تغذیهدرمان خانگیسلامت

خواص سماق برای کبد چرب و 15 خاصیت سماق که نمی دانید!

 همان طور که می دانید یکی از بیماری های که امروزه در جامعه ما رواج یافته است، کبد چرب نام دارد. ابتلا به کبد چرب دلایل زیادی دارد که یکی از آنها چاقی است. خیلی از ماها تابه حال درباره خواص سماق برای کبد چرب چیزی نشنیده ایم ما در این مقاله، می خواهیم رابطه بین سماق و کبد چرب را بررسی کنیم و به شما بگوییم که چرا باید برای درمان کبد چرب از سماق استفاده کنید؛ پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

15 مورد از خواص سماق برای کبد چرب

15 مورد از خواص سماق برای کبد چرب

ما در این لیست سعی کردیم خواص سماق قرمز برای کبد چرب و بقیه بیماری را بیان کنیم برخی از این خواص به صورت مستقیم و برخی دیگر غیرمستقیم بر روی کبد چرب تأثیر می گذارد. ما در واقع خواستیم به طورکلی خواص سماق برای کبد چرب را بیان کنیم.

1. ضدالتهاب

سماق نوعی داروی گیاهی است که استفاده از آن در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا رواج دارد. این گیاه دارویی، دارای خواص ضدالتهابی است و به عنوان یک دارو سنتی برای درمان و کنترل التهاب مصرف می شود. ما در لیست زیر برخی از خواص ضدالتهابی سماق را برای شما شرح می دهیم:

برای درمان پوکی استخوان چی بخوریم ؟ بهترین نکات تغذیه ای

  • التهاب روده ها: بعضی از بررسی ها نشان می دهند که سماق ممکن است علائم التهاب روده را کاهش دهد. ترکیبات سماق دردهای شکمی را از بین می برند و نمی گذارند فرد دچار اسهال و خون ریزی شود.
  • التهاب مفاصل: سماق می تواند التهاب و درد مفاصل را تسکین دهد. نتایج تحقیقات به ما می گویند که ترکیباتی که در سماق وجود دارد؛ مانند یک ضدالتهاب عمل می کند و علائم التهاب مفاصل را کم می کنند. در واقع ما می خواهیم در کنار خواص سماق برای کبد چرب دیگر خواص آن راهم بیان کنیم.
  • التهاب پوست: خیلی از افرادی که کبد چرب دارند دچار التهابات پوستی می شوند. اختلال در ترشح چربی پوست سبب بروز آکنه می شود. کبد وظیفه کنترل چربی ها را بر عهده دارد و درصورتی که کبد آسیب ببیند، میزان ترشح هورمون ها هم تغییر می نماید و همین امر تولید چربی در پوست را افزایش می دهد و درنتیجه فرد جوش می زند. علاوه بر تمام این موارد می توانید برای درمان پسوریازیس، اگزما و درماتیت از سماق کمک بگیرید.
  • التهاب دستگاه تناسلی: برخی از نشانه ها و علائمی مثل سوزش، خارش و التهاب در دستگاه تناسلی باعث می شود که شما احساس ناراحتی کنید. اما نکته جالب اینجا است که سماق با کاهش التهاب در این ناحیه ها، علائم خارش و سوزش را از بین می برد.

2. بیماری های قلبی

بیماری های قلبی

کبد چرب احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را در کسانی که چاق هستند را 80 درصد افزایش می دهد. کبد چرب غیر الکلی رایج ترین نوع بیماری کبدی است حدود 30 درصد از کل جمعیت جهان به آان مبتلا هستند. حدود 80 الی تا 90 درصد از افراد چاق و مبتلا به دیابت، دچار بیماری کبد چرب می شوند. نتایج آزمایش ها نشان می دهند افزایش میزن تری گلیسرید کبدی (معیاری یرای چربی های کبد)با کم شدن میانگین عملکرد انبساطی بطن چپ رابطه مستقیم دارد.

مصرف سماق فشارخون را کاهش می دهد و باعث افزایش سطح آنتی اکسیدان می شود؛ زیرا فلاونوئید و تانن در ترکیباتش دیده می شود که همه این موارد بر سلامت قلب تأثیر می گذارد. یکی از فواید مصرف سماق برای بیماری قلبی، خواص ضدالتهابی آن است. سماق باعث حفظ سلامتی سلول های قلبی می شود. پس خواص سماق برای کبد چرب تنها نیست؛ بلکه برای بیماری های قلبی هم نیز می توانید از آن کمک بگیرید.

3. درمان سرطان

برخی از ترکیباتی که در سماق مانند، فلاونوئیدها، اسید الیاگیک و تانن ها وجود دارد، خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و می توانند با برخی از سلول های سرطانی مقابله می کند. این ترکیبات می توانند DNA سلول ها را تثبیت نمایند و جلوی تکثیر غیرطبیعی سلول های سرطانی را بگیرند. سماق می تواند خاصیت ضدالتهابی داشته باشد و از بروز خیلی از سرطان ها جلوگیری کند.

4. درمان سوءهاضمه

درمان سوءهاضمه

ما در این مقاله نمی خواهیم فقط به خواص سماق برای کبد چرب اشاره کنیم؛ بلکه می خواهیم خواص دیگر آن را هم برای شما بیان کنیم . وجود چربی درون کبد امری طبیعی است؛ اما اگر این چربی 5 تا 10 درصد بیشتر از وزن کل کبد شود، می گوییم کبد چرب است. این بیماری علائم خاصی ندارد؛ اما اگر رعایت نکنید، این بیماری شدید می شود و سوءهاضمه را به دنبال دارد. از طرفی دیگر سماق خاصیت ضدالتهابی و ضد باکتری دارد که باعث کاهش التهابات در دستگاه گوارش می شود که همین امر سوءهاضمه را درمان می کند.

رفع تشنج معده یکی دیگر از خواص سماق است که به خاطر ترکیباتی مانند تانن، تحریک و تشنج معده کاهش می یابد. همچنین سماق سردرد معده را رفع می کند و روند هضم را بهبود می بخشد و این اتفاق به خاطر وجود ترکیبات فلاوونوئیدی درون سماق است؛ زیرا خاصی آنتی اکسیدانی دارد.

5. درمان رفلاکس معده

استفاده از سماق یکی از راهکارهای طبیعی برای درمان رفلاکس معده است، زیرا التهابات مخاط دستگاه گوارش را تسکین می دهد، موجب به تعادل رسیدن pH معده می شود، از ترشح اسید معده جلوگیری می کند، خاصیت ضدباکتریایی دارد، به تقویت عضلات معده می پردازد همه این اتفاق ها به دلیل ترکیبات مؤثر سماق است.

6. درمان عفونت های روده ای

درمان عفونت های روده ای

سماق حاوی ترکیباتی است که می تواند علیه بعضی از باکتری های عفونت زای روده بجنگد و رشد و تکثیر این باکتری ها را متوقف کند. این کار به کمک فلاوونوئیدی و تاننی ها انجام می شود. سماق سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و بدن راحت تر می تواند با عفونت های روده ای مبارزه کند. این گیاه ضداسهال است و باعث تقویت فلور روده ای می شود. همین امر کمک زیادی به جلوگیری از شد و گسترش باکتری ها و عفونت ها روده ای می کند.

7. کاهش ریزش موها

سماق با تقویت فولیکول مو باعث کاهش ریزش مو می شود همچنین علت اصلی خیلی از ریزش های مو التهاب است و سماق باخاصیت ضدالتهابی که دارد از این اتفاق جلوگیری می کند. در ترکیبات سماق مقادیر فراوانی ویتامین C و E ، آهن، انواع آنتی اکسیدان ها و کلسیم دیده می شود. جالب است بدانید همین موارد موها را تقویت می کند. تنظیم نبودن pH پوست سر باعث ریزش مو می شود؛ اما سماق باخاصیت اسیدی که دار pH پوست سر را تنظیم می کندو نمی گذارد موها بریزند.

8. جوان سازی پوست

اگر کبد نتواند سموم بدن را از طریق پوست خارج کند و سم ها در لایه های عمیق پوست باقی بمانند و جمع شوند، پوست دچار بیماری های مانند پیری زودرس، چین وچروک، اگزما و درماتیت می شود که اگر این بیماری ها شدت پیدا کنند، فرد پسوریاز و آکنه زیادی روی پوستش می بیند.

اما در چنین مواقعی خواص سماق برای کبد چرب در اینجا به کمک شما می آید؛ زیرا سماق آنتی اکسیدان زیادی دارد که با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند و آسیب های ناشی از استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد. این آنتی اکسیدان ها (ویتامین C و فلاوونوئیدها) از پوست در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کند و نمی گذارد فرد دچار پیری زودرس شود.

جوان سازی پوست

 همچنین ویتامین C موجود در سماق باعث افزایش تولید کلاژن می شود که این اتفاق چین وچروک ها را کاهش می دهد و باخاصیت ضدالتهابی که دارد، شرایط پوستی شما را بهبود می بخشد و نمی گذارد جوش بزنید و التهابات پوستتان را از بین می برد. سماق، روند بازسازی سلول های پوستی را سرعت می دهد و میزان ترشح چربی در پوست را تنظیم می کند؛ همین اتفاق باعث درمان جوش ها و آکنه های پوستی شما می شود.

9. تنظیم فشارخون

کبد چرب معمولاً در مراحل اولیه هیچ آسیبی به فرد وارد نمی کند و علائمی ندارد؛ اما اگر شدت پیدا کند، منجر به سیروز کبدی می شود. افزایش چربی کبدی، فشارخون را بالا می برد. در اینجا خواص سماق برای کبد چرب مشخص می شود؛ زیرا یکی از دلایل افزایش فشارخون، التهاب است و سماق باخاصیت ضدالتهابی که دارد، با ازبین بردن التهابات، فشار را کاهش می دهد.

 آنتی اکسیدان سماق استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند. استرس اکسیداتیو، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد و باعث بالارفتن فشارخون می شود. سماق با ترکیباتی که دارد می تواند؛ مانند یک داروی ضد استرال کمک کند و عضلات ملایم قلب و عروق را مشدد نماید. این امر باعث کاهش فشارخون و حفظ سلامت قلب می شود.

10. درمان کبد چرب

کسی که کبدش چرب است معمولاً التهاب هم دارد. شما می توانید با مصرف سماق این التهاب ها را کاهش دهید و عملکرد کبد را بهبود ببخشید. یکی دیگر از خواص سماق برای کبد این است که باخاصیت کاهش استرس اکسیداتیو و آسیب های ناشی ارز رادیکال های آزاد کمک زیادی به سالم ماندن کبد و بهبود عملکرد آن می کند. سماق میزان چربی کبد را تنظیم می کند و نمی گذارد چربی ها بر سطح کبد جمع شوند.

11. کاهش چربی خون

کاهش چربی خون

آیا می دانید سماق چگونه میزان چربی خون را کاهش می دهد؟ سماق خواص ضد اکسیداسیون دارد. شما با استفاده از ترکیبات سماق که در این مقاله بارها به آنها اشاره کردیم می توانید استرس اکسیداسیون را کاهش دهید؛ زیرا استرس اکسیداسیون بر روی تجمع و افزایش چربی ها تأثیر مستقیم دارد. همچنین سماق سطح لیپیدها را در خون تنظیم می کند و با بالابردن متابولیسم چربی ها، میزان آنها را کاهش می دهد و عملکرد آنزیم های کبدی را بهبود می بخشد. سماق با کاهش التهاب ها میزان چربی های خون را کاهش می دهد.

12. تقویت سیستم ایمنی

ترکیبات فعالی که در سماق وجود دارد؛ مانند ویتامین C ، سیستم ایمنی شما را تقویت می کند و همین امر باعث می شود به بیماری های که ناشی از کبد چرب هستند مبتلا نشود. پس نتیجه می گیریم که خواص سماق برای کبد چرب به طور غیرمستقیم روی سیستم ایمنی هم تأثیر می گذارد.

13. لاغری

سماق به هضم غذا کمک می کند و نمی گذارد دچار مشکلاتی مانند یبوست و نفخ شوید. به همین دلیل می توان گفت سماق از چاقی ناخواسته جلوگیری می کند. با بالارفتن وزن کبد هم چرب می شود، پس خواص سماق برای کبد چرب را می توان این گونه بیان کرد که سماق با بهبود عملکرد سیستم گوارش نمی گذارد کبدتان چرب شود. همچنین سماق به شما کمک می کند تا زودتر احساس سیری نمایید و با تخلیه گاز غذا کالری آن را کمتر می کند.

14. تنظیم قند خون

تنظیم قند خون

تنظیم قند خون یکی دیگر از خواص سماق برای کبد چرب است؛ زیرا خیلی از افرادی که کبد چرب دارند به مرورزمان قند خون هم می گیرند. مصرف سماق به آن دسته از افراد توصیه می شود که ولع شیرینی دارند. سماق سطح اوره و اسیداوریک را در بدن کاهش می دهد و کمک به دفع مواد سمی و اضافی از بدن می کند و ما به همین دلیل است که می گوییم مصرف سماق قند خون را کاهش می دهد.

15. نمی گذارد چربی جذب روده شود

تحقیقات نشان داده اند سماق فعالیت ضد لیپاز دارد و باعث می شود تجزیه چربی ها و روغن ها سرعت پیدا کند. سماق مانع از جذب چربی ها به روده کوچک می شود. اما شما نمی توانید برای کاهش چربی ها و وزن تنها به خوردن سماق اکتفا کنید باید فعالیت و رزشی و رژیم غذایی درستی داشته باشید.

سخن نهایی

ما در این مقاله خواص سماق برای کبد چرب را بیان کردیم. برخی از این موارد به صورت غیرمستقیم بر روی چربی کبد تأثیر می گذارند و آن را کاهش می دهند. مصرف سماق فقط برای درمان کبد چرب کاربرد ندارد. شما با استفاده از سماق سطح قند خون، چربی و فشار خود را کنترل می کنید که همین موارد قلب و سایر اعضای بدن شما را سالم نگه می دارد. پس اگر می خواهید سالم بمانید، سماق را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

1/5 - (1 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا