سلامت جنسی

عمل وازکتومی مردان چیست و چه عوارض و مزایایی دارد؟

از آنجایی که افزایش جمعیت برخی از کشورها صفر و حتی زیر صفر است، معمولا دولت ها با استفاده از روش های مختلفی مردم را برای بچه به دنیا آوردن، تشویق می کنند. اما ممکن است که برخی از مردان، تمایلی به داشتن فرزند نداشته باشند؛ در این مواقع، معمولا از عمل وازکتومی استفاده می کنند. این عمل، غالبا سرپایی انجام می شود و درد زیادی به همراه نخواهد داشت. اگر شما هم یکی از کسانی هستید که قصد انجام عمل وازکتومی را دارید، بهتر است تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

وازکتومی چیست؟

وازکتومی چیست؟

عمل وازکتومی یکی از رایج ترین و پیشرفته ترین عمل هایی است که به صورت دائمی، از بارداری جلوگیری می کند. به این عمل بستن لوله ها در مردان نیز می گویند. عمل وازکتومی معمولا درد خاصی را به همراه ندارد. این عمل، یکی از عمل های ساده به شمار می رود که پزشکان، معمولا آن را در مطب یا بیمارستان به صورت سرپایی انجام می دهند.

چرا وازکتومی انجام می شود؟

این روش به منظور جلوگیری از باروری، آن هم به صورت دائمی انجام می شود. یعنی وقتی مردان این عمل را انجام می دهند، دیگر نمی توانند فرزندی داشته باشند. هر کسی دلیل خاص خودش را برای نداشتن بچه دارد؛ مثلا یکی از داشتن تعداد بچه هایش راضی است و ممکن است افراد دیگری به دلیل مسائل اقتصادی تمایلی به فرزندآوری نداشته باشند. به هر حال این تصمیمی است که خود زوج ها می گیرند و کاملا اختیاری است.

وازکتومی چگونه انجام می شود؟

غدد جنسی بیضه، در کیسه های بیضه قرار دارد که اسپرم یا همان سلول های جنسی مردانه را تولید می کنند. مجرایی وجود دارد که نام آن وابران است؛ سلول های تولید شده از طریق این مجراهای وابران، بیضه را ترک می کنند و سپس از ترکیب شدن با سایر مایعات، مایع منی را می سازند.

وازکتومی

وقتی عمل وازکتومی را انجام می دهید، دکتر مجراهای وابران را می بندد و از این طریق دیگر اسپرمی در کار نخواهد بود و همین امر موجب جلوگیری از بارداری می شود.

انواع وازکتومی

شما می توانید به دو روش این عمل را انجام دهید:

1. وازکتومی به همراه تیغ جراحی

در اولین روش، پزشک از تیغ جراحی برای عمل استفاده می کند. به این صورت که روی هر بیضه، برش کوچکی به وسیله تیغ ایجاد کرده و از طریق این برش، به مجرای وابران دسترسی پیدا می کند. بعد از این کار، قسمت کوچکی از مجرا را برش می دهد و از دستگاه خاصی برای سوزاندن آن استفاده می کند. بعد هم دکتر یا از این دستگاه های خاص استفاده می کند و یا مجرا را با نخ گره می زند. با انجام این کار، مجرای وابران مسدود می شود. در انتها، محل برش ها را بخیه زده و سطح پوست برش داده شده را چسب می زند.

2. وازکتومی بدون تیغ جراحی

وازکتومی مردان

در روش دوم پزشک برای این که وازکتومی را انجام دهد، از تیغ جراحی استفاده نمی کند. در این روش پزشک به جای ایجاد برش روی سطح بیضه ها، سوراخ کوچکی ایجاد می کند. از این طریق به مجرای وابران دسترسی پیدا می کند و سپس قسمتی از آن را برش می دهد. در انتها مجرا را یا می سوازند یا با نخ گره می زند و وابران را از از طریق همراه سوراخ، به داخل بیضه بر می گرداند. در روش دوم به دلیل این که سوراخ ایجاد شده کوچک است، به بخیه نیازی ندارد.

آیا می توان وازکتومی را با لیزر انجام داد؟

عمل وازکتومی ارتباطی با لیزر ندارد و پزشک مرتبط با این کار، حتی در مراحل انجام این عمل هم از لیزر استفاده نمی کند. دلیلی ندارد که نام عمل وازکتومی را وازکتومی با لیزر بگذارند.

مراقبت های قبل و بعد از وازکتومی

قبل و بعد از وازکتومی، باید مراقبت هایی را انجام دهید تا عمل شما با موفقیت انجام شود و پس از عمل، مشکلی برایتان به وجود نیاید؛ از جمله:

مصرف یا عدم مصرف غذا و داروهای خاص

قبل از عمل، پزشک به شما توصیه می کند که از داروها و غذاهای خاصی استفاده کنید یا اگر دارویی مصرف می کنید، آنها را قطع کنید. پزشک احتمالا از شما می خواهد که داروهایی مانند آسپیرین، داروهای رقیق کننده خون و داروهای ضد التهاب خود را قطع کنید.

لباس تمیز

برای این که درد عمل وازیکتومی خود را به حداقل برسانید، پیشنهاد می شود که از لباس زیر تمیز و بیضه بند برای بعد از عمل خود استفاده کنید.  مدت زمان استفاده از این وسیله ها با توجه به تشخیص پزشک، تا چند هفته طول می کشد.

مراقبت های قبل و بعد از وازکتومی

رعایت بهداشت

ممکن است که بعد از انجام عمل، بدنتان دچار عفونت شود. برای این که این احتمال را کاهش دهید، بهتر است دو روز قبل از عمل دوش گرفته و ناحیه عمل خود را در صورت نیاز شیو کنید؛ در این صورت احتمال بهبود سریع تر افزایش یافته و احتمال عفونت کاهش می یابد.

عوارض وازکتومی

وازکتومی معمولا عوارض زیادی ندارد و کم خطر است. 3 عارضه اصلی وازکتومی عبارت اند از:

کبودی، التهاب و عفونت

اگر بهداشتتان را رعایت نکنید، ممکن است دچار کبودی، التهاب، یا عفونت در ناحیه جراحی شده شوید. از این رو این عارضه به آسانی قابل پیشگیری است.

عوارض وازکتومی

احساس درد، گرانولوم اسپرم و اسپرماتوسل

شاید پس از بستن لوله ها در مردان، احساس درد و فضار بسیاری در بیضه های خود داشته باشید. این درد معمولا قابل تحمل است. پس از این که عمل وازکتومی را انجام دادید، ممکن است غده های جدیدی را روی بدن خود ببینید؛ در واقع این غده ها همان اسپرم های باقی مانده هستند که به شکل غده روی بدنتان در آمده اند. به این اتفاق گرانولوم اسپرم می گویند. اسپرماتوسل، از دیگر عوارض این روش جلوگیری از بارداری است؛ اسپرماتوسل به این معناست که برخی از افراد بعد از عمل، به کیست اسپرم مبتلا می شوند.

هیدروسل

آخرین مشکلی که ممکن است بعد از انجام عمل وزکتومی برایتان ایجاد شود، هیدروسل است. در اطراف بیضه ها، کیست های پر از مایع به وجود می آیند که این امر همان هیدروسل است. کسانی که به این مشکلات دچار می شوند، شاید 1 تا 2 درصد از کسانی باشند که بستن لوله در مردان را انجام می دهند.

هیدروسل از عوارض وازکتومی

اگر نشانه هایی از درد یا غده و موارد دیگری که در بالا گفتیم را دیدید، اگر بعد از گذشت چند روز از بین رفتند که هیچ؛ اما اگر ماندگار شدند، حتما به یک پزشک مراجعه کنید. اگر این عوارض را نادیده بگیرید، روز به روز وخیم تر شده و می توانند بیماری ها و مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد.

لازم است که عوارض وازکتومی را نیز در نظر بگیرید و سپس برای انجام عمل تصمیم نهایی خود را بگیرید. در برخی افراد این مشکلات سطحی و در برخی دیگر هم این مشکلات عمیق تر هستند. اما باید بدانید که احتمال این که به این مشکلات دچار شوید، بسیار کم است.

6 مزیت اصلی عمل وازکتومی

مزایای وازکتومی
 1. اولین فایده این عمل این است که با انجام آن، مطمئن می شوید که احتما بارداری صفر است.
 2. همچنین کم خطر بودن و کم عوارض بودن این عمل، از دیگر ویژگی هایی است که معمولا افراد بیشتر به خاطر آنها به این عمل روی می آورند.
 3. دوره نقاهت بستن لوله در مردان، بسیار کوتاه است و باعث ایجاد اختلال در زندگی فرد نمی شود.
 4. از دیگر مزایایی که بستن لوله در مردان دارد، کم هزینه بودن آن است؛ زیرا هزینه خیلی کمتری از وازکتومی زنان و یا استفاده از داروهای جلوگیری از بارداری دارد.
 5. شما با انجام یک بار بستن لوله در مردان، تمام طول عمر خود نیازی به عمل ندارید و همان یک بار برای همیشه کفایت می کند.
 6. شاید بسیاری از افراد بترسند از این که انجام این عمل، روی انزال و ارگاسمشان تأثیر منفی داشته باشد. به صورت کلی، انجام وازکتومی هیچ تأثیری روی ارگاسم و انزال و زندگی جنسی فرد ندارد. تنها تأثیر این عمل این است که از بارداری جلوگیری می کند.

نکات مهم درباره وازکتومی مردان

نکات مهم درباره وازکتومی مردان
 • وقتی این عمل را انجام می دهید، به هیچ عنوان دیگر نمی توانید بچه ای داشته باشید. پس قبل از عمل، خوب فکر کنید. حتی اگر 1 درصد در آینده می خواهید بچه داشته باشید، این روش برایتان مناسب نیست.
 • اگر متأهل هستید و قصد انجام این عمل را دارید، حتما قبل از انجام عمل با همسر خود صحبت کنید.
 • اگر الان قصد بچه داشتن را ندارید، می توانید از سایر روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنید تا بعدا پشیمان نشوید.
 • حتما عوارض این عمل را جدی بگیرید و سپس اقدام به انجام کنید.
 • تلاش کنید که یک دکتر خوب و با تجربه وازکتومی را برایتان انجام دهد.
 • بهداشت، یکی از مهم ترین چیزهایی است که بعد از انجام بستن لوله در مردان باید رعایت کنید. اگر ناحیه جراحی شده عفونت کرد، موجب به وجود آمدن مشکلات بسیاری می شود.
 • عمل وازکتومی مردان، روی درصد خیلی کمی از آنها جواب نمی دهد؛ به همین دلیل بهتر است که بعد از انجام عمل، آزمایش بدهید تا اگر لوله ها به صورت کامل بسته نشده اند، از روش های دیگر جلوگیری از بارداری استفاده کنید.
 • در آخر توجه داشته باشید که انجام این عمل، یکی از مهمترین انتخاب های شما خواهد بود. به همین دلیل قبل از انجام آن، به خوبی از تصمیم خود مطمئن شوید.

حرف آخر

در این مقاله از لنداسپا از فواید و عوارض عمل وازکتومی مطلع شدید. افراد زیادی پس از این که وازکتومی را انجام دادند، پشیمان می شوند؛ به همین دلیل می توانید به جای استفاده از این روش، از سایر روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

این عمل جوانب بسیاری دارد که باید تمامی مسائل را در نظر بگیرید و سپس اقدام به انجام آن کنید. همچنین می توانید برای این که جای شکی برای خود نگذارید، به یک مشاور یا پزشک مراجعه کرده و تصمیم خود را با آنها به استراک بگذارید. اگر شما هم تجربه ای از انجام عمل وازکتومی دارید، می توانید تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا