آگهی

فرایند تصفیه فاضلاب چیست ؟ صفر تا صد تصفیه فاضلاب

فاضلاب در واقع همان آب مصرف شده است. آب مصرفی در خانه‌ها شامل آب سینک، دوش، وان، توالت، ماشین لباسشویی و ظرفشویی و … است. آب مصرفی در مشاغل و صنایع مختلف نیز از خط تولید و یا واحدهای اداری تولید و جمع آوری می گردد. طبیعت توانایی شگفت‌انگیزی برای مقابله با مقادیر اندک هدررفت آب و آلودگی دارد، اما اگر میلیاردها گالن فاضلاب تولید شده روزانه را قبل از رهاسازی مجدد به محیط‌زیست تصفیه نکنیم، غرق می‌شود. تصفیه‌خانه‌ها آلاینده‌های فاضلاب را تا حدی کاهش می‌دهند که طبیعت بتواند آن را تحمل کند. فاضلاب همچنین شامل رواناب طوفان می‌شود. اگرچه برخی افراد تصور می‌کنند که بارانی که در طول طوفان در خیابان می‌بارد نسبتاً تمیز است، اما این‌طور نیست. مواد مضری که از جاده‌ها، پارکینگ‌ها و پشت‌بام‌ها روانه می‌شود، می‌تواند به رودخانه‌ها و دریاچه‌های ما آسیب برساند. در ادامه توضیح می‌دهیم که تصفیه فاضلاب چیست و فاضلاب چه انواعی دارد و هم‌چنین روش خرید پکیج تصفیه فاضلاب را به شما معرفی می‌کنیم.

اثرات آلایندگی فاضلاب شامل چه مواردی می‌شود؟

قبل از اینکه توضیح دهیم تصفیه فاضلاب چیست باید بدانید که اگر فاضلاب به‌درستی تصفیه نشود، بر محیط‌زیست و سلامت انسان می‌تواند تأثیر منفی بگذارد. این اثرات می‌تواند شامل آسیب به جمعیت ماهی و حیات‌وحش، کاهش اکسیژن، بسته شدن سواحل و سایر محدودیت‌ها در استفاده تفریحی از آب، محدودیت در برداشت ماهی و صدف و آلودگی آب آشامیدنی باشد. سازمان محیط‌زیست کانادا نمونه‌هایی از آلاینده‌های موجود در فاضلاب و اثرات مضر بالقوه این مواد بر اکوسیستم‌ها و سلامت انسان را این‌طور ارائه داده است:

  • مواد آلی و بقایای پوسیده می‌توانند اکسیژن محلول در دریاچه را مصرف کنند در نتیجه ماهی‌ها و سایر موجودات آبزی نمی‌توانند زنده بمانند.
  • مواد مغذی بیش از حد، مانند فسفر و نیتروژن (از جمله آمونیاک)، می‌تواند باعث اتروفیکاسیون یا بارور شدن بیش از حد آب‌های دریافت‌کننده شود که می‌تواند برای موجودات آبزی سمی باشد، رشد بیش از حد گیاه را افزایش دهد، اکسیژن موجود را کاهش دهد، به مکان‌های تخم‌ریزی آسیب می‌رساند.
  • ترکیبات کلر و کلرامین های معدنی می‌توانند برای بی‌مهرگان آبزی، جلبک‌ها و ماهی‌ها سمی باشند.
  • باکتری‌ها، ویروس‌ها و پاتوژن‌های بیماری‌زا می‌توانند سواحل را آلوده کرده و جمعیت صدف‌ها را آلوده کنند که منجر به محدودیت‌هایی در تفریحات انسانی، مصرف آب آشامیدنی و مصرف صدف‌ها شود.
  • فلزاتی مانند جیوه، سرب، کادمیوم، کروم و آرسنیک می‌توانند اثرات سمی حاد و مزمن بر روی گونه‌ها داشته باشند.
  • مواد دیگری مانند برخی از محصولات دارویی و مراقبت شخصی که عمدتاً در پساب‌های فاضلاب وارد محیط زیست می‌شوند نیز ممکن است تهدیدی برای سلامت انسان، آبزیان و حیات وحش باشند.

انواع فاضلاب چیست؟

به‌طورکلی سه نوع فاضلاب وجود دارد:

  • فاضلاب خانگی
  • فاضلاب صنعتی
  • فاضلاب رواناب یا طوفان

فاضلاب خانگی آب مصرفی حاصل از مصارف در خانه و آپارتمان‌ها است که به آن فاضلاب بهداشتی نیز گفته می‌شود.

فاضلاب صنعتی آب مورداستفاده در فرایندهای تولیدی یا شیمیایی است و فاضلاب رواناب یا طوفان، رواناب حاصل از نزولات جوی است که از لوله‌ها یا کانال‌های باز جمع‌آوری می‌شود.

انواع فاضلاب چیست

فاضلاب خانگی یا بهداشتی به نسبت وزن کمی بیش از 99.9 درصد آب است. بقیه، کمتر از 0.1 درصد، حاوی طیف گسترده‌ای از ناخالصی‌های محلول و معلق هستند. اگرچه از نظر وزنی کسر بسیار کمی از فاضلاب است، اما ماهیت این ناخالصی‌ها و حجم زیادی از فاضلاب که در آن حمل می‌شود، دفع فاضلاب خانگی را به یک مشکل فنی مهم تبدیل می‌کند. ناخالصی‌های اصلی مواد آلی قابل فاسد شدن و مواد مغذی گیاهی هستند، اما فاضلاب خانگی نیز به‌احتمال زیاد حاوی میکروب‌های بیماری‌زا است.

فاضلاب صنعتی نسبت به ماهیت فرایند صنعتی عموما حاوی ترکیبات شیمیایی خاص و قابل شناسایی است.

فاضلاب طوفان حامل مواد آلی، جامدات معلق و محلول و سایر موادی است که هنگام حرکت بر روی زمین جمع‌آوری می‌شوند.

تصفیه فاضلاب چیست ؟

به فرایندی که جهت حذف آلاینده‌ها از فاضلاب و تبدیل آن به پساب قابل بازگشت به چرخه آب استفاده می‌شود تصفیه فاضلاب گفته می‌شود. پس از بازگشت به چرخه آب، پساب تأثیر قابل قبولی بر محیط زیست ایجاد می‌کند یا برای اهداف مختلف مورداستفاده مجدد قرار می‌گیرد (به نام احیای آب).

فرایند تصفیه در تصفیه‌خانه فاضلاب انجام می‌شود. به جهت اینکه انواع مختلفی از فاضلاب وجود دارد (فاضلاب بهداشتی، صنعتی، کشاورزی، شیرابه و …) تصفیه‌خانه‌های فاضلاب نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

تصفیه فاضلاب چیست

فرایندهایی که معمولاً در تصفیه فاضلاب مورداستفاده قرار می‌گیرند شامل تصفیه فیزیکی (مانند آشغال‌گیری و دانه گیری)، تصفیه شیمیایی (انعقاد و لخته‌سازی شیمیایی) و تصفیه بیولوژیکی یا زیستی (لجن فعال، بی‌هوازی و …) است.

هدف تصفیه فاضلاب چیست ؟ اینکه فاضلاب تصفیه شده بتواند به طور امن دفع یا مجددا استفاده شود هدف اصلی تصفیه فاضلاب است. بااین‌حال، قبل از تصفیه، باید بدانیم که می‌خواهیم صرفاً فاضلاب را دفع کنیم یا از آن استفاده مجدد داشته باشیم تا فرایند تصفیه صحیح روی فاضلاب اجرا شود.

راندمان فرایند تصفیه فاضلاب

سطح های تصفیه فاضلاب چیست ؟ سه سطح تصفیه فاضلاب وجود دارد: اولیه، ثانویه و ثالثیه (پیشرفته). تصفیه اولیه حدود 60 درصد کل مواد جامد معلق و حدود 35 درصد از BOD را حذف می‌کند. در این سطح ناخالصی‌های حل شده حذف نمی‌شوند. معمولاً به‌عنوان اولین مرحله قبل از تصفیه ثانویه استفاده می‌شود.

تصفیه ثانویه بالغ بر 85 درصد از مواد جامد معلق و BOD را حذف می‌کند. حداقل سطح تصفیه ثانویه معمولاً در ایالات متحده و کشورهای توسعه یافته دیگر احتیاج است. زمانی که بیشتر از 85 درصد از کل جامدات و BOD باید حذف شود، یا وقتی‌که سطوح نیترات و فسفات محلول باید کم شود، از روش‌های تصفیه سوم استفاده می‌شود.

فرایندهای درجه سوم می‌توانند بیش از 99 درصد از تمام ناخالصی‌های فاضلاب را حذف کنند و پسابی باکیفیت تقریباً آب آشامیدنی تولید کنند. روش‌های تصفیه سوم یا ثالثیه می‌تواند بسیار گران باشد و اغلب هزینه تصفیه ثانویه را دو برابر می‌کند. فقط در شرایط خاص استفاده می‌شود.

برای تمام سطوح تصفیه فاضلاب، آخرین مرحله قبل از تخلیه پساب فاضلاب به آب‌های سطحی یا مصارف کشاورزی و یا تخلیه به چاه جاذب، ضدعفونی است که هرگونه پاتوژن باقی مانده در پساب را از بین می‌برد و از سلامت عمومی محافظت می‌کند. گندزدایی معمولاً با مخلوط کردن پساب با گاز کلر یا محلول‌های مایع مواد شیمیایی هیپوکلریت در یک مخزن تماس به مدت حداقل 15 الی 30 دقیقه انجام می‌شود. ازآنجاکه باقیمانده کلر در پساب ممکن است اثرات نامطلوبی بر آبزیان داشته باشد، ممکن است یک ماده شیمیایی اضافی برای کلرزدایی پساب اضافه شود. اشعه ماورای بنفش که می‌تواند بدون باقی ماندن در پساب ضدعفونی شود، با کلر به‌عنوان یک ضدعفونی‌کننده فاضلاب رقابتی‌تر می‌شود.

در این مقاله توضیح دادیم که تصفیه فاضلاب چیست و متوجه شدید که‌روش‌های مختلفی برای تصفیه فاضلاب وجود دارد. طراحی و اجرای بهینه‌ترین روش تصفیه، به عوامل مختلفی از جمله نوع فاضلاب، شرایط محیطی و … بستگی دارد. کارشناسان شرکت پاک پساب اقلیم در انتخاب و اجرای بهینه‌ترین سیستم پکیج تصفیه فاضلاب از صفر تا صد در کنار شما هستند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا