آگهی

درمان زانو درد در سالمندان چگونه است؟

درمان زانو درد در سالمندان همواره یک چالش است. سیستم عضلانی اسکلتی با افزایش سن تحلیل می‌رود، به همین دلیل سالمندان در معرض بیماری‌هایی مانند آرتروز(آرتریت)، سیاتیک، دیسک گردن و کمردرد قرار می‌‌گیرند. این بیماری هر مفصلی را می‌تواند درگیر کند، اما ظاهر در زانو، استخوان‌های کوچک بدن بخصوص انگشتان، استخوان‌های ران و ستون مهره‌ها در قسمت کمر بیشتر دیده می‌شود. ساییدگی استخوان‌ها، کاهش انعطاف و دامنه حرکتی، خشکی و درد مفاصل از مهمترین علائم آرتروز هستند. پزشکان توصیه می‌کنند در کنار داروها از طب فیزیکی و توانبخشی برای درمان این بیماری استفاده شود. البته منظور از درمان، کنترل بیماری است. برای آرتروز درمان قطعی وجود ندارد. اگر سالمندی در منزل دارید که از زانو درد‌ رنج می‌برد، مطالعه این مقاله می‌تواند به شما کمک کند. 

درمان زانو درد در سالمندان با دارو

مصرف دارو، اولین راه برای درمان زانو درد در سالمندان است. این داروها نمی‌توانند به طور قطعی بیماری را درمان کنند اما در کاهش درد و التهاب موثر هستند. برخی داروها خوراکی بوده و برخی دیگر به مفصل تزریق می‌شوند. در کنار آنها ممکن است مصرف برخی مکمل‌ها مانند گلوکزامین کندرویتین (GLUCOSAMINE) نیز تجویز شوند. این مکمل‌ باعث ترمیم غضروف مفصلی و کاهش درد مفصل می‌شود.

درمان زانو درد در سالمندان با ورزش

تمرینات ورزشی برای درمان زانو درد در سالمندان اهداف اصلی زیر را دنبال می‌کنند:

 • تقویت عضلات
 • کاهش درد
 • کنترل بیماری
 • کیفیت زندگی بهتر

مهمترین سوال بیماران این است که چه نوع ورزشی برای کنترل آرتروز مناسب است؟ در این مورد حتما باید با پزشک متخصص مشورت داشته باشید چرا که هر بیمار، وضعیت بدنی خاص خود را دارد و نمی‌توان از یک نسخه برای همه استفاده کرد. به طور کلی این تمرینات شامل حرکات تقویتی و کششی است که معمولا در سطح خفیف و متوسط پیشنهاد می‌شوند. برای انجام آنها لازم است از مربیان آموزش دیده کمک بگیرید. با یادگیری کامل حرکات می‌توانید این تمرینات را در منزل و با دیگر اعضای خانواده انجام دهید.

کلید موفقیت این است که برنامه ورزشی منظمی داشته باشید که هیچ بهانه‌ایی باعث ترک آن نشود. ورزش در سالمندان از بروز یا پیشرفت سایر بیماری‌ها مانند افسردگی، آلزایمر،‌ ناراحتی‌‌های قلب و عروق و… پیشگیری می‌کند. به یاد داشته باشید حرکات ورزشی باید تا یک قدم مانده به آستانه درد انجام شوند. اگر هنگام اجرای حرکات درد دارید، تمرین را متوقف کنید.

برای مشورت با دکتر ارتوپد یا دیگر پزشکان متخصص مانند دکتر گوارش، قلب و عروق، غدد و… می‌توانید از خدمت مشاوره آنلاین مجموعه درمانکده استفاده کنید. مشاوره با درخواست شما به صورت متنی، صوتی و تصویری انجام می‌شود. این خدمت محدودیت جغرافیایی ندارد، یعنی اگر ساکن شهرستان هم باشید می‌توانید از پزشکان متخصص درمانکده در تهران مشاوره بگیرید.

تصویر خانم و آقای سالمندی را نشان می‌دهد که در حال انجام حرکات کششی ورزشی روی مت هستند.

درمان زانو درد در سالمندان با فیزیوتراپی

یکی از موثرترین راهکارها برای درمان زانو درد در سالمندان فیزیوتراپی است. متخصص فیزیوتراپیست برای این منظور با مشورت دکتر ارتوپد و بررسی وضعیت بیمار از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌کند:

الکتروتراپی (Electrotherapy)

الکتروتراپی همان تکنیکی است که احتمالا آن را با نام «برق درمانی» نیز شنیده‌اید. در این شیوه برای درمان زانو درد در سالمندان از جریان الکتریکی استفاده می‌شود. این جریان موج‌های کوچک و ضربه‌داری را تولید می‌کند که به اعصاب و عضلات نفوذ پیدا خواهند کرد. در واقع، این تکنیک فیزیوتراپی انرژی را به شکل‌های جریان الکتریکی، پرتوهای نور، انرژی حرارتی، امواج صوتی و میدان الکترومغناطیسی به بدن منتقل می‌کند. الکتروتراپی انواع مختلفی دارد که از نظر شکل، اندازه و اشعه و موج با یکدیگر فرق دارند. این تکنیک اهداف زیر را دنبال می‌کند:

 • تسکین و کاهش درد
 • ترمیم آسیب‌ها
 • افزایش جریان خون در محل آسیب‌دیده
 • افزایش دامنه حرکت عضلات
 • کاهش تورم و التهاب

تمرین درمانی (Therapeutic exercise)

در این تکنیک فیزیوتراپیست با توجه به وضعیت بیمار، حرکات اصلاحی و ورزشی را تجویز می‌کند. برای انجام آن نیاز به دستگاه‌های پزشکی نیست، ممکن است متخصص فیزیوتراپی از ابزارهای ورزشی مانند توپ پیلاتس، فوم رولر و مانند اینها استفاده کند. پس از چندین جلسه آموزش می‌توانید حرکات را در منزل انجام دهید.

تصویر مربی یا فیزیوتراپیستی را نشان می‌دهد که در حال آموزش حرکات اصلاحی به یک آقای سالمند است.

منوال تراپی (Manual therapy)

در این تکنیک متخصص فیزیوتراپی برای درمان درد زانو در سالمندان از حرکات دست بر روی مفاصل و بافت‌های نرم بدن بیمار استفاده می‌کند. در ظاهر اینطور به نظر می‌رسد که منوال تراپی همان ماساژ درمانی است؛ اما این دو تکنیک با یکدیگر فرق دارند. البته از ماساژ درمانی نیز برای کاهش درد مفاصل و افزایش دامنه حرکتی آنها استفاده می‌شود.

آب درمانی (Hydrotherapy)

آب درمانی یکی از تکنیک‌های موثر فیزیوتراپی در درمان زانو درد در سالمندان است. در طی آن پزشک متخصص به بیمار توصیه می‌کند که از آب گرم استفاده کند. آب گرم، باعث افزایش جریان خون در بدن می‌شود و به همین دلیل مشکلات مفاصل تسکین می‌یابند. از مهمترین اهداف تمرینات فیزیوتراپی در آب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترمیم آسیب‌دیدگی‌های مفاصل و عضلات
 • افزایش دامنه حرکتی مفصل‌ها
 • تقویت عضلات
 • رفع اسپاسم و گرفتگی عضلات
 • اکسیژن‌رسانی بیشتر به بافت‌های آسیب‌دیده

مشاوره با دکتر ارتوپد تهران به شما کمک می‌کند تا بهترین روش برای درمان زانو درد در سالمندان را انتخاب کنید. برای مشاوره صوتی، تصویری و متنی با پزشکان متخصص باتجربه تهران می‌توانید از خدمات آنلاین سلامت درمانکده استفاده کنید.

آیا جراحی در درمان زانو درد در سالمندان موثر است؟

گاهی اوقات بیماری‌هایی مانند آرتروز آنقدر شدید هستند که مفصل‌های زانو آسیب‌ جدی می‌بینند. در این شرایط درمان‌های غیر‌جراحی زانو درد موثر نیستند و جراحی به عنوان بهترین راه پیشنهاد می‌شود. در طی آن قسمت‌های آسیب‌دیده مفصل خارج می‌شوند و  بجای آنها از مفصل‌‌های مصنوعی استفاده خواهد شد.

جراحی و درمان زانو درد در سالمندان می‌تواند به روش آرتروسکوپی (Arthroscopy) نیز انجام شود که شیوه‌ایی کم تهاجمی است. در طی آن پزشک چندین برش کوچک در نقاط مختلف زانو ایجاد می‌کند. جراح ارتوپدی لوله منعطفی به نام آرتروسکوپ را که در انتهای آن یک دوربین کوچک قرار دارد، وارد مفصل خواهد کرد. دوربین تصاویر واضحی از مفصل را به مانیتور منتقل می‌کند. پزشک با توجه به شدت و نوع آسیب، اقدامات درمانی را انجام می‌دهد.

تصویر نمایی از مفصل زانو را نشان می‌دهد که پزشک با آرتروسکوپی در حال بررسی وضعیت آن است.

دریافت نوبت آنلاین از متخصص ارتوپدی در تهران

از طریق سایت درمانکده به راحتی می‌توانید از پزشک ارتوپدی و دیگر پزشکان متخصص در سراسر استان تهران، آنلاین نوبت ویزیت بگیرید. درمانکده ادعای بهترین بودن را نمی‌کند اما تمام سعی خود را کرده است تا خدمات خود را با کیفیتی مطلوب در اختیار کاربران خود قرار دهد. رزرو آنلاین نوبت در این مجموعه رایگان است. همچنین در صورت نیاز می‌توانید از خدمت آزمایش در منزل درمانکده نیز استفاده کنید. تجربه خود از درمانکده را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا