما به صورت مداوم حرکات اصلاحی را به شیوه ای تخصصی و حرفه ای انجام می دهید، قدرت بدنیتان افزایش پیدا می کند. زیرا با انجام این حرکات، عضلات شما به چالش کشیده شده و خیلی راحت تر تقویت می شوند.

افزایش قدرت بدنی

افزایش انعطاف پذیری بدن

حرکات اصلاحی موجب می شوند که عضلات و تاندون های بدن شما منعطف تر شوند. در نتیجه این امر، دامنه حرکتی شما افزایش پیدا می کند و تمام این موارد، موجب افزایش انعطاف پذیری بدن شما خواهند شد.

آسان شدن فعالیت های معمولی روزمره

یک کمردرد و زانو درد ساده می تواند باعث شود که نتوانید کارهای معمولی و روزمره خود را انجام دهید. این در حالی است که با انجام درست حرکات اصلاحی تحت نظر پزشک یا مربی مخصوص، می توانید خیلی راحت فعالیت های روزمره خود را بدون احساس هیچ گونه دردی انجام دهید.

انواع حرکات اصلاحی

بسته به نوع مشکلی که دارید می توانید از انواع حرکات اصلاحی استفاده کنید. در این بخش، هر یک از حرکاتی که می توانند تاثیر زیادی در بهبود شرایط بدنی شما داشته باشند را به صورت مجزا معرفی می کنیم. پس اگر شما هم هر یک از این مشکلات را دارید، می توانید با انجام حرکات اصلاحی مربوط به خود، آنها را درمان کنید.

حرکات اصلاحی گودی کمر

حرکات اصلاحی گودی کمر

یکی از مشکلاتی که خیلی از افراد از آن رنج می برند، گودی کمر است که شاید در ابتدا خیلی از افراد آن را نادیده بگیرند. با این حال، باید بگوییم که همین مسئله کوچک می تواند تاثیر زیادی در شرایط ستون فقرات شما داشته باشد و حتی در موارد شدیدتر، ممکن است برای اعصاب و نخاع شما هم مشکلاتی به وجود بیاورد. خوشبختانه حرکات اصلاحی برای گودی کمر به شما این امکان را می دهند که تا حد خیلی زیادی شرایط کمر خود را متقارن تر کنید.

حرکات مختلفی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا حدودی گودی کمر خود را درمان کنید. به عنوان مثال، اگر به یک باشگاه بدنسازی بروید و با مربی کارآزموده مورد نظر خود صحبت کنید، متوجه می شوید که ورزش هایی مانند تمرین سوپرمن، بالابردن چهار دست و پا، اسکوات، پلانک معکوس، پلانک، پلانک پهلو و سایر موارد این چنینی می توانند تاثیر زیادی در درمان و اصلاح گودی کمر شما داشته باشند. فقط کافی است که تحت نظر مربی، حرکات اصلاحی گودی کمر را به صورت مداوم و درست انجام دهید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله بهترین روش درمان گودی کمر را مطالعه نمایید.

حرکات اصلاحی پای پرانتزی

حرکات اصلاحی پای پرانتزی

بسیاری از افراد با مشکل پای پرانتزی مواجه هستند. با این حال، با انجام برخی ورزش ها و حرکات اصلاحی برای پای پرانتزی تحت نظر مربی، می توانید تا حد خیلی زیادی آنها را درمان کنید. سعی کنید ورزش هایی انجام دهید که موجب کشش و تقویت باسن و پاهای شما می شوند. زیرا با انجام این کار، عضلات شما سلامت بیشتری خواهند داشت.

برای انجام حرکات اصلاحی زانوی پرانتزی تحت نظر پزشکی یا مربی، باید در ابتدا روی زمین خوابیده و دست ها را پشت سر خود قرار دهید. سپس پایتان را تا 90 درجه در مقابل خود خم کنید. به ترتیب، هر یک از پاهای خود را به داخل شکم کشیده و سپس دور کنید.

با انجام این ورزش، باید روی عضلات داخلی ران خود احساس انقباض و کشش داشته باشید. انجام این حرکات اصلاحی برای پای پرانتزی می تواند کمک بسیار زیادی به شما کند که همه شرایط بدنی خود را بهبود بخشید و حتی راه رفتن برای شما راحت تر شود. انجام این تمرینات برای حرکات اصلاحی پای پرانتزی بزرگسالان هم کمک کننده و بهبود بخش است.

حرکات اصلاحی دیسک کمر

حرکات اصلاحی دیسک کمر

کلینیک های فیزیوتراپی در شریعتی با دارا بودن کادر مجرب تخصص فراوانی برای درمان گودی کمر دارند

یکی از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است برای بزرگسالان به وجود بیاید، مشکل کمر است. باید به شما بگوییم که با انجام برخی حرکات اصلاحی برای دیسک کمر به صورت مداوم، می توانید تا حدودی درد ناشی از این مشکل را در خود کاهش دهید. البته توجه داشته باشید که این ورزش ها باید نسبتا ملایم باشند و بیشتر ستون فقرات شما را مورد هدف قرار دهند. همان طور که پیش از این گفتیم، حرکات اصلاحی موجب انعطاف پذیری بدن می شوند و در نتیجه، شرایط بدنی شما برای دیسک کمر هم بهبود پیدا می کند.

برای بهبود شرایط دیسک کمر، می توانید ورزش هایی مانند کشش زانو به سینه، فشردن تیغه شانه، حرکات کششی پیشرفته، کشش چرخشی کمر، کشش پشت و کج کردن لگن را انجام دهید. در بسیاری مواقع، دیسک کمر باعث بروز احساس درد شدیدی در این ناحیه از بدن می شود. به همین دلیل هم شما می توانید با انجام حرکات اصلاحی کمر تحت نظر فیزیوتراپیست یا مربی، این درد را تسکین دهید.

حرکات اصلاحی گردن

حرکات اصلاحی گردن

ممکن است به خاطر بد نشستن و یا زیاد نشستن پشت کامپیوتر، گردن شما رو به جلو متمایل شده باشد. این امر موجب احساس درد و یا بد شدن وضعیت گردن می شود. با انجام برخی حرکات اصلاحی برای گردن تحت نظر مربی یا فیزیوتراپیست، می توانید کمک بسیار زیادی به درمان آن کنید. به منظور درمان این عارضه، اول از همه دو انگشت خود را در زیر چانه قرار داده و به آرامی چانه خود را به عقب بکشید. بعد از این که سر خود را به سمت عقب جمع کردید، به مدت 3 تا 5 ثانیه صبر کنید و به صورت ناگهانی گردن خود را شل کنید تا به جلو بیاید.

انجام حرکات اصلاحی گردن رو به جلو به شما کمک می کند که این مشکلات را تا حد خیلی زیادی درمان کنید. خیلی از کسانی که قوز گردن دارند، می توانند با مراجعه به یک فیزیوتراپیست ماهر، حرکات اصلاحی قوز گردن را به درستی انجام داده و از این عارضه خلاص شوند.

گاهی مواقع هم ممکن است به خاطر دلایل متنوع، دچار دیسک گردن شده باشید. به همین دلیل هم بهتر است برای انجام هر گونه حرکات اصلاحی دیسک گردن حتما تحت نظر مربی مخصوص باشید.

حرکات اصلاحی قوز کمر

حرکات اصلاحی قوز کمر

قوز کمر علاوه بر این که می تواند مشکلاتی در بدن به وجود بیاورد، موجب بد به نظر رسیدن استایل شما نیز می شود. به همین دلیل بهتر است هرچه سریع تر به دنبال برخی حرکات اصلاحی قوز کمر باشید تا این عارضه را در خود درمان کنید. بر اساس تحقیقات انجام شده، حرکات اصلاحی قوس کمر بیشتر از همه، قفسه سینه را مورد هدف قرار می دهند. زیرا با بهبود شرایط قفسه سینه، قوز کمر هم درمان می شود.

حرکات اصلاحی زانو درد

حرکات اصلاحی زانو درد

یکی از مشکلات رایجی که در بسیاری از افراد دیده می شود، زانو درد است. با انجام برخی حرکات اصلاحی برای زانو درد تحت نظر مربی، می توانید این درد را کاهش دهید. به منظور انجام این کار، می توانید در ابتدا پای خود را بالا ببرید و بعد از چند ثانیه پایین بیاورید.، انجام تمرینات کششی عضلات همسترینگ ایستاده هم می تواند کمک زیادی به درمان زانو درد کند.

از دیگر تمرینات مناسب و حرکات اصلاحی زانو درد که می توانند کمک بسیار زیادی به تسکین درد شما کنند، می توان به مواردی مانند حرکات نشستن روی صندلی و ایستادن، کشیدگی عضلات همسترینگ نشسته، بالا آوردن پا از طرفین و تمرینات اسکوات با تکیه به دیوار اشاره کرد.

حرکات اصلاحی زانوی ضربدری

حرکات اصلاحی زانوی ضربدری

در صورتی که زانوی ضربدری دارید، می توانید با انجام برخی حرکات اصلاحی زانوی ضربدری آن را درمان کنید. بعد از این که مربی یا پزشک فیزیوتراپیست نحوه راه رفتن شما را بررسی کرد، متوجه می شود که کدام یک از حرکات اصلاحی زانوی ضربدری می توانند برای شما مناسب باشند.

این تمرینات و حرکات اصلاحی، بیشتر از همه عضلات پا، ران و لگن را مورد هدف قرار می دهند. یکی از تمرینات فوق العاده برای درمان زانوی ضربدری، حرکت اسکوات به صورت منظم است. زانوی ضربدری و حرکات اصلاحی در کنار یکدیگر، موجب می شوند که تا حد خیلی زیادی این مشکل را درمان کنید و حداقل درد آن را احساس نکنید.

حرکات اصلاحی اسکولیوز

حرکات اصلاحی اسکولیوز

اسکولیوز به نوعی انحراف بدن گفته می شود که در آن ستون فقرات به سمت راست یا چپ کشیده شده باشند. اگر شما هم این مشکل را در ستون فقرات خود دارید، حتما به سراغ حرکات اصلاحی اسکولیوز بروید. به منظور بهتر شدن شرایط بدنی فرد مبتلا به این عارضه، باید در ابتدا ایستاده و یکی از پاهای خود را به سمت بالا بکشید. در قدم بعدی، تعادل خود را روی یکی از پا نگه دارید و سپس پای خود را عوض کنید.

حرکات اصلاحی افتادگی شانه یا شانه نامتقارن

حرکات اصلاحی افتادگی شانه یا شانه نامتقارن

با انجام برخی حرکات اصلاحی افتادگی شانه یا شانه نامتقارن، می توانید این عارضه را در خود درمان کنید. مهمترین دلیلی که می تواند باعث بروز این مشکل شود، مواردی مانند ضعف عضلات شانه و وضعیت غلط ایستادن هستند. با انجام برخی حرکات اصلاحی می توانید آنها را درمان کنید.

گاهی مواقع، ممکن است شانه شما از یک طرف انحنا داشته باشد که در این شرایط هم حرکات اصلاحی افتادگی شانه یک طرفه به شما کمک می کنند. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای شما به وجود بیاید، کیفوز نامیده می شود که شما می توانید با انجام حرکات اصلاحی کیفوز تحت نظر پزشک، آن را تا حد خیلی زیادی درمان کنید و وضعیت بدن بهتری داشته باشید.

حرکات اصلاحی سیاتیک

حرکات اصلاحی سیاتیک

در صورتی که سیاتیک دارید، حتما انجام حرکات اصلاحی سیاتیک را در برنامه خود بگنجانید. زیرا همان طور که تاکنون متوجه شدید، حرکات اصلاحی انحراف ستون فقرات می تواند کمک بسیار زیادی به این گونه عارضه ها کند. فقط کافی است که این حرکات را به صورت مرتب و تحت نظر یک فرد متخصص و ماهر انجام دهید.

حرکات اصلاحی کف پای صاف

حرکات اصلاحی کف پای صاف

یکی از مشکلاتی که خیلی از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند، کف پای صاف است. کسانی که کف پای صاف دارند، نمی توانند خیلی از کارها را به درستی انجام دهند و موقع انجام دادن هر کاری، بیش از اندازه کمر درد می گیرند. به همین دلیل هم در صورت ابتلا به این عارضه، بهتر است هر چه سریع تر به دنبال روشی برای پیدا کردن حرکات اصلاحی کف پای صاف باشید.

حرکات اصلاحی برای افزایش قد

حرکات-اصلاحی-برای-افزایش-قد

انجام حرکات اصلاحی افزایش قد نیز به شما این امکان را می دهد که تا حد خیلی زیادی به افزایش قد خود کمک کنید. البته باید بدانید که علاوه بر ورزش، ژنتیک و تغذیه هم نقش بسیار مهمی در افزایش قد دارند. با این حال، ممکن است برخی از شرایط بدنی موجب شوند که قد شما کوتاه تر از چیزی که واقعا است، به نظر برسد. به همین دلیل هم با انجام برخی حرکات اصلاحی افزایش قد می توانید این مشکل را برطرف کنید.

حرکات اصلاحی پیلاتس

حرکات اصلاحی پیلاتس

همه مواردی که پیش از این گفتیم را می توانید در ورزش پیلاتس انجام دهید. باید بدانید که حرکات اصلاحی پنجه کبوتری و هرگونه حرکات اصلاحی پشت گرد یا هر نوع حرکات دیگری می توانند تاثیر زیادی در برطرف کردن شرایط بدنی شما داشته باشند.

به عنوان مثال، اگر پاهای شما دچار مشکل است و می توانید با انجام حرکات اصلاحی برای انحراف مچ پا تحت نظر پزشک، آن را درمان کنید. به علاوه، انجام حرکات اصلاحی پای پرانتزی در بدنسازی هم تاثیر زیادی در درمان این عارضه دارد. در صورتی که دنبالچه دارید، بهتر است حرکات اصلاحی دنبالچه را تحت نظر مربی انجام دهید.

سخن پایانی

در این مقاله از لنداسپا، به طور کامل انواع حرکات اصلاحی را به شما معرفی کردیم. به علاوه، توضیح دادیم که برای برطرف کردن شرایط بدنی خود، بهتر است هر چه سریع تر انجام حرکات اصلاحی تحت نظر فرد متخصص را شروع کنید.

همان طور که متوجه شدید، انجام حرکات اصلاحی قوز پشت و یا افتادگی شانه، پای پرانتزی، زانوی ضربدری، گردن رو به جلو و سایر موارد این چنینی، می توانند تاثیر زیادی در بهبود شرایط بدن و استایل شما داشته باشند. فراموش نکنید که برای انجام هر یک از این حرکات اصلاحی، حتما به سراغ یک پزشک متخصص، فیزیوتراپیست، ارتوپد یا حتی مربی کارآزموده و ماهر بروید.

2/5 - (4 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا