آموزش ماساژماساژ درمانیماساژ فول بادی

ماساژ فول بادی چیست؟ 6 خاصیت ماساژ فول بادی + نکات مهم

امروزه، انسان‌ها به واسطه زندگی شلوغ و دغدغه‌های فراوان، همواره در معرض تنش‌های روحی و آسیب‌های جسمانی متعددی هستند. استرس و اضطرابی که انسان دنیای امروز با آن روبه‌رو است، اثرات بسیاری بر روح و جسم او به جای می‌گذارد. از این رو، یافتن راهی برای رهایی از تنش‌های روزمره امری ضروری است. ماساژ درمانی یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توان به کمک آن، آرامش را به روح و جسم برگرداند. ماساژ انواع مختلفی دارد که باید با توجه به شرایط فردی انتخاب شود. ماساژ فول بادی یکی از رایج‌ترین نوع ماساژ است که طرفداران بسیاری دارد. ماساژی که به خوبی می‌تواند تمامی عضلات بدن را آرام سازد. اما ماساژ فول بادی چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟ برای آشنایی کامل با این روش درمانی با لنداسپا همراه باشید.

ماساژ فول بادی چیست؟

ماساژ فول بادی چیست؟

ماساژ فول بادی (Full Body Massage) ماساژی برای تمام قسمت‌های بدن است. در طی جلسه ماساژ فول بادی دست‌ها، شانه، بازو، قسمت پشت، گردن، شکم، پاها و باسن (در صورت اجازه شخص) توسط درمان‌گر ماساژ داده می‌شود. درمانی که با انجام تکنیک‌هایی خاص به خوبی می‌تواند باعث کاهش گرفتگی‌های عضلات، بهبود آرامش و کاهش استرس شود. برای انجام این ماساژ، شخص لباس‌های خود را از تن درآورده و بر روی میز مخصوص ماساژ دراز می‌کشد. درمان‌گر در طول جلسه بخش جلویی و پشت بدن را ماساژ می‌دهد. معمولا درمان‌گر از بخش بالایی بدن فرآیند ماساژ را آغاز کرده و در ادامه به طرف بخش‌های پایینی بدن می‌رود. بخش‌هایی از سر و پوست سر هم در جلسات ماساژ فول بادی ماساژ داده می‌شوند.

در حین ماساژ فول‌ بادی، اگر از لمس بخشی از بدن خود توسط درمان‌گر ناراحت می‌شوید، می‌توانید با او در میان بگذارید تا از لمس آن بخش خودداری کند. اگر هم در بخش‌هایی از عضلاتتان گرفتگی و سفتی وجود دارد، می‌توانید از درمان‌گر خود بخواهید آن قسمت را با تمرکز بیشتری ماساژ دهد تا گرفتگی‌ها از بین برود.

۶ خاصیت ماساژ فول بادی

خواص ماساژ فول بادی

۱.کاهش گرفتگی و تنش‌های عضلانی

استرس‌های روزانه، فعالیت‌های زیاد جسمانی و گاهی ورزش‌های سخت از عوامل موثر بر ایجاد گرفتگی و سفتی عضلات است. ماساژ فول بادی می‌تواند با هدف قراردادن تمامی عضلات و بخش‌های بدن باعث رهاسازی و از بین بردن گرفتگی‌ها، اسپاسم عضلانی و خشکی بدن شود. گاهی‌اوقات، ماساژ منظم در طولانی‌مدت ممکن است باعث بهبود پاسچر و اصلاح وضعیت قامت بدن هم شود.

۲. کاهش استرس و اضطراب

یکی از مهم‌ترین تاثیرات ماساژ فول بادی، کاهش استرس و بهبود آرامش روان است. با افزایش ترشح هورمون کورتیزول در بدن، میزان استرس و اضطراب افزایش می‌یابد؛ اما ماساژ درمانی می‌تواند با افزایش ترشح هورمون اندروفین باعث خنثی‌سازی عملکرد کورتیزول و در نهایت کاهش استرس شود.

۳. افزایش جریان گردش خون

بهبود گردش خون یکی دیگر از خواص ماساژ فول بادی است. تکنیک‌ها و فشارهایی که در طی جلسه ماساژ بر عضلات و ماهیچه‌ها وارد می‌شود، خون جاری در رگ‌ها را تحریک می‌کند. با کم‌شدن میزان فشار، جریان خون افزایش یافته و در نتیجه باعث کاهش گرفتگی بدن و تقویت سیستم عصبی می‌شود. افراد مبتلا به فشار خون بالا باید پیش از انجام انواع روش‌های ماساژ با درمان‌گر خود مشورت کنند.

۴. بهبود کیفیت خواب

اختلال خواب یکی از مشکلات رایج در میان بسیاری از مردم در جهان امروز است. کمبود خواب می تواند تاثیرات منفی فراوانی بر سلامت جسم و روان بگذارد و عامل مهم ایجاد بیماری‌های مختلف است. انجام منظم ماساژ فول بادی در طولانی‌مدت می‌تواند با آرام‌سازی ذهن و روان، کاهش تنش‌های عضلانی و کاهش استرس باعث بهبود کیفیت خواب شبانه شود.

۵. بهبود سلامت پوست

بهبود گردش جریان خون و رهاسازی عضلات از تنش‌ها و گره‌های عضلانی که از نتایج انجام منظم ماساژ درمانی است، می‌تواند باعث درخشش پوست شود. افزایش گردش جریان خون در زیر پوست صورت و بدن همچنین می‌تواند نقش موثری در داشتن ظاهری جوان و پوستی با لطافت و نرم ایفا کند.

۶. ریکاوری و بهبود آسیب‌های بافت‌های نرم بدن

زمانی که ماساژ فول بادی زیر نظر متخصصین این حوزه و ماساژدرمان‌گرهای آموزش‌‌دیده انجام شود، به واسطه انجام تکنیک‌های خاص و فشارهای کنترل‌شده می‌توانند باعث التیام بافت‌های آسیب‌دیده در بدن شود. حرکات ماساژ افزایش اکسیژن‌رسانی و خون‌رسانی در بدن را به دنبال دارد که یکی از عوامل تاثیرگذار بر بهبود آسیب‌های جسمانی به ویژه آسیب‌های ورزشی است.

محبوب ترین نوع ماساژ فول بادی کدام است؟

محبوب ترین نوع ماساژ فول بادی

ماساژ فول بادی در انواع مختلفی انجام می‌شود که ماساژدرمان‌گر با توجه به نیاز بدن اشخاص یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کند. ماساژ سوئدی، ماساژ بافت عمیق، ماساژ سنگ داغ، ماساژ ورزشی و ماساژ شیاتسو از رایج‌ترین نوع ماساژ فول بادی هستند که در این میان ماساژ سوئدی از محبوب‌ترین نوع ماساژ فول بادی محسوب می‌شود که بر روی رهاسازی و کاهش سفتی عضلات تمرکز دارد.

اقدامات قبل از ماساژ فول بادی

برای تجربه ماساژی لذت‌بخش و سودمند نیاز است که پیش از شروع جلسه ماساژ اقداماتی را انجام دهید که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

  1. در قدم اول باید با تحقیق و جست‌وجو، مرکزی معتبر با درمان‌گرهایی مجرب برای انجام ماساژ فول بادی را انتخاب کنید. ماساژ فول بادی اگر به شیوه درستی انجام نشود، آسیب‌‌هایی را به همراه دارد.
  2. نوع ماساژ و مدت زمانی را که در نظر دارید انتخاب کنید. برای این کار با درمان‌گر خود درباره نیازهای بدنی و روان خود صحبت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.
  3. در روز جلسه ماساژ آب کافی بنوشید. آب‌رسانی و هیدراته بودن بدن می‌تواند اثربخشی ماساژ را افزایش دهد. ماسازدرما‌ن‌گر هم کار آسان‌تری برای کاهش تنش و سفتی عضلاتتان درپیش خواهد داشت.
  4. با معده پر به جلسه ماساژ نروید. توصیه می‌شود یک تا دو ساعت پیش از شروع ماساژ غذا نخورید؛ چراکه غذاهای سنگین باعث نفخ، بی‌حالی و سستی شده و اثربخشی ماساژ را کاهش می‌دهد.
  5. بهداشت فردی خود را رعایت کنید. حتما پیش از مراجعه به جلسه ماساژ دوش بگیرید؛ زیرا در حین انجام این کار، درمان‌گر به طور مستقیم با بدن شما در تماس است.
  6. در زمان انجام ماساژ از گذاشتن زیورآلات، ساعت، جواهرات، گوشواره یا هر اکسسوری دیگر خودداری کنید.
  7. هرگونه حواس‌پرتی را از خود دور کنید. تلفن همراه، لپ‌تاپ یا هر وسیله دیجیتال دیگری که باعث بر هم زدن آرامشتان می‌شود را خاموش کنید.

لباس مناسب برای انجام ماساژ فول بادی

لباسی که در جلسه ماساژ باید به تن داشته باشید، به نوع ماساژ و قسمت‌هایی که تحت ماساژ قرار می‌گیرند بستگی دارد. در برخی از انواع ماساژ فول بادی می‌توانید لباسی راحت و گشاد بپوشید. اما در برخی انواع دیگر این ماساژ تنها می‌توانید لباس زیر به تن داشته باشید و سایر لباس‌های خود را باید درآورید.

مدت زمان ماساژ فول بادی

مدت زمان ماساژ فول بادی

مدت زمان جلسه ماساژ فول بادی به عوامل مختلفی مانند نوع ماساژ و شرایط فرد بستگی دارد. به عنوان مثال، ماساژ بافت عمیق یکی از طولانی‌ترین جلسات ماساژ فول بادی را دارد؛ چرا که درمان‌گر باید با آرامش به تمامی نقاط هدف دسترسی پیدا کرده و با تکنیک‌هایی مخصوص اقدام به ماساژ آن بخش‌ها کند. با این حال، زمان ۶۰ دقیقه حداقل زمان لازم برای انجام یک جلسه ماساژ کامل و اثربخش است. اگر به دنبال اثربخشی بالا، دست‌یابی به آرامش عمیق و تمرکز کامل بر تمامی عضلات و ماهیچه‌ها هستید، جلساتی طولانی‌تر و در حدود ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه را انتخاب کنید. جلساتی کمتر از ۴۵ دقیقه برای ماساژ فول بادی ممکن است نتیجه مطلوبی به همراه نداشته باشد.

سخن پایانی

ماساژ فول بادی یکی از محبوب‌ترین نوع ماساژ است که به خوبی می‌تواند باعث رهاسازی گره‌های عضلانی، سفتی و خشکی بخش‌های مختلف بدن، بهبود جریان خون، ارتقای سلامت روان و بهبود افسردگی شود. در جلسه ماساژ فول بادی، درمان‌گر تمام بخش‌های بدن را ماساژ داده و به این ترتیب عضلات مختلف از فواید این روش درمانی بهره‌مند می‌شوند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا