آموزش ماساژ

تحریک غدد تیموس و لوزالمعده (قسمت دوم)

تحریک غدد داخلی قسمت دوم

غده تیموس به رنگ خاکستری مایل به صورتی،یک عضو دولپه ای است که در قسمت فوقانی و پشت استخوان سینه قرار گرفته است،نمودار 7 را ملاحظه کنید.تاکنون تصور نادرستی درباره نقش غده تیموس در سلامت انسان وجود داشته است؛به طوری که گفته اند غده تیموس از نظر اندازه در دوران بلوغ به اوج خود می‌رسد و سپس با فرایند پیری رو به تحلیل می رود.

دکتر جان دایموند اظهار می دارد:”شواهد به دست آمده در مورد نقش غده تیموس در ۲۰ سال گذشته،نشان از تاثیر شدید این غده بر ایمنی بدن دارد”.

به همین دلیل در افراد (و حتی در حیواناتی که)غده تیموس آنها آسیب دیده و یا از بین رفته است،کاهش شدیدی در میزان مصونیت بدنشان در مقابل عفونتها و رشد سرطان مشاهده می‌شود.

تحریک غدد داخلی قسمت دوم

افراد با بالا رفتن سن،نسبت به انواع بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر می‌شود؛زیرا غده ی تیموس آنها ضعیف می شود. احتمالا این غده یکی از مهمترین غدد موجود در بدن است.این غده، جایگاه و مولد انرژی حیاتی است؛بنابراین،تضعیف آن سبب می شود که فرد،انرژی خود را از دست بدهد.غده تیموس در انقباض عضلانی،نقش اساسی دارد که برای آزمایش آن،می‌توان از تئوری kinesiology برای برطرف کردن استرس و تعیین علل آن استفاده کرد.

غده تیموس با جریان لنف در سراسر بدن ارتباط دارد.سیستم لنفاوی بدن،مواد خارجی،زوائد سلولی و سموم را از سلول ها بیرون می کشد،آنها را برای خروج از بدن،به جریان خون می فرستد. در ادامه می توانید به مقاله ی تحریک غدد مترشحه داخلی (قسمت اول) نیز مراجعه نمایید.

غده تیموس،سرچشمه نیرو و انرژی است

غده تیموس،جریان انرژی را در سراسر سیستم بدن کنترل و تنظیم می‌کند و با بروز عدم تعادل،باعث می‌شود که بدن،دوباره به حالت تعادل و هماهنگی دست یابد.

دکتر دایموند می افزاید: غده تیموس مانند حلقه ای میان مغز و بدن قرار دارد و اولین عضوی است که تحت تاثیر عواطف و احساسات قرار می گیرد.

عوامل بسیاری در زندگی می‌تواند انرژی ما را کاهش دهد که در نتیجه،ماهیچه های بدن ضعیف می شود.این موارد شامل غذای نامناسب،شیرینی‌جات و افزودنی های شیمیایی می شود.

نشستن در جای نرم،به خصوص در یک ماشین،می‌تواند هوشیاری ذهنی ما را کاهش دهد.مصاحبت با افراد خاصی می تواند انرژی ما را تخلیه کند.افکار منفی،موسیقی های بلند و اصوات ناهماهنگ و رنگ های تند و نامطبوع می توانند انرژی ما را همچون استرس مداوم به پایان برسانند.

چگونه غده تیموس را فعال کنیم

برای فعال سازی مجدد و سریع انرژی در غده تیموس و در نتیجه،تقویت ماهیچه های ضعیف شده در بدن،می توان از مراکز حساس واکنشی معینی استفاده کرد.نمودارهای ۲ ،۷  را ببینید و به محل غده تیموس در سینه توجه کنید.اگر با نوک انگشتان خود، چندین بار روی غده تیموس در قفسه سینه ضربه بزنید،آن را تحریک می کنید و خیلی سریع به سراسر عضلات بدن انرژی خواهید فرستاد.

یک روش عادی برای بازگرداندن غده تیموس به فعالیت سریع این است که مرکز واکنشی مربوط به تیموس را که در سقف دهان و دقیقا در مقابل دندان ها قرار دارد،فشار دهیم.این مرکز واکنشی را با نوک زبان خود فشار دهید.

چگونه غده تیموس را فعال کنیم

یک روش ساده

اجازه بدهید توان خود غده تیموس را در برابر ضعف و قدرت ماهیچه ها به وسیله روش ساده و سریع کینسیولژی بسنجیم.برای این منظور،نیاز به کسی دارید که شما را یاری کند.او در مقابل شما می ایستد در حالی که دست چپ خود را موازی زمین نگه داشته است،دست راستش را به آرامی در کنار بدن شما قرار می دهد.اکنون مقابل او بایستید،دست چپ خود را روی شانه اش قرار دهید و به او بگوییدکه قصد دارید بازویی را که مستقیم نگه داشته است،به سمت پایین فشار دهید و او باید مقاومت کند.

دست راست خود را روی بازوی فرد در بالای مچ او بگذارید.بازوی او را محکم فشار دهید،به حدی که قدرت ماهیچه ها را آزمایش کنید.این یک زورآزمایی نیست.چنانچه بازوی او ضعیف است،از او بخواهید روی مرکز حساس واکنشی غده تیموس روی سینه ضربه بزند یا مرکز بازتابی غده را که در جلو دندان ها در مرکز سقف دهان قرار دارد،با نوک زبان فشار دهد.یک بار دیگر آزمایش کنید‌.اکنون باید ماهیچه ها قوی‌تر شده باشند‌.

آزمایش برای کسب به انرژی مثبت

به مسائل مثبت که باعث تجدید فعالیت غده تیموس می شود و انرژی حیاتی شما را افزایش می‌دهد،بیندیشید.راه و روش های بسیار مثبتی برای تجدید فعالیت غده تیموس وجود دارد.بنابراین،اجازه دهید که تعدادی از آنها را بیاموزیم.نخست از طبیعت آغاز کنیم.

دکتر دایموند می‌گوید:” وضعیت عادی و طبیعی زبان چنان است که نوک آن را همیشه به مرکز بازتابی غده که در سقف دهان قرار دارد،فشار می دهیم.در این حالت،همه بدن از طریق ارتباط بین کانون های واکنشی مرکزی و سیستم انرژی بدن و انرژی حیاتی متعادل می‌شود”.

هر بار که لبخند میزنید،مراکز بازتابی غده تیموس را تحریک می کنید.

لبخند زدن به بدن انرژی می‌بخشد.بنابراین،اندیشه های مثبت داشته باشید.در سراسر اوقات افکار مثبت و خوشحال کننده داشته باشید.به هر چیز زیبا عشق بورزید.

صاف بنشینید،به موسیقی فرح بخش گوش دهید.فقط از غذاهای طبیعی و سالم استفاده کنید.آیا کلماتی مانند:” عشق،ایمان و نیکوکاری برای شما معنی عمیق‌تری ندارند؟این لغات همانگونه که جسما به ما انرژی می بخشد،باعث تقویت روحیه هم می شود.

چگونه سایر مراکز واکنشی مربوط به غده تیموس را ماساژ دهیم

به مراکز بازتابی دیگری که مربوط به غده تیموس است و در کف پا قرار دارد،نگاه کنید.شما همچنین مراکز واکنشی تیموس را در دست های تان خواهید یافت. حرکات موزون رقص باعث سلامتی و طول عمر میشود. سعی کنید مثبت بیندیشید تا انرژی بیشتری به دست آورید و هرگز منفی گرا نباشید!

لوزالمعده

لوزالمعده غده ی بزرگی است که در قسمت میانی بدن قرار دارد و در حقیقت،از دو غده تشکیل شده است:قسمت اعظم لوزالمعده،مایعات گوارشی ترشح می کند و سایر سلولها که در داخل پانکراس هستند، هورمون انسولین را که میزان قند بدن را ثابت نگه می‌دارد،ترشح میکند.

در تصویر شماره ۲ و ۷ طرز قرارگیری لوزالمعده را در ارتباط با سایر غدد و اعضای شکمی ببینید.به نمودار ۷ توجه کنید که چگونه مراکز حساس واکنشی مربوط به پانکراس در همان وضعیتی قرار دارد که مراکز واکنشی مربوط به طحال در تصویر زیر نشان داده شده است.

چگونه سایر مراکز واکنشی مربوط به غده تیموس را ماساژ دهیم

وقتی کانون های حساس را در این منطقه ماساژ می دهیم، نوعی انرژی الکتریکی را همزمان به هر دوی آنها ارسال می‌کنیم.مراکز بازتابی مربوط به لوزالمعده در دست ها و پاها قرار دارند.با شست یا هر ماساژ دهنده دیگر،روی پای چپ بدین طریق عمل می کنیم.دقیقا از زیر نرمه انگشت بزرگ پا یعنی جایی که مراکز واکنشی تیروئید قرار دارند،شروع میکنیم.

روش تحریک و ماساژ

با حرکت چرخشی یا غلتان،از این سو به آن سوی پا بروید تا کانونهای درد را پیدا کنی. به خاطر بسپارید که هرگاه به نقطه حساسی برخوردید،بدون توجه به محل آن، از روش ماساژ یا فشار استفاده کنید.مگر این محل دچار کوفتگی یا تورم باشد.

حال به مراکز حساس مربوط به دست برمی گردیم.با استفاده از شست یا ابزار ماساژ درمانی سراسر قسمت مرکزی دست را ماساژ می دهیم.از این قسمت به طرف بافت ما بین شست و انگشت سبابه پیش می‌رویم و نقاط حساس را پیدا می کنیم.

دو سه بار این روش را در هر دو دست به کار میبریم و بعد،محل اتصال انگشت شست و سبابه را در هر دست نیشگون می‌گیریم و ماساژ می دهیم و همینطور ادامه میدهیم تا درمان انجام پذیرد.

چگونه سایر مراکز واکنشی مربوط به غده تیموس را ماساژ دهیم

به نظر می رسد که این کانون‌ها حالت یک “منبع حرارتی” را دارند که حرارت را به قسمتهای مختلف بدن می فرستند.بنابراین،به آن توجه کنید. بد نیست نگاهی به مقاله ی تحریک غدد فوق کلیوی و غدد جنسی (قسمت سوم) نیز داشته باشیم.

با انگشتان یک یا هر دو دست (هر کدام که راحت تر هستید)،قسمت زیر دنده ها را فشار دهید و به آرامی تا ۳ بشمارید و بعد رها کنید.این حرکت را سه بار انجام دهید.با توجه به اینکه پانکراس در منطقه وسیعی قرار دارد،بهتر است انگشتان خود را دو سانت و نیم به سمت مرکز بدن حرکت دهید و تقریبا تمام محل را از طرفی به طرف دیگر،ماساژ بدهید.

تصویر شماره 14 را برای تشخیص کانون های حساس روی سر و بالای لب ها مشاهده کنید.کانون های واکنشی روی گوش در این نمودار دیده نمی شود؛اما وقتی شما گوش ها را ماساژ می دهید،مراکز بازتابی لوزالمعده را تحریک می کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا