درمان خانگیسلامت جنسی

درمان خانگی بواسیر با استفاده از مواد ساده

بواسیر که با نام هموروئید شناخته می شود، یکی از بیماری های ناحیه مقعد است که به خاطر متورم شدن راست روده به وجود می آید. بر اساس تحقیقات انجام شده، بیشترین میزان ابتلا به بواسیر غالبا در سنین بین 40 تا 60 سالگی است.

خوشبختانه راه هایی برای درمان این بیماری وجود دارند که شما می توانید خیلی زیادی از تشکیل آن جلوگیری کنید. ما روش های درمان خانگی بواسیر را در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید با استفاده از مواد ساده موجود در منزل خود، تا حد زیادی این بیماری را درمان کنید و از تشدید بیش از حد آن جلوگیری نمایید.

قبل از این که برای شما توضیح دهیم که درمان خانگی بواسیر چیست و چه روش هایی دارد، خوب است بدانید که این بیماری می تواند شدت مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، این عارضه در برخی از افراد خیلی شدید و در برخی دیگر هم کم است. توجه داشته باشید که اگر در مدت زمان سریعی برای درمان بواسیر در خانه اقدام نکنید، باید حتما به پزشک جراح مراجعه فرمایید. به همین دلیل بهتر است برای کاهش هزینه های خود، به فکر درمان هموروئید خانگی باشید.

داروی گیاهی بواسیر چیست؟

روش های مختلفی برای درمان خانگی بواسیر بیرونی وجود دارند که شما می توانید با استفاده از آنها و به کمک مواد ساده در منزل خود، آنها را درمان کنید. در این بخش، هریک از این مواد را نام می بریم و می گوییم که برای درمان خانگی هموروئید یا بواسیر با استفاده از مواد ساده، باید از کدام یک از داروهای گیاهی کمک بگیرید.

داروی گیاهی بواسیر چیست؟

استفاده از روغن های گیاهی برای درمان خانگی بواسیر

یکی از بهترین روش ها برای درمان خانگی بواسیر دکمه ای که تاثیر بسیار زیادی هم دارد، استفاده از روغن های گیاهی مختلف است. به طور کلی، زمانی که به بواسیر مبتلا می شویم احساس خارش و سوزش زیادی داریم.

برای کاهش این سوزش و تسکین خارش خود، می توانید مقداری از روغن های گیاهی در ناحیه مورد نظر بمالید. بر اساس تحقیقات انجام شده، درمان خانگی بواسیر در کودکان با استفاده از روغن های گیاهی راحت تر انجام می شود.

روغن نارگیل برای درمان خانگی بواسیر

در میان روغن های گیاهی مختلف، روغن نارگیل تاثیر بسیار زیادی در درمان بواسیر در خانه دارد. اگر شما هم به خاطر ابتلا به بواسیر، خونریزی زیادی موقع مدفوع دارید، روغن نارگیل می تواند این خونریزی را کاهش دهد.

به علاوه، این روغن حاوی مقدار خیلی زیادی ویتامین A بوده و می تواند از سوزش و خارش ناحیه مورد نظر جلوگیری کند. پس استفاده از روغن نارگیل را در برنامه روزانه خود قرار دهید تا هموروئید شما در مدت زمان سریع تری درمان شود.

روغن زیتون برای درمان خانگی شقاق و بواسیر

اگر به دنبال یک روش برای درمان خانگی بواسیر خارجی هستید، ما استفاده از روغن زیتون را به شما پیشنهاد کنیم. روغن زیتون حاوی مقدار خیلی زیادی مواد مغذی است و می تواند به نرم شدن مقعد کمک خیلی زیادی کند. در نتیجه، خارش شما که ناشی از بواسیر یا شقاق باشد هم درمان خواهد شد.

روغن زیتون برای درمان خانگی شقاق و بواسیر

به منظور استفاده از روغن زیتون برای درمان خانگی بواسیر در مدت زمان کوتاه، کافی است که اول مقعد خود را با استفاده از یک دستمال مرطوب کوچک تمیز کنید و بعد از خشک شدن آن ناحیه، پنبه را به روغن زیتون آغشته کرده و به مقعد خود بزنید. استفاده از روغن زیتون 3 بار در روز می تواند کمک خیلی زیادی به درمان بواسیر در منزل داشته باشد.

روغن بادام

اگر به دنبال یکی از روش های درمان خانگی بواسیر خارجی بدون جراحی هستید، استفاده از روغن بادام می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. مهم ترین مزیت روغن بادام این است که می تواند به لایه های زیرین پوست شما نفوذ پیدا کند و در نتیجه، به صورت عمقی پوست شما را نرم و بواسیر را درمان می کند.

روغن زنجبیل

در نهایت، آخرین روغن گیاهی برای درمان خانگی زخم بواسیر که می تواند کمک زیادی به شما کمک کند، استفاده روزانه از روغن زنجبیل است. روغن زنجبیل با نرم کردن پوست ناحیه مقعد، موجب آبرسانی آن ناحیه می شود و زخم بواسیر شما درمان می شود.

برای درمان خانگی بواسیر چه باید کرد؟

علاوه بر روش های گیاهی که در بخش های بالا گفتیم، برخی روش های خانگی هم هستند که موجب درمان و بواسیر در منزل می شوند. پس اگر شما هم به این عارضه مبتلا شدید و به دنبال درمان خانگی بواسیر گوشتی بودید، قبل از مراجعه به پزشک از این روش های خانگی استفاده کنید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا

بسیاری از خانم ها در دوران بارداری دچار بواسیر می شوند که شاید مشکلات زیادی برای آنها به وجود بیاورد. آلوئه ورا می تواند یکی از روش های بسیار مناسب برای درمان خانگی بواسیر در بارداری باشد و هیچ گونه آسیبی هم به جنین وارد نمی کند.

آلوئه ورا گیاهی آبرسان بوده که موجب خشک شدن زخم می شود. پس اگر خارش زیادی در ناحیه مقعد خود احساس می کنید، آلوئه ورا را از وسط برش دهید و ژل آن را روی ناحیه مقعد خود بمالید.

سرکه سیب

درمان خانگی بواسیر با سرکه سیب اثبات شده است. زیرا این ماده می تواند با از بین بردن آلودگی و میکروب ها، ناحیه مقعد را به طور کامل شستشو دهد و موجب مسدود شدن آن ناحیه می شود. به همین دلیل سرکه سیب می تواند یک گزینه کامل مناسب برای ضدعفونی کردن بواسیر و تسکین درد باشد.

زردچوبه

شما می توانید برای درمان خانگی بواسیر بعد از زایمان طبیعی و یا در زمان بارداری، از زردچوبه استفاده کنید. زردچوبه حاوی مقدار خیلی زیادی آنتی اکسیدان بوده و می تواند به نرم و ضدعفونی کردن مقعد کمک خیلی زیادی کند. برای استفاده از آن هم فقط کافی است که آن را با مقداری آب ترکیب کرده و خمیر را روی بواسیر خود بمالید.

چای سیاه

چای سیاه

خیلی از افرادی که برای درمان هموروئید خانگی تحقیق می کنند، استفاده از چای سیاه به آنها پیشنهاد می شود. چای سیاه به خاطر داشتن مقدار زیادی اسید تانن، می تواند التهاب و خارش ناشی از بواسیر را درمان کند.

استفاده از آن هم بسیار راحت بوده و در هر لحظه می توانید خیلی راحت آن را روی بواسیر خود قرار دهید. یک چای کیسه ای را بعد از فرو کردن درون آب گرم، روی بواسیر خود قرار دهید.

درمان خانگی بواسیر چند روز طول می کشد؟

وقتی درباره درمان خانگی بواسیر صحبت می کنیم، خیلی از افراد می پرسند که درمان بواسیر با روش های خانگی چقدر طول می کشد؟ اگرچه روش های ذکر شده برای درمان خانگی بواسیر تاثیر خیلی زیادی دارند، اما مهم ترین فاکتوری که باید برای درمان بواسیر با استفاده از این روش ها مد نظر قرار دهید، تداوم در استفاده است.

پس به هیچ عنوان استفاده از روش هایی که گفتیم را پشت گوش نیندازید و مطمئن شوید که هر روز چند بار از آنها استفاده می کنید. در این صورت، به احتمال خیلی زیاد بواسیر شما از گذشت چند ماه از بین خواهد رفت. حتی اگر خود بواسیر هم درمان نشود، درد و خارش آن تا حد خیلی زیادی تسکین پیدا می کند.

درمان بواسیر در طب سنتی با رژیم غذایی

شاید برای شما جالب باشد که بدانید تا تغییر در رژیم غذایی خوب، می توانید بواسیر را درمان کنید. در ادامه، مهم ترین روش های خانگی که می توانید در رژیم غذایی خود در نظر بگیرید و بواسیر را درمان کنید، نام می بریم.

غذاهای حاوی فیبر

غذاهای حاوی فیبر

سعی کنید تا حد امکان، غذاهایی را بخورید که حاوی مقدار زیادی فیبر هستند. زیرا فیبر موجب می شود که هضم غذا راحت تر شود و عمل دفع راحت تر انجام شود. مهمترین مواد غذایی سرشار از فیبر، سبزیجات هستند که می توانند کمک خیلی زیادی به درمان خانگی بواسیر شما کنند. پس حتما به میزان لازم، انواع سبزیجات را مصرف کنید.

نوشیدن آب

یکی از مهمترین فاکتور هایی که می تواند تاثیر بسیار زیادی در سلامت کلی بدن شما داشته باشد، نوشیدن میزان کافی آب است. به طور نرمال، بدن شما به بین 8 تا 10 لیوان آب بزرگ نیاز دارد. از طرف دیگر، نوشیدن زیاد آب موجب می شود که فیبر مصرفی شما جذب بدن شود. در نتیجه این امر هضم غذا راحت تر می شود و در نتیجه، هموروئید شما درمان خواهد شد.

حبوبات

یکی دیگر از روش های خانگی برای درمان بواسیر که می تواند کمک خیلی زیادی به سلامت بدن شما کند، مصرف حبوبات است. حبوبات مختلف مانند نخود، عدس و آجیل باعث می شوند که فیبر خیلی زیادی به بدن شما وارد شود. پس به طور روزانه، مقدار قابل توجهی حبوبات و یا آجیل مصرف کنید تا فیبر بدن شما تحمیل شود.

غلات

مهم ترین غلات هایی که می شناسیم، یعنی نان و ماکارونی، از آرد گندم تهیه می شوند. سعی کنید این مواد را کنار بگذارید و سعی کنید از نان جو برای صبحانه خود استفاده کنید. به طور کلی، استفاده از سبوس جو جوانه گندم در سالاد هم می تواند کمک خیلی زیادی به درمان خانگی بواسیر کند.

راه های درمان بواسیر در طب سنتی

راه های درمان بواسیر در طب سنتی

طب سنتی هم می تواند کمک خیلی زیادی به درمان بواسیر کند. پس اگر شما هم به دنبال روش های درمان خانگی بواسیر خارجی خفیف هستید، حتما از طب سنتی کمک بگیرید. طب سنتی موجب می شود که بواسیر شما در مدت زمان کوتاهی درمان شود و نیازی نباشد که درد خیلی زیادی برای جراحی احساس کنید. پس با مراجعه به یک پزشک طب سنتی، این عارضه را در مدت زمان کوتاهی از بین ببرید.

چگونه از ابتلا به بواسیر پیشگیری کنیم؟

بعد از این که مهمترین روش های درمان خانگی بواسیر خونی را یاد گرفتید، ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که آیا می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد؟ خوشبختانه روش هایی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا از ابتلا به این عارضه دور باشید. پس قبل از این که به این بیماری مبتلا شوید، سعی کنید با استفاده از روش هایی که در ادامه می گوییم، خود را از ابتلا به بواسیر مقاوم کنید.

  • عدم نشستن به مدت طولانی
  • تغییر وضعیت بدن زمانی که به مدت طولانی به یک شکل نشسته اید
  • رژیم غذایی درست
  • استفاده از دستمال مرطوب به جای دستمال توالت خشک
  • به موقع دستشویی رفتن
  • نماندن در دستشویی به مدت طولانی
  • ورزش کردن روزانه
  • خودداری از بلند کردن وسایل سنگین

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

همان طور که در این مقاله مطالعه کردید، درمان خانگی سوزش بواسیر کاملا امکان پذیر است و با استفاده از مواد غذایی و یا روغن های گیاهی معمولی، خیلی راحت می توانید آن را درمان کنید.

با این حال، توجه داشته باشید که درمان خانگی بواسیر شدید امکان پذیر نیست و باید حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر حتی با استفاده از روش های درمان خانگی فوری درد بواسیر هم این عارضه درمان نشد و احساس خارش خیلی شدیدی داشتید، در سریع ترین زمان ممکن به صورت حضوری به پزشک متخصص مراجعه کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

سخن پایانی

در این مقاله از لنداسپا، اطلاعات کاملی درباره روش های درمان خانگی و موثر در اختیار شما قرار دادیم. همان طور که متوجه شدید، شما با استفاده از روش های معمولی می توانید به درمان هموروئید خانگی خود کمک کنید.

اما اگر با وجود این روش ها هم همچنان احساس درد و خارش زیادی در ناحیه مقعد خود داشتید، بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. البته باز هم باید تأکید کنیم که استفاده مداوم از روش های ذکر شده برای درمان خانگی بواسیر بیرون زده اهمیت زیادی دارد و برای درمان این عارضه، باید حتما استمرار داشته باشید.

3.1/5 - (59 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

یک دیدگاه

  1. سپاس فراوان از مطالب بسیار خوب شما درباره درمان زگیل تناسلی . مطالب بسیار عالی کاملا به روز و علمی و براساس آخرین به روز رسانی ها میباشد. بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا