سلامت جنسی

واکسن گارداسیل چیست؟ مزایا، عوارض و بهترین سن برای تزریق واکسن

ویروس HPV یکی از شایع‌ترین مجموعه ویروس‌ها در میان زنان و مردان بالغ بوده که معمولا بدون بروز نشانه و علامتی ایجاد می‌شود. از این رو بسیاری از افراد مبتلا از آلوده بودن خود به این ویروس بی‌اطلاع هستند. ویروس‌های HPV انواع مختلفی دارند و در دو دسته‌بندی پرخطر و کم‌ خطر قرار می‌گیرند. گونه پرخطر این ویروس باعث ایجاد سرطان‌هایی مانند سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی و سرطان‌های نواحی سر و گردن می‌شود. عموما سرطان رحم در میان انواع سرطان ناشی از ویروس پرخطر HPV یکی از رایج‌ترین بیماری‌هاست. گونه‌های دیگر این ویروس هم منجر به بروز بیماری‌هایی مانند زگیل تناسلی و یا وروکاس می‌شود. به دلیل خطرات بالای این بیماری سازمان بهداشت جهانی، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) و بسیاری از مراکز معتبر پزشکی در دنیا بعد از سال‌ها تحقیق و پژوهش توانستند راهی برای پیشگیری و کاهش احتمال بروز این ویروس معرفی کنند. واکسن گارداسیل یا HPV یکی از شناخته‌ شده‌ترین روش‌های پیشگیری از بیماری‌های ناشی از ویروس HPV بوده که از سنین ۹-۱۱ سال تاکید بر تزریق آن شده‌است. اما واکسن گارداسیل برای چیست ، چه مزایا و چه معایبی دارد. برای شناخت کامل این واکسن تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

واکسن گارداسیل چیست؟

تیتر-واکسن-گارداسیل-چیست

باکتری سوزاک از راه عفونت خون هم می تواند انتشار پیدا کند

در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نوع مختلف ویروس HPV وجود دارد که حدود ۴۰ نوع آن بر ناحیه تناسلی افراد تاثیر می‌گذارد. یکی از مهم‌ترین روش‌های انتقال این ویروس تماس جنسی با فرد مبتلا است. برخی افراد ممکن است در مقطعی از زندگی به این ویروس مبتلا شوند اما به دلیل کم خطر بودن نوع عفونت بدن ممکن است بتواند به صورت طبیعی اقدام به پاک‌سازی و درمان عفونت کند. اما در موارد پرخطر، درمان مسیر بسیار سختی را به دنبال خواهدداشت؛ چراکه کوچک‌ترین عفونتی در صورت عدم شناسایی و درمان با گذشت زمان باعث ایجاد سرطان می‌شود. سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی، سرطان سر و گردن، زگیل تناسلی (شایع‌ترین عفونت مقاربتی) و زگیل تارهای صوتی از جمله مهم‌ترین بیماری‌های ناشی از ویروس HPV است.

واکسن گارداسیل توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده امریکا به عنوان یک واکسن تایید شده جهت پیشگیری از ابتلای افراد به ویروس HPV معرفی شده‌است. اگرچه این واکسن نمی‌تواند عفونت‌های HPV موجود در بدن فرد مبتلا را درمان کند اما به عنوان یک روش عالی برای پیشگری از سویه‌های جدید در افرادی که از قبل آلوده شده‌اند و روشی مطمئن برای پیشگیری از انواع ویروس‌های HPV در افرادی که تاکنون به هیچ‌ گونه‌ای از این ویروس مبتلا نشده‌اند، شناخته می‌شود.

یکی از مهم‌ترین راه‌های انتقال ایدز، روابط جنسی است

تاکنون سه نوع واکسن Gardasil 9، Gardasil و Cervarix تاییدیه‌های لازم برای جلوگیری از بروز عفونت HPV را در ایالات متحده گرفته‌اند. واکسن گارداسیل ۹ از ویروس HPV نوع ۶ و ۱۱ که بیش از ۹۰٪  در ابتلا به زگیل تناسلی تاثیرگذارند، جلوگیری می‌کند. همچنین از ابتلا به ویروس HPV نوع ۱۶ و ۱۸ دو عامل مهم که تا ۷۰٪  از سرطان‌های دهانه رحم را باعث می‌شوند، پیشگیری می‌کند. واکسن گارداسیل می‌تواند از ویروس HPV گونه‌های ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ که باعث بروز سرطان دهانه رحم می‌شوند هم جلوگیری کند.

تزریق واکسن HPV چه مزایایی دارد؟

مزایای-واکسن-گارداسیل

آزمایش‌های بالینی نشان داده‌اند که واکسن گارداسیل می‌تواند از بیش از ۹۰٪ سرطان‌های ناشی از عفونت‌های HPV جلوگیری کند. این واکسن می‌تواند از سرطان واژن، سرطان دهان، سرطان دهانه رحم، سرطان سر و گردن، زگیل تناسلی و سرطان مقعد پیشگیری کند. تحقیقات انجام شده بر روی واکسن گارداسیل ۹ نشان می‌دهد که این واکس تقریبا تا ۱۰۰٪ در پیشگیری از عفونت‌های دهانه رحم، واژن و سرطان‌های ناشی از گونه‌های HPV ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ موفق عمل می‌کند.

واکسن‌های گارداسیل و سرواریکس هم از بروز عفونت ویروس HPV نوع ۱۶ و ۱۸ جلوگیری می‌کنند؛ گونه‌هایی از ویروس HPV که مهم‌ترین عوامل بروز سرطان‌های ناشی از این ویروس هستند.اگ

اگر به تازگی دچار زگیل تناسلی شده اید مقاله درمان زگیل تناسلی در خانه را از دست ندهید.

نحوه تزریق واکسن گارداسیل چگونه است؟

نحوه تزریق واکسن گارداسیل هم مانند بسیاری از واکسن‌های دیگر به وسیله یک سرنگ گوچک به ناحیه بازوی فرد انجام می‌شود. واکسن HPV به صورت ۲ دوز با فاصله حداقل ۶ ماه باید تزریق شود. مطالعات نشان داده این واکسن برای حداقل ۱۰ سال می‌تواند از افراد در مقابل آلودگی‌های HPV محافظت کند.

واکسن گارداسیل چند دوز دارد؟

بر طبق توصیه CDC برای تمامی دختران و پسرانی که در رده‌های سنی ۹-۱۴ سال (زیر ۱۵ سال) اقدام به تزریق واکسن گارداسیل می‌کنند، تزریق ۲ دوز واکسن به فاصله ۶ ماه برای ایمنی و محافظت کامل در برابر ویروس HPV کافیست. نوجوانان و جوانانی که در سنین ۱۵-۲۶ سال قرار دارند باید ۳ دوز از این واکسن را دریافت کنند. از سوی دیگر در برخی منابع آمده است کسانی که در سنین ۹-۲۶ سال بوده و سیستم ایمنی ضعیفی دارند هم باید ۳ دوز از واکسن گارداسیل را تزریق کنند.

واکسن گارداسیل باید در چه سنی تزریق شود؟

سن-واکسن-گارداسیل

واژینیسموس چیست؟ درمان واژینیسموس در خانه و انواع آن

همانطور که اشاره شد یکی از مهم ترین عوامل احتمال ابتلا به ویروس HPV روابط جنسی است. از این رو مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) تاکید بر تزریق این واکسن از سنین پایه و پیش از شروع فعالیت‌های جنسی دارد. بر اساس توصیه‌های این سازمان شروع سن واکسن گارداسیل می‌تواند ۹ سال هم باشد. اما عموما تزریق این واکسن برای دختران و پسران در سنین ۱۱-۱۲ سال توصیه شده و تا سن ۲۶ سالگی را زمان مناسبی برای دریافت واکسن جهت اثربخشی مطلوب آن عنوان کرده‌اند.

سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تزریق واکسن گارداسیل ۹ را برای بزرگسالان در سنین ۲۷-۴۵ سال هم امکان‌پذیر عنوان کرده اما بعضی از پزشکان معتقدند که تزریق واکسن HPV برای این افراد ممکن است عملکرد موفقی بر پیشگیری از ابتلا به این ویروس نداشته‌باشد؛ چراکه این گروه سنی به دلیل فعالیت‌های جنسی ممکن است پیش از این در معرض ویروس HPV قرار گرفته‌باشند. بنابراین توصیه می‌شود این افراد پیش از تزریق واکسن گارداسیل با پزشک خود مشورت کنند.

عوارض واکسن گارداسیل چیست؟

تحقیقات و بررسی‌های مرتبط با عوارض واکسن گارداسیل نشان می‌دهد که این واکسن یکی از واکسن‌های بی‌خطر و ایمن برای محافظت در مقابل ویروس HPV است. گاهی اوقات ممکن است تعداد محدودی از افراد به برخی از مواد استفاده شده در ترکیبات این واکسن واکنش‌های آلرژیک نشان دهند که اتفاقی نادر بوده و مشورت با پزشک پیش از تزریق می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند. شایع‌ترین عوارض جانبی که بعد از تزریق واکسن گارداسیل ایجاد می‌شود و معمولا بسیار خفیف و موقتی است شامل درد، قرمزی و یا تورم در محل تزریق (بازو)، سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ، سردرد، تب خفیف، خستگی و درد عضلانی و مفصلی است. برای پیشگیری از بروز سرگیجه که معمولا بلافاصله پس از تزریق ظاهر شده، نشستن به مدت ۱۵ دقیقه بعد از تزریق واکسن گارداسیل توصیه می‌شود.

موارد منع استفاده از واکسن گارداسیل چیست؟

موارد-منع-استفاده-از-واکسن

خانم‌های باردار و افرادی که به مخمر و لاتکس حساسیت دارند، مجاز به دریافت واکسن گارداسیل نیستند. همچنین افرادی که نسبت به مواد استفاده شده در ترکیبات این واکسن حساسیت دارند و یا با تزریق دوز اول واکسن دچار واکنش‌های آلرژیک شده‌اند باید از تزریق این واکسن خودداری کنند.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله اشاره شد، CDC تاکید بر تزریق واکسن گارداسیل از سنین ۱۱-۱۲ سالگی و پیش از شروع فعالیت‌های جنسی دارد. اما متاسفانه در کشور ایران به دلیل برخی از باورهای نادرست و نبود آگاهی جمعی درباره خطرات ویروس HPV، این دستورالعمل اجرایی نمی‌شود. در صورتیکه CDC معتقد است که تزریق این واکسن در سنین پایه ارتباطی با آغاز فعالیت‌های جنسی در کودکان و نواجوانان نخواهدداشت. واکسن گارداسیل یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مهمی مانند سرطان دهانه رحم، زگیل تناسلی و سرطان آلت تناسلی است.

متا: ویروس HPV مجموعه ویروسی خطرناک و رایج در میان زنان و مردان بوده که باعث بروز بیماری‌هایی مانند سرطان دهانه رحم، زگیل تناسلی و سرطان سر و گردن می‌شود. یکی از بهترین روش‌های پیشگیری و محافظت در مقابل این ویروس خطرناک تزریق واکسن گارداسیل است. اما واکسن گارداسیل چیست و در چه سنی باید تزریق شود؟ برای آشنایی با این واکسن ادامه مقاله را دنبال کنید.

2.3/5 - (3 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

‫2 دیدگاه ها

  1. سپاس فراوان از مطالب خوب شما درباره درمان زگیل تناسلی . مطالب شما کامل ، صحیح و منطبق بر علم روز حوزه درمان زگیل تناسلی است

  2. سپاس فراوان از مطالب بسیار خوبتون درباره زگیل تناسلی و درمانش. بسیار عالی و مفید بود.ممنونم از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا